Rzepak

wojtekpzn

Re: Rzepak

Postautor: wojtekpzn » 15 maja 2015, 10:43

wojtekpzn pisze:
Bartkowiak pisze:Rób im miejsce na miód jak noszą albo zamień miejscami ze słabszymi całe ule albo miodnie przestaw razem z pszczołami z silniejszych na słabsze i odwrotnie albo pakiety porób i sprzedaj albo sobie zostaw :) Nadmiarem pszczół bym się nie martwił. Zawsze jak się w rzędzie ustawi to tak jest - ja staram się jak przewożę słabsze dać na skraju.

Ja wybieram w sobotę :)

Kolego Bartkowiak, - zamieniasz całe korpusy na te ze słabszych rodzin razem z pszczołami?

Mój dziadek który mnie fachu uczył też nigdy tego nie stosował, a w sumie dotarło do mnie, że to może być lepszy sposób niż dostawanie korpusów w przypadku gdy pożytek ma się ku końcowi
i może trochę pomóc w walce z nastrojem rojowym (myśle o przeniesieniu pszczół - ale te pszczoły z miodni nie będą się ścinać po postawieniu na innym ulu?

Awatar użytkownika
Bartkowiak
Kontaktowanie:

Postautor: Bartkowiak » 15 maja 2015, 15:03

Tak - razem z pszczołami.
Ja kilka ładnych razy tak zrobiłem i było git - pszczoła zostaje w korpusie (myślałem, że będzie wracać).
Jak jest pożytek (a wtedy to się przecież robi) to się nie zetną. No i najlepiej chyba jak dużo pszczoły starej jest w terenie. Rzepak, akacja nie ma problemu - można mieszać. Na lipie już bym tego nie robił. Mi ta metoda czasem odpowiada.
Niektórzy pszczelarze tak robią standardowo.
Wojtekpzn - w sobotę to będzie się lało jak z cebra z ramek. Dzisiaj nosiły do teraz jak szalone. Właśnie przyszedł wiatr zimny. Jutro ma być jeszcze ładniej :)
Do akacji jest jeszcze trochę czasu to niech noszą.
http://www.miodybartkowiaka.pl
Jestem zawodowym pszczelarzem. Gospodaruje na 85 rodzinach pszczelich.
Moje zdjęcia przyrodnicze: http://www.facebook.com/dzikastronagminydopiewo/
Cytując dudi-ego :-)
"Jak nie nadążasz za pszczołami to je sprzedaj, a kup sobie żółwia, on wolniej chodzi może dasz radę."

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 15 maja 2015, 19:48

Właśnie wróciłem z pasieki, która stoi na rzepaku i niestety nie jest kolorowo. Jeszcze tydzień temu miód był i w nadstawkach i w gnieździe, teraz jakby z ramek ubyło. W gnieździe tylko czerw i pieżga, ale w nadstawkach bez szaleństwa. Widać było świeży nakrop, ale zwolniły z budową ramek pracy i odbudową węzy. Powoli zaczynają sklepić, ale to tylko te rodziny, które sa na 3 korpusach. Oby rzepak jeszcze z tydzień nektarował, bo będzie mocno przeciętnie.
Miśkowa Pasieka

Awatar użytkownika
Bartkowiak
Kontaktowanie:

Postautor: Bartkowiak » 15 maja 2015, 23:02

Zapowiadają od jutra silne wiatry, deszcze i chmury - jeszcze tylko plag egipskich brakuje :/
Rzepak chyba można uznać za miniony już pożytek. No chyba, że pogoda jeszcze się odmieni w najbliższych dniach bo co spojrzę na prognozy to jest co innego.

Tu coś dla odstresowania.
Od początku maja codziennie o 7 rano już w pasiece. Za każdym razem jak rozpalam podkurzacz i pierwsze promienie słońca przebijają się przez gęstwinę rozświetlając siwy dym - żałuję, że nie zabrałem aparatu. W końcu wziąłem i pstryknąłem zdjęcie :D

Obrazek
"Jak nie nadążasz za pszczołami to je sprzedaj, a kup sobie żółwia, on wolniej chodzi może dasz radę."

wojtekpzn

Postautor: wojtekpzn » 16 maja 2015, 00:34

Bartkowiak pisze:Tak - razem z pszczołami.
Ja kilka ładnych razy tak zrobiłem i było git - pszczoła zostaje w korpusie (myślałem, że będzie wracać).
Jak jest pożytek (a wtedy to się przecież robi) to się nie zetną. No i najlepiej chyba jak dużo pszczoły starej jest w terenie. Rzepak, akacja nie ma problemu - można mieszać. Na lipie już bym tego nie robił. Mi ta metoda czasem odpowiada.
Niektórzy pszczelarze tak robią standardowo.
Wojtekpzn - w sobotę to będzie się lało jak z cebra z ramek. Dzisiaj nosiły do teraz jak szalone. Właśnie przyszedł wiatr zimny. Jutro ma być jeszcze ładniej :)
Do akacji jest jeszcze trochę czasu to niech noszą.

Byłem u moich pszczółek w środę i czwartek i juz mialy sporo zasklepionych ramek, także mysle ze spore czesci ramek z miodni juz przewiruje, bo potem w tygodniu ciężko o czas :)

old school

Postautor: old school » 18 maja 2015, 07:25

juz po pierwszym miodobraniu
wsumie wyszedl wielokwiat rzepak w tym roku chyba byl mniej atrakcyjny albo moze byl poprostu za daleko
mimo wszystko wyszlo z pierwszego miodobrania 12kg z rodziny uznaje za przyzwoity wynik oby tak dalej :)
teraz okolo tydzien do akacji ... a rodziny na 3 -4 korpusach

Waldi K

Postautor: Waldi K » 18 maja 2015, 09:19

Old school napisz skąd jesteś lub uzupelnij lokalizacje w profilu, chociaż województwo, da nam to obraz bazy pozytkowej.

old school

Postautor: old school » 18 maja 2015, 10:43

granica woj wlkp i lubuskiego okolice Nowego Tomysla 80 km w lini prostej od Poznania za zachod :)

BeeFree

Postautor: BeeFree » 18 maja 2015, 11:12

Witam ziomka - okolice Wolsztyna :)

wojtekpzn

Postautor: wojtekpzn » 18 maja 2015, 21:26

U mnie pierwsze miodobranie wyszło około 11-11.5 kg z ula - jeszcze zostawiłem im trochę niezasklepionych ramek w nadstawkach - myślę ze około 5 kg z ula jeszcze wyciągnę - wyszło bardzo dobrze ;)

U mnie najlepiej zasklepił Buckfast, z kolei najwięcej naniósł Peszec - najsilniejsze rodziny i sporo u nich jeszcze miodu zostawiłem -licze ze w czwartek, piątek lub najpóźniej sobotę wezmę ten miodzik.

Kolego, ja stacjonuje 30 km od Nowego Tomyśla - Buk - do Wolsztyna też nie daleko ;) i do p. Bartkowiaka .
Można powiedzieć że jesteśmy w jednym klimacie ;)

Eskimos

Postautor: Eskimos » 18 maja 2015, 22:52

Buk? No proszę, tośmy sąsiedzi :)

Waldi K

Postautor: Waldi K » 18 maja 2015, 23:29

No, a nie mówiłem aby wpisywać lokalizacje, okazuje się że sami sąsiedzi - to i na piwko można się umówić, doświadczeniami wymienić. Takie tam prace pasieczne.....

old school

Postautor: old school » 19 maja 2015, 07:17

u mnie tez w sobote bylo jeszcze sporo ramem niezasklepionych które pozostaly w ulu a wczoraj jak robilem przeglady to masakra z ramek lała sie woda !!! tzn nakrop :) wszystko zalane oby pogoda sie utrzymała nie mam pojecia co teraz nosza w takich ilosciach :)

Awatar użytkownika
Bartkowiak
Kontaktowanie:

Postautor: Bartkowiak » 19 maja 2015, 10:35

Dzisiaj święto :) pierwszy tegoroczny miodek :pl:

Obrazek

maniek1980
Kontaktowanie:

Postautor: maniek1980 » 19 maja 2015, 10:49

Miło popatrzeć jak miód spływa z miodarki.U mnie do miodobrania jeszcze jakiś tydzień może dwa.Rzepak jest w pełni kwitnienia a pszczoły cały czas noszą.

Baku82

Postautor: Baku82 » 19 maja 2015, 14:22

A po ile sprzedajecie słoiki 0,9l wielokwiatu. dokładniej woj dolnośląskie

old school

Postautor: old school » 20 maja 2015, 07:12

ja rozlewam w sloiki 0,750ml cena 20 zł

Awatar użytkownika
pszczoły szatana

Postautor: pszczoły szatana » 20 maja 2015, 09:53

0,9 30zł wielokwiat

CYNIG
Kontaktowanie:

Postautor: CYNIG » 20 maja 2015, 10:07

28zł/0,72l

Nacek

Postautor: Nacek » 21 maja 2015, 08:25

Rzepak:
0,9 l 32 zł,
0,5 l 20 zł
Naprawę świata najlepiej rozpocząć od siebie.

Wróć do „Pożytki”