Co zasadzić miododajnego i pyłkodajnego według waszych doświadczeń

old school

Re: Co zasadzić miododajnego i pyłkodajnego według waszych doświadczeń

Postautor: old school » 24 maja 2016, 13:14

akacja najlepsza ja wszystkie nieuzytki obsadzam akacja pierwsze kwitna juz po 4 -5 latach od posadzenia szybko rosnie wydajnosc miodowa bardzo dobra a jak bedzie bieda to mozna wyciac na opał nie ma lepszego drewna opałowego niz akacja :) u nas miod akacjowy najdrozszy :) w skupie po 15zł płacą za kg. z 1 hektara akacji po kilku latach bedziesz mial bardzo ladny pozytek dla 20-30 rodzin :)

bartolino

Postautor: bartolino » 28 maja 2016, 21:44

Michał Nowak pisze:Możesz pokombinować z mieszanką: facelia, nostrzyk dwuletni, przegorzan i koniczyna. To wszystko wzejdzie i po roku, dwóch... Będziesz miał miododajną łąkę przez kilka ładnych lat. Pozbierasz jeszcze nasiona z tego i owego, żeby na forum sprzedać, więc się opłaci :)

Tylko bym musiał zaorać a to jest spora górka

erenhardt

Postautor: erenhardt » 29 maja 2016, 00:06

Ostatnio przywracałem ziemię do użytku swoim emerytem. Muszę dorobić krój do pługa, bo męczarnia jak się plącze, ciągnie, rwie kępami i blokuje o ramę pługa.

Teren najpierw skoczony został jednoosiówką z kosą listwową.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Parę urywek z akcji:

Plan zakłada posianie facelii. Szkoda, że nie mam brony bo przejechałbym 2 razy i posiał. Będę musiał chyba glebogryzarką się męczyć i ustawić ją żeby tylko minimalnie brała, a nie wszystko wymieszała.

Zaoranego jest jakies 10 arów. Tylko nie wiem jak facelia musi mieć przygotowaną ziemię pod siew.

Be Piotrek

Postautor: Be Piotrek » 29 maja 2016, 09:48

Facelia musi mieć dobrze uprawiana ziemię dość twardo musi być ma małe nasiona i jak pójdzie za głęboko to nie poschodzi . Ale nasiona muszą być przykryte ziemia bo w kontakcie ze słońcem nie skielkuja. Trzeba było to najpierw spryskać jakimś randapem lub pochodnym odczekać 2-3 tygodnie i dopiero zaorac a teraz będziesz miał problem z zachwaszczeniem.
Moja facelia zdjęcie zrobione wczoraj w tle zaczyna kwitnąć akacja
20160528_135808-480x640.jpg
20160528_135808-480x640.jpg (100.04 KiB) Przejrzano 2895 razy

manio:)

Postautor: manio:) » 29 maja 2016, 15:40

Jak wyschnie zielsko to wyrównaj i posiej facelię , uwałuj bez przykrywania nasion ziemią i poradzi sobie. Jak przekwitnie wysypie się sama i znowu wyrośnie.
Na pierwszy rok dobra jest też gorczyca , rośnie wysoko , zdusi chwasty , a w przyszłym roku posiejesz co zechcesz .

Be Piotrek

Postautor: Be Piotrek » 30 maja 2016, 07:12

Zielsko raczej nie wyschnie Tylko znowu zacznie rosnąć i w początkowej fazie facelia morze sie nie przebić przez tą lake wiem co mowie jestem rolnikiem i akurat przez ostatnie 3 lata zlikwidowalem kilka hektarów lak i pastwisk na których między innymi sialem facelię przeznaczona na zbiór nasion i przy okazji polepszenie pożytku W tej sytuacji gdy już zaorane dobrze uprawić ziemię posiać facelię przykryć nasiona lekka broną i jak poschodzi to w fazie 2-3 liści wlasciwych możesz opryskac jakims srodkiem na jednoliscienne bo widać że tam sama trawa jak ja zlikwidujesz to facelia się rozkszewi i z resztą chwastów se poradzi.

erenhardt

Postautor: erenhardt » 30 maja 2016, 13:19

Dzięki za podpowiedzi!
Czasu na siew mało. Dobrze byłoby w pierwszej połowie czerwca coś wysiać żeby pszczoły coś z tego zdążyły nanieść.
Chciałem uniknąć pryskania, ale jak będzie trzeba to trudno.

roberto185

Postautor: roberto185 » 17 sie 2016, 21:00

witam tak czytam i się zastanawiam co tu posiać w przyszłym roku na jednym kawałku ok 0,4 ha posieje faceli a na drugim musiałem o czymś najlepiej wieloletnim co byście polecali myślałem też o mieszance facelia gryka i nostrzyk to byłoby w pierwszym roku facelia i gryka a w drugim nostrzyk co o tym sądzicie macie jakieś lepsze pomysły albo też myślałem o ogóreczniku lekarskim ma ktoś jakieś doświadczenia

Wróć do „Pożytki”