LANG 3/4 a MŁODE RODZINKI

Apiholik

LANG 3/4 a MŁODE RODZINKI

Postautor: Apiholik » 28 sie 2016, 14:11

Witam serdecznie :) Jako że lobby ramki szeroko niskiej i jednościennej konstrukcji ula ... ze mną wygrało :-) , mam ogromną prośbę do wszystkich o podzielenie się wiedza i spostrzeżeniami w sprawie opieki oraz wszelakiemi mykami związanymi z młodymi rodzinkami w takich i podobnych ulach ,czyli : LANG 3/4 , 2/3 , Dadand 1/2 . Bardzo zależy mi nad instrukcjami dotyczącymi takich aspektów jak : przygotowanie rodzinek do zimowli (forma zdrobniała jest tu użyta celowo ), minimalna siła do zimowli , układ ramek , układ i ilość pokarmu .itd.
Moje rodzinki to późne pakiety ze zlikwidowanych wreszcie warszawiaków i inne ale też niezbyt potężne a możliwości ograniczone bo wszystko poszło na węze . Zamysł był taki że dam im możliwość rozwoju i ewentualnie przed zimą połącze , i tak mogę zrobić . Jednak pomyślałem że wiosna na większej grupie mogła by być ciekawsza , a rozwijają się pięknie . Jednak nie za wszelką cenę , bo przetrwanie zimy to jedno , ale wiosenne zdrowie też jest arcyważne .

Pozdrowiom serdecznie i czekam na podpowiedzi

Apiholik

Apiholik

Re: LANG 3/4 a MŁODE RODZINKI

Postautor: Apiholik » 29 sie 2016, 11:14

Lang 3/4 , bo o nim konkretnie mowa, bardzo ! mi się spodobał i już widzę że na tym ulu będzie się fajnie pracowało . Ale na dzień dzisiejszy, a jest 29 sierpnia , dostrzegam niestety pewne bolączki . Kończy się już niestety okres rozwoju rodzinek , trzeba szykować je do zimy i tu ?????????? . Z perspektywy mojego doświadczenia , patrzę na te rodzinki i nawet najsłabszą oceniam że gdyby była osadzona na ramce wlkp , każdą indywidualnie , bez obaw , byłbym w stanie zazimować . Jednak trudno mi sobie wyobrazić ,biorąc pod uwagę perspektywę zimy i wiosnę, oby dała sobie radę na tak szerokiej a niskiej ramce . I zakup dla mnie nowych uli i zasiedlenie odbyło się bardzo spontanicznie , jak zresztą prawie wszystko w moim przypadku :) ,ale nie miejsce o tym . Teraz jednak już widzę , że o ile takie manewry , bez żadnych zlych konsekwencji, udaly by się z ramką i ulem wlkp to z langiem 3/4 nie jest to takie proste .
Zapraszam do dyskusji .
Apiholik

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 29 sie 2016, 11:31

Mam podobnie z langiem 2/3. Ewidentnie jest to mój ul! Kilka rodzinek poszło od lipca jak petardy, ale niestety miałem przykry incydent i z kilku rodzinek "zniknęły" mi unasiennione matki. Dwie z nich były właśnie w langach 2/3. W pierwszej dekadzie sierpnia poddałem tam mateczniki, ale rodzinki trzeba będzie połączyć.
Zimować zamierzam w systemie 2x7 ramek, jedną rodzinkę mam super silną i ona pójdzie 2x11 ramek.
Miśkowa Pasieka

Apiholik

Postautor: Apiholik » 29 sie 2016, 22:15

Lang 3/4 , 2/3 , Dadand 1/2 .wielkością trochę się różnią ale przecież zasada taka sama . Ile minimalnie ramek muszą obsiadać na czarno , aby można było myśleć o samodzielnym zimowaniu. ???

Pozdrawiam
Apiholik

kobinhuk

Postautor: kobinhuk » 29 sie 2016, 22:54

2/3 to mały ulek . 4 korpusy pszczół 2/3 na dzień dzisiejszy i trzepiesz miód z wierzby , rzepaku i akacji w przyszłym roku . Nareszcie sie odkujesz w pszczelarstwie:):):)

Apiholik

Postautor: Apiholik » 29 sie 2016, 23:11

Nic z tego , nie odkuje się , bo już po głowie mi chodzi aby jeszcze zobaczyć dad 1/2 , albo langa 2/3 . 3/4 chyba dla mnie za duży, nie mogę go jak widzisz, opanować .

Pozdrawiam
Apiholik

kobinhuk

Postautor: kobinhuk » 29 sie 2016, 23:17

Zajmie Ci to troche czasu jakieś 10 lat jeszcze . Nie poddawaj się ! Troche Cie nakierowałem .Ja bym nic nie łączył rozwijaj i zakarm na zimę.Rozwijaj na wiosnę .Późnym latem wymień matki na świeże i rozwijaj. 2018 bedzie próbka mozliwości i bedziesz juz wtedy miał podniesioną głowę.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 30 sie 2016, 09:07

Apiholik, mam 18tki wlkp i wydaje mi się ciągle, że to za wysoka ramka. Lang 2/3 jest dla mnie idealny. Komórka 5.1 (mam w części plastikowe ramki) 11 ramek w korpusie i gra gitara. Jak czas pozwoli dzisiaj/jutro cyknę kilka fotek i pokażę jak to wygląda.
Miśkowa Pasieka

Apiholik

Postautor: Apiholik » 30 sie 2016, 10:51

Michał ,od 3 lat wszystkie moje pszczoły żyją na 5,1 i 4,9 mm i 11tu ramkach . Co do 5,1 to już nic tego nie zmieni . Mam wrażenie, że ten rozmiar lubi każda pszczoła ,bez wyjątku jaką mam u siebie . I pozytywnych efektów jestem pewien . Od 4,9 raczej odejdę , jak dla mnie jest zbyt absorbująca i wymaga zbyt dużo dyscypliny . W langach jako że wszystko na łapu capu z konieczności dałem 5,37 , ale też 11 ramek . Na przyszłą wiosnę już się przygotuję :-) . Tylko wpierw trza je przezimować :-) a nie wim jak ?
Pozdrawiam
Apiholik

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 30 sie 2016, 10:55

Ile masz na ten moment ramek z czerwiem i z pokarmem? Na ilu korpusach siedzą? Dennica osiatkowana?
Miśkowa Pasieka

Apiholik

Postautor: Apiholik » 30 sie 2016, 11:44

W najgorszej sytuacji są 3 najpóźniejsze , bo z braku ramek :-) utkneły na jednym korpusie :-) . Pszczoły jest na bogato , plastry dawno odbudowane , czerw gdzieś z 5 całych ramek , trochę miejsca do czerwienia ale widać że matki już nie szukają . Reszta to pokarm w większości poszyty . Teraz mam już ramki ale przecież nie będę odpier....ł mańany i we wrześniu przy zerowym pożytku dawał kolejny korpus w węzą . Te trochę starsze pakiety to spoko są już na dwóch korpusach .
Pozdrawiam
Apiholik

Apiholik

Postautor: Apiholik » 30 sie 2016, 11:49

Michał Nowak pisze:Ile masz na ten moment ramek z czerwiem i z pokarmem? Na ilu korpusach siedzą? Dennica osiatkowana?

To są te ule od Dominatora :-) :-) :-) :-) . Łorginały :-)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 31 sie 2016, 09:05

Apiholik pisze:W najgorszej sytuacji są 3 najpóźniejsze , bo z braku ramek :-) utkneły na jednym korpusie :-) . Pszczoły jest na bogato , plastry dawno odbudowane , czerw gdzieś z 5 całych ramek , trochę miejsca do czerwienia ale widać że matki już nie szukają . Reszta to pokarm w większości poszyty . Teraz mam już ramki ale przecież nie będę odpier....ł mańany i we wrześniu przy zerowym pożytku dawał kolejny korpus w węzą . Te trochę starsze pakiety to spoko są już na dwóch korpusach .
Pozdrawiam
Apiholik

Jak mają po 5 ramek, to ja bym łączył. Wiadomo, że jakby to było 5 ramek wlkp można pokusić się o zazimowanie choćby jako matka zapasowa, ale króciutkie langi mogą nie dać rady.
Miśkowa Pasieka

Apiholik

Postautor: Apiholik » 31 sie 2016, 10:10

Drapie temat , autentycznie dla nauki i orientacji . Do tej pory nie miałem do czynienia z taką konstrukcją ula i przyznam że nawet niezbyt mnie to interesowało , stąd braki .
Młode rodzinki to przecież jeden z aspektów pszczelarstwa . Dobrze jest wiedzieć gdzie leżą granice . A życie i zdrowie pszczół to nie guma do majtek .

Jakieś tam manewry mogę wykonać :-) . Choć by zabrać i podzielić ramki z tych silniejszych, im aż tyle nie jest potrzebne a i pszczoły mogę dosypać . Tylko cza znać :-) :-) :-).

Zimowania na jednym korpusie przecież nie biorę pod uwagę .

Pozdrowiom
Apiholik

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 31 sie 2016, 13:37

No i właściwie kombinujesz! Tytanem wiosną ta rodzina nie będzie, ale spokojnie coś miodu przyniesie.
Miśkowa Pasieka

Apiholik

Postautor: Apiholik » 01 wrz 2016, 01:59

Tytanami nie muszą być ,tak naprawdę u mnie , główne pożytki to letnie , więc mają czas . Bardziej rozmyślam żeby jakiejś kiślicy nie zaprosiły :) . A kołderki na taki długi ul niemom , bo skąd :-) . A jeszczo gawarjat nie nada .:-) :-) :-)
Pozdrawiam
Apiholik

Apiholik

Postautor: Apiholik » 01 wrz 2016, 13:00

Michał Nowak pisze:Apiholik, mam 18tki wlkp i wydaje mi się ciągle, że to za wysoka ramka. Lang 2/3 jest dla mnie idealny. Komórka 5.1 (mam w części plastikowe ramki) 11 ramek w korpusie i gra gitara. Jak czas pozwoli dzisiaj/jutro cyknę kilka fotek i pokażę jak to wygląda.

Michał , a jeszcze jeżeli można spytać . Skąd brałeś te (sztuczne ramki) ? . Jaki to wydatek? . Jaką szerokość ma ten twój 2/3 ? . Bo z tymi wymiarami to mały zawrót głowy.
Pozdrawiam
Apiholik

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 01 wrz 2016, 14:48

W tym sklepie kupowałem: http://www.nastavky.cz/
Przy ramkach są podane wymiary. Wszystko idealnie spasowane.
Miśkowa Pasieka

Apiholik

Postautor: Apiholik » 02 wrz 2016, 18:05

Dzięki śliczne ... to znaczy że też - amerykaniec . No niektóre fanty mają tam ciekawe , a i zawsze jest jakaś alternatywa . A jak Twoje pszczoły zareagowały na te sprytne ramki ? . Się niepołapały , czy łapały się za głowę ? . :-)

Pozdrawiam
Apiholik

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 05 wrz 2016, 09:10

Brakuje czasu na zrobienie zdjęć niestety. Wszystko na wysokich obrotach ostatnio... Plastikowe ramki są idealnie odbudowane. Komórka malutka, pszczołom bardzo odpowiada. Przede mną pierwsza zima z tymi ramkami, więc odezwę się wiosną jak eksperyment się powiódł.
W sezonie jest tak:
- pojawi się jakiś matecznik - dłutem ścinasz do plastiku - następny przegląd i nie wiadomo, gdzie to było :)
- komórki 5.1 i szeroka ramka zaczeriona od listewki do listewki to masa pszczół.
- Matki chętniej czerwią na 2 korpusach niż w 18tkach wlkp.

tyle na ten moment. Zobaczę jak się zakarmią.
Miśkowa Pasieka

Wróć do „Prace w pasiece”