Metoda walki z warrozą wg Czesława Junga

Miejsce dla dyskusji o pszczelarstwie bez stosowania leków
polbart
Kontaktowanie:

Re: Metoda walki z warrozą wg Czesława Junga

Postautor: polbart » 25 lis 2016, 00:54

Pupilku mój, jeszcze nie załapałeś albo sobie jaja robisz. Fajne filmy masz na yt.

Pozdrawiam,
Leszek

Nie męcz się, rób to co ja.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 03 gru 2016, 02:50

pończocha board nie będzie działać wg mnie wcale efektywnie

w tym tzw górnym czasowym odkładzie po początkowej stracie pszczół lotnych pojawią się wkrótce młode pszczoły lotne

waroza potrzebuje pszczół lotnych jako transportu a czerwiu jako inkubatora do swojego rozmnażania, naiwnością jest sądzić iż cała waroza ruszy w dół ku swej zagładzie, a te siatkę to czym wysmarować aby się polepiła? przecież nie budaprenem jak to jakiś tam kukułek sugeruje na yt

aby odpalić skuteczny jednorazowy strzał należy doprowadzić do braku czerwiu zasklepionego (pisała o tym już p Wanda Ostrowska w swojej broszurce o gospodarce w WZ, doradzała również aby połączyć to z ograniczeniem czerwienia tuż przed ostatnim pożytkiem oczywiście zależy kto kiedy ma ten ostatni pożytek - większość po lipie już lipa, ja nie praktykuję wrzosu/ nawłoci ale co czytałem to też jest metoda na to praktykowana w Niemczech) a zresztą ja się tam nie znam, pozdrawiam

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 20 sie 2017, 12:40

Odwołuje wszystko co napisałem w tym wątku a kolegów przepraszam za zamieszanie swą osobą.

Jeśli to prawda to ta deska funkcjonuje na założeniu iż waroza czując otwarty czerw (larwy w odpowiednim wieku) chce się do niego dostać na nogach pomijając przy tym transport lotniczy. Jesienią zaś brak otwartego czerwiu (chyba go za mało??) zmusza ją do migracji na pszczołach lotnych. Tak wyczytałem.

Deskę stosuje się głównie wiosną. Można zrobić odkład, mieć rodzinę wychowującą, połączyć, poddać nową matkę, wydaje mi się też iż można przy jej pomocy ujarzmić nastrój rojowy ale też i odnowić gniazdo czy ustawić gospodarkę dwurodzinną. Taki scyzoryk co kto chce. Chyba.

Lepiej nic nie pisać już. Nie obrazi się nikogo niechcący, nie popełni się też żadnego błędu. Kto ma dłużej pszczoły przecież nie musi nic kombinować.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 21 sie 2017, 15:55

No i dzisiaj przy pomocy google tłumacza na forum imker coś tam znalazłem ostatni wpis niejakiego Simona że ta deska zwyczajnie nie działa

Wróć do „Bio pszczelarz”