Skorpiony na warroze?

Nobikarina

Skorpiony na warroze?

Postautor: Nobikarina » 18 paź 2018, 12:50

Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek ...
Czesław Niemen

Nobikarina

Re: Skorpiony na warroze?

Postautor: Nobikarina » 18 paź 2018, 20:07

Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła. I dziwne jest to, że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek ...
Czesław Niemen

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 19 paź 2018, 19:10

Nobikarina pisze:https://youtu.be/O4I6DLs7pOk

A taki skorpion to czasami nie potrafi uwalić człowieka na śmierć ?

Beeman

Postautor: Beeman » 20 paź 2018, 06:36

endriu11111111 pisze:

Witam. Taki skorpion nie jest w stanie przebic skóry czlowieka nawet na tylku. Zobacz jaki jest wielki. Wielkosci mrowki.
Takich skorpionow to kazdy ma pelno w pasiece i nazywaja sie mrowki! To ze zywia sie waroza to malo, bo niby jak pszczoly maja je zaakceptowac w ulach? Dzieci ze szkoly bawia sie w naukowcow a Nobikarina sie podnieca ze to koniec warozy. hehe.... Powodzenia

michal79

Postautor: michal79 » 20 paź 2018, 08:43

Beeman pisze: bo niby jak pszczoly maja je zaakceptowac w ulach?

U mnie "zaakceptowały" w widoczny sposób we wrześniu. Zobaczymy co z tego będzie na wiosnę...

Obrazek

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 20 paź 2018, 20:56

Beeman pisze:
endriu11111111 pisze:

Witam. Taki skorpion nie jest w stanie przebic skóry czlowieka nawet na tylku. Zobacz jaki jest wielki. Wielkosci mrowki.
Takich skorpionow to kazdy ma pelno w pasiece i nazywaja sie mrowki! To ze zywia sie waroza to malo, bo niby jak pszczoly maja je zaakceptowac w ulach? Dzieci ze szkoly bawia sie w naukowcow a Nobikarina sie podnieca ze to koniec warozy. hehe.... Powodzenia

Kolega Manio podpowiedział mi że w naszym języku nazywa się Zaleszczotek Książkowy.Jest wielkości 1,2cm i ten zwierzak jeszcze w ubiegłym wieku był w każdym ulu.Teraz niestety nie ma szans w dobie wszelakiej chemii.A "dzieciom"kto zabroni zabawy? Każdy projekt mały,czy DUŻY zaczyna się od marzeń,a kto ma najfajniejsze marzenia jak nie dzieci?

Pozdrawiam serdecznie Norbi.
Czesław Niemen

manio:)

Postautor: manio:) » 20 paź 2018, 21:59

W moich ulach to częsty sublokator, więc nie jest tak źle z chemią. Posłałem Norbiemu tegoroczny filmik z takim potworem chodzącym po powałce mojego dadanta1/1. Jakby był wielkości kota to by mógł pewnie rękę ciachnąć , nie tylko palec. Czy zjada warrozę ? Nie wiem, nie widziałem i raczej poluje na drobnicę . Warroza twarda chyba i trudna do zjedzenia.
W ulach korpusowych ich nie spotkałem . Może nie mają gdzie się chować ?

hodowca zaleszczotka manio

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 21 paź 2018, 02:02

Zaleszczotek książkowy jest w stanie przeżyć w ulach klepkowych ocieplanych.
W jednościennych korpusowych nie spotkałem go nigdy.

Załóżmy, że na skutek chemii, którą pszczelarze stosują w ulach przeciwko warrozie.

Moim zdaniem, to nie chemia a konstrukcja ula nie pozwala na jego bytowanie w takim czy innym ulu.

Pozdrawiam,
polbart

Beeman

Postautor: Beeman » 21 paź 2018, 22:28

michal79 pisze:
Beeman pisze: bo niby jak pszczoly maja je zaakceptowac w ulach?

U mnie "zaakceptowały" w widoczny sposób we wrześniu. Zobaczymy co z tego będzie na wiosnę...

Obrazek

Witam . No to goodbye Apiwarol?

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 23 paź 2018, 11:31

Mam go w ulach ocieplonych oraz nieopcieplonych. Warunek jeden - drewniany! W styropianach nie widziałem go nigdy, choć nawet kilka szt przełożyłem ręcznie... tj konkretnie na dłucie do styropianów, ale nie widziałem ich nigdy ponownie.
Coby zaleszczotek się zagnieździł musi mieć gdzie. Powałki lub daszki z osb znacznie ułatwiają sprawę, a często widzę go na ścianach korpusów, które mają od środka sporo nierówności - tak mam takich nie mało;)
Miśkowa Pasieka

Beeman

Postautor: Beeman » 24 paź 2018, 05:35

Witam. Napisalem wczesniej bardzo pobierznie "bo niby jak pszczoly maja je zaakceptowac w ulach?". Chodzi o to ze Zaleszczotek prawdopodobnie zyl w barciach, starych ulach setki a moze tysiace lat wraz z pszczolami. Niestety "klimat"ula sie zmienil. Sa to czyste izby, bez zakamarkow i takie na dzisiejsze czasy musza byc. Dlaczego chyba wiadomo.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 24 paź 2018, 07:13

Zawsze se możesz wsadzić do ula tego sterylnego zatwór słomiany.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 24 paź 2018, 08:47

tikcop1 pisze:Zawsze se możesz wsadzić do ula tego sterylnego zatwór słomiany.

Na szczęście już wychodzę ze sztucznych uli, bo kupiłem ich tylko kilka jak zaczynałem pszczelarzyć. Później mi się wyklarowało jak chcę prowadzić pasiekę, więc od styro odchodzę. Zaleszczotki mają się u mnie bardzo dobrze.
Miśkowa Pasieka

Borówka

Postautor: Borówka » 24 paź 2018, 09:06

Michał Nowak pisze:

Na szczęście już wychodzę ze sztucznych uli, bo kupiłem ich tylko kilka jak zaczynałem pszczelarzyć. Później mi się wyklarowało jak chcę prowadzić pasiekę, więc od styro odchodzę. Zaleszczotki mają się u mnie bardzo dobrze.

Ale czy wiadomo, że zaleszczotek w styro czy w poli ze szparami itd. nie może żyć? Sam pisałeś, że żyje w płytach wiórowych.

Ja od początku mam zaleszczotka we wszystkich ulach i długo nie trwa jak zobaczę go w nowym ulu (choć większość mm starych ze szparami itd). Co jednak nie przeszkodziło Warrozie i wirusom niszczyć rodziny pszczele. Podejrzewam, że co inne warunki laboratoryjne in vitro, a co innego in vivo i in situ w óló. To, że zaleszczotki zamknięte w klatce tylko z dręczem, polują na dręcza, nie znaczy, że będzie to ich główny priorytet w óló, albo, że będzie na tyle agresywny wobec populacji dręcza, aby w sposób istotny dla pszczelarza i rodziny pszczelej, zaszkodzić populacji dręcza.

MARBERT

Postautor: MARBERT » 24 paź 2018, 15:08

óló
To już jakiś ichniejszy biskup wielebnych od naturalnej głupoty.

Beeman

Postautor: Beeman » 24 paź 2018, 17:42

Witam. Jaki procent populacji warozy zniszczy Zaleszczotek, 5%, 10%?. Stwarzajac dobre warunki dla zaleszczotka (zatwór słomiany) moge wpedzic sie w duzo wieksze tarapaty. W tym roku chyba widzialem zuka ulowego!. On tylko czeka na takie kryjówki. Powodzenia

michal79

Postautor: michal79 » 24 paź 2018, 23:04

Beeman pisze: W tym roku chyba widzialem zuka ulowego!

Ja też, na youtube pełno filmików.

Beeman

Postautor: Beeman » 25 paź 2018, 04:37

michal79 pisze:
Beeman pisze: W tym roku chyba widzialem zuka ulowego!

Ja też, na youtube pełno filmików.

Zal mi Cie, moze pierwszo klasista by sie usmial.

Wróć do „Choroby i szkodniki”