Czy spożycie miodów rzepakowych i oleju nie jest szkodliwe dla zdrwiaia?

Miejsce dla dyskusji o pszczelarstwie bez stosowania leków
Paweł12

Re: Czy spożycie miodów rzepakowych i oleju nie jest szkodliwe dla zdrwiaia?

Postautor: Paweł12 » 28 maja 2017, 19:26

PawelKS3 pisze:Z "tym" już nic się nie zrobi, szkoda słów. Podniecajcie się dalej niezdrowo, może zdrowsi od tego będziecie. Pozdr

Dokładnie tak. Podniecają się, a nie zauważyli że "chemia" jest już częścią naszego życia i tego nie zmienią. Dla tych proekologicznych polecam poszukać swojego miejsca na ziemi wśród eskimosów albo indian zamkniętych w rezerwatach przyrody.

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 28 maja 2017, 19:39

Wystarczy porozmawiać z rolnikami - większość jest świadoma tego co robi, w moim rejonie randapów już dawno nie używają, świadomość ludzi naprawdę rośnie. Rolnicy nie są całym złem tego świata - to tacy sami ludzie jak my.
Nie doszukujcie się wszędzie podstępów i spisków, nie szukajcie na siłę wrogów - bez tego naprawdę żyje się miło. Pozdr

Nacek

Postautor: Nacek » 29 maja 2017, 08:17

Jako że mam guza na wątrobie ostatnio dużo jeżdżę po lekarzach, profesor który mnie prowadzi wymienił mi co mogę jeść a czego unikać, między innymi kategoryczny zakaz jedzenia wędlin (dodał że dotyczy to również zdrowych osób), niezalecane: wieprzowina, oleje (nie wymieniał jakie), mleko słodkie, słodycze, alkohol, zalecane przetwory mleczne typu kefiry twarogi itp. warzywa gotowane i parowane, mięsa jeżeli już to gotowane lub pieczone,oliwa z oliwek (tylko nie wiem z którego tłoczenia) no i oczywiście produkty pszczele, na temat miodu rzepakowego niestety nie wspominał.
Naprawę świata najlepiej rozpocząć od siebie.

Zdunin

Postautor: Zdunin » 29 maja 2017, 12:40

Drodzy koledzy!

Jeżeli chodzi o olej rzepakowy (ale również inne, np. lniany, oliwa z oliwek) to należy zwrócić uwagę jak został wyprodukowany i jak jest przechowywany. Zupełnie jak z miodem. Przede wszystkim nie może być poddany rafinacji i musi być tłoczony na zimno (hasło reklamowe "z pierwszego tłoczenia" to pic na wodę fotomontaż). Najpopularniejszy polski olej, Kujawski, którego wiele osób spożywa dla celów zdrowotnych, ma tyle wspólnego ze zdrowiem, co prawdziwy miód z miodem z UE. Niestety wielka kampania marketingowa zrobiła swoje. Dodajemy go do sałatek, pijemy na zimno, smażymy. Co do ostatniego, pragnę kolegów uświadomić, że olej rzepakowy wcale nie nadaje się TAK DOBRZE do smażenia jak chociażby smalec czy olej kokosowy rafinowany. Właściwie nie powinno się go poddawać obróbce cieplnej.

Olej ten, nazywany "dobrem Północy", jest jak najbardziej wskazany, z uwzględnieniem tego co powyżej :)

Pozdrawiam,
Daniel

MARBERT

Postautor: MARBERT » 30 maja 2017, 17:18

"Re: Czy spożycie miodów rzepakowych i oleju nie jest szkodliwe dla zdrwiaia?

PawelKS3 pisze:
Z "tym" już nic się nie zrobi, szkoda słów. Podniecajcie się dalej niezdrowo, może zdrowsi od tego będziecie. Pozdr

Dokładnie tak. Podniecają się, a nie zauważyli że "chemia" jest już częścią naszego życia i tego nie zmienią. Dla tych proekologicznych polecam poszukać swojego miejsca na ziemi wśród eskimosów albo indian zamkniętych w rezerwatach przyrody."

Chyba w innym świecie żyjecie. Francja I Niemcy dochodzą do wniosku że po co nadprodukcja chemicznej żywności jak 40% w koszu się znajduję.
Nie lepiej produkować mniej a zdrowiej. Jak ktoś zapłaci więcej to do kosza 40% wywali?

Paweł12

Postautor: Paweł12 » 30 maja 2017, 22:25

MARBERT pisze:"Re: Czy spożycie miodów rzepakowych i oleju nie jest szkodliwe dla zdrwiaia?

PawelKS3 pisze:
Z "tym" już nic się nie zrobi, szkoda słów. Podniecajcie się dalej niezdrowo, może zdrowsi od tego będziecie. Pozdr

Dokładnie tak. Podniecają się, a nie zauważyli że "chemia" jest już częścią naszego życia i tego nie zmienią. Dla tych proekologicznych polecam poszukać swojego miejsca na ziemi wśród eskimosów albo indian zamkniętych w rezerwatach przyrody."

Chyba w innym świecie żyjecie. Francja I Niemcy dochodzą do wniosku że po co nadprodukcja chemicznej żywności jak 40% w koszu się znajduję.
Nie lepiej produkować mniej a zdrowiej. Jak ktoś zapłaci więcej to do kosza 40% wywali?

Dochodzą do wniosku i co? Zażerają się kiełbasami z prawdziwej wędzarni, czy jedzą może ten słynny "proeko" francuski miód?

Boleslav

Postautor: Boleslav » 03 lip 2017, 21:55

U mnie rodziny zimują na miodzie rzepakowy i nie tylko na nim. No i co, i żyją.Serdecznie pozdrawiam .

MARBERT

Postautor: MARBERT » 04 lip 2017, 13:56

Boleslavie

Gdzieś od połowy lub końca lat 80 -tych w Polsce nie zalecano karmienia pszczół i lub zimowania na miodzie rzepakowym. Z powodu środków chemicznych zalecanych w Polsce do ochrony rzepaku.

Nie możliwe staje się dziś przekopanie kilku lat czasopisma pszczelarstwo z tamtych lat. Ale wyślę Ci pocztą Pszczelarstwo z 2016 roku i artykuł czym w Polsce można i należy chronić plantację rzepaku. Gospodarka agralna
w Polsce i w Czechach się różni. U nas szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie. Tak zwane ośrodki doradctawa rolniczego to fikcja. Polityka rolna w Polsce nie istnieje.
Każdy rolnik postępuje jak uważa i nic nikomu do tego. Nawet jak wytruje pszczoły w okolicy to dojście do prawdy to droga przez mękę pszczelarza. Nasze Państwo umywa zazwyczaj ręce jak.....

Pozdrawiam

Boleslav

Postautor: Boleslav » 04 lip 2017, 21:47

Cześć Robert. No to już rozumie. U nas też tak było, ale rolnicy trochę się boją o swoją kase, czy skórę, to raczej przestrzegają prawo. U mnie rzepak tak na odległość jednego km, to co innego niż pod nosem. Rzepak uprawiany jest przez duże firmy, a te boją się antyreklam i rozpraw sądowych. Z drugiej strony, do zatruć pojedynczych pasiek też dochodzi . Pozdrawiam
P.S. Już wiem, dlaczego u nas, wasz miód rzepakowy , można nabyć za 12 Zł.

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 06 lip 2017, 07:03

Boleslav, ja mysle ze ten miod za 12zl, to tylko przejechal przez nasze Panstwo jadac do Was ze znacznie dalszych terenow.

MARBERT

Postautor: MARBERT » 06 lip 2017, 18:15

Post autor: piotrus82r » dzisiaj, o 07:03

Boleslav, ja mysle ze ten miod za 12zl, to tylko przejechal przez nasze Panstwo jadac do Was ze znacznie dalszych terenow.

Piorus82
Cena 12 zł to o oooohhhhhhooooo.
Tak 7 zł za rok 2016 za tonę. Od pszczelarzy a nie z Ukrainy.

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 06 lip 2017, 21:45

może nie długo ale jednak te 35lat już żyje i cokolwiek widziałem, wiec
mam tez swoje zdanie, bo widze jak tu czy tam niektóre rzeczy się odbywają,
gdzie niby lokalny mały pszczelarz potrafi do lokalnego zakładu po kilka ton miodu rocznie dostarczać
a ten zakład do większego a ten sprzedaje to jako polski miód, ale czy faktycznie
ciężko ocenić.
po 7zł za tonę nie sprzedał bym i tyle ;)
ale skoro gdzieś sprzedają to ich sprawa.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 08 lip 2017, 01:41

Boleslav pisze:Cześć Robert. No to już rozumie. U nas też tak było, ale rolnicy trochę się boją o swoją kase, czy skórę, to raczej przestrzegają prawo. U mnie rzepak tak na odległość jednego km, to co innego niż pod nosem. Rzepak uprawiany jest przez duże firmy, a te boją się antyreklam i rozpraw sądowych. Z drugiej strony, do zatruć pojedynczych pasiek też dochodzi . Pozdrawiam
P.S. Już wiem, dlaczego u nas, wasz miód rzepakowy , można nabyć za 12 Zł.

A to bardzo ciekawych rzeczy tu się można dowiedzieć :-)
Ciekawe jakich to konkretnie środków ochrony roślin nasi Drodzy Sąsiedzi używają na plantacjach rzepaku ? No bo raczej do zwalczania słodyszka nie używają wywaru z pokrzywy . Koncernów specjalizujących się w tej dziedzinie nie ma zbyt wiele , to i wyboru nie ma zbyt wielkiego . Do tej pory uważałem że firma im większa tym liczenie pieniędzy lepiej im wychodzi . Myślę też że plantatorzy rzepaku w Czechach nie mają problemu z policzeniem co się bardziej opłaca , kupić i zastosować oprysk czy stracić 50% plonów . Jestem również bardzo ciekawy czy i jakie służby kontrolują jakość ziarna rzepaku pod kątem obecności pestycydów . Ale również czy sami plantatorzy aby uniknąć ewentualnej antyreklamy mają wpływ na to co dzieje się z ich rzepakiem po sprzedaży czy powstanie z niego biopaliwo a może olej z pierwszego tłoczenia .

Dla Boleslava natomiast ogromny szacunek , przynajmniej w swoje gniazdo nie sr.....
Pozdrawiam
Andrzej

Boleslav

Postautor: Boleslav » 08 lip 2017, 10:29

Witam. Jest coš takiego jak ochrona mikroorganizmow itp.: ,,Vyhláška č. 327/2012 Sb., o ochraně včel, zvěře, vodních organismů a dalších necílových organismů při použití přípravků na ochranu rostlin."
Každy pszczelarz ma prawo i obawiazek, každego roku w lutym, dač na gmine dane, dotyczace pasiek i uli. Rolnicy moga dostosowač swoje dzialania w kierunku ochrony rošlin i tym niezagražač pszczolom. U nas musimy nawet w sprawie,, koczowania" (wywoz pasiek) informowač rožne instytucje, prawie rok do przodu. A nikt nie wie, ješli otrzyma pozwolenie.
Rolnicom nie wolno robič opryski w czasie lotow pszczelich, nie wolno mieszač razem opryski itd. Jestešmy mele panstwo, a rodzin pszczelich jak u was. Pszczelarze organizowani, majacy silne loby w parlamencie.
Jak pisalem i unas pojedyncze zatrucia sa w každym roku, ale sytuacja poprawia sie. Wiekszy problem to gatunki rzepaku nieatraktywne dla pszczol, i lany kukurydzy energetycznej. Brak gryki, nawloči. Pozdrawiam.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 08 lip 2017, 14:11

Ależ Szanowny Sąsiedzie , w żaden sposób nie chcę wchodzić w kwestie ustawodawstwa czy regulacji prawnych dotyczących tej materii i obowiązujących w Waszym Kraju . Natomiast, nie odbiegając zbytnio od tematu, chciałem zwrócić uwagę na aspekt czysto techniczny . Według mojej skromnej wiedzy , chociaż uprzedzam że nie jestem "rzepakowy" rolnicy plantatorzy w ochronie plantacji rzepaku mają do dyspozycji kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt preparatów ale tak naprawdę tylko z trzech grup: fosforoorganiczne, pyretroidy oraz neonikotynoidy . Jak by na to nie patrzeć , również Czescy plantatorzy są zmuszeni do stosowania jednych z nich , czy nie?
Pora dnia i czas na wykonywanie oprysków to przecież kwestia bezdyskusyjna i jest wszędzie taka sama , według tych samych dyrektyw .
Tylko znów, jaki wpływ na zawartość i pozostałości po opryskach w surowcu jakim jest pozyskiwany z nasion rzepaku , czyli oleju , ma godzina w których owe opryski zostały przeprowadzone ?
Pozdrawiam

MARBERT

Postautor: MARBERT » 08 lip 2017, 16:38

"Tylko znów, jaki wpływ na zawartość i pozostałości po opryskach w surowcu jakim jest pozyskiwany z nasion rzepaku , czyli oleju , ma godzina w których owe opryski zostały przeprowadzone ?"

Jaka godzina? (właściw ma być).
W dużej firmie jest fachowiec, który potrafi dobrać środek do warunków i zminimalizować nakłady. Inaczej postępuje niedouczony posiadacz kilku morgów. Przedawkuje, nie potrafi wyników oprysku ocenić, na wszelki wypadek powtórzy oprysk kilkakrotnie . Jaki ma opryskiwacz? Ten za 20 tyś czy ten za 2 tyś? Itd. Realia są jasne.
Byłem w ubiegłym roku w Zachodnio-Pomorskim widać tam na roli myślenie. Popatrz na małopolskę , podkarpacie czy część lubelskiego.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 08 lip 2017, 17:55

Tak , tak :) najlepsze wyniki i optymalizację to osiągali w byłych PGR-ach :-)
Tam nie brakowało agrotechników i zootechników , fachowców specjalistów z prawdziwego zdarzenia , profesjonalnej obsługi i parku maszynowego .

Marbercie może już tak czas do brzegu ?
Nazwij w końcu jakoś tych rolników uprawiających rzepak. Nazwij też odpowiednio pszczelarzy którzy pozyskują i sprzedają miód rzepakowy . No i może czas już konkretnie kto jest tym niedouczonym i przez kogo jest to co jest . Jakie wartości wchodzą w rachubę ?
Czego należy się wystrzegać ? Jakie regiony są zamieszane w ten proceder ? Co mają robić i pszczelarze i ich klienci ?
Używając jedynie ogulników wyrządza się krzywdę wszystkim, nie sądzisz?

Cieszę się żem nie rzepakowy , ale leśnicy od czasu do czasu walą u mnie z grubej rury bo ze samolotu .
Trza spierdzielać z pszczołami na antarktyde .

MARBERT

Postautor: MARBERT » 08 lip 2017, 18:14

Temat był pod rozwagę i argumenty.
Ty przytaczasz argumenty.(czasami) Inni nie koniecznie.
W historyczne spory nie zamierzam wchodzić o (PGR). Funkcjonują w zmienionej formie na Słowcji. Z historii w podręcznikach dowiesz się ze PGR splajtowały itd. natomiast zlikwidowano je decyzją polityczną z dniem 1 stycznicznia właściwego roku. Czy to dobrze czy nie, nie mi oceniać ani forum nie jest miejscem.
Do brzegu mi jeszcze daleko, oj daleko. Ale to decyzja innej Świadomości.

Mając opryskiwacz za 2400 zł i starą 60 tkę jak obliczysz dawkę środka na ha ?

Wróć do „Bio pszczelarz”