TakTic na warroze

Piotr67

Re: TakTic na warroze

Postautor: Piotr67 » 08 lut 2016, 10:03

Witam
Może i nie mam" pojęcia o prawach autorskich " ale w odróżnieniu od ciebie mam Pojęcie o Kulturze Pozdrawiam
Pozdrawiam

Pasieka Krosno Odrzańskie

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 08 lut 2016, 10:40

Piotr67 pisze:Witam
Może i nie mam" pojęcia o prawach autorskich " ale w odróżnieniu od ciebie mam Pojęcie o Kulturze Pozdrawiam

Nie komplikuj tematu, nie zmieniaj go. Pisz o TT. Jesteś kolejną osobą, która pisze żeby pisać nie wnosząc nic do tematu. Bo i pewnie nie masz o czym. Teraz to już mało kto się pochwali jakim to jest znachorem od stosowania TT.

Łukasz
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz » 08 lut 2016, 10:51

Ja stosowałem TT do zwalczania reinwazji w grudniu, warroza się posypała. Pszczoły przezmiowaly bardzo dobrze. Puki co nie stwierdzam żadnej szkodliwości tego środka na pszczoły.
https://pasiekastachelka.wordpress.com
Moja strona, ciągle w budowie ale zapraszam do odwiedzin.

CYNIG
Kontaktowanie:

Postautor: CYNIG » 08 lut 2016, 11:10

Pasieka Krosno Odrzańskie pisze:...Teraz to już mało kto się pochwali jakim to jest znachorem od stosowania TT.

Napisz proszę na czym opierasz swoje "święte oburzenie" związane z TT?
Jest sprawą oczywistą, że ze ściśle prawnego punktu widzenia (ustawa "prawo farmaceutyczne) stosowanie TT jest na granicy prawa.

Natomiast tak merytorycznie, napisz z jakimi problemami ma się liczyć pszczelarz wprowadzający 12,5mg amitrazy z TT zamiast z apiwarolu.
Masz wiedzę jakie dawki sprawdzano naukowo i nie stwierdzono skutków ubocznych u pszczół ani pozostałości w produktach pszczelich?

Opieranie się jedynie na największym guru weterynaryjno-pszczelarskim z "Pszczelarstwa" jest dość naiwne. Zwłaszcza przy tych samych argumentach klepanych z numeru na numer, choćby o nierozpuszczaniu się TT w oleju - a kto napisał że ma się rozpuścić. Może wystarczy doprowadzenie do stanu emulsji. Przeczytaj ten akapit uważnie to zobaczysz że tam jest wszystko opisane jako: "może", "duża ilość" (to znaczy jaka?) itp. Takie gdybanie pod tezę którą się chce udowodnić.

Dla mnie stosowanie TT przez świadomego człowieka, z podstawowymi wiadomościami z matematyki (żeby potrafił policzyć dawki) - poziom dawnej szkoły podstawowej, jest problemem bardziej etycznym a nie farmakologiczno/zdrowotnym

P.S. p.Arszułowicz pisze: "jedyną osobą powołaną do leczenia pszczół jest lekarz weterynarii". Spróbuj takiego podejścia i pochwal się rezultatem za np dwa lata. I nie zdziw się jak podstawowym zalecanym lekiem będzie Baywarol.

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 08 lut 2016, 11:33

Na specjalistycznych badaniach na które specjaliści od TT nie mogą sobie pozwolić.
Argumenty typu, że ja coś tam stosowałem i się posypało to można w buty wsadzić. Każdy kto stosował różne sposoby walki z w. wie że wiele środków powoduje w mniejszym lub większym stopniu osyp w. Chodzi o to w jakim stopniu użyty środek przechodzi do produktów pszczelich. P.S. Czy ktoś słyszał o nowym projekcie zwalczania w. "wodą"?

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 08 lut 2016, 11:58

Widzę, że Ty słyszałeś. Pochwal się jak to wygląda.
Tłuczenie ciągle tego samego tematu jest trochę nudne. Każdy wie, że TT jest w pasiece nielegalny. Zamiast tego możesz truć pszczoły apiwarolem i na jedno wyjdzie. Można leczyć inaczej i o tym chętnie poczytam.
Miśkowa Pasieka

CYNIG
Kontaktowanie:

Postautor: CYNIG » 08 lut 2016, 12:01

Pasieka Krosno Odrzańskie pisze:Na specjalistycznych badaniach na które specjaliści od TT nie mogą sobie pozwolić.
...?

Super,
ale tak trochę konkretniej?

Jakie substancje, w jakich stężeniach i oczywiście porównawczo do apiwarolu.

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 08 lut 2016, 12:16

Słuchajcie, mnie szczegóły gdyby tak bardzo interesowały to skontaktował bym się z autorem. Ktoś pisał wcześniej , że nie ma różnicy między 12,5 mg amitrazy z apiwarolu a w litrzeTT jest o ile pamiętam 125g amitrazu. I teraz mam rozumieć, że wszyscy stosują matematycznie ilości potrzebne by uzyskać oczekiwane, tak? Nie, na YT widzę jaka jest teoria, która się przyjęła. 1:1 i jazda. Tracę siły na uświadamianie. P.S. Mam wrażenie, że w dyskusji biorą udział osoby, które nie znają treści artykułu.

CYNIG
Kontaktowanie:

Postautor: CYNIG » 08 lut 2016, 12:35

Sam sobie stawiasz domyślne tezy o szarlatanach i sam na nie odpowiadasz, lekceważąc kontrargumenty albo opinie oponentów. Faktycznie taka "dyskusja" traci sens.

Myślałem że wiesz coś ciekawego i zdobędę kolejny kawałeczek wiedzy pszczelarskiej.
Niestety jest to jak zwykle bicie piany.

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 08 lut 2016, 12:57

CYNIG pisze:Sam sobie stawiasz domyślne tezy o szarlatanach i sam na nie odpowiadasz, lekceważąc kontrargumenty albo opinie oponentów. Faktycznie taka "dyskusja" traci sens.

Myślałem że wiesz coś ciekawego i zdobędę kolejny kawałeczek wiedzy pszczelarskiej.
Niestety jest to jak zwykle bicie piany.

Wiem tyle ile przeczytam, jeżeli chodzi o badania laboratoryjne. Kontrargumenty? Słucham. Tylko nie te, że poddałem "coś tam coś tam" i się osypało. Czytałeś artykuł? Lekarz stwierdził poprzez badania dużą toksyczność, tyle.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 08 lut 2016, 13:17

Pasieka Krosno Odrzańskie pisze:
" ktoś słyszał o nowym projekcie zwalczania w. "wodą"?[/quote]"

Mam nadzieję że już w tym roku weźmiesz udział w tym nowym projekcie, zwalczania warrozy wodą a jesienią i wiosną nam wszystkim przedstawisz efekty.

Ps. To że woda ma bardzo wysoką skuteczność w walce z warroa destruktor , nie jest żadną tajemnicą . Tylko musi mieć 100°C

Pozdrawiam
Apiholik

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 08 lut 2016, 14:01

Apiholik pisze:Pasieka Krosno Odrzańskie pisze:
" ktoś słyszał o nowym projekcie zwalczania w. "wodą"?
"

Mam nadzieję że już w tym roku weźmiesz udział w tym nowym projekcie, zwalczania warrozy wodą a jesienią i wiosną nam wszystkim przedstawisz efekty.

Ps. To że woda ma bardzo wysoką skuteczność w walce z warroa destruktor , nie jest żadną tajemnicą . Tylko musi mieć 100°C

Pozdrawiam
Apiholik[/quote]

Widzę, że jednak nie masz. Chodzi o Puławy. P.S. No właśnie nie chodzi o 100 stopni, tylko nebulizator.

Proszę nie pisać spamu.

arton

Postautor: arton » 08 lut 2016, 14:29

W większych dawkach i lejących się podkładkach taktik jest bardzo szkodliwy potrafi nawet wypalić czerw ,a kropniecie substancji na matke czy pszczoly to śmierc . Mieszając taktik z wodą powstaje biała zawiesina i bardzo szybo odparowuje z ula ,a przy duzej dawce to i "odparowują" pszczoły.
Dlatego stosuje sie olej. Biegunka wystepuje przy przedawkowaniu .Taktik najlepiej poddawać w dni lotne i ciepłe .

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 08 lut 2016, 15:07

TT nie rozpuszcza się w oleju. Więc jak byś nie wymieszał to stężenia nie zmienisz. Amitrazy nie poddaje się doustnie pszczołom.

Gdyby ktoś napisał, że poddaje kropeleczkę TT na tabletkę apiwarolu w celu zwiększenia zawartości amitrazy w jednej dawce, to rozumiem jego argumentację i domyślam się jakie są powody dla których to zrobił.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 08 lut 2016, 23:03

arton pisze:W większych dawkach i lejących się podkładkach taktik jest bardzo szkodliwy potrafi nawet wypalić czerw ,a kropniecie substancji na matke czy pszczoly to śmierc . Mieszając taktik z wodą powstaje biała zawiesina i bardzo szybo odparowuje z ula ,a przy duzej dawce to i "odparowują" pszczoły.
Dlatego stosuje sie olej. Biegunka wystepuje przy przedawkowaniu .Taktik najlepiej poddawać w dni lotne i ciepłe .

Następnym razem uważaj aby nie " kropneło" Cię w czoło.

Po to są wypracowane i ustalone dawki aby się do nich stosować. Dotyczy to zarówno dawek jednorazowych jak i cyklu stosowania danego preparatu. Nie dotyczy to wyłącznie amitrazy. Stosując inne środki jak np kwasy też oczywiście nie wolno o tym zapominać . Jak by ktoś zapomniał to amitraza jest pestycydem czyli środkiem owadobujczym a pszczoły to owady . Dlatego należy stosować się do odpowiednich dawek aby ( nie pokapać się po czole)

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 15 wrz 2016, 21:46

Obrazektakie urządzenie na odymianie sobie wymyśliłem -tanie -20zł ,może trochę duże ,ale nie aż tak bardzo i bardzo wygodne ponieważ wiatraczek można wykorzystać do innych celów i nie trzeba żadnych baterii lub akumulatorków ponieważ ładuje się go ładowarką od telefonu komórkowego przez kabel usb
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 15 wrz 2016, 23:27

Ja generalnie staram się unikać twardych pestycydów i amitrazy nie używałem w żadnej postaci. Pierwszą kwestią, dla której wykluczyłem TacTic i inne Apiwarole, to obawa o toksyczność dla mnie, wiem, że maska przy tym musi być, ale zawsze coś na skórze można przenieść. Kolejną sprawą była szkodliwość amitrazy względem matki. Między innymi - kwestia obumierania nasienia do 50%, ciche wymiany itp.

Już w 1988 pisał o problemach:
"Lubinevski [55] in Israel observed that fumigation with amitraz for varroa often led to the supersedure of queens."

Kolejne doniesienia o 4 krotnym zwiększeniu ilości matek ratunkowych.

"Delaplane and Berry [56], in addition to apparent behavioral effects on workers, noted a fourfold increase in supersedure cells in colonies treated with Taktic."

I kwestia nasienia

"Pettis [57] has reported at recent conferences that treatment with amitraz at any of three tested doses may cause up to half of a queen’s stored sperm to become non viable"

Kolejnym dużym problemem są pochodne amitrazy, które zostają w wosku/miodzie np. DMPF, korelacje ze zwiększoną podatnością na nosemę. Potwierdza to Cutler i Pettis.

Dr. Chris Cutler performed a study for the Nova Scotia Beekeepers Association in 2012 [74], shortly after they started using amitraz in earnest. His data suggest that some of them had applied it exuberantly, since he found residues of DMPF in beeswax at up to a breathtaking 39,300 ppb! He found, as did Pettis, a strong correlation between DMPF levels and nosema in fall samples

Zostaje jeszcze wpływ na zachowanie, mózg i wysoką toksyczność względem larw (jelito środkowe), o czym jest w

Amitraz is an octopaminergic agonist in arthropods (Evans and Gee, 1980) and as such has the potential to influence honey bee behavior. High levels of octopamine in the honey bee brain are associated with increased foraging behavior and young bees which are fed octopamine are more likely to begin foraging than untreated bees (Schulz and Robinson, 2001). Forager honey bees treated with octopamine increased the reported resource value when communicating via the dance language (Barron et al., 2007). Amitraz has also shown acute toxicity, with larvae showing increased apoptotic cell death in the midgut when exposed to an amitraz solution (Gregorc and Bowen, 2000).

Uodparnianie warrozy na amitraze już pomijam.

Awatar użytkownika
Marcinek

Postautor: Marcinek » 24 paź 2016, 00:44

Coś mi tu nie pasuje i ewentualnie proszę o wyjaśnienie bo może mam zły tok myślenia.

Z tego co wyczytałem kupujecie TT stężeniu 12,5% - jednak to jest procentowy udział amitrazy w litrze.
Mając buteleczkę 250 ml. - mamy w niej też 12.5% :)
Czy dobrze myślę?

Teraz tak - piszecie, że rozcieńczacie ten TT tak mniej więcej 10 : 1 - czyli tej amitrazy mamy już znacznie mniej.
Tabletka Apiwarolu ma 12,5% amitrazy.
I tu zgłupiałem. :(

Teraz jeszcze inaczej podejdę do tematu.
Mamy taki specyfik o nazwie VARIDOL FUM (sprzedawany w Czechach) o stężeniu 12,5%. Producent do tego leku (amitraza) dołącza paski do spalania.
Z filmów oraz ulotki jasno wynika,ze niczym nie należy tego rozcieńczać tylko tym środkiem nakrapia sie 4-5 kropli na ten dołączony pasek i podpala go w celu spalenia leku. podobno osyp pasożyta jest niebywały.
Teraz patrząc na to co my mamy na rynku to TT w tej samej procentowej zawartości amitrazy 12,5%.
W takim razie po co go jeszcze rozcieńczać i dawać 4-5 kropli ? Osłabia sie w ten sposób ilość aktywnego leku. Z tego co wyczytałem rozcieńczacie do w różnych proporcjach a następnie nasączacie tekturki czy inne tabletki i spalacie.

Choć to kalkulator do liquidów ale liczy tak samo. http://skrypty.info.pl/kalkulator.html

Może coś ja knocę.
Więc proszę o poradę.

jm

Postautor: jm » 24 paź 2016, 02:12

Masz ciągle ze wszystkim problem.
Przestań inhalować ten jakiś liquid, może Ci jeszcze pamięć wróci i przypomnisz sobie coś o procentach, ale procenty też źle wpływają.
Nie ma dla Ciebie już ratunku.
Pozdrawiam, Józef.

manio:)

Postautor: manio:) » 24 paź 2016, 16:36

Tabletka apiwarolu to 12.5 mg amitrazy. To nie to samo co 12.5%. Poczytaj choć wątek w którym piszesz bo ciągle robisz z siebie ofiarę. 4 krople takticu to mniej więcej tyle ile jest amitrazy w tabletce apiwarolu. Jeśli jeszcze nie leczyłeś pszczół to może już nie ma czego ? Jeśli jesteś tak perfekcyjny w pracy (jak sam skromnie pisałeś) to współczuję pracodawcy.
Rozcieńczanie służy produkcji pasków do zawieszania , nie do spalania i ilość amitrazy jest w nich wiełk krotnie większa i wynosi ok.1500 mg

Wróć do „Choroby i szkodniki”