zimowla na miodzie

Miejsce dla dyskusji o pszczelarstwie bez stosowania leków
Joanna

zimowla na miodzie

Postautor: Joanna » 21 maja 2016, 19:29

Witam, wiem, że jeszcze bardzo wcześnie, ale czytałam ostatnio gdzieś, że na zimę nie zostawia się miodu w ulach, a ja chciałabym, aby moje pszczoły przezimowały w jak najbardziej naturalny sposób, czyli właśnie na miodzie. Czy to możliwe? Czy ktoś z Was tak robił? CZy to da się zrobić? Nie chciałabym dokarmiać pszczół cukrem.

Awatar użytkownika
Xpand

Re: zimowla na miodzie

Postautor: Xpand » 21 maja 2016, 21:25

Oczywiście, że można. Tylko ze spadzią trzeba uważać, bo nie każda pszczoła dobrze znosi. Jaki rasę i linie pszczoły posiadasz?

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 21 maja 2016, 21:28

zawsze lepiej wywirować ,a dać syrop cukrowy gdyż lepiej zimują na cukrze niż na miodzie i też do tego co im damy doniosą miodu , (chyba że mamy pewność że jest to miód wielokwiatowy) jednak nieraz wystąpi spadż a to nie za bardzo dobry miód do zimowli ,i zawsze to mamy dla siebie miód
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

manio:)

Postautor: manio:) » 21 maja 2016, 22:37

Gdybym miał taki pomysł to bym już teraz zgromadził poszyte ramki i je magazynował do podania we wrześniu. Jesienne miody nie służą zimowli.
Podobnie robi się z pszczołami na późnych pożytkach - żeby ich nie spracować i zdążyć , daje się im przerobione i zasklepione ramki , przygotowane przez inne rodziny. Najpierw trzeba dobrze poznać rzemiosło i nauczyć się hodowli , bo inaczej nawet zimowanie na miodzie do niczego nie doprowadzi i będzie tylko rozczarowanie .

adam57

Postautor: adam57 » 21 maja 2016, 23:15

Zimuje z powodzeniem pszczoły na miodzie od kilku lat, jest to miód różnorodny od wielokwiatowego, nawłoć po spadź i o dziwo pszczołom nic złego się nie dzieje.

Awatar użytkownika
Krzyżak

Postautor: Krzyżak » 22 maja 2016, 08:41

Zimuj na miodzie i nie słuchaj herezji, że cukier czy inwert lepszy. Niech zimują na takim miodzie jaki mają.
Jak jest to spadź to niech zimują na spadzi. Jak rodzina padnie w zimę z powodu spadzi to znaczy, że nie nadaje się na Twój teren.
Trzymaj takie pszczoły, które wykorzystują pożytki Twojego terenu i one im służą.

TadeuszB

Postautor: TadeuszB » 22 maja 2016, 09:22

manio:), przepraszam Ty chyba fanaberyje opowiadasz na temat miodu
janusz.szalaj a głupie pszczoły zamiast cukru na zimę sobie nanieść to przez całe lato miód produkują

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 22 maja 2016, 10:03

adam57 pisze:Zimuje z powodzeniem pszczoły na miodzie od kilku lat, jest to miód różnorodny od wielokwiatowego, nawłoć po spadź i o dziwo pszczołom nic złego się nie dzieje.

I srednia twoich zbiorow w ciagu roku na ul wynosi 15-scie kilo.
marektomala1979

manio:)

Postautor: manio:) » 22 maja 2016, 10:12

Krzyżak pisze:Zimuj na miodzie i nie słuchaj herezji, że cukier czy inwert lepszy. Niech zimują na takim miodzie jaki mają.
Jak jest to spadź to niech zimują na spadzi. Jak rodzina padnie w zimę z powodu spadzi to znaczy, że nie nadaje się na Twój teren.
Trzymaj takie pszczoły, które wykorzystują pożytki Twojego terenu i one im służą.

Co roku mam dużo rzepaku , a to mało atrakcyjny miód i do tego zalatuje kapustą. Spadź zdarza się raz na kilka lat , więc nie ma mowy , ani sensu selekcji pszczoły na spadź. Wypadało by zimować tradycyjnie , jak przed wiekami na miodzie lipowym bo to u mnie ostatni pożytek towarowy. Ale wszyscy luuuuubią i pytają o miodek lipowy. O rzepakowy nikt nie pyta i dlatego bym zimował na tym "kapuścianym" miodzie. Tak teoretycznie , bo zimuję na syropku i nic tego nie zmieni :)

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 23 maja 2016, 22:07

TadeuszB pisze:manio:), przepraszam Ty chyba fanaberyje opowiadasz na temat miodu
janusz.szalaj a głupie pszczoły zamiast cukru na zimę sobie nanieść to przez całe lato miód produkują

pszczoły głupie nie są ,ale gdy pszczelarz zabierze miód który sobie na zimę nazbierały to na czym przezimują ? coś za coś -zabrałeś miód daj coś w zamian ,a tak na marginesie jeśli będziemy zimowali na miodzie to ile kg z ula będzie ? tak tylko chyba robią ekolodzy
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

betula

Postautor: betula » 24 maja 2016, 00:09

Zimowałam pszczoły na miodzie lipowym, bo nie mogłam wyjąc nadstawki - stary Dadant z wpuszczaną do środka nadstawką. Połowę miodu została w gnieździe. Zimowałam pszczółki na nawłoci, bo jak chciałam wstawić podkarmiaczkę ramki były zalane poszytym miodem. Zimowałam na spadzi. Wszystko było dobrze na wiosnę. Nie możemy uczłowieczać pszczół, przecież w warunkach naturalnych najważniejsze są zapasy jakiegokolwiek miodu.

Joanna

Postautor: Joanna » 24 maja 2016, 22:08

Ja mam NieSke i Kortowke, pomyslalam ze zimowla na miodzie eko i w sumie zgodna z natura pszczół raczej, wprawdzie przy 2 ulach nie moge sobie.zbytnio pozwolic na eksperymenty ale temat mnie intryguje.

Boleslav

Postautor: Boleslav » 01 cze 2016, 22:06

Jest takie forum: http://forum.wolnepszczoly.org/ , prosze odwiedzič.
Apropo: jest juž tutaj taki temat, prosze poczytač.

Wróć do „Bio pszczelarz”