warroza skuteczne zwalczanie.

MARBERT

Re: warroza skuteczne zwalczanie.

Postautor: MARBERT » 14 lut 2014, 17:03

Ale czy o tej porze roku osyp większy niż 5 szt dziennie to już nie katastrofa?

POZDRAWIAM MARBERT

MARBERT

Postautor: MARBERT » 05 mar 2014, 13:43

Monitoruję liczę i dzięki temu nie wale chemii do ula. Drugi rok po jednej pastylce apiwarolu i żyją.

POZDRAWIAM MARBERT

MARBERT

Postautor: MARBERT » 06 kwie 2014, 11:43

Sezon 2012/2013 był taki że na wiosnę 2013 roku trzymaczom padły pszczoły.
Dzięki temu sezon 2013/2014 jest wolny z warrozy.
Ale z dobrym wyzimowaniem pasiek, odkłady i rodziny są tanie. I trzymacze już zakupują rodziny. Czyli na przyszły sezon pewnie się historia powtórzy ?

Dlatego moje pytanie?

Dlaczego tolerujemy tą fikcję jaką jest nadzór PLW. Przecież należymy do jakiś organizacji. Czy choć raz w roku, prewencyjnie PLW nie może odwiedzić pasieki?

POZDRAWIAM MARBERT

bonluk
Kontaktowanie:

Postautor: bonluk » 06 kwie 2014, 11:56

MARBET odpowiedź jest prosta a kto wie gdzie trzymacz mam pasiekę bo lek. Weterynarii na pewno nie mam o tym pojęcia. Druga sprawa koszta i czas na kontrolę, które co tak naprawdę miały by stwierdzić?

Jeśli chodzi o trzymaczy i ich pszczoły to nie zawsze musimy obawiać się najgorszego. Według mnie reinwazja jesienna nie ma aż tak dużego znaczenia jeśli do zimowli idzie pszczoła młoda i zdrowa nie uszkodzona przez warroze. Według moich obserwacji silne i zdrowe rodziny bogate w młodą pszczołę sobie poradzą.

ja-lec

Postautor: ja-lec » 06 kwie 2014, 12:00

MARBERT pisze:Dlaczego tolerujemy tą fikcję jaką jest nadzór PLW. Przecież należymy do jakiś organizacji. Czy choć raz w roku, prewencyjnie PLW nie może odwiedzić pasieki?

Dlatego że cicho siedzimy nasze związki są podzielone i skłócone i nikogo prócz nas pszczoły nie interesują. Tylko w jedności siła a w pojedynkę to tylko możemy sobie ponarzekać z czego słyniemy, ale dla wspólnego dobra zjednoczyć sie nie potrafimy.

MARBERT

Postautor: MARBERT » 06 kwie 2014, 12:33

bonluk
Jeśli chodzi o trzymaczy i ich pszczoły to nie zawsze musimy obawiać się najgorszego. Według mnie reinwazja jesienna nie ma aż tak dużego znaczenia jeśli do zimowli idzie pszczoła młoda i zdrowa nie uszkodzona przez warroze. Według moich obserwacji silne i zdrowe rodziny bogate w młodą pszczołę sobie poradzą.

____________________________________________________________________________________________

Poradzą sobie, ale zostaną mocno osłabione. Pisałem kiedyś z polbartem jak przechodziłem na małą kom. to w połowie sierpnia pojawiła się nagle taka ilość warrozy że zwątpiłem w słuszność naturalnego pszczelarstwa.
Ale teraz wiem że moje buckfasty rabowały słabeuszy w okolicy i tego tyle naniosły. Stać mnie aby parę tabletek apiwarolu komuś dać, tylko czy się nie obrazi?

___________________________________________________________________________________________

ja-lec
Dlatego że cicho siedzimy nasze związki są podzielone i skłócone i nikogo prócz nas pszczoły nie interesują. Tylko w jedności siła a w pojedynkę to tylko możemy sobie ponarzekać z czego słyniemy, ale dla wspólnego dobra zjednoczyć sie nie potrafimy.

__________________________________________________________________________________________

To prawda.
Korciła mnie Polanka ale widzę że i tam jakieś......? Obserwuję forum Polanki i nie bardzo łapie...?
Może to już taka nasza natura? A może autorytetu, który skupi większość?

POZDRAWIAM MARBERT

Miodovit

Postautor: Miodovit » 06 kwie 2014, 23:18

Marbert nie wiem czy się nie mylę, ale na Podkarpaciu mamy dużo większy problem z "trzymaczami" niż w innych regionach kraju. Tu jest mnóstwo miejscowości w których praktycznie przy co drugiej chałupie po kilka uli stoi i na pierwszy rzut oka mają po kilkadziesiąt lat - taka tradycja, dziadek miał, ojciec miał to czego ja mam nie mieć, a od sąsiada gorszy nie będę zwłaszcza że "jeść to nie woła" - najtrudniej zmienić mentalność.

Pojawił się temat Polanki ... Ja tam zaglądam jak chcę sobie humor poprawić - to jak tam goście nawzajem sobie wtykają to mało gdzie można poczytać ... od żydów i syjonistów po komuchów i ścierwojadów, sama poezja. Na niektóre bardziej soczyste kawałki nawet specjalny plik przeznaczyłem i wklejam sobie - tak dla nauki, bo tam zdaje się sami "profesjonaliści" a takich warto pamiętać ?

Pozdrawiam Miopdovit.

MARBERT

Postautor: MARBERT » 12 kwie 2014, 09:48

Miodovit

Postautor: Miodovit » 12 kwie 2014, 23:16

Ja też wyprodukowałem sobie domowym sposobem bakterie kwasu mlekowego z aktywnymi organizmami, wyszło czystego koncentraty 5 l. Już pierwsza porcja poszła na rośliny, moje pszczółki też dostały po małej dawce. Teraz czekam na cieplejszą pogodę żeby zrobić konkretny oprysk roślinności i gleby - zobaczę jakie będą efekty. W sumie produkcja tego specyfiku jest banalnie prosta. Zastanawiam się jak firma produkująca i reklamująca swoje "wynalazki" z kwasem mlekowym zachowuje żywotność aktywnych bio-organizmów, których okres żywotności bez dokarmiania jest dość krótki, a w sklepach nawet rok stoją na półkach ?

Pozdrawiam Miodovit.

adamns

Postautor: adamns » 19 kwie 2014, 16:44

Koledzy a co myślicie na temat Rapicydu żeby go użyć teraz na wiosnę przeciwko warozie ?
PASIEKA SWIERCZE

staszekg

Postautor: staszekg » 19 kwie 2014, 17:28

Już za póżno na używanie rapicidu

modrzew

Postautor: modrzew » 04 sie 2014, 23:34

Witam. Temat ciągle aktualny. Co myślicie o tzw."Ambrozolu"- domowym "BeeVital Hive Clean"? Próbował ktoś na ile jest skuteczy?

betula

Postautor: betula » 04 sie 2014, 23:54

modrzew pisze:Witam. Temat ciągle aktualny. Co myślicie o tzw."Ambrozolu"- domowym "BeeVital Hive Clean"? Próbował ktoś na ile jest skuteczy?

Stosuję BeeVital Hive Clean orginalny i nigdy nie słyszałam o Ambrozolu.

CYNIG
Kontaktowanie:

Postautor: CYNIG » 05 sie 2014, 06:21

modrzew,
stosowałem i stosuję jako środek wspomagający zwalczanie varroa w trakcie sezonu i w walce z ewentualnymi chorobami grzybiczymi.
"BeeVital Hive Clean" - super środek - dla producenta i sprzedawców. To co sam zmieszasz za przysłowiową złotówkę masz po zapłaceniu około 70 złotych. Złoty interes. No ale czego nie robi się "dla pszczelarza"

ja-lec

Postautor: ja-lec » 05 sie 2014, 17:34

CYNIG pisze:CYNIG
byłbym wdzięczny za przepis "BeeVital Hive Clean"

CYNIG
Kontaktowanie:

Postautor: CYNIG » 05 sie 2014, 20:07

Jak chcesz się czepiać szczegółów to daruj sobie, jak chcesz mieć odpowiednik za grosze to zmieszaj ambrozol.

ja-lec

Postautor: ja-lec » 05 sie 2014, 20:40

CYNIG pisze:CYNIG
nie czepiam się przepraszam jeżeli tak to odebrałeś ale myślałem że znasz przepis na "BeeVital Hive Clean". Ambrozol to nie to samo.

CYNIG
Kontaktowanie:

Postautor: CYNIG » 05 sie 2014, 21:35

OK, przepraszam, źle odczytałem intencje.
Oczywiście że nie to samo w chemicznym słowa znaczeniu, jednak jak przeczytasz skład z etykiety to wychodzi praktycznie na jedno.
W moim odczuciu (dostaliśmy beevital z koła) ambrozol jest dużo skuteczniejszy.

BeeFree

Postautor: BeeFree » 05 sie 2014, 21:55

Jaką dawkę Ambrozolu stosujesz na rodzinę jednorazowo i jak często?
Ja tydzień temu pierwszy raz polałem 2 uliczki w każdej rodzinie łącznie po 20ml/rodzinę

CYNIG
Kontaktowanie:

Postautor: CYNIG » 05 sie 2014, 22:05

około 30ml na silną rodzinę nie częściej jak 6-8 tygodni, polewam z dużej strzykawki uliczki międzyramkowe.

Wróć do „Choroby i szkodniki”