Rzepak

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Re: Rzepak

Postautor: Michał Nowak » 19 maja 2017, 13:58

No właśnie Michale tak czytam o niedzielnym miodobraniu i się zastanawiam jak z poszyciem u Ciebie. U mnie nie powiem, bo nektaru w mocnych rodzinach jest mnóstwo, ale pytanie kiedy pokaże się zasklep?
Miśkowa Pasieka

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 19 maja 2017, 14:13

Bartkowiak pisze:Co silniejsze rodziny już ładnie zaczynają sklepić plastry.

Pogratulować :)

old school

Postautor: old school » 20 maja 2017, 10:50

lepiej dzien dłużej poczekac niz miec burzowine w sloikach co juz widzialem u niektorych pszczelarzy :/

Awatar użytkownika
Bartkowiak
Kontaktowanie:

Postautor: Bartkowiak » 20 maja 2017, 19:06

Jutro pierwsze rodzinki idą na wirówkę :) Na razie wezmę kilka sztuk co mam koło domu. Dzisiaj mało co latały przez co ładnie odparowały i posklepiły częściowo. Do jutra miodzio będzie dobry i będzie można brać.
http://www.miodybartkowiaka.pl
Jestem zawodowym pszczelarzem. Gospodaruje na 85 rodzinach pszczelich.
Moje zdjęcia przyrodnicze: http://www.facebook.com/dzikastronagminydopiewo/
Cytując dudi-ego :-)
"Jak nie nadążasz za pszczołami to je sprzedaj, a kup sobie żółwia, on wolniej chodzi może dasz radę."

walec77

Postautor: walec77 » 20 maja 2017, 20:16

Kolego Harnaś ,a Ty w którą niedzielę czerwca bierzesz 1 miodobranko?

pastaga

Postautor: pastaga » 20 maja 2017, 22:15

walec77 pisze:Kolego Harnaś ,a Ty w którą niedzielę czerwca bierzesz 1 miodobranko?

Nie wiem kiedy Harnaś ale ja czekam końca kwitnienia rzepaku i kręcę z rodziny z córką po jego matce - paleta się pod ciężarem zapada w gruncie. Do d.py takie matki bo się nie można na hodowli/pszczołach skupić tylko to wirowanie. Niby bajer ale polega na prawdzie - mega miodna rodzina. Pożałować, że nie sprzedaje matek, będę się troszczyć o tą córkę jak o oko w głowie.

walec77

Postautor: walec77 » 20 maja 2017, 22:44

Wierze Ci .W dolinach , na rzepaku i z silnymi rodzinami w ulach korpusowych te pszczoły mogą nanieść miodu po uszy .
W górach pewnie o wiele,wiele słabiej ze względu na ponad 1 miesięczny zastój ,ale ona jest przystosowana do górskich warunków.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 21 maja 2017, 09:16

Oo, mity czas zacząć. Obok mnie już taki jeden wirował...znowu się wrypał dwa domy dalej ze swą warozą a rzepaku niewiele obok rośnie. Mam na razie niesklepiony w pierwszej nadstawce. Pszczoły się zachowują jakby znowu miało nadejść ochłodzenie. Tak mi się zdaje ale tylko zdaje, więc nic pewnego. Pozdrawiam

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 21 maja 2017, 09:25

tikcop1 pisze:Oo, mity czas zacząć. Obok mnie już taki jeden wirował...znowu się wrypał dwa domy dalej ze swą warozą a rzepaku niewiele obok rośnie. Mam na razie niesklepiony w pierwszej nadstawce. Pszczoły się zachowują jakby znowu miało nadejść ochłodzenie. Tak mi się zdaje ale tylko zdaje, więc nic pewnego. Pozdrawiam

I tu się zgadzam ,jeszcze nie sklepiony .A pogoda jak widać i pszczoły to czują ,to co przyniosły to w najbliższym czasie w części skonsumują ,ponieważ rodziny są silne.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

walec77

Postautor: walec77 » 21 maja 2017, 11:43

pastaga pisze:
walec77 pisze:Kolego Harnaś ,a Ty w którą niedzielę czerwca bierzesz 1 miodobranko?

Nie wiem kiedy Harnaś ale ja czekam końca kwitnienia rzepaku i kręcę z rodziny z córką po jego matce - paleta się pod ciężarem zapada w gruncie. Do d.py takie matki bo się nie można na hodowli/pszczołach skupić tylko to wirowanie. Niby bajer ale polega na prawdzie - mega miodna rodzina. Pożałować, że nie sprzedaje matek, będę się troszczyć o tą córkę jak o oko w głowie.

Kontaktowałem się dzisiaj z pewną osobą i sytuacja zmienia sie jak w kalejdoskopie . Pszczoły te w kilka dni przyniosły po 20 kg i więcej nie wiadomo z czego bo u tego gościa nawet mniszka czy sadów nie ma w promieniu 3 km.

pawelmm

Postautor: pawelmm » 21 maja 2017, 13:35

dudi pisze:
pleszek pisze: Jak co roku - no nie wiem mysle ze duuuuuzo gorzej .https://pogoda.onet.pl/wideo/jaka-bedzi ... wa/1rw7cp8 oo i moze byc cacy .

Leszek u mnie jak się prognozy sprawdzą może być jeden z lepszych jak nie najlepszy rok na rzepak.

Póki co - leje ;)

Wczoraj część pojechała na aronię - zobaczymy co pokarzą

ciekawe bo u mnie jest bardzo bardzo dużo aronii i jeszcze w życiu nie widziałem na kwiatach ani jednej pszczoły więc z czego ten miód

u mnie rzepak jeszcze z tydzień bedzie kwitł miodu w ulach średnio gdzieś po 10 kg na ul i zaczynają sklepić a zapowiadają ochłodzenie więc pewnie zamiast przybyć to ubędzie ale cóż takie życie niewiem skąd u niektórych tyle miodu piszą niektórzy że na przykład z trzech rodzin odebrali 75 l Ja tam wole mieć mniej ale lepszy jakościowo bez dodatków przynajmniej nie mam problemu ze sprzedażą max do końca września mi zawsze wszystko schodzi już teraz mam liste oczekujących w kolejce na rzepak

także pare słoiczków sie uzbiera z rzepaku a to dopiero początek sezonu dopiero po rzepaku u mnie zaczyna się prawdziwy sezon dla pszczół głównie gryka i lipa takze czekamy z niecierpliwością

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 21 maja 2017, 13:45

pawelmm pisze: ciekawe bo u mnie jest bardzo bardzo dużo aronii i jeszcze w życiu nie widziałem na kwiatach ani jednej pszczoły więc z czego ten miód

Jak to z czego? Z aronii :)

A tak na poważnie.
Na stacjonarnej mam aronię 100 m od pasieki. Prawdopodobnie jak kwitnie na kwiatach masa pszczół. Nie wiem nie byłem, tak twierdzi ojciec i sąsiad właściciel aronii. Podejrzewam że wcześniej nic nie pili i zeznania można przyjąć za wiarygodne ;)
Na 3 pasieczysku mam ok 40 może 50 ha aronii. W ubiegłym roku co nieco było widać w ulach, ale przyszło ochłodzenie i skonsumowały.
Aronia jeżeli chodzi o nektarowanie to szału nie ma, ale jak jest odpowiedni areał to i pewnie coś przyniosą.
Dzisiaj podjadę wieczorem zerknę co i jak.
Swego czasu dostałem od naszego kol Zdzisława słoik miodu aroniowego.
Jak zajrzy to może coś więcej powie o aronii

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 21 maja 2017, 13:53

Mity i kity. No ale na buraku to już ani mity ani kity, poza tymi później dla klientów. To tak a propo 75, czy 100 i to po takiej zimowli

pawelmm

Postautor: pawelmm » 21 maja 2017, 14:13

miód z aroni dobre sobie ja osobiście mieszkam gdzie jest koło mnie aroni gdzie okiem sięgnąć a jeszcze miodu z niej nie widziałem

ze trzy lata temu to było jak znajomy jeżdził w twoje okolice i kupował tam od kogoś miód od kogo to ci dokładnie nie powiem bo w tej chwili nie pamiętam musiałbym sie go dopytać i tak sobie chwalił tem miód jaki on jest dobry jaki smaczny że niby z gryki no ciemny to on był niepowiem jak smoła mówił że prawdziwy miód tak go zapewniano ze z gryki to sie nie krystalizuje utrzymuje płynną konsystencje za namową kazałem mu by i mi wzioł słoiczek na spróbowanie wszyscy w domu próbowali i każdemu nie smakował na końcu to wyniosłem go spowrotem do ula w czasie jak zakarmiałem na zimę i ów znajomy postanowił założyć swoją małą pasiekę dla siebie na własne potrzeby i sam teraz przyznaje mi racje co do tamtego miodu ze był on jakis inny
Ostatnio zmieniony 21 maja 2017, 14:33 przez pawelmm, łącznie zmieniany 1 raz.

pawelmm

Postautor: pawelmm » 21 maja 2017, 14:16

dudi pisze:
pawelmm pisze: ciekawe bo u mnie jest bardzo bardzo dużo aronii i jeszcze w życiu nie widziałem na kwiatach ani jednej pszczoły więc z czego ten miód

Jak to z czego? Z aronii :)

A tak na poważnie.
Na stacjonarnej mam aronię 100 m od pasieki. Prawdopodobnie jak kwitnie na kwiatach masa pszczół. Nie wiem nie byłem, tak twierdzi ojciec i sąsiad właściciel aronii. Podejrzewam że wcześniej nic nie pili i zeznania można przyjąć za wiarygodne ;)
Na 3 pasieczysku mam ok 40 może 50 ha aronii. W ubiegłym roku co nieco było widać w ulach, ale przyszło ochłodzenie i skonsumowały.
Aronia jeżeli chodzi o nektarowanie to szału nie ma, ale jak jest odpowiedni areał to i pewnie coś przyniosą.
Dzisiaj podjadę wieczorem zerknę co i jak.
Swego czasu dostałem od naszego kol Zdzisława słoik miodu aroniowego.
Jak zajrzy to może coś więcej powie o aronii

i mówisz że masz taką dużą pasiekę tyle pni taki jestes obyty w temacie pszczół a piszesz ze masz aronie 100m od pasieki i nigdy nie byłes na tej aroni która PRAWDOPODOBNIE nektaruje a pszczoły prawdopodobnie z niej zbierają mi ód

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 21 maja 2017, 14:38

pawelmm pisze: i mówisz że masz taką dużą pasiekę tyle pni taki jestes obyty w temacie pszczół a piszesz ze masz aronie 100m od pasieki i nigdy nie byłes na tej aroni która PRAWDOPODOBNIE nektaruje a pszczoły prawdopodobnie z niej zbierają mi ód

Po pierwsze gdzie mówię że mam taką dużą pasiekę i że niby taki jestem obyty - proszę o konkret gdzie tak napisałem.
Co mam to mam, co wiem to wiem.

Jeżeli chodzi o tą aronie 100 m od pasieki na tej pasiece jest 16 rodzin w ulach Warszawskich, a aronii jest może z 10 - 15 arów.
Więc nawet nie chodzę nie oglądam bo to żaden areał.
Natomiast ten większy areał ok 40 ha może więcej to zupełnie inna miejscówka.
Tam mam miejscówkę chyba od 3 czy 4 lat. W tamtym roku jak wspomniałem coś było widać na ramkach, ale bez szału + załamanie pogody.
Nie wiem jak w tym roku - zobaczymy.

Co do tej gryki - nie wiem co mnie ma to niby obchodzić.
Ja miodu w hurcie nie sprzedaję, a co kto ma i co sprzedaje to mi to lotto.

Bienenhalter

Postautor: Bienenhalter » 21 maja 2017, 18:11

wystarczyło parę dni miodnie pełne rzepaku
Załączniki
DSC_0376.JPG
DSC_0376.JPG (70.98 KiB) Przejrzano 1579 razy
DSC_0374.JPG
DSC_0374.JPG (69.3 KiB) Przejrzano 1579 razy
DSC_0370.JPG
DSC_0370.JPG (98.82 KiB) Przejrzano 1579 razy
DSC_0366.JPG
DSC_0366.JPG (91.78 KiB) Przejrzano 1579 razy
DSC_0361.JPG
DSC_0361.JPG (102.99 KiB) Przejrzano 1579 razy

pawelmm

Postautor: pawelmm » 21 maja 2017, 18:30

piszesz ze nie wspominałeś nigdzie o wielkości pasieki? jak wcześniej w tym samym poście wymieniasz że masz az trzy pasieczyska mając 10 pni nierozwozisz je we tzry miejsca a mając 16 uli na pasiece stacjonarnej plus dodatkowo dwa pasieczyska obwożne to jest to dla mnie duża pasieka
druga sprawa jeżeli ktoś sie udziela na forum w takim stopniu jak ty o czym świadczy liczba twych postów zamieszczonych na tym forum -1695 postów , to już jesteś doświadczonym pszczelarzem który nie pierwszy rok zajmuje się pszczołami

i ostateczna sprawa jeżeli posiadasz dużo pni i masz spore doświadczenie to po co wywozisz pszczoły na aronie jeśli niewiesz czy ona nektaruje czy nie opierając sie na przypuszczeniach no chyba że koło aroni masz jakąś plantacje buraka cukrowego z którego pszczoły przerabiają cukier

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 21 maja 2017, 19:53

Duża, średnia, mała - pojęcie względne. Zależy kto co uważa za dużą, średnią czy małą.
No kilkadziesiąt mam.

Na aronii stoi dokładnie tylko dziesięć z czystej ciekawości - jak wspomniałem kiedyś dostałem miód aroniowy od Zdzisława, a że w tym roku pogoda sprzyja postanowiłem sprawdzić i zobaczymy co przyniosą. Wydajność jak Ci pisałem nie jest wielka, (kiedyś sprawdzałem w jakiejś tabeli) ale mając kilkadziesiąt ha i żadnego rzepaku w koło raczej pójdą na aronię. Burakiem cukrowym tez się nie wspomagam za dużo miałbym do stracenia. Poza tym gdybym miał mieć na aronii i wspomagać się burakiem mam gdzie stawiać na rzepaku - żaden problem.

Co do wpisów na forum - owszem kiedyś coś tam pisałem, czy mądrze czy głupio nie wiem, nie mi to oceniać, ale chyba nie tak najgorzej skoro codziennie odpisuję na kilka pw. Teraz piszę znacznie mniej, brak czasu, a i doszedłem do wniosku że z koniem czasami nie ma się co kopać.
Każdy ma swój "styl" i swój rozum

Tyle z mojej strony

pleszek

Postautor: pleszek » 21 maja 2017, 20:25

pawelmm pisze:piszesz ze nie wspominałeś nigdzie o wielkości pasieki? jak wcześniej w tym samym poście wymieniasz że masz az trzy pasieczyska mając 10 pni nierozwozisz je we tzry miejsca a mając 16 uli na pasiece stacjonarnej plus dodatkowo dwa pasieczyska obwożne to jest to dla mnie duża pasieka
druga sprawa jeżeli ktoś sie udziela na forum w takim stopniu jak ty o czym świadczy liczba twych postów zamieszczonych na tym forum -1695 postów , to już jesteś doświadczonym pszczelarzem który nie pierwszy rok zajmuje się pszczołami

i ostateczna sprawa jeżeli posiadasz dużo pni i masz spore doświadczenie to po co wywozisz pszczoły na aronie jeśli niewiesz czy ona nektaruje czy nie opierając sie na przypuszczeniach no chyba że koło aroni masz jakąś plantacje buraka cukrowego z którego pszczoły przerabiają cukier

Tu masz o wydajnosci miodowej http://www.oke.krakow.pl/zawodowy/arkus ... 102_ae.pdf /

Wróć do „Pożytki”