Ptaki (też szkodniki ;) )

Awatar użytkownika
Światło

Ptaki (też szkodniki ;) )

Postautor: Światło » 10 wrz 2017, 19:27

Hej! Jak bronicie (o ile coś robicie w tym kierunku) zimujące pszczoły przed ptakami, jakieś pomysły? Mam ul pod brzozą, a na szczycie brzozy gniazdo srok. Rozgościły się na naszej działce i mam pewne obawy.

pleszek

Re: Ptaki (też szkodniki ;) )

Postautor: pleszek » 10 wrz 2017, 20:20

Sroki sie nie żywią owadami gorzej z sikorka w zimie .

manio:)

Postautor: manio:) » 10 wrz 2017, 20:22

Sroki wybiją myszy czy szczury w okolicy , więc ciesz się z ich towarzystwa . To bardzo inteligentne i ciekawskie ptaki. Zimą najgroźniejsze są małe ryjówki , są owadożerne i nie zapadają w sen zimowy.

Awatar użytkownika
Światło

Postautor: Światło » 10 wrz 2017, 20:31

Słyszałam o sikorkach. Trochę ich jest, ale również słyszałam, że sroki bardzo dominują w terenie, przeganiają i demonizują inne ptaki, są stosunkowo złośliwe z charakteru. Nie znam się aż tak :D Ale mamy je od kilku lat i bardzo je lubimy, cieszy mnie to co piszecie :)

Awatar użytkownika
Światło

Postautor: Światło » 10 wrz 2017, 20:33

Ale abstrachując od srok, co robicie w kierunku ptaków i gryzoni?

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 11 wrz 2017, 00:24

Jeżeli chodzi o gryzonie, to wylotek mam na ~7mm wysoki i siatka aluminiowa w dennicy o grubości ~1mm. Dodatkowo mam w planach zastosować zasuwki 350mm dla mojej wygody, które już bankowo zblokują wszelkie gryzonie. Oczywiście cały czas mam rozłożone trutki kostkowe w karmnikach deratyzacyjnych. Jeżeli chodzi ptaki i dziury w ulach, to mam ule drewniane i ten problem jest mi bardziej odległy, ale niestety ptaki mogą dziobać przez siatkę pszczoły z osypu i tym samym stresować te żyjące. Nie mam na to rozwiązania, może poza rozłożeniem siatek na ptaki, które są tanie i skuteczne. Może bardziej doświadczeni koledzy mają jakieś sprawdzone patenty?

Wojciech1818

Postautor: Wojciech1818 » 11 wrz 2017, 08:11

A ja mam pytanie kiedy najwcześniej pojawiają się ryjówki w ulu? w momencie pojawienia się przymrozków czy jak już pogoda na serio się pogorszy? Pytam bo mam zamiar wymienić dennice na nowe i odpowiednie do zimowania a nie wiem czy te które są teraz zabezpieczyć jeszcze przed wymianą.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 11 wrz 2017, 10:53

Wojciech1818 pisze:A ja mam pytanie kiedy najwcześniej pojawiają się ryjówki w ulu? w momencie pojawienia się przymrozków czy jak już pogoda na serio się pogorszy? Pytam bo mam zamiar wymienić dennice na nowe i odpowiednie do zimowania a nie wiem czy te które są teraz zabezpieczyć jeszcze przed wymianą.

A co podpowiada Ci rozsądek?
Miśkowa Pasieka

Awatar użytkownika
Światło

Postautor: Światło » 11 wrz 2017, 12:19

Teraz pszczoły mogą jeszcze zaciukać ryjówki, zimą to już raczej odpada, ale co za sens jest odkładać te prace na później?

Wróć do „Choroby i szkodniki”