Oprysk

Dyskusja pszczelarzy w sprawie oprysków
kardek

Oprysk

Postautor: kardek » 01 maja 2014, 15:35

Witam kolegów.
Moja pasieka sąsiaduje z niedużym sadem sąsiada (kilkanaście drzew). Dzisiaj około 13 słyszę opryskiwać patrzę a sąsiad opryskuje drzewa (całe w kwiatach). Pobiegłem do niego i mówię mu żeby przestał i zrobił to wieczorem. Niestety buraczysko olało mnie. Więc poszedłem do domu wziąłem kamerkę i zrobiłem filmik. Na to zareagował i przyleciał z pretensjami że go nagrywam, trudny przypadek.

Teraz mam pytanie, jako że ten sad jest jakieś 40 m od pasieki, jeżeli podtruł mi pszczoły to kiedy będą objawy zatrucia. Co zrobić jakieś próbki pobrać gdzieś je wysłać, komuś zgłosić (oczywiście jak nie będzie chciał zapłacić za pszczoły, co jest bardzo prawdopodobne)?

tomekmiodek

Re: Oprysk

Postautor: tomekmiodek » 02 maja 2014, 09:23

Już by było wiadomo, pszczoły nieżywe na wlotach i pod ulem. Pewnie wcale nie latały na te jabłonie.

kardek

Postautor: kardek » 02 maja 2014, 12:55

Pszczoły żyją.
Ale muszę przyznać, że miałem pietra. Kamień z serca. Może rzeczywiście miały je gdzieś i latały na mniszek. Ale może profit taki z tego, że buraczysko obok zastanowi się drugi raz.

Awatar użytkownika
piotrek77251

Postautor: piotrek77251 » 24 maja 2014, 00:24

Ja bym teraz pozbierał we woreczek wszystkie trupki, wycięty czerw trutowy i zaniósł do niego i powiedział że podtruł rodziny że zaczęły wyrzucać z gniazda larwy, powiedzieć że rodziny są jeszcze w stanie do uratowania i nigdzie tego nie zgłosisz ale pierwszy i ostatni raz. Tak swoją drogą gdyby ktoś miał taki nieszczęsny wypadek i miał by oznaki zatrucia pszczoły to niech to nagra jak to wygląda na wylotku oraz niech zrobi zdjęcia i pokaże na forum jak wygląda objaw zatrucia, sam przyznam się że nie spotkałem się z tym na szczęście, ale co ja tam będę mówił jak jestem dopiero raczkującym 'pszczelarzem'
Sprawcie pszczoły cud, żeby przelał miód :)
Nie znam się to się wypowiem :)

Wróć do „Opryski”