Pszczelarstwo Lek.wet Artur Arszułowicz

MARBERT

Pszczelarstwo Lek.wet Artur Arszułowicz

Postautor: MARBERT » 09 paź 2017, 17:55

Pszczelarstwo Lipiec 2017 roku strona 10 Temat :Żeby coś zmienić, musimy to rozumieć.

Cyt" Przytoczę kilka danych dotyczących ciemnobrązowych plastrów,aby unikać pozostawiania ich w rodzinie pszczelej. Ciemnobrązowe plastry mają mniejszą komórę, a zmniejszenie komórki o 9% pociąga za sobą zmniejszenie długości języczka pszczoły o 12,3% i zmniejszenie wola miodowego o 26,8%. Obie zmiany zawsze prowadzą do spadku miodności rodzin.... "

Ciekaw jestem co na te rewelacje rodem z poprzedniego wieku, pszczelarze z kom. 4.9 i 5.1.

M.Kowalski

Re: Pszczelarstwo Lek.wet Artur Arszułowicz

Postautor: M.Kowalski » 09 paź 2017, 18:43

Wstyd się przyznać do błędu więc wszyscy będą zadowoleni.
Mała komórka miała skracać cykl rozwoju pszczoły, i podobno gdzieś to komuś się udało, tylko cecha się rozmyła.
Bez tego cała reszta nie jest warta funta kłaków.

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 09 paź 2017, 18:58

W tym akurat miejscu należy zgodzić się z tym co pisze Dr Arszułowicz.

To nie mała komórka skraca cykl rozwoju osobniczego pszczoły.
To małe pszczoły potrzebują mniejszej komórki.
W przeciwnym razie pogrubiają ścianki komórek woszczyny, podanej im a odbudowanej wcześniej przez duże pszczoły. Nawet tej ciemnobrązowej.
Małe pszczoły mają krótszy rozwój osobniczy w stosunku do dużych pszczół.

Pozdrawiam,
polbart

wonsik

Postautor: wonsik » 09 paź 2017, 20:24

MARBERT pisze:Pszczelarstwo Lipiec 2017 roku strona 10 Temat :Żeby coś zmienić, musimy to rozumieć.

Cyt" Przytoczę kilka danych dotyczących ciemnobrązowych plastrów,aby unikać pozostawiania ich w rodzinie pszczelej. Ciemnobrązowe plastry mają mniejszą komórę, a zmniejszenie komórki o 9% pociąga za sobą zmniejszenie długości języczka pszczoły o 12,3% i zmniejszenie wola miodowego o 26,8%. Obie zmiany zawsze prowadzą do spadku miodności rodzin.... "

Ciekaw jestem co na te rewelacje rodem z poprzedniego wieku, pszczelarze z kom. 4.9 i 5.1.

Jest tu jeden ,a nawet dwóch co z czarnych plastrów ( nie brązowych) miodu mieli po uszy i jeszcze ziołomiodu pokrzywowego narobili ,a że sezon miodowy w jednym rejonie był rekordowy ,a w drugim rejonie pszczelarze nic nie mieli to nie wina pszczół ,plastrów tylko kompletnego braku mszycy w środowisku.

MARBERT

Postautor: MARBERT » 09 paź 2017, 20:31

Czyli podając sztucznie pszczołom kom 5.1 , następnie 4.9 pszczoły nie zmniejszaj długość języczka ani objętość wola miodowego ( % przytoczone przez autora). W mym odczuciu na kom 4.9 największe zbiory miodu jakie miałem przez lata.
A naturalnie tak się nie odbywa? (Pomijając oczywiście inne aspekty- nie mi pracy naukowej tu pisać).

Stwierdzam że to co Pan Lek.wet napisał to bzdura i choć na innych aspektach wypowiedzi się totalnie nie znam, to dla mnie przekaz że słów Pana doktora poważnie traktować nie należy.

M.Kowalski

Postautor: M.Kowalski » 09 paź 2017, 21:22

Alez zmniejszają, bo są po prostu mniejsze.
A naturalnie tak się nie odbywa lub jest to margines, bo pszczoły się roją.

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 09 paź 2017, 21:57

MARBERT pisze:Czyli podając sztucznie pszczołom kom 5.1 , następnie 4.9 pszczoły nie zmniejszaj długość języczka ani objętość wola miodowego ( % przytoczone przez autora). W mym odczuciu na kom 4.9 największe zbiory miodu jakie miałem przez lata.
A naturalnie tak się nie odbywa? (Pomijając oczywiście inne aspekty- nie mi pracy naukowej tu pisać).

Stwierdzam że to co Pan Lek.wet napisał to bzdura i choć na innych aspektach wypowiedzi się totalnie nie znam, to dla mnie przekaz że słów Pana doktora poważnie traktować nie należy.

Na 4,9 miałeś takie zbiory bo może miałeś po prostu małe pszczoły.
To, że pszczoła w czasie zmniejszania zmniejsza swoje organy to raczej normalne.
Niekoniecznie musi to oznaczać zmniejszenie zbieranego miodu aczkolwiek u pszczół o wybujałych sztucznych rozmiarach raczej może.
Widziałem to już bardzo dawno temu, gdzieś na początku lat siedemdziesiątych.

Awatar użytkownika
Harnaś Beskidzki

Postautor: Harnaś Beskidzki » 11 paź 2017, 18:05

A nie mówiłem, że małe czarne pszczoły są dobre.
HB

MARBERT

Postautor: MARBERT » 11 paź 2017, 18:39

Ja pirer........... Daj namiary podejdę wiosną.Jak mnie oświeci na kolanach z czapką w garści do kościoła czy cerkwi jak zechcesz podpełzam.

mrc

Postautor: mrc » 11 paź 2017, 23:05

Pan Doktor jak większość doktorów nie miał w praktyce do czynienia z komórką 4,9 na tyle żeby zrozumieć że organy wewnętrzne pszczoły się nie zmieniają z wielkością komórki, za to zmienia się ciało białkowo tłuszczowe pszczoły.

wonsik

Postautor: wonsik » 11 paź 2017, 23:39

Harnaś Beskidzki pisze:A nie mówiłem, że małe czarne pszczoły są dobre.
HB

No własnie dlaczego te twoje harnaś czarne pszczoły są takie małe przed zimą ?

Wróć do „Choroby i szkodniki”