Okazja dla pszczól

Miejsce dla dyskusji o pszczelarstwie bez stosowania leków
Boleslav

Okazja dla pszczól

Postautor: Boleslav » 29 lis 2014, 02:10

Chce tutaj przedstawič paňstwu czeskie stowarzyszenie pszczelarzy, chcacych dač okazje pszczolom powrócič do natury, Šance pro včely. Nie jestem czlonkiem tej grupy, choč wiele sposobów hodowli w tym kierunku staram sie wypróbowač w mej pasiece. Nestorem tego ruchu i wielkim autorytetem jest ing. Leoš Dvorský.
www.dvorsky.leos.sweb.cz
Czytajac posty dotyczace walki z warroa, wspomnialem sobie na hodowle pana Leoše. Bedac dobrym obserwatorem, rozróžnia trzy grupy warroazy ABC. Szczególy može póžniej. Okazje pszczolom dana grupa daje tak, že pszczelarza w drewnianych ulach, bez wezy (cel, nie každy potrafi), zimowla na miodzie i wreszcie zabiegi przeciw warroa. bez chemi. Kwasy org. wyjatkowo. Od dwu lat, jego grupa nie miala strat rodzin pszczel., co nie idzie powiedzieč o reszcie rodzin u nas. Zapewniam was, že miodnošč u nich jest bardzo dobra.
Powyžszym tekstem chce zwrócič uwage na róžne podejšcia do ochrony naszych pszczól. Nie tylko mieszanki ras, czy genetyczny wybór, ale równiež šrodowisko w jakim žyje pszczola. Pozwolič pszczolom utworzyč sobie gniazdo wedlug swych potrzeb. Co wy na to? Bolek

bonluk
Kontaktowanie:

Re: Okazja dla pszczól

Postautor: bonluk » 29 lis 2014, 09:39

Boleslavie takie tematy już się pojawiły na forum.
Są niżej od Twojego w dziale Bio pszczelarz. Poczytaj i zobaczysz jakie emocję wzbudzają i jakie jest zainteresowanie poszukiwaniem alternatywnych dróg pszczelarzenia.
Z chęcią widziałbym taką grupę/stowarzyszenie pszczelarzy naturalnych u nas w Polsce. Chyba czas pomyśleć nad próbami jakiegoś organizowania się ludzi którzy mają podobne myślenie i działają w tym kierunku.
Pozdrawiam

Boleslav

Postautor: Boleslav » 29 lis 2014, 20:43

Tak ponižsze posty wypowiadaja wiele! Mój temat o tym, žebym zrobil dla pszczoly to, co moge. Nie mam czas ni wiedze na selekcje wtym kierunku. Moge dač okazje temu superorganizmu dla ratowania sie. Przyroda, czy pan Bóg, jak kto woli, umožliwili pszczole žycia tu na ziemi.

Boleslav

Postautor: Boleslav » 29 lis 2014, 23:12

bonluk pisze:Z chęcią widziałbym taką grupę/stowarzyszenie pszczelarzy naturalnych u nas w Polsce. Chyba czas pomyśleć nad próbami jakiegoś organizowania się ludzi którzy mają podobne myślenie i działają w tym kierunku.
Pozdrawiam

A co Wam szanowni polscy koledzy broní? Možna začač tutaj dawač swoje došwiadčenia i spostrzeženia. Wystarczy, kiedy ci ostatni beda pelni tolerancji. Kto niechce, niech tutaj nie chodzi.I juž.

Boleslav

Postautor: Boleslav » 11 gru 2014, 06:54

Pytanie dla paňstwa pszczelarzy.Kto z was niepotrzebuje wezy? Próbowal ktoš? Ja zrobilem juž pare došwiadczeň, które wyszly pozytywnie. Do rodni tylko ramki pracy, do miodni z weza. Na wiosne przechodze na ten system. Pszczolom odpowiada, bo takie rodziny mialy u mnie najwiecej miodu. Naturalnie musialem zmienič metody hodowlane, jak odnauczyč sie zagladač i robič zaklócenie w rodni. Polecam próbowač.

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 11 gru 2014, 09:32

Witam
Nie sadzisz ze będzie szybki rozwój varrozy jak w rodni będziesz miał tylko ramki pracy ? Pozdrawiam
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 11 gru 2014, 10:22

To nie będą tylko ramki pracy. Próbowałem dawać pszczołom pustą ramkę wklp do zabudowania już wczesną wiosną, licząc na szybki wychów trutni w rodzinach ojcowskich. Zawsze wychodziły ramki do połowy o zabudowie pszczelej, nieco większe komórki u góry na miód i trutowe u dołu. Niestety często wyłamywały mi się przy przeglądach - nie miały drutu, więc przetopiłem wszystkie w tym roku. Może przy krótszej ramce miałoby to sens.
Miśkowa Pasieka

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 11 gru 2014, 10:36

Podobny efekt mozna osiagnąć przy wysokiej dennicy np.15 i więcej cm ,dennicy dostępnej bez zdejmowania korpusu .
Pusta przestrzeń pod ramkami to swojsty zawór bezpieczeństwa pszczoły zaczynają "działać "w niej jak osagną odpowiedni stan rozwoju ,ta przestrzeń to optymalne warunki do wychowu czerwiu trutowego i namnażania sie varozy troche niższa temperatura jak w pobliżu czerwiu pszczelego.
Jest jedno ale ,czasochłonnośc podczas wycinania zaczerwionej dzikiej zabudowy [podobna jak w przypadku ramki pracy] oraz bardziej skomplikowana konstrukcja dennicy.

MrDrone

Postautor: MrDrone » 11 gru 2014, 18:07

Ja daję tylko puste ramki. Jestem bardzo zadowolony z efektów. Wiosną co prawda budują dużo trutni (które akurat mi nie przeszkadzają), ale w lecie już same komórki pszczele. Plastry ładne, równe. Do tego nie mam wydatków na węzę i nie muszę myśleć czy węza jest dobrej jakości. Plastry dawały się nawet wirować (choć miodu miałem jak na lekarstwo). Nie zamierzam stosować węzy, bo nie tylko nie widzę takiej potrzeby, ale mam wrażenie, że pszczoły zdecydowanie wolą jak jej nie mają. Niech sobie robią co chcą - to nie mój ul tylko ich. Ja również polecam, tak jak Pan Boleslav.

Awatar użytkownika
RoBee

Postautor: RoBee » 11 gru 2014, 19:28

Pytanie od laika. Czy jeśli w pustą ramkę wprawimy drut, to pszczoły nie zbudują w niej plastra? Jeśli to by im nie przeszkadzało, to problem wyłamywania się takich naturalnych plastrów z głowy.
Wnuk pszczelarza, teoretyk, który marzy o własnej pasiece...

Fenix

Postautor: Fenix » 11 gru 2014, 19:46

ZDZISŁAW pisze:Podobny efekt mozna osiagnąć przy wysokiej dennicy np.15 i więcej cm ,dennicy dostępnej bez zdejmowania korpusu .
Pusta przestrzeń pod ramkami to swojsty zawór bezpieczeństwa pszczoły zaczynają "działać "w niej jak osagną odpowiedni stan rozwoju ,ta przestrzeń to optymalne warunki do wychowu czerwiu trutowego i namnażania sie varozy troche niższa temperatura jak w pobliżu czerwiu pszczelego.
Jest jedno ale ,czasochłonnośc podczas wycinania zaczerwionej dzikiej zabudowy [podobna jak w przypadku ramki pracy] oraz bardziej skomplikowana konstrukcja dennicy.

Widziałem kratownice proste do takich dennic nie lepiej ramek a dzika zabudowę przyczepiaja do kratownicy
Nie ufaj nikomu, pszczoły to interes jak jesteś niepotrzebny to dowiesz się o tym

MrDrone

Postautor: MrDrone » 11 gru 2014, 19:59

RoBee pisze:Pytanie od laika. Czy jeśli w pustą ramkę wprawimy drut, to pszczoły nie zbudują w niej plastra? Jeśli to by im nie przeszkadzało, to problem wyłamywania się takich naturalnych plastrów z głowy.

Ja miałem parę ramek podrutowanych, bo wiosną myślałem że będę wprawiał węzę (po ok 10 arkuszu się poddałem, bo widziałem ile, niepotrzebnej w mojej ocenie, pracy mnie to kosztowało) i podawałem pszczołom ramki odrutowane - budowały ładnie i równo i plaster był wzmocniony drutem. Ale to drutowanie nie jest niezbędne. Plaster przeczerwiony ze 2 - 3 razy, połączony z 3 ścianami ramek (najlepiej z 4) jest wystarczająco mocny, żeby go wirować nawet bez odrutowania i nie wyłamuje się.
Pszczołom drut nie przeszkadza, ale to wg mnie niepotrzebna robota.

Boleslav

Postautor: Boleslav » 11 gru 2014, 21:04

MrDrone zgadza sie co do tych ramek. Nizkie ramki nadaja sie lepiej. Z panem Zdzislawem nie zgadzam sie, poniewaž nie o to mi chodzi. Opisana przez pana sprawa z dennica dziala na rodzine pszczela zupelnie inaczej. Jest prawda, že pszczólki poszaleja sobie w budowie komórek trutowych i daja spokój w rodni. Mnie chodzi o to, žeby pszczoly, postawily w rodni, swoja dzika zabudowe wedlug swoich potrzeb. Robilem róžne sztuczki z ramkami i weza. Szczególy pomine, lecz stwierdzam, že nigdy nie osiagnolem harmoni w rozwoju rodziny. Dopiero kiedy pozwolilem im swobodnie odbudowač gniazdo (rodnie), w tedy dopiero bylo ok. Naprzyklad w odnošni do warroa., to w pana wersji bedzie problem. Tymczasem w mej, jakoš spokój. Dlaczego nie wiem, jak mówil brat Adam , pszczoly same powiedza. Serdecznie Was wszystkich forumowiczów pozdrawiam Bolek

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 12 gru 2014, 08:52

Witam
Boleslav czy mam przez to rozumieć , że jak rodnia będzie się składała z samych ramek pracy będzie ograniczona inwazja varozy ? albo nie będzie jej wcale w rodzinach ? dobrze to rozumuje ?? Pozdrawiam
Pozdrawiam

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 12 gru 2014, 10:10

Przy pasiekach niewielkich można kombinowac /obserwowac ,przy większych nie ma na to czasu nieznaczy to ze prowadzący takie pasieki nie czynią własnych obserwacji ,ale wątpliwy jest powrót do epoki
zaprzęgów konnych ,trójpolówki ,sochy w rolnictwie oraz do gospodarki z czasów
przed Dzierżonem w pszczelarstwie .

Boleslav

Postautor: Boleslav » 12 gru 2014, 20:00

[quote="Na przyklad w odnošni do warroa., to w pana wersji bedzie problem. Tymczasem w mej, jakoš spokój. Dlaczego nie wiem, jak mówil brat Adam , pszczoly same powiedza.[/quote]

piotr67. Powyžej napisane nie mówi o tym, že nie ma inwazji warroazy! Czyli žle zrozumialeš.
Pisalem o tym, že rodziny, którym dalem okazje do wybudowania sobie gniazda, wedlug ich genetycznych možliwošci (nie wiem czy poprawnie) mialy najwiecej miodu i najmniej warroazy. Wiem, že po sprowadzeniu wezy do Chin, to przejšcie na ramki z weza bylo tragiczne. Rodziny pszczele žyjace w dzuplach przez kilkanašcie lat, a przeprowadzone do uli z weza, równiež koňcza tragicznie. Po prostu jest to jedna z dróg jak skutecznie pomóc pszczolom w walce ze szkodnikami i chorobami. Trzymanie dužych, zdrowych rodzin, majacych možliwošč zbierania jaknajrozmaitszych požytków. No i wrazie czego genetyka.

Boleslav

Postautor: Boleslav » 12 gru 2014, 20:13

ZDZISŁAW pisze:Przy pasiekach niewielkich można kombinowac /obserwowac ,przy większych nie ma na to czasu nieznaczy to ze prowadzący takie pasieki nie czynią własnych obserwacji ,ale wątpliwy jest powrót do epoki
zaprzęgów konnych ,trójpolówki ,sochy w rolnictwie oraz do gospodarki z czasów
przed Dzierżonem w pszczelarstwie .

Spokojnie panie Zdzislawie. Pracuje w rolnictwie wiecej niž 20 lat, i wiem swoje. Niektóre poglady, czy myšli powracaja z tych czasów, o których pan pisze, ale w nowoczesnym pojeciu i aranžma zafinasowane chociaž z EU. Pan madry czlowiek, wiec wie, že nic nie jest tylko biale czy czarne. Serdecznie pozdrawiam Bolek

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 12 gru 2014, 22:15

Tutaj masz racje [odnosnie kolorów /odcieni i kanonów] bo np.gospodarka rotacyjna [ostatni hit] jakoś dziwnie w swojch załozeniach podobna jest do gospodarki rojowej we współczesnej wersji ,zreszta takich przykładów /analogi jest mnóstwo .

Boleslav

Postautor: Boleslav » 13 gru 2014, 08:47

bonluk pisze:Boleslavie takie tematy już się pojawiły na forum.
Są niżej od Twojego w dziale Bio pszczelarz. Poczytaj i zobaczysz jakie emocję wzbudzają i jakie jest zainteresowanie poszukiwaniem alternatywnych dróg pszczelarzenia.
Pozdrawiam

Zapomnialem napisač, že mymi otwartymi tematami chce pokazač, že macie za granica ludzi, co pszczelarza alternatywnie, osiagajac bardzo dobrych wyników w walce z warroa. Nie mam czas wiežč tutaj rozmów akademicznych. Kto chcecie bierzcie, albo i nie.

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 13 gru 2014, 11:14

Boleslav tutaj tych akademików czystej krwi jest niewielu za to praktyków sporo , ale praktykantów najwięcej ,więc pisz bez wewnętrznych oporów .

Wróć do „Bio pszczelarz”