Izolatory Chmary

Awatar użytkownika
Magazynier

Re: Izolatory Chmary

Postautor: Magazynier » 07 lut 2015, 01:37

obstawiam, że w tegorocznym zimowym sezonie mnoży sie na potegę, ale moge się mylić...

manio:)

Postautor: manio:) » 07 lut 2015, 01:46

Magazynier pisze:obstawiam, że w tegorocznym zimowym sezonie mnoży sie na potegę, ale moge się mylić...

a na czym się mnoży zimą , jak matka zamknięta w izolatorze ? W pytaniu chodzi o skutki zbyt wczesnego izolowania matki ....

plowy2007

Postautor: plowy2007 » 07 lut 2015, 07:50

Witam
Myślę że koledzy nie doczytali mojego postu.Matki zostały zaizolowane 18 pażdziernika a nie w lipcu.

Postautor: manio:) » 07 lut 2015, 11:31

Dobrze czytamy, ale rozważanie jest teoretyczne , wywołał je BeeFree :)

BeeFree

Postautor: BeeFree » 07 lut 2015, 14:06

Zaleta tak wczesnego izolowania matki miałoby być:
- zimują pszczoły najlepiej odżywione , wychowane w bardzo obfitującym w pyłek okresie,
przy tym nie spracowane wychowem czerwia
- możliwe zniszczenie prawie całej warrozy jednym zabiegiem przy całkowitym braku czerwiu.
- uniknięcie przedwczesnego rozpoczęcia czerwienia przez matkę. Jak wiadomo często jest to przyczyną spadku rodzin ( lub co najmniej osłabieniu) przy ponownym nawrocie zimy.
- ogólne poprawienie zdrowotności rodziny
Mnie te argumenty mocno przekonują, wydaje mi się że tak długie powstrzymanie czerwienia nie powinno być ze szkodą dla matki czy całej rodziny.
Przecież bardziej na północ okres pożytkowy jest krótszy niż u nas, a przerwa w czerwieniu dłuższa.

To oczywiście nie jest odpowiedź na pytanie polbarta, ale mam nadzieję że coś wnosi do dyskusji.

Postautor: manio:) » 07 lut 2015, 14:36

U mnie to by było za wcześnie. W połowie lipca to ekstremalny atak warrozy , zamknięcie matki w tym czasie to ograniczenie wychowu zdrowego , nieokaleczonego przez warrozę pokolenia. Po lipie jeśli nic nie planujemy dalej to warto dać zabieg przeciwwarrozowy, a matkę bym izolował dopiero jak uznam ,że już spełniła swoją rolę rodzicielki w sezonie i czas na odpoczynek . Po 21 dniach izolacji , odymić i spokojna zimowla.

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 08 lut 2015, 23:31

Ponawiam pytanie.
Co się dzieje z warrozą w rodzinie pszczelej, w której od lipca zastosowano izolator Chmary?
Może być od sierpnia lub września. :-)

Pozdrawiam,
polbart[/quote]

Postautor: manio:) » 09 lut 2015, 08:18

Jeśli nie było zabiegu warrozobójczego, to warroza żyje sobie życiem emeryta, jak już nie ma czerwiu to się nie rozmnaża, żeruje spokojnie na pszczołach skutecznie je osłabiając i tak do wiosny , chyba że wcześniej zdechnie - co wcale nie jest pewne.

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 09 lut 2015, 09:28

Po zasklepieniu czerwiu powinien być przeprowadzony pierwszy zabieg przeciwko warrozie.
W przeciwnym przypadku, warroza zaczyna opuszczać rodziny pszczele, w których zastosowano izolatory w poszukiwaniu pszczół z rodzin z czerwiącymi matkami.
Brak jakichkolwiek zabiegów, powoduje zasilenie warrozą okolicznych pasiek, jeśli takowe istnieją w pobliżu.

Pozdrawiam,
polbart

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 09 lut 2015, 11:07

Hm..Hm.. wydaje sie to logicznym rozwiązaniem z punktu widzenia Varozy ,kazdy gatunek chce przetrwac i sie rozmnozyc ,niejako przy okazji zwiększyc obszar występowania bo to gwarantuje większa szanse na przeżycie i koło sie zamyka .

Druga rzecz jaka sie automatycznie narzuca to być może presja "izolatora" wywoła zmiane strategi pasożyta tak jak to sie stało w przypadku zwalczania Varozy na pszczole dorosłej a jej wczesnym [obecnie] wchodzeniem do komórki z czerwiem odsklepionym.

betula

Postautor: betula » 09 lut 2015, 18:25

polbart pisze:Po zasklepieniu czerwiu powinien być przeprowadzony pierwszy zabieg przeciwko warrozie.
W przeciwnym przypadku, warroza zaczyna opuszczać rodziny pszczele, w których zastosowano izolatory w poszukiwaniu pszczół z rodzin z czerwiącymi matkami.
Brak jakichkolwiek zabiegów, powoduje zasilenie warrozą okolicznych pasiek, jeśli takowe istnieją w pobliżu.

Pozdrawiam,
polbart

A co jeśli w pobliżu nie ma pasiek ? Czy nie istnieje ryzyko, że cała rodzina opuszcza gniazdo ?

HATT

Postautor: HATT » 09 lut 2015, 22:37

polbart pisze:Po zasklepieniu czerwiu powinien być przeprowadzony pierwszy zabieg przeciwko warrozie.

Pozdrawiam,
polbart

Nie po zasklepieniu tylko na drugi dzień po izolacji matki i przeprowadzony pełny zabieg odymiania,aż do momentu wyjścia całego czerwiu.

zubrad

Postautor: zubrad » 14 lut 2015, 20:45

Creaz pisze:Może to przekona co niektórych pszczelarzy, ciekawy jestem kolegi doświadczeń. Powodzenia!

Służę uprzejmie : dzisiaj wypuściłem matki z izolatorów . Wszystkie przeżyły i są w bardzo dobrej kondycji.
Rodziny bardzo silne , zużycie pokarmu na poziomie 1,5 - 2 ramki . W jednej rodzinie pod koniec stycznia otworzyłem korek , by się przekonać czy sama wyjdzie , na dzień dzisiejszy ma 3 ramki czerwiu - pomimo osiatkowanej dennicy.

BeeFree

Postautor: BeeFree » 14 lut 2015, 21:09

zubrad pisze:
Creaz pisze:Może to przekona co niektórych pszczelarzy, ciekawy jestem kolegi doświadczeń. Powodzenia!

Służę uprzejmie : dzisiaj wypuściłem matki z izolatorów . Wszystkie przeżyły i są w bardzo dobrej kondycji.
Rodziny bardzo silne , zużycie pokarmu na poziomie 1,5 - 2 ramki . W jednej rodzinie pod koniec stycznia otworzyłem korek , by się przekonać czy sama wyjdzie , na dzień dzisiejszy ma 3 ramki czerwiu - pomimo osiatkowanej dennicy.

Wielkie dzięki Zubrad za przecieranie szlaków.
W tym roku przeznaczam połowę rodzin na testy z izolatorem Chmary.
Mam nadzieję, że nadal będziemy mogli korzystać z twoich doswiadczeń.
Daj znać jak będą się dalej rozwijały rodzinki.
Powodzenia!

Awatar użytkownika
Creaz
Kontaktowanie:

Postautor: Creaz » 14 lut 2015, 21:47

zubrad pisze:Służę uprzejmie : dzisiaj wypuściłem matki z izolatorów . Wszystkie przeżyły i są w bardzo dobrej kondycji.

Super, ja też uważam, że to realna alternatywa dla stosowania coraz więcej chemii w ulach. Mam już zrobione izolatory i na pewno będę je stosował już w tym sezonie. Pozdrawiam i każde twoje spostrzeżenia, będą mile widziane ;)

TurQs

Postautor: TurQs » 15 lut 2015, 20:08

Witam :)
Mam pytanie. Czy przy zimowli na 2 korpusach po np.6 ramek można by zastosować izolator o wysokości 2 ramek?
Zmniejszyło by to ryzyko przesunięcia się kłębu poza izolator i co za tym idzie straty matki.
Mata w takiej sytuacji mogła by swobodnie podążać razem z kłębem od od dolnego korpusu po górny. Bo izolatory o których jest mowa wyżej mają zastosowanie przy zilmowli na jednym korpusie.
2014r to Mój pierwszy sezon...

Awatar użytkownika
Creaz
Kontaktowanie:

Postautor: Creaz » 15 lut 2015, 20:11

Jest to niepotrzebne, gdyż izolujesz matkę wcześniej i zostawiasz na dole, dopiero później jesienią przekładasz izolator na górny korpus.

zubrad

Postautor: zubrad » 21 lut 2015, 16:45

Koledzy Creaz i BeeFree jesteście zainteresowani izolatormi , więc dopowiem . Tydzień temu uwolniłem matki w ulach gdzie była jedna matka . Dzisiaj uwolniłem podwójne. Wymaga to trochę więcej przygotowań .
Matki przeżyły bardzo ładnie , rodziny są silne . Zimowałem na 8 ramkach . Dzisiaj ułożyłem w jednym korpusie 4 ramki i dałem matkę , następnie kratę odgrodową , kolejne 4 ramki i kolejna matka .
Zarówno dolny jak i górny korpus ociepliłem matami. W górnym korpusie otworzyłem wylotek.
W miarę przybywania czerwiu , trzeba kontrolować i uzupełniać pokarm .Życzę udanych prób .

Awatar użytkownika
Creaz
Kontaktowanie:

Postautor: Creaz » 21 lut 2015, 22:01

Dzięki za informacje, myślę że to dobry kierunek ;)

Nacek

Postautor: Nacek » 21 lut 2015, 22:46

Zubrad czy we wszystkich rodzinach miałeś izolatory? Pytam z ciekawości bo interesuje mnie jak te rodziny będą się rozwijały np na tle tych które nie miały zamkniętych matek. A może masz obserwacje z lat poprzednich?
Naprawę świata najlepiej rozpocząć od siebie.

Wróć do „Prace w pasiece”