Miliony pszczół zgineło w jedna noc

Dyskusja pszczelarzy w sprawie oprysków
arecki

Miliony pszczół zgineło w jedna noc

Postautor: arecki » 07 paź 2014, 12:34

Awatar użytkownika
Creaz
Kontaktowanie:

Re: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/polska,28/taj

Postautor: Creaz » 07 paź 2014, 13:10

To moja okolica, nie wiadomo co się stało, ale jak wiemy niewiele teraz roślin kwitnie. Podejrzewam celowe wytrucie. Przykra sprawa, mam nadzieję, że znajdą winnego!

minik102

Postautor: minik102 » 07 paź 2014, 14:08

w niedziela
słucham radio okazuje sie ze na PRZYCZYNIE DOLNEJ - przyszła dzielnica miasta Wschowy pszczoły padają ( ok 70 rodzin już padło sprawa zgloszona na POLICje , nagłośniona w rodio mowie 70 bo sa pasieki ktore nie zlaszaja tego faktu bo nie należa do KOŁA) jakiś rolni kos opryskał teren ( najprawdopodobniej wylał---MELASE na pole)a to o dennie zaledwie 4 km. oby moje tam nie latały bo będzie po eksperymencie
poniedziałek
Panowie stało się dzisiaj posypały się w 2 ule--- pszczoły maja powykręcane skrzydła- :evil: k--wa i to z matkami reprodukcyjnymi po 120euro z Niemiec- na dennicy osiatkowanej 2 cm martwych i dogorywających pszczół- smutny widok dla oka--przed wlotkami i na nie ma nic -- swiadszy to o zatruciu !!!!!!-- w kolejnych 3 na dennicy po 30-40 pszczół ----czyli zaliczam się do osób z okolicy którym pasieka została podtruta-- juro pobieram próbki 6 pszczół z ula i daje do kola na badania. moje pytanie brzmi likwidować zatrute już rodziny czy dać im aby same się osypały
wtorek
czekam nie likwiduje potrutych rodzin -- do kola zgłosiłem, dzisiaj mialem wizyte 1 pszczelaża probek nie wioze jedynie pszczoły wysuszone dam do pojenika sterylnego na badanie kału jak poleci więcej niż 2 rodziny złosze oficjalnie PS --po wizycie członka kola -swierdziił ewidentnie zatrucie rodziny
NA razie nie jest źle 1 ul się tylko osypał---garstka pszczół+ matka --jakaś taka ledwo dychająca wżóciłem do eliksiru w spirytus-- 120 euro ka-r-wa twa poszło-pobrałem próbki z ula który sie osypały 6 pszczół ale nie zrobiłem zdjęć osypanego ula i drugiego co sypal sie 30%-40%, możne być problem a pszczoły już zakopane a ule odkażone-- 2 ul dużo pszczół osypało się ale matka reprodukcyjna na chodzie-- zrobiłem przegląd-- gniazdo ścieśniłem na 6 wlkp. były na 10 -- na czarno aż miło było popatrzeć -- wyczyściłem dennice z padłych pszczół- opaliłem później jeszcze odkaziłem spryskujac ule w środku i na zewnatrz-- ---ok 13,20 kolejny wypad pod DOM---kolejnych padłych pszczół nie ma na dennicach osiatkowanych w ulach-- zobaczymy możne najgorsze za mną

minik102

Postautor: minik102 » 07 paź 2014, 14:33

Wicie co koledzy zastanawia Mnie fakt- jak na razie- na 12 uli pod domem--tylko BF ma oznaki zatrucia--- 3 ule podtrute osypało się po 50 szt/ul (są tam 2 matki od Lewandowskiego, 1 POLBART) --ALE najgorsze zatrucie mam w 2 ulach- 1 się osypał w 30%-40%--- 1 całkowity osyp została garstka pszczół z ledwo dychająca matula, ul ten zlikwidowałem--- 2 najgorzej zatrute ule maja matki reprodukcyjne BF linia BH-263 z Niemie

Awatar użytkownika
Creaz
Kontaktowanie:

Postautor: Creaz » 07 paź 2014, 14:51

U mnie najbardziej ucierpiały najsilniejsze rodziny - więcej pszczoły lotnej poleciało na pożytek. Gatunek pszczół też na pewno ma znaczenie, jedne wykorzystują lepiej inne gorzej ten zatruty pokarm. Przykre, współczuję. Pisałem jak u mnie było z wytruciem, może ten wątek trochę Ci pomoże, nie poddawaj się nie pozwól, żeby ten rolnik nie został ukarany. Tu link co i jak robiłem:
http://www.forum.tomekmiodek.pl/viewtopic.php?f=31&t=1097&hilit=krok+po+kroku

Awatar użytkownika
ruskiwentylator

Re: Miliony pszczół zgineło w jedna noc

Postautor: ruskiwentylator » 07 paź 2014, 21:37

Nie odpuszczaj. Chamstwo trzeba tępić!

Awatar użytkownika
piotrek77251

Postautor: piotrek77251 » 09 paź 2014, 20:08

http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60 ... 75875.html

Inny materiał o tej samej tragedii, i jak teraz odbudować pasiekę 100 czy 200 pniową z której ktoś żył? Nie dość że ten rok kiepski to kolejny również bez zbiorów a wydatki będą i to nie małe.

Co powiecie żeby zrobić jakąś zbiórkę pieniędzy na cel wsparcia tych pszczelarzy którzy utracili pszczoły? Szczególnie chodzi mi o takich zawodowych pszczelarzy którzy z pszczół żyją bo jak ktoś miał 5-10 uli tylko jako hobby a dodatkowo pracuje to jest to mniejszy ciężar do udźwignięcia ale jeśli ktoś stracił pasiekę jako swoje źródło dochodu to wypadało by pomóc.
Nie wiem sam czy wśród tych którym padły pszczoły byli jacyś zawodowi pszczelarze, po prostu przyszło mi na myśl że taka pomoc była by na pewno czymś fajnym dla tych którym te rodziny spadły.
Sprawcie pszczoły cud, żeby przelał miód :)
Nie znam się to się wypowiem :)

Miodovit

Postautor: Miodovit » 09 paź 2014, 23:41

Jeżeli byli zawodowcami to mieli pasieki ubezpieczone i dostana stosowne odszkodowanie. Nie widzę żadnego logicznego uzasadnienia dla Twojego pomysłu finansowania przez amatorów potknięć biznesowych zawodowców. W tym kraju jest setki tysięcy ludzi którzy z dnia na dzień stracili źródło utrzymania swoje i rodziny i nikt z tego powodu z puszką po ulicy nie biega. Mało tego nikt nawet nie pomyśli że robotnik który nagle traci pracę jest w 10-krotnie gorszej sytuacji niż biznesmen który splajtował. Na przyszłość jak będziesz chciał organizować kwestę to najpierw zadzwoń do najbliższego urzędu celnego i popytaj co na to te służby ?

Rozumiem nieszczęście które ich spotkało, ale wież mi gdybym ja jako hobbysta stracił swoje 10 to mój rozmiar tragedii nie był by mniejszy niż zawodowca który stracił 150, mnie odbudowanie moich 10 z pewnością zajmie więcej czasu i proporcjonalnie pochłonie więcej pieniędzy niż jemu odtworzenie 150.

Pozdrawiam Miodovit.

minik102

Postautor: minik102 » 10 paź 2014, 16:03

Wystarcza słowa otuchy, oraz wsparcie aby złapali sprawce i sprawa nie rozeszła się po kościach- PRÓBKI poszły do badania do PUŁAW z pasieki gdzie padło najwięcej pszczół czyli od Pana Małego-- bylem w szoku ze nie z każdej-- ja swoje trzymam w lodówce-- ale badanie kosztuje 500zł- sam poniosłem b małe jak na razie straty 1 ule osypał się całkowicie z poniedziałku na wtorek drugi w tym samym czasie osyp ula ok 60% ( ale będę go zimował- zmniejszyłem gniazdo -- w dwóch kolejnych ulach min osyp do tamtych ok 80 pszczół w poniedziałek -- chyba mniej tam latało -- dzisiaj może 10-12 szt- wydaje mi się ze w tych ulach i tak padło ok 30%-40% pszczoły lotnej-- ALE jest dobra WIADOMOŚĆ ---- nie działa już trucizna, padł deszcz i bynajmniej ja nie mam w innych ulach osypu co ŚWIADCZY że TO NIE CHOROBA ani żaden POMÓR. Kontaktowałem się z Panem Malym -- na razie ogarnia sytuacje robi porządki na pasiece zakopuje -pali- pszczoły, wapnuje odkaża teren...CO do innej pomocy to KOŁO we Wschowie prężnie działa wiec DAMY RADE i sobie nawzajem pomożemy-- trzeba tylko czasu bo chęci i wsparcie są. POZDRAWIAM

minik102

Postautor: minik102 » 15 paź 2014, 15:08

Witam --tak jak mówiłem ŻADEN --- POMÓR --- na Przyczynie Dolnej i Wschowie --badanie w Puławach potwierdziło zatrucie pszczół środkiem b.toksycznym---ZABRONIONYM w użyciu tylko można nim pryskać w szklarniach na rok 2014 ---NAJPRAWDOPODOBNIEJ rolnik opryskał uprawy kapusty oraz kalafioru (środek jest b słodki) nie dość że w HORRENDALNYM Stężeniu --- ludzie jak TO zjedzą dostana według mnie raka lu inną chorobe-- normy przekroczone kilkanaście razy -- ale jestem ciekaw czy po badaniu każą mu to niszczyć czy dopuszcza do sprzedażny---- po nagłośnieniu próbki gleby i warzyw pobrali eksperci z miejsc wytypowanych do badania ( i było tam właśnie to miejsce) wiec wyniki będą w tym tygodniu----- POZDRAWIAM---PS BRAWO DLA Laboratoriom PUŁAWY

kolopik

Postautor: kolopik » 15 paź 2014, 17:48

minik102 pisze:Witam --tak jak mówiłem ŻADEN --- POMÓR --- na Przyczynie Dolnej i Wschowie --badanie w Puławach potwierdziło zatrucie pszczół środkiem b.toksycznym---ZABRONIONYM w użyciu tylko można nim pryskać w szklarniach na rok 2014 ---NAJPRAWDOPODOBNIEJ rolnik opryskał uprawy kapusty oraz kalafioru (środek jest b słodki) nie dość że w HORRENDALNYM Stężeniu --- ludzie jak TO zjedzą dostana według mnie raka lu inną chorobe-- normy przekroczone kilkanaście razy -- ale jestem ciekaw czy po badaniu każą mu to niszczyć czy dopuszcza do sprzedażny---- po nagłośnieniu próbki gleby i warzyw pobrali eksperci z miejsc wytypowanych do badania ( i było tam właśnie to miejsce) wiec wyniki będą w tym tygodniu----- POZDRAWIAM---PS BRAWO DLA Laboratoriom PUŁAWY

Nie dla laboratorium (bo ono badało to co dostało) tylko dla tych którzy MIELI POJĘCIE z jakich upraw próbki do badań pobrać.

Nacek

Postautor: Nacek » 16 paź 2014, 21:44

Teraz dobrze było by ku przestrodze sprawę nagłaśniać, tylko nie wśród pszczelarzy a wśród rolników.
Naprawę świata najlepiej rozpocząć od siebie.

Awatar użytkownika
Bartkowiak
Kontaktowanie:

Postautor: Bartkowiak » 19 paź 2014, 19:55

Ja obstawiałem, że to może jakaś spadź wystąpiła na jakiejś uprawie i ktoś popryskał na mszyce i taka mieszankę pszczoły zebrały. Dobrze że się wyjaśniło... no właśnie - ciekawe co z uprawami zrobią....
http://www.miodybartkowiaka.pl
Jestem zawodowym pszczelarzem. Gospodaruje na 85 rodzinach pszczelich.
Moje zdjęcia przyrodnicze: http://www.facebook.com/dzikastronagminydopiewo/
Cytując dudi-ego :-)
"Jak nie nadążasz za pszczołami to je sprzedaj, a kup sobie żółwia, on wolniej chodzi może dasz radę."

Awatar użytkownika
Creaz
Kontaktowanie:

Postautor: Creaz » 31 paź 2014, 15:18

Sprawa tego wytrucia nadal nie jest wyjaśniona, oby znaleziono winnego:

http://elka.pl/content/view/72176/82/

HATT

Postautor: HATT » 31 paź 2014, 16:50

Tyle czasu i zagadka nie rozwiązana?

Wróć do „Opryski”