Przedwiośnie

Awatar użytkownika
Evisando

Przedwiośnie

Postautor: Evisando » 04 lut 2015, 17:10

Dzień Dobry !
Szanowni koledzy zima już się kończy, już za niedługo będziemy mieli wiosnę.
Jakie prace należy wykonać pod koniec lutego/początek marca ? Myślę, że to czas pozamykać dennicę, i ścieśnić gniazdo czy się nie mylę? Niecierpliwię czekam na odpowiedz, ponieważ to moja pierwsza wiosna.

Pozdrawiam
Evis

PS Jak zimują rodzinki ?

wojtekpzn

Re: Przedwiośnie

Postautor: wojtekpzn » 04 lut 2015, 17:24

Witaj!

Jakiego typu masz ule (dennica rozumiem otwierana, a styropian/drewno)? Dużo rodzinek?:)

Powiem Ci szczerze, że ja gniazd nie planuje w tym roku ścieśniać.. Tam gdzie ujdzie pozamykam dennice i zwężę wylotki ale to raczej początek marca (chyba ze warunki pogodowe pozwolą wcześniej)

Jeśli już zajrzę do gniazd, to pewnie odsklepię trochę ramek z pokarmem jeśli jakiś został, i wtedy ocenie stan rodzin, może się okaże, że będę musiał przenieść jakąś ramkę z czerwiem do słabszej rodziny, może coś będzie trzeba łączyć.. Staram się te zabiegi wykonywać zawsze jak najszybciej, tj. gdy tylko temperatura pozwoli na przejrzenie gniazda.

Myślę, że pod koniec marca wrzucę im węzę do uli może ramki pracy też.

z spraw jakie zamierzam zrobić w lutym, to nakropienie pszczół kwasem szczawiowym, ale to przy temperaturze minimum 5 stopni (tak sobie wymyśliłem;)) żeby kłąb był trochę rozluźniony, wiec aktualnie czekam na polepszenie temperatury.

A z prac dookoła pasiecznych, drutuje ramki i magazynuje w piwnicy, po to, żeby w sezonie tylko wybierać żądaną ilość, wprawiać węzę i do ula ;)

Awatar użytkownika
Evisando

Postautor: Evisando » 04 lut 2015, 17:30

Ule wielkopolskie, drewniane jednościenne (3,5cm). Tylko sprawa wygląda tak, że ja raczej muszę ścieśnić (przynajmniej te słabsze rodziny) ponieważ zimowałem na całym korpusie. Planowałem aby tą operacje wykonać 28 luty/1 marzec i odsklepić pokarm ewentualnie podłożyć ciasto.

Pozdrawiam
Evis

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 04 lut 2015, 21:53

To co My sobie planujemy to jedno ,drugie to pogoda i na co ona pozwoli .

Cezar
Kontaktowanie:

Postautor: Cezar » 09 lut 2015, 22:05

Koledzy ja juz w ubieglym tygodniu podkladalem ciasto,pszczolki cos tam biora ale niewiem co tam dokladnie.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 10 lut 2015, 11:26

Ja ciasto dałem 1.02. i już niektóre rodziny sporo nadszarpnęły. Niektóre folie już ciepłe, więc chyba trzeba w weekend dennice pozamykać i dać jakieś kocyki.
Miśkowa Pasieka

Awatar użytkownika
Bartkowiak
Kontaktowanie:

Postautor: Bartkowiak » 15 lut 2015, 19:57

Dziś skończyłem przegląd (zapasy pokarmu i ocena ogólna siły) pasieki. Na 85 zazimowanych 1 połączyłem w połowie stycznia (matkę znalazłem na dennicy), 8 zaznaczyłem do połączenia w tym do 1 gdybym zajrzał za tydzień 2 to by połowy nie było (z lewej brakło pokarmu a z prawej miały - słaba rodzina - pewnie zrabowały ją jeszcze jesienią a ja nie zauważyłem).
Niektórym 1 ramkę ująłem i ścieśniłem gniazdo. Tak, że ocieplone, z zapasem pokarmu mogą się mnożyć.
Żadna mi się nie osypała - to już 4 rok jak mi 100% żyje :)
Najładniej mi kortówki przezimowały - jak odsłaniałem płótno to od razu było widać gdzie kortówki a gdzie inne, miały też najmniejszy osyp.
Do jednej co dziwnie brzęczała zajrzałem głębiej - na 3 ramkach po 10cm czerw. Płótna w części pasieki ciepłe. Myślę, że wszystkie już mają czerw - jak nie czerwią o tej porze i pogodzie to chyba matki kiepskie - jak tak dalej będzie to rzepak będzie wcześniej jak w 2014 to muszą się spieszyć :O :) :)
http://www.miodybartkowiaka.pl
Jestem zawodowym pszczelarzem. Gospodaruje na 85 rodzinach pszczelich.
Moje zdjęcia przyrodnicze: http://www.facebook.com/dzikastronagminydopiewo/
Cytując dudi-ego :-)
"Jak nie nadążasz za pszczołami to je sprzedaj, a kup sobie żółwia, on wolniej chodzi może dasz radę."

Cezar
Kontaktowanie:

Postautor: Cezar » 16 lut 2015, 13:03

U mnie na 14 zazimowanych rodzin w 12tu juz matki czerwia.

Nacek

Postautor: Nacek » 16 lut 2015, 16:48

A mi się widzi że wiosna wcześnie nie przyjdzie.
Naprawę świata najlepiej rozpocząć od siebie.

Awatar użytkownika
Bartkowiak
Kontaktowanie:

Postautor: Bartkowiak » 17 lut 2015, 10:03

Najgorzej jak po ładnej, wczesnej wiośnie wróci zima :/
"Jak nie nadążasz za pszczołami to je sprzedaj, a kup sobie żółwia, on wolniej chodzi może dasz radę."

Awatar użytkownika
Robi_Robson
Kontaktowanie:

Postautor: Robi_Robson » 17 lut 2015, 18:00

Tak czytam i czytam . . . czy ja w innym kraju żyję ?
U mnie od kilku dni temperatury minusowe i wiatr taki , że czapkę zrywa z głowy .
:)

zbigniew

Postautor: zbigniew » 17 lut 2015, 18:17

Pewnie w inny region . Jestem z Biłgoraja i 14 było ponad 14 stopni a w słońcu dwa razy tyle. Od 13 lutego do dziś ciągle słońce i tak ma być do niedzieli, fakt że w nocy są przymrozki . Pozdrawiam

clubber007

Postautor: clubber007 » 17 lut 2015, 18:57

u mnie słońce ale w dzien max 4 stopnie i wiatr. lubelszczyzna

manio:)

Postautor: manio:) » 17 lut 2015, 19:15

Bartkowiak pisze:Najgorzej jak po ładnej, wczesnej wiośnie wróci zima :/

"Gdy w listopadzie liść na szczytach drzew trzyma, to w maju na nowe liście spadnie jeszcze zima."
co u mnie wcale nie rzadkie , a teraz mróz i wiatr ,że o wiośnie jeszcze nie myślę :( , ale mieszkam obok wioski Mrozy Wielkie :)

piksa

Postautor: piksa » 17 lut 2015, 19:17

u mnie rano było - 10st , co z tego ze w dzien cieplej, ze słoncem , ja nie mam rzepaku to sie tak z tym całym zamykaniem i przygotowaniem nie spiesze. południe Polski

pszczola8003

Postautor: pszczola8003 » 17 lut 2015, 20:08

Witam .Panie piksa jak mój kolega mówił ze jest juz czerw w ulach. Czy ocieplane czy nie ,w każdych jest.To jak kolega pozmniejszal wylotki i zamknol dennice to chyba tym pszczołom pomógł? Pozdrawiam Katarzyna T.
pszczola8003

Awatar użytkownika
Bartkowiak
Kontaktowanie:

Postautor: Bartkowiak » 17 lut 2015, 21:55

Ja dzisiaj uruchomiłem dziadkową praskę do węzy :) szare mydło, świeża serwatka i w 3h 80 plastrów :) Około 13 sztuk z kilograma, własny wosk. Nareszcie nie będzie problemów z kupną węzą bo z żadnego źródła mnie nie zadowlała :)

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Paweł 84

Postautor: Paweł 84 » 18 lut 2015, 08:25

Dobra robota Bartkowiak Obrazek aż chciałoby się powąchać takie piękne, żółciutkie plastry Obrazek
Kto o pszczoły DBA ten ma MIÓD, a kto NIE DBA ten ma SMRÓD ;)

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 18 lut 2015, 09:40

Michał, piękna sprawa! Żałuję, że mój dziadek nie zostawił mi praski (pewnie sam nie miał)... Ja będę musiał gdzieś zamówić, a wosk na dniach będę wytapiał z wycofanych plastrów.
Miśkowa Pasieka

Awatar użytkownika
Creaz
Kontaktowanie:

Postautor: Creaz » 18 lut 2015, 09:50

Ja właśnie dziś zaczynam pracę nad węzą z własnego wosku ;), pięknie wyszło! Pozdrawiam!

Wróć do „Prace w pasiece”