Izolatory Chmary

zubrad

Re: Izolatory Chmary

Postautor: zubrad » 21 lut 2015, 23:24

Nie , nie we wszystkich. Połowę pasieki zamknąłem w izolatorach. Pod koniec października miałem wrażenie , że w ulach bez izolatora jest ok.20 % więcej pszczół - teraz jest odwrotnie . Jeśli chodzi o warrozę , moje doświadczenia opisał w Pszczelarstwie listopadowym i styczniowym Jacek Jaroń ( Realne zagrożenie ) więc nie będę się powtarzał . Co do rozwoju wiosennego - rodzina która nie zjadła zapasów pyłkowych jesienią , nie straciła części karmicielek , nie wychowywała zimą zbędnego czerwiu i przy okazji warrozy , nie rozsiewała patogenów w kale po całym ulu - chyba musi się rozwijać prędzej . Jeśli ktoś potrzebuje pszczoły na bardzo wczesne pożytki , to wtedy wyjściem jest zimowanie 2 matek w jednym ulu . Co dwie matki , to nie jedna -tak jak w reklamie żubra :)

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 22 lut 2015, 06:53

Witam
Czytając posty na temat izolatora Chamary , dochodzę do wniosku że i ja spróbuje w tym roku tak za zimować matki , a to tylko dla tego że wystarczy jedno dymienie i będzie mniej chemii w ulu , no i kolega [b]zubrad [b] w prosty sposób też to wytłumaczył Pozdrawiam
Pozdrawiam

Nacek

Postautor: Nacek » 22 lut 2015, 10:59

Zubrad dzięki za odpowiedź, brzmi to rozsądnie będzie trzeba spróbować. Byłbym wdzięczny gdybyś mógł się dzielić dalszymi obserwacjami.
Pozdrawiam.
Naprawę świata najlepiej rozpocząć od siebie.

BeeFree

Postautor: BeeFree » 22 lut 2015, 16:21

Skoro kilku z nas jest zainteresowanych izolatorami proponuję abyśmy nawzajem wymieniali się uwagami.
Ja postaram się nagrać jakieś filmiki.
Będę testował izolator przy uwzględnieniu późnego pożytku (wrzos).
W maju odkłady pomocnicze.
Na lipie zaizoluję matkę na około 2 tyg, po 6 dniach od wypuszczenia zaaplikuję mieszankę na bazie kwasu szczawiowego (tzw. ambrozol).
Później na wrzosie ponowne zamknięcie matki, ewentualne łączenie z odkładami, kwas szczawiowy i do wiosny.

manio:)

Postautor: manio:) » 22 lut 2015, 18:18

Czytałem ,że bezpieczniej jest umieszczać izolatory w gniazdach ułożonych na ciepło. W ulach z układem na zimno straty matek wynoszą ok. 8-10% , na ciepło 2-3 % - wynika to ze zmniejszenia ryzyka przesunięcia się kłębu i pozostawienia matki poza jego zasięgiem . W korpusach 10 ramkowych wystarczy "przekręcić " korpus , stare leżaki miały boczny wylotek .
Na lipę wyszperałem inny pomysł : matkę umieścić w izolatorze 1-2 ramkowym z węzą. Matka nie czerwi zanim pszczoły nie odciągną węzy , a i potem ma zajęcie przez cały okres odosobnienia. Zaczerwione w tym czasie ramki dajemy do "ula szpitalnego" , który poddajemy intensywnemu leczeniu np. "dywanikami Polbarta". Możemy z nich zrobić rodzinkę lub zasilić macierzak po wygryzieniu się pszczółek i wyleczeniu ich. Umieszczenie matki w izolatorze chmary z pewnością spowoduje budowanie mateczników ratunkowych i może spowodować spadek wydajności miodowej. Umieszczają matkę w izolatorze ramkowym , zmniejszamy to ryzyko. Jest to też metoda bardziej podobna do naturalnej przerwy w czerwieniu przy wymianie matki. W każdej z metod trzeba robić przeglądy pod kątem mateczników ratunkowych, bo jak się wygryzie młoda matka to pszczoły starą rozerwą przez kratę zmuszając ją do rójki. W tedy i matkę stracimy i miodobranie.

Awatar użytkownika
Creaz
Kontaktowanie:

Postautor: Creaz » 22 lut 2015, 21:07

manio:) pisze:Umieszczenie matki w izolatorze chmary z pewnością spowoduje budowanie mateczników ratunkowych i może spowodować spadek wydajności miodowej.

Skąd ten pogląd? Znam pszczelarza, który stosuje izolatory i nie potwierdza tej tezy. Może ktoś jeszcze, kto stosował izolator chmary coś na ten temat napisze? zubrad?

zubrad

Postautor: zubrad » 22 lut 2015, 23:37

Niestety , ale na przełomie czerwca i lipca pszczoły dążą jeszcze do maksymalnego rozwoju i wtedy jeśli zamkniemy matkę w izolatorze , to mogą potraktować ją jako felerną i zechcieć ją wymienić . Przy jesiennym izolowaniu to niebezpieczeństwo jest znikome - u mnie się nie zdarzyło . Istnieje też niebezpieczeństwo , że rozczerwiona matka która nagle nie ma gdzie składać jajeczek będzie usiłowała się wydostać z izolatora i utknie pomiędzy szczebelkami . Dlatego zamiast pierwszego zamknięcia w izolatorach , możemy zastosować inny manewr. Możemy połączyć uzyskanie okresu bez czerwiu krytego z wymianą matek ,
możemy puścić matkę na pół korpus samej węzy , możemy zabrać czerw kryty do ulików szpitalnych ( oczywiście nie wyobrażam sobie tego przy dużej pasiece ) . Jeśli coś jeszcze komuś przyjdzie do głowy - to proszę napiszcie . Korpus czy pół korpus samej węzy jest o tyle lepszy od izolatora jedno lub dwu ramkowego ,
że matka może poruszać się po całej powierzchni korpusu , natomiast w izolatorze jest zlokalizowana w jednej części ula i pszczoły zaczynają odczuwać brak substancji matecznej.
BeeFree pisze:Skoro kilku z nas jest zainteresowanych izolatorami proponuję abyśmy nawzajem wymieniali się uwagami.
Ja postaram się nagrać jakieś filmiki.
Będę testował izolator przy uwzględnieniu późnego pożytku (wrzos).
W maju odkłady pomocnicze.
Na lipie zaizoluję matkę na około 2 tyg, po 6 dniach od wypuszczenia zaaplikuję mieszankę na bazie kwasu szczawiowego (tzw. ambrozol).
Później na wrzosie ponowne zamknięcie matki, ewentualne łączenie z odkładami, kwas szczawiowy i do wiosny.

Przy pożytkach późnych , to tylko łączenie z odkładami wchodzi w grę . Rodziny do zimowli z izolatorami muszą iść silne . Przy łączeniu musisz pamiętać , żeby matki były w tym samym wieku ( dwie tego roczne lub dwie ubiegło roczne ) , inaczej pszczoły zlikwidują starszą . Czym później przeprowadzamy łączenie , tym łatwiej nam jest za zimować dwie matki w jednym ulu . Przy technice izolatorowej dopiero w drugiej połowie października przenosimy izolator z matką z dolnego do górnego korpusu . Wtedy łączenie i akceptacja drugiej matki odbywa się bez problemowo. Matki które próbowałem poddać do rodziny jako drugie - pod koniec września były likwidowane . Pod koniec października przyjmowane .
Rodziny zawsze zimowałem w zabudowie zimnej - być może w ciepłej jest lepiej , ale tego nie sprawdzałem . Jeśli układamy gniazdo , musimy ramki ułożyć po środku i albo z dwóch stron dać maty , albo nie dawać wcale . W rodzinach w których ułożyłem ramki przy ściance ( ul drewniany ocieplony 3cm. styropianem ) i zakończyłem matą , we wszystkich ulach kłąb zawiązał się od strony maty . Nie miało znaczenia czy jest to ściana wschodnia czy jakaś inna , pszczoły odsunęły się od niej .

BeeFree

Postautor: BeeFree » 17 wrz 2015, 21:22

Czy mogę prosić o podsumowanie sezonu?
Jak wypadły rodziny zimowane z izolatorem a jak te bez?

Jędruś

Postautor: Jędruś » 21 wrz 2015, 06:57

Witam wszystkich kolegów na forum. To mój pierwszy post.
W czerwcu zamknąłem matki rodzin produkcyjnych w izolatorach chmary. Uwolniłem w lipcu gdy w rodzinach nie było już czerwiu. Odymiłem amitrazą z dyfuzora. Spadło po kilkaset sztuk pasożyta. Aktualnie na szufladach w dennicy nie zauważam spadłych pasożytów. Od wczoraj rozpocząłem ponownie izolowanie matek. Matki nadal dość intensywnie czerwią. Ciepła jesień jaka jest prognozowana, na pewno tego tępa nie obniży. Pozdrawiam. Jędruś.

Lead

Postautor: Lead » 14 lut 2016, 22:11

Jestem nowy na forum więc witam wszystkich serdecznie:)
Mam pszczoły od niedawna, to będzie dopiero moja druga zima. W tym roku zastosowałem izolatory chmary w 3 z moich 6 rodzin. Rodziny zazimowane na jednym korpusie wielkopolskim, z poduszką powietrzną, ule styropianowe. W jednej z nich zazimowałem dwie matki.
I tu pojawia się moje pytanie, jak lepiej by było ułożyć rodzinę po wypuszczeniu tych matek?
1. Czy lepiej zostawić tak jak są, na jednym korpusie tylko włożyć im izolator 3 ramkowy i jedna matka w izolatorze a druga poza nim?
2. Czy lepiej dać dwa korpusy, w dolnym jedna matka na to krata i górnym druga matka?
Wątpliwości moje wynikają stąd, że w przypadku opcji nr 1 wkłada się do ula izolator metalowy, który na pewno wpływa negatywnie na ciepłotę w ulu, ale tylko powierzchnia dwóch ramek jest odsłonięta. A w przypadku opcji nr 2 aż 4 ramki są odsłonięte, co pogarsza warunki cieplne, ale ciepło wyprodukowane przez pszczoły na dole, na pewno trochę ogrzeje te na górze.
A jak uważacie Wy?
Pozdrawiam

Pasieka Krosno Odrzańskie

Postautor: Pasieka Krosno Odrzańskie » 14 lut 2016, 22:59

Kolego, zapytaj Pana z linku poniżej. To specjalista, jeśli chodzi o izolator Chmary. Myślę, że na pewno odpisze na Twoje pytanie.
https://www.youtube.com/channel/UCQGWIGJul55Gax4AHXJ0rCA

Jędruś

Postautor: Jędruś » 15 lut 2016, 05:07

Izolator metalowy znajdujący się w ulu nie zakłóca termiki ula gdyż jest wewnątrz tego układu termicznego jakim jest Twój ul.Ale wiosną jeśli zależy nam na szybkim rozwoju rodziny izolator jest zbędny.Pozdrawiam.Jedruś.

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 15 lut 2016, 08:10

Lead pisze:Jestem nowy na forum więc witam wszystkich serdecznie:)
Mam pszczoły od niedawna, to będzie dopiero moja druga zima. W tym roku zastosowałem izolatory chmary w 3 z moich 6 rodzin. Rodziny zazimowane na jednym korpusie wielkopolskim, z poduszką powietrzną, ule styropianowe. W jednej z nich zazimowałem dwie matki.
I tu pojawia się moje pytanie, jak lepiej by było ułożyć rodzinę po wypuszczeniu tych matek?
1. Czy lepiej zostawić tak jak są, na jednym korpusie tylko włożyć im izolator 3 ramkowy i jedna matka w izolatorze a druga poza nim?
2. Czy lepiej dać dwa korpusy, w dolnym jedna matka na to krata i górnym druga matka?
Wątpliwości moje wynikają stąd, że w przypadku opcji nr 1 wkłada się do ula izolator metalowy, który na pewno wpływa negatywnie na ciepłotę w ulu, ale tylko powierzchnia dwóch ramek jest odsłonięta. A w przypadku opcji nr 2 aż 4 ramki są odsłonięte, co pogarsza warunki cieplne, ale ciepło wyprodukowane przez pszczoły na dole, na pewno trochę ogrzeje te na górze.
A jak uważacie Wy?
Pozdrawiam

Witam
Kolego zobacz dwa ostatnie filmiki , w jednym z nich ( teraz nie pamiętam dokładnie w którym ) jest powiedziane jak uwalniać matki z izolatora Pozdrawiam
Pozdrawiam

Lead

Postautor: Lead » 15 lut 2016, 19:06

Pasieka Krosno Odrzańskie:
Dzięki za linka, napiszę do Pana Igora Pawłyka i jeśli dostanę odpowiedź na pewno się nią podzielę :)
Jędruś:
Izolator jako element metalowy, jest zimny i działa niejako jak radiator. Poza tym zastosowanie izolatora wymusza odrobinę większy odstęp między dwoma ramkami między którymi jest krata izolatora. Bardzo możliwe, że jest tak jak piszesz i jego wpływ na termikę jest niewielki, wręcz pomijalny. Ale wolałem napisać dokładnie o co mi chodzi.
A co do jego zastosowania, to nie mam na celu ograniczenie matki w czerwieniu, tylko odgrodzenie od drugiej matki.
Piotr67
Dzięki, oglądnąłem oba filmy i w filmie "Pszczoły. Spotkanie w Kole Pszczelarzy w Limanowej. Pytania i odpowiedzi cz. 1 " około 19stej minuty znalazłem częściową odpowiedź na moje pytanie. Jednak nie wyczerpuje ona mojego dylematu w 100%.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, bardzo mi pomogły. Będę szukał dalej i dam znać czego się dowiedziałem, może jeszcze komuś się to przyda. :)
Pozdrawiam.

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 15 lut 2016, 19:22

Witam
Kolego napisz do p. Igora Pawłyka meila , albo daj komentarz pod filmem jestem pewien że Ci odpisze Pozdrawiam
Pozdrawiam

Jędruś

Postautor: Jędruś » 29 lut 2016, 23:01

Lead. Rzeczywiście nie doczytałem właściwego sensu Twojego pytania.W swoich notatkach znalazłem jednak rozwiązanie problemu który przytaczam poniżej.Jest to tekst chyba p.Marka Chachuły. http://mojapszczola.pl/

Ubytek pszczoły podczas zimowli prowadzi do osłabienia rodziny, a w krytycznych sytuacjach do jej osypania. Rodziny obsiadające 2 lub 3 uliczki nie są w stanie rozwijać się samodzielnie. Możemy zasilić je czerwiem, osłabiając rodziny silniejsze, co o tej porze roku jest niewskazane. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie takiego pnia na rodzinę sąsiednią z użyciem kraty odgrodowej. W lutym lub marcu nie zachodzi ryzyko ścinania się zestawionych pszczół. Słabsza rodzina postawiona na górze będzie ogrzewana ciepłem rodziny silniejszej, co wpłynie na jej intensywny rozwój. W miejsce plastrów wypełnionych zapasem należy włożyć dodatkowe 2 lub 3 plastry z suszem, które zostaną w krótkim czasie zaczerwione. Tymczasowo obydwie rodziny korzystają ze wspólnego wylotu. Rodziny należy rozdzielić po 4 do 5 tygodni w chwili, gdy zacznie się masowo wygryzać młody czerw. Dalsze utrzymywanie rodzin w tym zestawieniu może doprowadzić do ,,zniknięcia” matki w korpusie górnym. Rozdzielone rodziny należy ustawić na osobnych pasieczyskach. Jeśli jest to niemożliwe, rodzinę z dolnego korpusu ustawiamy obok lub wywozimy na inne pasieczysko, a korpus górny zestawiamy na miejsce korpusu dolnego. Rodzina ta zostanie dodatkowo zasilona pszczołą lotną z dolnego korpusu. Obydwie rodziny należy niezwłocznie poszerzyć węzą lub suszem.
Pozdrawiam

Kaczor332

Postautor: Kaczor332 » 22 wrz 2017, 09:49

Pytanie do izolujacych na dwóch korpusach - kiedy przekladacie izolator do górnego korpusu?
Zastanawiam się przy jakiej sredniej temperaturze dobowej to zrobić...zbizaja się teraz noce z temp. rzędu 7-10st.C. w dzień aktualnie nie więcej niż 12-13 st.C.

Awatar użytkownika
jawi

Postautor: jawi » 29 wrz 2017, 21:13

Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie manipulowania izolatorem między korpusami, gdy pszczoły są w kłębie.
Może jakimś rozwiązaniem jest ustawienie izolatora pionowo i od razu umieszczenie go w górnym korpusie. Powinien on wtedy sięgać kilka centymetrów do dolnego korpusu.

Awatar użytkownika
baru0

Postautor: baru0 » 01 paź 2017, 17:15

Kaczor332 pisze:Pytanie do izolujacych na dwóch korpusach - .

Izoluje ktoś tak ?czy może inny izolator ?

Jędruś

Postautor: Jędruś » 02 paź 2017, 09:24

W tym roku nie izoluje ..bo tak wyszło.Izolowałem tylko w górnym korpusie.Kłąb musi obejmować oba korpusy i wówczas matka jest zawsze w otoczeniu pszczół.W tym celu układ gniazda musi być dość ciasny,nie więcej jak 2x4 ramki.Więcej szczegółów na filmach p.Igora Pawłyka np.https://www.youtube.com/watch?v=1RmzMBj6X_c.Pozdrawiam

Wróć do „Prace w pasiece”