Nowe przepisy dotyczace wycinki drzew.

ArekZK

Nowe przepisy dotyczace wycinki drzew.

Postautor: ArekZK » 22 mar 2017, 18:23

Witam!

Co o tym myslicie? Ja mam wrażenie ze w niedługim czasie wszystko pojdzie w komin!
Od kiedy wprowadzono ten bezmyslny przepis wycięto u mnie pol kilometrowa aleje lip sadzonych pewnie jeszcze za Bismarka. Teraz poszly piekne kilkunastoletnie leszczyny i wiele klonow o pojedynczych drzewkach nie wspomne. Jadąc przez Polske ma sie wrazenie ze to jakies narodowe szalenstwo!
Gdzie sie nie ruszyc tylko slychac pily i widac powywracane drzewa! Sasiedzi jak w transie tna wszystko co sie da... W zeszlym roku zaczelem planowac budowe pasieki i juz zniknely mi 2 pozytki w zasiegu lotu pszczoly. W zamian doszlo kilkaset tuj i innych iglakow. Jeszcze niedawno nie widzialem domow wiekszosci swoich sasiadow a teraz mozna do siebie pomachac przez okna. W zasadzie w obwodzie kilkuset metrow u mnie zniknely wszystkie wieksze drzewa.
Sadzilem niedawno u siebie kilkanascie drzewek i sasiad podchodzi do plota ze smiechem i pyta co ze mna jest, wszyscy tną a ja sadze...

Zdaje sobie sprawe ze cos moze przeszkadzac ale wszystko na raz?
Mieszkalem sporo czasu za zachodnia granica i tam jak usuwasz drzewo z niewygodnego miejsca, to albo placisz gruba kase albo sadzisz takie samo w innym miejscu swojej posesi i musisz to udokumentowac.

Masakra jakas, moze powinnismy poprzez np PZP probowac dotrzec to tworzacych prawo i probowac zatrzymac ta masakre bo glos jednostki nie ma szans sie przebic.

Pozdrawiam

truten

Re: Nowe przepisy dotyczace wycinki drzew.

Postautor: truten » 22 mar 2017, 18:31

Nigdy za malo wolności w swoim obejściu.

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 22 mar 2017, 19:48

ArekZK pisze:Mieszkalem sporo czasu za zachodnia granica i tam jak usuwasz drzewo z niewygodnego miejsca, to albo placisz gruba kase albo sadzisz takie samo w innym miejscu swojej posesi i musisz to udokumentowac.

Witam
Kolego chyba czegoś tutaj nie rozumiem - powiedz mi czemu mam się pytać jakiegoś biurokraty co mogę albo czego nie mogę na mojej własności ? sądzisz ze jeszcze mało jesteśmy ograniczeni w prawie własności ??
chcesz mieć pożytek dla swoich pszczółek ? , to posadź lip akacji klonów wierzb i co tam jeszcze chcesz i ile tylko chcesz ale na swoim , czemu boli cię to co robi sąsiad na swojej posesji ? nie rozumiem ludzi z Twoim tokiem myślenia
Pozdrawiam

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 22 mar 2017, 20:48

Prawo jest dobre, tylko tutaj trzeba zmienić podejście ludzi i będzie dobrze.
Nikogo nie powinienem pytać o to co chcę zrobic z drzewem na mojej własności a jak państwo chciało mieć to drzewo to powinno za to płacić.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 22 mar 2017, 21:39

Piotr67 pisze:Witam
Kolego chyba czegoś tutaj nie rozumiem - powiedz mi czemu mam się pytać jakiegoś biurokraty co mogę albo czego nie mogę na mojej własności ? sądzisz ze jeszcze mało jesteśmy ograniczeni w prawie własności ??
chcesz mieć pożytek dla swoich pszczółek ? , to posadź lip akacji klonów wierzb i co tam jeszcze chcesz i ile tylko chcesz ale na swoim , czemu boli c
ię to co robi sąsiad na swojej posesji ? nie rozumiem ludzi z Twoim tokiem myślenia

Nie o to chodzi aby ograniczać prawo własności ,ale o to żeby wszystko robić z głową .Ludzi myślących w ogólnie jest bardzo mało i dlatego trzeba ograniczać trochę człowieka bo sam się zatraci (dlatego mądrzy ludzie wymyślili religie różne ).Czowiek ze swej natury jest chciwy ,zazdrosny ,leniwy,itd 7 grzechów głównych .Co by było gdyby nie było prawa drogowego ,karnego itd. przecież gdyby człowiek kierował się tylko swoją wolnością ,prawem własności myśląc tylko o sobie to nie doło by się żyć .Jako społeczeństwo musimy brać pod uwagę to iż nie tylko Ja ale też i My co zostawimy po sobie .Czemu boli to co robi sąsiad ? no to ciekaw jestem jak sąsiad będzie palił w swoim piecu różnymi śmieciami i wylewał szambo na swoje pole (w myśl zasady -wolnoć Tomku w swoim domku -to ciekaw jestem czy Cię nie będzie to bolało (chyba się nie odezwiesz -nie będziesz reagował - no bo wolność i prywatna własność ) tak to widzę ALE CHYBA SIĘ MYLĘ
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 22 mar 2017, 22:00

Pierdoły klepiesz drogi Januszu i twe porównania nijak się tu mają.
Gdyby Ci jakaś topola na działce urosła i chciałbyś tam budynek postawić to musiałeś latać z papierami po gminach. Po jaką cholerę się pytam? I te kary po kilkadzisiąt tysięcy za byle badyla, to było dobre?

centurion

Postautor: centurion » 22 mar 2017, 22:03

Z tą wycinką to czasem jest przegięcie skoro w miastach przed urzędami czystki robią. Deweloperzy sprawa jasna bo na ch....j mu las jak ma być budynek. Pod domem u siebie ciekawe co być powiedział jak rosły ci posadzone deby przez dziadków i teraz strach jak burza jest. Codziennie jeżdżę do pracy 20 km z czego 10 km to same lipy wzdłuż drogi. Niewiem ile maja lat ale sa spore a tak spróchniale że strach jechać koło nich. Z jednej strony szkoda z drugiej idzie w pożytek.
Ja za to sadzę, na razie owocowe bo stare 50-70 letnie jabłonie ledwo się trzymają, poszczepiłem je bo dobre stare odmiany. Na jesień sadzę dojazd do mnie 100 m samymi lipami i klonami z drugiej strony a dziś przy okazji trafiłem na fajna wierzbę, bazie bardzo duże i sam pyłek, pare gałęzi obciętych już jest w donicy zobaczymy czy wyjdą. Jak się uda to wzdłuż potoku polecą.

fux

Postautor: fux » 22 mar 2017, 22:22

W USA jest podobne prawo do wycinki co u nas teraz i nie widać ani nie słychać takich fanaberii jak w Polsce.

Tam prawo własności ma realny wymiar - a u nas symboliczny.
A u nas , no cóż....
Jeden tnie, a sąsiad po nocy chodzi z miarką i mierzy pieńki i dzwoni na policję bo mu się wydaje że ten co ciął to nie swoje ciął i że za grube.

janusz.szalaj pisze:Nie o to chodzi aby ograniczać prawo własności ,ale o to żeby wszystko robić z głową .Ludzi myślących w ogólnie jest bardzo mało i dlatego trzeba ograniczać trochę człowieka bo sam się zatraci

Gdyby urzędnicy szanowali prawo własności to nigdy by nie wymyślili czegoś takiego jak pozwolenie na wycinkę - i to płatne.
Normalny człowiek czegoś tak głupiego nie wymyśli - tylko urzędnik.
Ludzie nie popadali by w szał wycinania drzew bo by to nie miało sensu.

janusz.szalaj pisze: przecież gdyby człowiek kierował się tylko swoją wolnością ,prawem własności myśląc tylko o sobie to nie doło by się żyć .

dlaczego?

janusz.szalaj pisze: no to ciekaw jestem jak sąsiad będzie palił w swoim piecu różnymi śmieciami i wylewał szambo na swoje pole (w myśl zasady -wolnoć Tomku w swoim domku -to ciekaw jestem czy Cię nie będzie to bolało (chyba się nie odezwiesz -nie będziesz reagował - no bo wolność i prywatna własność ) tak to widzę ALE CHYBA SIĘ MYLĘ

Oczywiście że się Pan myli.

Wolność to odpowiedzialność.

Tomek w swoim domku może robić co chce - ale pod warunkiem że nie będzie szkodził innym.

Jeśli wywiezie szambo na teren swojego pola - ale tym samym skazi np. wody gruntowe na mojej posesji to musi liczyć się z konsekwencjami.

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 22 mar 2017, 22:24

centurion jak to iwa a jest to wielce prawdopodobne to nie licz na to ;)

Apiholik

Postautor: Apiholik » 22 mar 2017, 22:27

PawelKS3 pisze:Prawo jest dobre, tylko tutaj trzeba zmienić podejście ludzi i będzie dobrze.
Nikogo nie powinienem pytać o to co chcę zrobic z drzewem na mojej własności a jak państwo chciało mieć to drzewo to powinno za to płacić.

A kasa na to drzewo powinna pochodzić z twoich podatków:-)
A jak to dobre prawo ma się do innego prawa " obrót gruntami "
To nie jest wszystko takie proste ani jednoznaczne .
Własność powinna być świętością , ale jest jeszcze coś takiego jak dobro wspólne . Z drugiej strony to to co było do tej pory też było nie normalne . A często drakońskie kary za wycinkę jakichś krzaków czy odpowiedzialność karna dla właściciela drzewa za upadające konary ....... też chore . Ograniczenia powinny i muszą być ale wyważone z umiarem

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 22 mar 2017, 22:48

Apiholik pisze:To nie jest wszystko takie proste ani jednoznaczne .
Własność powinna być świętością , ale jest jeszcze coś takiego jak dobro wspólne

Jakie dobro wspólne???
Moja ziemia i moje na niej zabawki. Ja płacę podatki i ja decyduję co na niej powinno być i tyle.
Niema się co nad tym rozwodzić.
Ja kocham drzewa ale rozumiem też to, że trzeba je wycinać i je wycinałem, wycinam i będe wycinał.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 22 mar 2017, 23:23

Wolność i odpowiedzialność winny iść w parze. Mało ludzi myśli. Większość postępuje tak jakby po nich potop. Ich wola. Ale robią źle tnąc drzewa. Urzędnik nie powinien decydować o prywatnej własności. Z drugiej strony węgiel i polskie krowy to bee (bo jakaś dziura ozonowa) a cięcie drzew na potęgę to już ok? Mentalności potrzeba zmienić bo będzie pustynia, ale może o to chodzi, osobiście nie podobają mi się iglaki, wolę liściaste

Paweł12

Postautor: Paweł12 » 23 mar 2017, 00:08

Prawo bardzo dobre. Wreszcie można być gospodarzem na własnej ziemi. Bawią mnie te głosy starych komuchów, którzy to za wszelką cenę chcą mieć bata nad sobą.
Autorze tematu.. nie podoba Ci się w Polsce? Po coś wracał z twych ukochanych Niemiec? Powieś na ścianie obraz swojego ukochanego Bismarcka, a obok niego np. wujka Adolfa. Nie zapomnij o "znaku przynoszącym szczęście"(inteligentni zrozumieją). Wskazane jest również przyjęcie pod swój dach śniadych, nie palących się do pracy mężczyzn znanych jako uchodźcy.
Ktoś wspomniał o zanieczyszczaniu wód gruntowych poprzez wylewanie ścieków na własne pole. To jest całkiem inna kwestia, bo wtedy wyrządzasz SZKODY, a wycinając swoje drzewa tylko POZBAWIASZ PRZYWILEJU dla pszczół jakim jest pożytek.
Także argumentujcie swoje stanowisko z głową.
Pozdrawiam niemający szacunku dla dzielnych "obrońców demokracji" forumowicz.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 23 mar 2017, 01:29

Kto ma kasę i kaprys niech kupi i wyrąbie chektar lasu i wybuduje willę z garażami . Albo inaczej (bo tak zdaje się nie mozna ) ale przecież można zapłacić żeby właściciel wyrąbał i dopiero wtedy kupić :-). A obok niego następny i następny aż las zniknie zupełnie . Wyrabcie też w okół domów i przy drogach bo przecież czymś palić trzeba a skoro wolno rabać ? Wyrabcie też na wszelki wypadek więcej przyda się na przyszłą zimę i jeszcze przyszłą . Lepiej niech zgnije na kupie bo jak by się znów prawo zmieniło . Jak już wszystko wyrąbiecie a wasze domy staną się najwyższe w okolicy i zaczną działać jak piorunochrony , normalny deszcz zacznie padać co trzy lata a wiatr jak nad pustynią czy morzem zacznie od 100 km/h a skończy na 300-tu . Zawsze będziecie mogli rozłożyć ręce i się rozpłakać "panie premierze jak żyć". Wtedy też będzie można zażądać aby inni podzielili się "dobrem wspólnym": :-)

Wiem, wiem !!! Wy akurat jesteście ci świadomi . I to o kim innym.

Ps paweł12. synku Nie nazywaj kogoś komuchem jak nie znasz jego życiorysu . Czy twój ojciec też był komuchem . Jest starszy od ciebie to pewno był . To przykład tej świadomości społecznej. Ale co się dziwić.

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 23 mar 2017, 05:56

Apiholik usłyszysz coś i pitolisz pierdoły, wcześniej też można było wycinać tylko musiałeś papier do gminy złożyć.
Już ci wszyscy lasy powycinali i masz pustynie. Ja mam parę ha lasu i jakoś nie wycinałem jeszcze po zmianie ustawy ale jak będę miał potrzebę to wezmę piłę i wytnę.

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 23 mar 2017, 06:32

Witam
Do janusz szalaj kolego widzę że wszystko uprościłeś i wrzuciłeś do jednego worka ( drzewa , śmieci , szambo ) tak nie można myśleć .
zobrazuje Ci co miałem na myśli ; kiedyś posadziłem 25 drzewek owocowych , 35 leszczyn 170 cisów i teraz do rzeczy - jak to sadziłem nikogo o zgodę nie musiałem pytać , ale jak kiedyś mnie albo moim następcą będzie to przeszkadzało to chciałbym mieć taką możliwość żeby to wszystko , ( może część w zależności od sytuacji ) wyciąć bez łaskawei zgody jakiegoś urzędnika - posadziłem to wszystko na swojej ziem i za własną kase . Tak ja to widzę .
Ps. w moich okolicach nie zauważyłem wzmożonej wycinki drzew mimo obowiązującego teraz prawa

Apiholik pisze:Kto ma kasę i kaprys niech kupi i wyrąbie chektar lasu i wybuduje willę z garażami . Albo inaczej (bo tak zdaje się nie mozna ) ale przecież można zapłacić żeby właściciel wyrąbał i dopiero wtedy kupić :-).

kolego to nie jest tak jak myślisz takie rzeczy reguluje plan zagospodarowania przestrzennego to że kupisz las albo już wykarczowany grunt wcale nie znaczy że będziesz mógł na nim cokolwiek wybudować
Pozdrawiam

Paweł12

Postautor: Paweł12 » 23 mar 2017, 08:06

Apiholik pisze:Kto ma kasę i kaprys niech kupi i wyrąbie chektar lasu i wybuduje willę z garażami . Albo inaczej (bo tak zdaje się nie mozna ) ale przecież można zapłacić żeby właściciel wyrąbał i dopiero wtedy kupić :-). A obok niego następny i następny aż las zniknie zupełnie . Wyrabcie też w okół domów i przy drogach bo przecież czymś palić trzeba a skoro wolno rabać ? Wyrabcie też na wszelki wypadek więcej przyda się na przyszłą zimę i jeszcze przyszłą . Lepiej niech zgnije na kupie bo jak by się znów prawo zmieniło . Jak już wszystko wyrąbiecie a wasze domy staną się najwyższe w okolicy i zaczną działać jak piorunochrony , normalny deszcz zacznie padać co trzy lata a wiatr jak nad pustynią czy morzem zacznie od 100 km/h a skończy na 300-tu . Zawsze będziecie mogli rozłożyć ręce i się rozpłakać "panie premierze jak żyć". Wtedy też będzie można zażądać aby inni podzielili się "dobrem wspólnym": :-)

Wiem, wiem !!! Wy akurat jesteście ci świadomi . I to o kim innym.

Ps paweł12. synku Nie nazywaj kogoś komuchem jak nie znasz jego życiorysu . Czy twój ojciec też był komuchem . Jest starszy od ciebie to pewno był . To przykład tej świadomości społecznej. Ale co się dziwić.

Gdybym miał pasiekę obok lasu, a ktoś by ten las wykupił i zrobił z nim to co opisałeś powiedziałbym trudno z może lekkim smutkiem. A dlaczego? A dlatego, że mimo młodego wieku wiem że to pieniądz rządzi światem. Nic przecież nie przeszkodziło mi w zdobyciu kasy na ten "kawałek lasu". Ograniczenia są w tylko w człowieku.
Poza tym.. Jeśli już opisujesz takie wyalienowane przypadki to nie czyń z wyjątku reguły.

PS. Staruszku, nie wiem jak to było z moim ojcem, bo całość jego życiorysu słyszałem z opowiadań matki czy babci. A wiara w słowo to nie do końca fajna cecha. Także jedyną grupą z czasów "szczęśliwego socjalizmu" którą w jakimś stopniu szanuję są hipisi.

Awatar użytkownika
DarekZ

Postautor: DarekZ » 23 mar 2017, 08:37

Witam
W takich tematach zawsze zdania będą podzielone. Wcześniejsze przepisy były niczym innym, jak ograniczaniem możliwości gospodarowania na własnym terenie. Takiego jestem zdania.

A to dla Was, żebyście wiedzieli JAK JEST :)
Pozdrawiam Darek.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 poz. 2134 ze zm.):
• nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzew których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:
a) 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
b) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew;
(art. 83f ust. 1 pkt. 3 lit a i b);
• nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na usunięcie krzewu lub krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25 m2 (art. 83f ust. 1 pkt 1);
• nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na usunięcie krzewów rosnących na terenach pokrytych roślinnością pełniącą funkcje ozdobne, urządzoną pod względem rozmieszczenia i doboru gatunków posadzonych roślin, z wyłączeniem krzewów w pasie drogowym drogi publicznej, na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz na terenach zieleni (art. 83f ust.1 pkt 2);
• nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 83f ust. 1 pkt 3a);
• nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów owocowych, które nie rosną na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni (art. 83f ust.1 pkt 5);

W czasie trwania okresu lęgowego ptaków (1 marca -15 października) nie należy usuwać drzew, na których znajduje się ich miejsce lęgowe np. gniazdo, dziupla.

W przypadku gdy przedmiotowa nieruchomość jest zlokalizowana na terenie wpisanym do rejestru zabytków, czy na terenie parku krajobrazowego, jak również jest to teren leśny (LS), na terenach tych obowiązują dodatkowe przepisy prawa ograniczające usuwanie zieleni znajdującej się na działkach będących własnością osób fizycznych i prawnych.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 23 mar 2017, 09:04

Problemem nie jest wadliwe prawo, ale jego niestabilność. Zawsze byłem zwolennikiem hasła "wolność Tomku" a dotychczasowe, durne prawo do wycinki drzew na własnej posesji bardzo mnie irytowało. To, że ludzie wycięli drzewa, które od lat ich uwierały jest raczej normą po wprowadzeniu takiej możliwości. Wytną te drzewa i później zasadzą nowe, tyle. Wkurza mnie jedynie brak konsekwencji rządu, bo jakieś patafiany zauważyły, że nagle drzewa wszędzie idą pod topór. Wniosek - prawo jest złe, trzeba to szybko przerwać. Wspaniały rząd wystraszył się przestraszonych patafianów, a raczej ich potencjalnych głosów i zapowiedział zmianę ustawy. Co robi typowy rolnik? Tnie olszyny, klony, topole, wierzby na potęgę bo za chwilę mu zabronią. Nikt tutaj nie patrzy na ochronę środowiska tylko na własny portfel. Dla mnie to zrozumiałe, choć sam ziemi nie posiadam.
Wystarczyło być konsekwentnym i chociaż trochę ruszyć łepetyną przy tworzeniu tego prawa. To, że deweloperzy i inni kombinatorzy nagną je do granic możliwości? A to Ci nowość... Natną co muszą i po sprawie, takie sytuacje jak w Łebie jednak należałoby postawić przed sądem. Dla przykładu.
Miśkowa Pasieka

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 23 mar 2017, 09:34

Michał Nowak pisze:Problemem nie jest wadliwe prawo, ale jego niestabilność. Zawsze byłem zwolennikiem hasła "wolność Tomku" a dotychczasowe, durne prawo do wycinki drzew na własnej posesji bardzo mnie irytowało. To, że ludzie wycięli drzewa, które od lat ich uwierały jest raczej normą po wprowadzeniu takiej możliwości. Wytną te drzewa i później zasadzą nowe, tyle. Wkurza mnie jedynie brak konsekwencji rządu, bo jakieś patafiany zauważyły, że nagle drzewa wszędzie idą pod topór. Wniosek - prawo jest złe, trzeba to szybko przerwać. Wspaniały rząd wystraszył się przestraszonych patafianów, a raczej ich potencjalnych głosów i zapowiedział zmianę ustawy. Co robi typowy rolnik? Tnie olszyny, klony, topole, wierzby na potęgę bo za chwilę mu zabronią. Nikt tutaj nie patrzy na ochronę środowiska tylko na własny portfel. Dla mnie to zrozumiałe, choć sam ziemi nie posiadam.
Wystarczyło być konsekwentnym i chociaż trochę ruszyć łepetyną przy tworzeniu tego prawa. To, że deweloperzy i inni kombinatorzy nagną je do granic możliwości? A to Ci nowość... Natną co muszą i po sprawie, takie sytuacje jak w Łebie jednak należałoby postawić przed sądem. Dla przykładu.

Witam
Michał chyba się trochę pogubiłeś bo jedno zdanie przeczy drugiemu ?
O ile dobrze pamiętam to w Łebie też ktoś wyciął te drzewa na swoim ? ,( chyba że czegoś nie pamiętam ) - to jest właśnie skutek wcześniejszego durnego przepisu - teraz wszyscy tną na potęgę , bo może się prawo zmienić i później będzie dupa blada
Pozdrawiam

Wróć do „Pożytki”