Rzepak

Awatar użytkownika
Bartkowiak
Kontaktowanie:

Re: Rzepak

Postautor: Bartkowiak » 10 maja 2015, 12:55

Idzie od jutra ocieplenie większe. Oj będzie się działo :)
http://www.miodybartkowiaka.pl
Jestem zawodowym pszczelarzem. Gospodaruje na 85 rodzinach pszczelich.
Moje zdjęcia przyrodnicze: http://www.facebook.com/dzikastronagminydopiewo/
Cytując dudi-ego :-)
"Jak nie nadążasz za pszczołami to je sprzedaj, a kup sobie żółwia, on wolniej chodzi może dasz radę."

Eskimos

Postautor: Eskimos » 10 maja 2015, 13:26

Oby, bo póki co, to słabowicie :-/

Suszu mam mało, a budować nie chcą specjalnie i musiałem się przeprosić z połówkami, od których chciałem odejść i nie używać... Ale jak dotąd, to nawet te połówki niespecjalnie zalane (a pszczoły 100m od rzepaku stoją).

Awatar użytkownika
Bartkowiak
Kontaktowanie:

Postautor: Bartkowiak » 10 maja 2015, 13:36

Pszczoły latają po rzepaku.
Obrazek
Przybytek jest to i przyjęcia piękne.
Obrazek
Larwy pięknie podlane pływają w mleczku
Obrazek
Teraz tylko do pojemniczka i w świat :) Jak ktoś chętny to pisać na PW.
Obrazek
"Jak nie nadążasz za pszczołami to je sprzedaj, a kup sobie żółwia, on wolniej chodzi może dasz radę."

old school

Postautor: old school » 11 maja 2015, 21:14

jak bede mial aparat to zrobie zdjecie ramki :)
Koledzy po dzisiejszych przegladach zalecam uwage nastroje rojowe bardzo mocne
w co drugiej rodzinie mateczniki odciagniete do polowy w zaledwie 4 dni w piatek robilem przeglady i nie bylo sladu matecznika a zaznaczyc musze ze rodziny miejsca mialy sporo wezy tez na 3- 4 korpusach wlkp a tu im w glowie rojka
trzeba bedzie robic w sobote miodobranie zeby nie zabraly tego co przyniosly :/
pewnie ze wzgledu na slabnacy pozytek w mojej okolicy laki i rzepaki juz prawie przekwitly a do akacji jeszcze okolo 2 tyg

Awatar użytkownika
Bartkowiak
Kontaktowanie:

Postautor: Bartkowiak » 11 maja 2015, 21:31

Ja na weekend też przewiduję miodobranie. Dziś jak przeglądałem to w większości zaczynają już sklepić. Juto ma być piękna pogoda - to ze 3-4kg do doniosą, 2-3 dni na dojrzenie miodu i ... żeby tylko beczek nie zabrakło :D Na weekend prognozują na razie załamanie pogody to by się idealnie złożyło.

wojtekpzn

Postautor: wojtekpzn » 11 maja 2015, 22:35

Również postaram się w czwartek po pracy zacząć wybierać, tak żeby w sobotę skończyć i zrobić pakiety z matkami z zeszłego roku i odkłady do tego :)

Zaglądałem do pszczół w niedzielę, moja najsilniejsza rodzina (3,5 korpusa wlkp) ma 2 pełne korpusy miodu i mocno podlanę gniazdo, dlatego dorzuciłem im jeszcze połówkę węzy. ogólnie rzepak wygląda bardzo na plus

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 12 maja 2015, 08:26

W 100% się zgadzam. Wczoraj musiałem już robić pierwsze odkłady, bo nastrój rojowy w pełni. Miodu natargały od półnadstawki do 2 pełnych korpusów wlkp. A do końca rzepaku jeszcze u mnie sporooo... Później od razu facelia :)
Miśkowa Pasieka

old school

Postautor: old school » 12 maja 2015, 08:39

no u mnie mam ten problem ze suszu juz nie mam a weze nie nadążają odciągać i zalewaja gniazda :/ taki mamy przybytek dzienny :)

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 12 maja 2015, 08:45

Zgadza się. Większość rodzin ma już po min 10 ramek wlkp odbudowanych w gnieździe i po kilka razy ramkę pracy. Te, które mam na 18tkach odbudowały pełne 30 ramek i na dniach dostaną 4 korpus węzy.
Węza wkładana w gniazdo tylko kilku matkom służy do czerwienia, bo jak tylko komórka jest nieco wyciągnięta już składują nakrop. W ramkach pracy, w tydzień potrafią zalać więcej komórek miodem niż matka zaczerwić na samca :)
Pyłek też pięknie noszą, mam już prawie swój zapas na wiosenne podkarmienie:)
Miśkowa Pasieka

pawel

Postautor: pawel » 12 maja 2015, 21:43

Panowie mam pytanie miałem je zadać już w weekend ale dopiero admin dzisiaj mi konto zaktywował :)
W sobotę koło południa przy słonecznej pogodzie nie było ani jednej pszczoły na rzepaku a pasieka jest w odległości 500m. Raczej przekwitnąć całkowicie jeszcze nie zdążył:) Czy też zaobserwowaliście takie zachowanie u siebie?

pleszek

Postautor: pleszek » 12 maja 2015, 21:52

pawel pisze:Panowie mam pytanie miałem je zadać już w weekend ale dopiero admin dzisiaj mi konto zaktywował :)
W sobotę koło południa przy słonecznej pogodzie nie było ani jednej pszczoły na rzepaku a pasieka jest w odległości 500m. Raczej przekwitnąć całkowicie jeszcze nie zdążył:) Czy też zaobserwowaliście takie zachowanie u siebie?

U mnie dopiero po tygodniu na rzepak poszly chyba opryskają na odstraszanie slodyszka tak mysle ze pszczola w pierwszych dniach nie idzie na rzepak.

pawel

Postautor: pawel » 12 maja 2015, 22:04

No właśnie ciekawy temat, dopiero w sobotę będę mógł zweryfikować ponownie ale słyszałem też gdzieś opinie że na rzepak modyfikowany też nasze pszczółki niechętnie siadają bo podobno mają jakoś mniej nektaru, ale może rzeczywiście tak jak mówisz jakieś opryski im przeszkadzały.

krisq10

Postautor: krisq10 » 13 maja 2015, 20:59

Witam wszystkich pszczelarzy z forum. Mam problem na rzepaku, ustawiłem 40 dadanów w jednym rzędzie na 70 hektarowej plantacji i zrobił mi się nalot na ule skrajne. Proszę o jakąś podpowiedz co zrobić. Pierwszy raz jestem na rzepaku i trochę brakuję doświadczenia.

Awatar użytkownika
Bartkowiak
Kontaktowanie:

Postautor: Bartkowiak » 13 maja 2015, 22:40

Rób im miejsce na miód jak noszą albo zamień miejscami ze słabszymi całe ule albo miodnie przestaw razem z pszczołami z silniejszych na słabsze i odwrotnie albo pakiety porób i sprzedaj albo sobie zostaw :) Nadmiarem pszczół bym się nie martwił. Zawsze jak się w rzędzie ustawi to tak jest - ja staram się jak przewożę słabsze dać na skraju.

krisq10

Postautor: krisq10 » 13 maja 2015, 22:44

Dzięki wielkie za odpowiedz w piątek jadę zobaczyć na rzepak to trzeba będzie im to pozamieniać. Może te słabsze ze środka jeszcze coś naniosą jak mówisz ??

Nacek

Postautor: Nacek » 14 maja 2015, 07:55

Wczoraj wybrałem małe co nieco z rzepaku oczywiście tylko z zasklepionych ramek, musiałem im zrobić miejsce bo się pozalewały od dech do dechy.
Naprawę świata najlepiej rozpocząć od siebie.

old school

Postautor: old school » 15 maja 2015, 09:11

no ja planuje na jutro w tyg nie ma czasu ale ramki juz ladnie zalane i lekko zasklepione

Awatar użytkownika
Bartkowiak
Kontaktowanie:

Postautor: Bartkowiak » 15 maja 2015, 09:49

U mnie nadzieja - dziś pierwszy dzień od dawna co nie ma wiać i słonecznie. Pszczoły od rana lecą w teren a jak przed chwilą przejrzałem 2 ule to z ramek się leje :) Jutro też ma być podobna pogoda. Będzie dobrze :)

old school

Postautor: old school » 15 maja 2015, 10:28

ja tez bym jeszcze poczekal bo nosza ale wszystko laduja w gniazda w ledwo co odbudowana weze :/ i matki nie maja gdzie czerwic

wojtekpzn

Postautor: wojtekpzn » 15 maja 2015, 10:42

Bartkowiak pisze:Rób im miejsce na miód jak noszą albo zamień miejscami ze słabszymi całe ule albo miodnie przestaw razem z pszczołami z silniejszych na słabsze i odwrotnie albo pakiety porób i sprzedaj albo sobie zostaw :) Nadmiarem pszczół bym się nie martwił. Zawsze jak się w rzędzie ustawi to tak jest - ja staram się jak przewożę słabsze dać na skraju.

Ja wybieram w sobotę :)

Kolego Bartkowiak, - zamieniasz całe korpusy na te ze słabszych rodzin razem z pszczołami?

Mój dziadek który mnie fachu uczył też nigdy tego nie stosował, a w sumie dotarło do mnie, że to może być lepszy sposób niż dostawanie korpusów w przypadku gdy pożytek ma się ku końcowi
i może trochę pomóc w walce z nastrojem rojowym (myśle o przeniesieniu pszczół - ale te pszczoły z miodni nie będą się ścinać po postawieniu na starym ulu?;)

Wróć do „Pożytki”