Rzepak

Smokx

Re: Rzepak

Postautor: Smokx » 13 maja 2017, 20:28

Jeżeli pogoda dopisze nadal będę miał co robić za tydzień albo dwa całe ule pozalewane rzepakiem jutro jadę z węzą bo matka nie ma gdzie czerwić albo czerw kryty albo nakrop no i jeszcze pyłek jutro zabieram troszkę czerwiu :) i robię odkłady wole teraz zrobić odkłady niż mieć rujki czy dać matce dodatkowy korpus do czerwienia a ten z krytym czerwiem wycofać nad kratę ?

Awatar użytkownika
Bartkowiak
Kontaktowanie:

Postautor: Bartkowiak » 13 maja 2017, 21:40

A ja tam czekam na silny nastrój rojowy - to mój żywioł :) Odkłady niepotrzebnie osłabiają rodziny.
Teraz jak jest silny pożytek to nie ma mowy o nastroju rojowym. Rodziny pracują pełną parą. Co innego jak się będzie zbliżało załamanie pogody... albo kończyło się kwitnienie rzepaku. Jeszcze w pasiece zaczerwionej miseczki nie widziałem.
http://www.miodybartkowiaka.pl
Jestem zawodowym pszczelarzem. Gospodaruje na 85 rodzinach pszczelich.
Moje zdjęcia przyrodnicze: http://www.facebook.com/dzikastronagminydopiewo/
Cytując dudi-ego :-)
"Jak nie nadążasz za pszczołami to je sprzedaj, a kup sobie żółwia, on wolniej chodzi może dasz radę."

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 14 maja 2017, 18:21

Byłem dzisiaj i ja zerknąć co na rzepaku. Jak na razie jest super. U mnie teraz zapowiadają tydzień pięknej pogody. Czyli jak się nic nie sp... rzepak będzie normalnie jak co roku

pleszek

Postautor: pleszek » 14 maja 2017, 18:50

dudi pisze:Byłem dzisiaj i ja zerknąć co na rzepaku. Jak na razie jest super. U mnie teraz zapowiadają tydzień pięknej pogody. Czyli jak się nic nie sp... rzepak będzie normalnie jak co roku

Jak co roku - no nie wiem mysle ze duuuuuzo gorzej .https://pogoda.onet.pl/wideo/jaka-bedzi ... wa/1rw7cp8 oo i moze byc cacy .
Ostatnio zmieniony 14 maja 2017, 19:00 przez pleszek, łącznie zmieniany 1 raz.

pleszek

Postautor: pleszek » 14 maja 2017, 18:54

Bartkowiak pisze:A ja tam czekam na silny nastrój rojowy - to mój żywioł :) Odkłady niepotrzebnie osłabiają rodziny.

Nawet nie zauważy sie ze mniej pszczoly w ulu jest jak zrobisz odklad .

Teraz jak jest silny pożytek to nie ma mowy o nastroju rojowym. Rodziny pracują pełną parą.

Oj wystarczy teraz pare dni deszczowych .

Co innego jak się będzie zbliżało załamanie pogody... albo kończyło się kwitnienie rzepaku. Jeszcze w pasiece zaczerwionej miseczki nie widziałem.

Cos mi sie widzi ze wlasnie pogoda cos zaczyna fiksowac moze byc ciekawie .

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 14 maja 2017, 21:20

Wczoraj było 07kg przybytku .Dzisiaj 1,2kg .Oczywiście że to jest nie tylko sam nektar ,w tym trzeba uwzględnić też pyłek .Na pasiece stacjonarnej tak jest .Na wędrownej to będzie ze 3-4 razy tyle jak nie więcej (taka jest różnica ).Może ktoś ma ul kontrolny na wadze ,na pasiece wędrownej to chętnie bym się dowiedział jaka to różnica .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Bienenhalter

Postautor: Bienenhalter » 14 maja 2017, 22:00

janusz.szalaj pisze:Wczoraj było 07kg przybytku .Dzisiaj 1,2kg .Oczywiście że to jest nie tylko sam nektar ,w tym trzeba uwzględnić też pyłek .Na pasiece stacjonarnej tak jest .Na wędrownej to będzie ze 3-4 razy tyle jak nie więcej (taka jest różnica ).Może ktoś ma ul kontrolny na wadze ,na pasiece wędrownej to chętnie bym się dowiedział jaka to różnica .

Wystarczyło czwartek, piątek, sobota tj poprawa pogody, przy tej pogodzie – miodnie prawie zalane nakropem, Co prawda musi to odparować, ale jeszcze z parę dni rzepak będzie kwitł. Szkoła Liebiga – co się okazuje: młode rodziny które zimowały na jednym korpusie, są na trzech korpusach, a to co zebrały wcale nie ustępują rodzinom gospodarczym. Dalej trzeba powiedzieć iż dr Liebig chyba ma rację, nie widzę różnic w zbiorach w zależności od pochodzenia matki. Prawda, jedne są bardziej „do przodu” inne mniej, to oczywiste. Daje się też zauważyć, że przy selekcji własnej wychodzi skłonność do żądlenia, oczywiście przy b. dobrej miodności, co dyskwalifikuje, aby takie matki trzymać. Kiedyś obiegowe było że dobre matki poznaje się przy lichym pożytku, co też powtarzałem. Jednak uczeniu uważają, iż ocenę pszczół trzeba prowadzić przy dobrych/bardzo dobrych pożytkach. Ok pogoda, czyli odpowiednia temperatura, wilgotność powietrza, a i odpowiednia wilgotność gleby o czym się zapomina, a także wpływ wiatru: rodzina w odpowiednim stadium rozwoju i oczywiście właściwy ul, można powalczyć. Wagę mam na młodej rodzinie, wczoraj 3,5 kg przybytku, dziś 4,5 kg z rzepaku przy gospodarczych chyba raz tyle. Rodziny w nastroju roboczym, za tydzień będzie druga wycinka zakrytego czerwiu trutowego. Mogą być zalane trzy korpusy, (rodnia i miodnia) ale to żadne zmartwienie. Nie bawię się w wędrówki, bom hobbysta
Pozdrawiam

krzanu

Postautor: krzanu » 14 maja 2017, 22:40

Mam trzy rodzinki na rzepaku ,wczoraj robilem przeglad i buckfast odbudowal nadstawke wezy a krainki nie przeszly do nadstawki,u mnie w swietokrzyskim dopiero dzis pierwszy dzien bylo cieplo i ladnie bez deszczu .pszczoly maja troche zapasow w gniezdzie i nic wiecej ,moze w tym tyg cos przyniosa , :-)

walec77

Postautor: walec77 » 15 maja 2017, 00:16

janusz.szalaj pisze:Wczoraj było 07kg przybytku .Dzisiaj 1,2kg .Oczywiście że to jest nie tylko sam nektar ,w tym trzeba uwzględnić też pyłek .Na pasiece stacjonarnej tak jest .Na wędrownej to będzie ze 3-4 razy tyle jak nie więcej (taka jest różnica ).Może ktoś ma ul kontrolny na wadze ,na pasiece wędrownej to chętnie bym się dowiedział jaka to różnica .

1kg to i tak bardzo dużo ,ale liczy się satysfakcja i przynajmniej miodek nie z cukru 1:1 i ziółek czy ciasta bo jak przeglądam youtuba to tam każdy karmi pszczoły na pożytku to taka nowa moda?? .

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 15 maja 2017, 07:08

pleszek pisze: Jak co roku - no nie wiem mysle ze duuuuuzo gorzej .https://pogoda.onet.pl/wideo/jaka-bedzi ... wa/1rw7cp8 oo i moze byc cacy .

Leszek u mnie jak się prognozy sprawdzą może być jeden z lepszych jak nie najlepszy rok na rzepak.

Póki co - leje ;)

Wczoraj część pojechała na aronię - zobaczymy co pokarzą

Smokx

Postautor: Smokx » 15 maja 2017, 12:01

U Mnie jaki to by wynik nie był to i tak będzie rekord bo wcześniej rzepaku nie wirowałem hahah :P

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 15 maja 2017, 21:05

Smokx pisze:U Mnie jaki to by wynik nie był to i tak będzie rekord bo wcześniej rzepaku nie wirowałem hahah :P

podobnie u mnie odkąd żyje w mojej okolicy rzepaku nie widziałem aż do tego roku
gdzie w odległości ok 1,6 może 1,8km jest ok 15ha, i widać że noszą z tego
bo fajnie czuć szczególnie wieczorem jak sie przejdzie kolo uli i pszczoły żółciutkie
a mniszek u mnie już przekwitł, więc domniemywam że to rzepak.

manio:)

Postautor: manio:) » 15 maja 2017, 22:08

U mnie rzepak jeszcze zielony, mniszek w pełni.
zapóźniony manio

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 15 maja 2017, 22:22

I taka jest różnica między pożytkami (u mnie nie ma rzepaku w promieniu 3-4km i tylko to co z mniszka i sadów i przybytek1,2 kg w dobrą pogodę ).
Tam gdzie jest rzepak w pobliżu to tak jak koledzy piszą 3,5 -4,5 ,a więc 3 -4 razy tyle .Więc porównywanie gospodarki na takim pożytku jak u mnie ,a takim jak opisujecie to jest,, niebo a ziemia,,
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Postautor: manio:) » 15 maja 2017, 22:59

a po ci 50 kg rzepakowego z ula? Potem trzeba się jeszcze tłumaczyć dlaczego taki dziwny , biały miód , zupełnie inny niż w Biedrze, Lidlu czy Kauflandzie ? No , chyba że na ziołomiód , albo co lepszego. Zrobię chyba podpiwek na miodzie , kolega mnie kiedyś uraczył i chodzi za mną. rzepakowy się do tego dobrze nadaje bo go nie widać :)

pastaga

Postautor: pastaga » 15 maja 2017, 23:08

manio:) pisze:a po ci 50 kg rzepakowego z ula? Potem trzeba się jeszcze tłumaczyć dlaczego taki dziwny , biały miód , zupełnie inny niż w Biedrze, Lidlu czy Kauflandzie ? No , chyba że na ziołomiód , albo co lepszego. Zrobię chyba podpiwek na miodzie , kolega mnie kiedyś uraczył i chodzi za mną. rzepakowy się do tego dobrze nadaje bo go nie widać :)

Manio, a na rzepakowy kremowany też nie ma chętnych? U mnie kremowany ma swoich zagorzałych zwolenników, dzieci uwielbiają bo łatwo bułkę posmarować i delikatny jest.

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 16 maja 2017, 07:33

manio:) pisze:U mnie rzepak jeszcze zielony, mniszek w pełni.
zapóźniony manio

Witam
manio :) nie narzekaj - u nas się skończy a u Ciebie jeszcze będzie pożytek ;) , w życiu trzeba być optymistą :)
Pozdrawiam

Postautor: manio:) » 16 maja 2017, 08:19

ależ ja jestem :) , zapraszam tych którzy lubią miód rzepakowy na Mazury z pasieką, przedłużą sobie pożytek :) Sam lubię ten miodek i cenię, ale ludziska wychowani na płynnym miodzie z marketu, dziwią się ,że rzepakowy wygląda inaczej niż ich wyobrażenia o prawdziwym miodzie i pewnie podejrzewają jakieś oszustwo ziołomiodowe :)

Smokx

Postautor: Smokx » 17 maja 2017, 11:53

W sobotę jadę znów na przeglądy zobaczyć co się dzieje :)

Awatar użytkownika
Bartkowiak
Kontaktowanie:

Postautor: Bartkowiak » 17 maja 2017, 21:23

Rzepak, rzepak i zaraz po rzepaku. U mnie zaraz koniec. Od jutra ma wiać mocniej przez kilka dni tak, że jak pozwiewa przekwitające kwiaty to za 2-3 dni już będzie zielonkawo na polach. Wiatry też wysuszać będą nektar. Od niedzieli miodobranie pewnie :). Kilka dni zejdzie i akurat na akację skończę. Super, że tak ładnie nanosiły. Jeszcze kilka dni temu nikłe były na to nadzieje. A tu proszę - nawet słabiaki parę kilo natargały.
Fajnie też, że w tym roku widzę, że niektóre pola będą jeszcze kwitły trochę dłużej. Zazwyczaj wszytko w jednym czasie przekwita - tak, że pyłek będą mogły jeszcze nosić :)
Co silniejsze rodziny już ładnie zaczynają sklepić plastry.
http://www.miodybartkowiaka.pl
Jestem zawodowym pszczelarzem. Gospodaruje na 85 rodzinach pszczelich.
Moje zdjęcia przyrodnicze: http://www.facebook.com/dzikastronagminydopiewo/
Cytując dudi-ego :-)
"Jak nie nadążasz za pszczołami to je sprzedaj, a kup sobie żółwia, on wolniej chodzi może dasz radę."

Wróć do „Pożytki”