Przepisy dotyczące pasieki wędrownej

Irek Pinke

Przepisy dotyczące pasieki wędrownej

Postautor: Irek Pinke » 30 kwie 2015, 20:46

Witam, brać pszczelarską.
Mam następujący problem, gdyż wywiozłem swoje 50 rodzinek na pożytek rzepakowy do sąsiedniego Województwa, oczywiście za zgodą plantatora postawiłem je zaraz przy rzepaku i późniejszej facelii. Dzisiaj do mojego pasieczyska zawitał Wiceprezes tutejszego związku pszczelarskiego i zapytał mnie o to czy mam zarejestrowaną pasiekę wędrowną i czy mam zrobione badania na zdrowotność pszczółek. (pasiekę mam zarejestrowaną na stacjonarną, a badań jeszcze nie mam), i czy mogę mieć z tego tytułu jakieś problemy?
Proszę o szybką odpowiedź.
Dodam przy okazji, że i on ma nieopodal własną pasiekę liczącą około 150 pni,
i zastanawiam się czy Wiceprezes tego związku nie ma zamiaru wykurzyć mnie z rzepaczyska za pomocą przepisów.

marektomala1979

Re: Przepisy dotyczące pasieki wędrownej

Postautor: marektomala1979 » 30 kwie 2015, 21:36

Powiedz facetowi żeby sobie mózg dokładnie zbadał.Jakie przepisy?Może Ci zrobić tyle co nic.
marektomala1979

CYNIG
Kontaktowanie:

Postautor: CYNIG » 30 kwie 2015, 21:41

Już ci odpowiedziano na ambrozji, powinieneś mieć zaświadczenie od swojego weterynarza powiatowego i tyle.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 30 kwie 2015, 21:44

Pierwsze słyszę o czymś takim.

Źle to rozegrałeś. Trzeba było powiedzieć że ty masz wszystko co trzeba, a on nie jest osoba kompetentna aby cie kontrolować ;)

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 30 kwie 2015, 21:45

CYNIG pisze:Już ci odpowiedziano na ambrozji, powinieneś mieć zaświadczenie od swojego weterynarza powiatowego i tyle.
Co????
marektomala1979

CYNIG
Kontaktowanie:

Postautor: CYNIG » 30 kwie 2015, 21:50

przedzwoń do swojego PLW to dowiesz się w szczegółach.
Po prostu dostajesz zaświadczenie, że nie ma przeciwwskazań epidemiologicznych przy przewozie pasieki do innego powiatu.

CYNIG
Kontaktowanie:

Postautor: CYNIG » 30 kwie 2015, 21:52

dudi, jak byłem u swojego to też się zdziwili że ktoś tego chce przestrzegać :)
Ponoć jest to ewenement że ktoś chce ten papier mimo że formalnie powinien być wystawiany :)
Ot kolejny martwy przepis dopóki coś się nie stanie.

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 30 kwie 2015, 22:43

Praktycznie chcąc respektować przepisy o przemieszczaniu pasiek jakakolwiek wędrówka jest nonsensem tak sa skonstruowane przepisy ,pasieki na teren "obcy "bez aktualnych badań nie można wwieźć i wywieźć uprzednio trzeba powiadomic o takim zamiarze właściwego lekarza .wet .
Radziłbym zwrócic uwage na okres wazności takich badań ,ten pszczelarz wie co robi [możesz miec problem np.z wyjechaniem] przepis prawie martwy ale w przypadku jakiegokolwiek konfliktu z "miejscowymi" może służyc jako narzędzie zniechęcające i to dośc skuteczne - sadze ze tak będzie i w tym przypadku [współczuje].

pleszek

Postautor: pleszek » 01 maja 2015, 05:06

Bez zaświadczenia PLW można się poruszać z pszczołami tylko po swoim województwie wyjazd poza już jest wymagane zaświadczenie PLW .
Glupi przepis ale co zrobić wydaja takie zaświadczenie u mnie bez problemu.

Mariuszczs

Postautor: Mariuszczs » 01 maja 2015, 20:36

Śmieszne trochę bo założyć sobie pasiekę gdzie się chce można bez żadnego zgłaszania a na przewóz pszczół trzeba coś zgłaszać ?

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 02 maja 2015, 01:25

pleszek pisze:Bez zaświadczenia PLW można się poruszać z pszczołami tylko po swoim województwie wyjazd poza już jest wymagane zaświadczenie PLW .
Glupi przepis ale co zrobić wydaja takie zaświadczenie u mnie bez problemu.

Z tego, co wiem to nie po wojewodztwie tylko po powiecie mozna bez tego swistka pszczoły wozić. Poza powiatem jest inny PLW i jemu trzeba wcześniej dać znać o chęci przyjazdu na pożytek w jego terenie. Oczywiście uprzednio od swojego PLW trzeba otrzymać świstek zaswiadczajacy o zdrowiu pszczół, ktory wydawany powinien być na gębę, bez jakichkolwiek badań. Ile w tym sesnu?
Jak na zebraniu naszego kola był raz PLW i zapytaliśmy go o ten przepis, powiedział, że niegdy nie był proszony o wydawanie podobnych zaświadczeń...
Miśkowa Pasieka

pleszek

Postautor: pleszek » 02 maja 2015, 07:15

[quote="Michał Nowak"]

Tak masz racje po powiecie .

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 02 maja 2015, 07:20

Jak widać lubimy sobie utrudniać życie.
No cóż nadgorliwość gorsza od faszyzmu ;)

manio:)

Postautor: manio:) » 02 maja 2015, 07:26

To nie faszyzm tylko zwalczanie konkurencji przy pomocy martwych zazwyczaj przepisów. Trzeba to grzecznie i szybko załatwić zgodnie z literą prawa bo Prezio narobi szumu przy pomocy swojego PLW

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 02 maja 2015, 18:18

I co to da?
Jeżeli ma zarejestrowaną pasiekę, a większość pszczelarzy ma bo to żaden koszt, to pójdzie do PLW i mu wyda bzdurny kawałek papieru. Zapłaci może ze 20 zł i ot cały ambaras. Tylko po co?

pleszek

Postautor: pleszek » 02 maja 2015, 18:36

Mialo by to sens / wystawianie zaswiadczen / gdyby pasieki były badane przez PLW na choroby zwalczane z urzędu .

asan

Postautor: asan » 06 maja 2015, 07:51

Ja to bym poszedł do PLW w miejscu gdzie zawiozłeś te ule i zgłosił założenie nowej pasieki.

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 06 maja 2015, 09:16

Moga byc problemy z wywiezieniem pasieki [przy złej woli pszczelarza któremu podstawiono pasieke obcą pod przysłowiowy nos] lekarz miejscowy wet. może zarządzic kwarantanne dla niej ,w zwiazku z podejrzeniem o wystapieniu choroby zwalczanej z urzędu [taki swojsty "dil" miejscowego pszczelarza i zaprzyjaznionego z nim lekarzw wet.].

pastaga

Postautor: pastaga » 06 maja 2015, 09:38

ZDZISŁAW pisze:Moga byc problemy z wywiezieniem pasieki [przy złej woli pszczelarza któremu podstawiono pasieke obcą pod przysłowiowy nos] lekarz miejscowy wet. może zarządzic kwarantanne dla niej ,w zwiazku z podejrzeniem o wystapieniu choroby zwalczanej z urzędu [taki swojsty "dil" miejscowego pszczelarza i zaprzyjaznionego z nim lekarzw wet.].

Wziąć wywieźć, nikogo o zdanie nie pytać i mogą szukać wiatru w polu. Skąd mają wiedzieć gdzie te ule pojechały i kto jest ich właścicielem. Komu będzie się chciało w to jakoś poważniej angażować i udowadniać, że to właśnie te ule tam stały itp. Tym bardziej, że nie jest to ognisko zgnilca, a zwykłe ule przywiezione na pożytek. Wg. mnie sztuczny problem.

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 06 maja 2015, 22:06

Teoretycznie problemu nie powinno byc [uwzględniając praktyke ogólnie stosowana] ale tutaj Kolega opisał sytuacje problemową ,a problemy rządzą sie swojsta logiką ,nie jest wtedy tak łatwo wywiezc /zniknąc ,nikt nie bedzie szukał przysłowiowego wiatru w polu jak ma ule na "swojm terenie" .
Co prawda jest to sytuacja hipotetyczna niejako ku przestrodze ale życie pisze daleko ciekawsze scenariusze w negatywnym słowa tego znaczeniu .

Wróć do „Gospodarka wędrowna”