APIGUARD na warrozę

Awatar użytkownika
Xpand

Re: APIGUARD na warrozę

Postautor: Xpand » 08 lut 2017, 17:51

Apiguardu nigdy nie używałem, ale stosuję tymol krystaliczny + olej spożywczy. Z efektów jestem zadowolony. Przykład osypu w ulach kontrolnych.

24.09.2016 04.11.2016

[ul 1] 67 sztuk 10 sztuk

[ul 3] 322 sztuki 22 sztuki

[ul 6] 169 sztuki 6 sztuk

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 08 lut 2017, 18:15

A jak to zapodajesz?

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 08 lut 2017, 19:08

marcinbzyk

Przyjąłem sobie dawkę dla jednego ula 10g tymolu krystalicznego. Odważam 100g tymolu krystalicznego i wsypuję go do 200ml oleju rzepakowego, który znajduje się w 0,5l słoiku. Słoik z tymolem i olejem zakręcam i wkładam do garnka z wodą. Garnek z wodą delikatnie podgrzewam (~50C) i co jakiś czas mieszam zawartość - przypominam, że słoik jest cały czas zakręcony, aby opary tymolu nie lądowały w kuchni. Po około 5 minutach cały tymol zostanie dokładnie rozpuszczony i wtedy wyciągam słoik, aby zawartość ostygła.

Kiedy mam już gotowy roztwór tymolu z olejem, to biorę strzykawkę 50ml - 100ml i odmierzam dawkę 30ml, co w przybliżeniu stanowi 10gramów tymolu. Biorę tackę lub dwie i układam na nich paski gąbki florystycznej zielonej* lub tektury pod podkładki piwne/odświeżacze powietrza o grubości 1,5mm. Tacka zapobiega rozlewaniu się roztworu i dodatkowo paski chwile na niej siedzą i mają czas na wchłonięcie dawki. Do każdego ula stosuję 2 paski, czyli na każdy daję po 15ml roztworu.

Gotowe paski wkładam do worka foliowego i idę podawać do uli, wcześniej jednak zamykam dennice osiatkowane. Paski układam na górnych beleczkach ramek i trzymam ~10 dni, po czym liczę osyp w ulach kontrolnych. Pierwsza dawka była we wrześniu, druga pod koniec października.

*zielona gąbka florystyczna jest bardzo dobra, ale ma jeden problem - kruszy się i pyli, w efekcie czego robi się trochę syfu na ramkach. Pszczoły to oczywiście zgryzają w pewnym stopniu i starają wywalić z ula. Po kilku dniach od wyjęcia pasków nie ma śladu po tym zielonym pyłku, ale mimo wszystko zmieniłem teraz nośnik na "beermaty tekturowe" i wycinam z nich paski 1,5mm grubości, 4-5cm szerokości (nie mierzyłem, więc tak strzelam) i 35cm długości. Jeden arkusz ma 70cm x 100cm.

Jako ciekawostkę dodam, że łączną dzienną dawkę tymolu dla dorosłego człowieka przyjmuje się do 5g na dobę (nie na jeden raz)

P.S. Podczas całej produkcji pasków tymolowych mam otwarte okna i dobry przewiew w pomieszczeniu + rękawice nitrylowe - jednorazowe.

Awatar użytkownika
Krzyżak

Postautor: Krzyżak » 22 wrz 2017, 09:21

Xpand, masz tu niezawodny nośnik. 20szt kosztuje koło 2zł. Można podkleić pod daszek i używać kilkukrotnie.
Chłoną do 50ml roztworu, jak ktoś potrzebuje bardziej chłonne to jest wersja Maxi.

download/file.php?mode=view&id=2643
Załączniki
bella.jpg
bella.jpg (27.31 KiB) Przejrzano 840 razy

Wróć do „Choroby i szkodniki”