Sezon 2018

janusz.szalaj

Re: Sezon 2018

Postautor: janusz.szalaj » 18 sie 2018, 22:11

Nie mam gryki ,ani nawłoci .Ja kończę sezon na lipie ,dlatego tak prowadzę pszczoły .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 18 sie 2018, 22:34

Ja też nie mam u mnie po lipie też juz nie ma czego szukać, dlatego wywoze je na przejażdżki

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 19 sie 2018, 07:58

Na stronie instytutu ogrodnictwa jest plik z opisem sektora pszczelarskiego w Polsce za 2017 rok. Raportują średnio 13,5kg w amatorskiej a 22,8kg w zawodowej miodu towarowego od rodziny pszczelej. Jak to się ma do rzeczywistości forumowej?

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 19 sie 2018, 15:27

tikcop1 pisze:Jednoramkowy majowy odkład np. na ramce warszawskiej na koniec sezonu ma w teorii mieć siłę korpusu LN. 4 ramkowy silny z maja powinien przynieść miód gryczany.

Ale mnie dalej interesuje jak to zrobić bez ingerencji z dokładaniem pszczół/czerwiu czy łączenia rodzin aby z jakiegoś tam wczesnego odkładu mieć trzy korpusy już plus kolejne odkłady też jak to zrozumiałem już korpusowe.

Borówkę zostawcie w spokoju.

https://photos.app.goo.gl
Profesorze ticop1,a gdzie było napisane że nie dodawalem czerwiu???jak miałem to dałem,ale nie do wszystkich.Pierwsze odkłady, które robiłem z końcem kwietnia były dwubramkowe.
https://photos.app.goo.gl/AwKStpKfBxz8NU9D7
Filmiku nie zobaczysz,nie każdy ma zacięcie na YouTube-ra,a wierzyć też nie musisz,a zresztą Profesor i tak wie lepiej po co się męczyć.Od lat marzyłem o pasji jaką jest pszczelarstwo, wreszcie się udało i nawet Twoje głupie wpisy nie zepsują tak wielkiej radości jaką jest obcowanie tak wspaniałymi istotami jakimi są pszczoly.Zresztą jest na forum tyle wspaniałych Kolegów,gotowych na pomocny i kulturalny gest,a nie tylko zazdrość że ktoś ma trzy korpusy.
Pozdrawiam serdecznie
Norbert.
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek ...
Czesław Niemen

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 19 sie 2018, 15:38

http://www.inhort.pl/files/program_wiel ... larski.pdf

W latach pięćdziesiątych zeszlego wieku prof Leon Bornus wykonał badanie. Polska wyszło mu dzieli się na 6 regionów pszczelarskich. Badanie było przekrojowe, paroletnie, powiatami. Ja mu bardziej wierzę niż czasem co tu czytam. Przy czym uwaga najłatwiej mają Ci z Polski północnej (1/3 powierzchni kraju).

Ten sam profesor zrobił porównanie ula nieocieplonego z ocieplonym. W czasie zimy poszło średnio 0,8kg cukru więcej w pojedyńczej desce (!) prawdziwy majątek a rozwój wiosenny przebiegał identycznie, przy czym wyszło mu iż wiosna do wiosny różna i o rozwoju (pomiar czerwiu) decyduje pogoda a nie ul.

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 19 sie 2018, 15:45

tikcop1 pisze:Borówka ok. Ja nie przeczę. W maju można rozbić każdą rodzinę na tyle odkładów co ramek z czerwiem. Ale jak z takiego byle co mieć trzy korpusy 3 miesiące później, to mnie ciekawi. Rozumiem, że nie ma ponownego łączenia. Zasilania czerwiem itp. Inaczej powstaje mylne przeświadczenie, że drzewa to rosną do nieba.

Filmu i tak nie będzie. Choć bardziej bym wolał film od profesora(ów) udzielających nauk. Ale tu byłbym zawstydzony więc w trosce nie będzie.

Może p Janusz choć powyciąga na jutubie te ramki z LN (osadzał roje a nie odkładziki to sobie obejrzymy wszyscy siłę i się zastanowimy jak to jest naprawdę z siłą odkładów). On jest przynajmniej wiarygodny.

Sprawdziłem w zapiskach, pierwszy odklad zrobiłem 14 kwietnia, następny 28 kwietnia,to gdzie masz 3 miesiące?
Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek ...
Czesław Niemen

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 19 sie 2018, 16:03

Z postu pierwotnego co innego wynikało, pan Janusz już chciał iść po nauki, ja zresztą też się dopytywałem bezczelnie. No szkoda “fizyki“ jednak w rodzinie pszczelej nie przeskoczy. Reszta to reklama pasty do zębów wybielającej.

Zabierz matkę wiosną. Jak myślisz ile ten swoisty odkład będzie miał siły na koniec lata? I ile kombinacji można zrobić. Ale uczciwiej byłoby powiedzieć zasiliłem to i mam. Nikt nikomu nie broni czy zazdrości. Każdy kalkuluje sobie sam co mu się bardziej opłaca i tak robi ale niech nie twierdzi, że było inaczej. Pozdrawiam

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 19 sie 2018, 16:06

janusz.szalaj pisze:
Nobikarina pisze:Mniej więcej rok temu zaczynałem przygodę z pszczolami,przezimowałem trzy odklady, zebrałem w tym roku miodu dla rodziny i przyjaciół i powiększyłem pasiekę do kilkunastu pni(bez kupna odkładów).

Te kilkanaście pni zrobiłeś z tych trzech odkładów ? Jeśli tak to Ja idę do Ciebie po nauke .

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 19 sie 2018, 16:17

tikcop1 pisze:Z postu pierwotnego co innego wynikało, pan Janusz już chciał iść po nauki, ja zresztą też się dopytywałem bezczelnie. No szkoda “fizyki“ jednak w rodzinie pszczelej nie przeskoczy. Reszta to reklama pasty do zębów wybielającej.

Zabierz matkę wiosną. Jak myślisz ile ten swoisty odkład będzie miał siły na koniec lata? I ile kombinacji można zrobić. Ale uczciwiej byłoby powiedzieć zasiliłem to i mam. Nikt nikomu nie broni czy zazdrości. Każdy kalkuluje sobie sam co mu się bardziej opłaca i tak robi ale niech nie twierdzi, że było inaczej. Pozdrawiam

Nigdzie nie pisałem, że nie zasilałen czerwiem(własnym czerwiem), napisałem"bez kupna odkładów".
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
Norbert.
Czesław Niemen

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 19 sie 2018, 20:30

polbart pisze:Za miesiąc obloty młodej pszczoły, po matkach które nie potrafią utrzymać swojego przemysłu lekkiego w ryzach. To się już dzieje nie tylko w najsilniejszych rodzinach pszczelich. Będzie powtórka z zeszłej "wiosny".
Zacznijcie ścieśniać, docieplać i zadbajcie aby pszczołom nie zabrakło pokarmu. Pomagajcie stworzeniom, które wzięliście przemocą do swoich pudełek. Po pyłek wylecą w czasie odpowiedniej pogody. No i na rzepaku dajcie dużo korpusów na miód. Były burze z wyładowaniami atmosferycznymi w styczniu a to zapowiada urodzajny rok dla pszczelarzy. Do dzieła. Nie ma że zima. :-)

Post pana Leszka że stycznia 2018.
Sprawdziło się czy nie?
Jestem zapalonym ogrodnikiem i tyłu owoców jeszcze nie widziałem, połamane gałęzie od ciężaru,drzewa do odbudowy.
Mało źle, dużo też niedobrze.
Pozdrawiam Norbert
Czesław Niemen

konsaty

Postautor: konsaty » 20 sie 2018, 00:22

Nobikarina pisze:
polbart pisze:Za miesiąc obloty młodej pszczoły, po matkach które nie potrafią utrzymać swojego przemysłu lekkiego w ryzach. To się już dzieje nie tylko w najsilniejszych rodzinach pszczelich. Będzie powtórka z zeszłej "wiosny".
Zacznijcie ścieśniać, docieplać i zadbajcie aby pszczołom nie zabrakło pokarmu. Pomagajcie stworzeniom, które wzięliście przemocą do swoich pudełek. Po pyłek wylecą w czasie odpowiedniej pogody. No i na rzepaku dajcie dużo korpusów na miód. Były burze z wyładowaniami atmosferycznymi w styczniu a to zapowiada urodzajny rok dla pszczelarzy. Do dzieła. Nie ma że zima. :-)

Sprawdziło się czy nie?
Jestem zapalonym ogrodnikiem i tyłu owoców jeszcze nie widziałem, połamane gałęzie od ciężaru,drzewa do odbudowy.
Pozdrawiam Norbert

Ani w pogodzie ani w gruszkach ,a kwiecień troche polał rzepakiem i wielokwiatem i to wszystko jak na razie.Taki ładny kwiecień i poczatek maja sprzyjający drzewom owocowym chyba pierwszy raz notowany jest od 4 dekad .

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 20 sie 2018, 11:58

konsaty pisze:
Nobikarina pisze:

Sprawdziło się czy nie?
Pozdrawiam Norbert

Ani w pogodzie ani w gruszkach ,a kwiecień troche polał rzepakiem i wielokwiatem i to wszystko jak na razie.Taki ładny kwiecień i poczatek maja sprzyjający drzewom owocowym chyba pierwszy raz notowany jest od 4 dekad .

Dzięki za rzeczową i kulturalną odpowiedź.
Pozdrawiam Norbert.
Czesław Niemen

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 20 sie 2018, 20:01

Sprawdziło sie o tyle że rodziny bardzo silne wyszly z zimy, dlatego było komu nosic pierwszy nakrop, slabsze rodziny miały lekki poslizg z dojsciem do siły a może nie tyle to poślizg rodzin co niebywale szybki rzadko spotykany rozwoj roślin w tym roku

Apiholik

Postautor: Apiholik » 22 sie 2018, 07:21

tikcop1 pisze:Na stronie instytutu ogrodnictwa jest plik z opisem sektora pszczelarskiego w Polsce za 2017 rok. Raportują średnio 13,5kg w amatorskiej a 22,8kg w zawodowej miodu towarowego od rodziny pszczelej. Jak to się ma do rzeczywistości forumowej?

A to załapałeś chociaż ten pułap amatorów czy nie dało rady?
No te rodziny, przesiedlane na węze we wrześniu, były traktowane bardzo profesjonalnie to chyba oczywiste jest, że bez trudu osiągnęły wynik zawodowców.....

MARBERT

Postautor: MARBERT » 22 sie 2018, 18:09

tikcop1
pisze prawdę dla pasiek stacjonarnych. Plus minus 30 lat.
W terenach spadziowych jak wystąpi to można wiele, bardzo wiele. I tyle. Pomijając pożytek rzepakowy nasz kraj nie jest i nie będzie eldorado dla pszczół.
A rzepak to trucizna dziś dla pszczół,ludzi i wszystkich innych stworzeń. Tak w miodzie jak i oleju. Nawet wdychając biodisel należy nałożyć maskę.Bo olej skalny z którego dziś robimy disel nie miał nigdy z chemią czyli ŚOR nic wspólnego.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 25 sie 2018, 13:58

Na węzę miałem dwie rodziny. Jedną załatwiłem jesienią dając jej jedną przeczerwioną ramkę i potem chwilę się bujała wiosną na trzech ramkach czerwiu jedynie.

Rozwój tej drugiej (sama węza) w niczym nie odstawał od normalnych (jest przecież film).

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 29 sie 2018, 21:34

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 30 sie 2018, 20:43

Witam
Aaa tam koniec sezonu :) . Moje dalej stoją na gryce , jakie przybytki ? - tego sam nie wiem jeszcze nie zaglądałem , ale na pewno coś doniosą . Jest 108 h. gryki i może z 22 rodziny stoją koło tego pola , oczywiście nie wszystkie moje ,dzisiaj około 10 rano patrzałem to ruch był ładny tylko trochę wiało :( . Na stacjonarnej zostały 3 rodzinki i jeszcze coś z nawłoci noszą ale nie będzie to czysta nawłoć bo jakiś ciemny ten nakrop jest .

Ps. Jak będzie kolega jechał z Kłobucka w kierunku Cz-wy , zaraz za cmentarzem po prawej stronie jest ten Łan może kolega sam ocenić czy warto było się pokusić na tą gryke .
Pozdrawiam

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 30 sie 2018, 22:08

Na pewno było warto skoro jest tyle gryki i tak mało uli .Nie wędruje z pszczołami dlatego u mnie już koniec sezony .

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 04 wrz 2018, 09:49

Nawloci mało w ulach ale Pszczoły masę. Po spadzi 20 rodzin miałem na skraju załamania białkowego teraz pięknie dosłownie bardzo pięknie doszły do siły waroza mało może być tak co roku. Aby tylko nie zapeszyc. Pozdrawiam

Wróć do „Pożytki”