LANG 3/4 a MŁODE RODZINKI

janusz.szalaj

Re: LANG 3/4 a MŁODE RODZINKI

Postautor: janusz.szalaj » 20 mar 2017, 17:13

Apiholik pisze:

Przeglądy można robić nawet siedząc na krześle:-))

Z tym siedzeniem na krześle to trochę nie tak , chyba że pszczelarz ma chory kręgosłup (od dżwigania korpusów -taki żart) , osobiście nie widziałem pszczelarza pracującego w takiej pozycji.Praca przy pszczołach to tak jak zabieg chirurgiczny (tak to widzę ) ,i nigdy nie widziałem chirurga pracującego na siedząco .Praca w pozycji stojącej jest najbardziej efektywna (oprócz niektórych zawodów).
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

manio:)

Postautor: manio:) » 20 mar 2017, 17:31

Nie zawsze warto przekonywać , bo każdy ma swoje potrzeby i sposoby ich realizacji. Korpusy mogą być małe , przykładem szeroko opisana gospodarka na korpusie 1/2 wielkopolskiego . Nawet dziecko może na nim gospodarować, tyle że i korpusów i ramek dużo. Ale kto nie ma wad ?
Gdybym zaczynał od początku to tylko na korpusie z pojedynczej deski, szkoda że tyle lat straciłem na grzebaniu do warszawiakach :)
manio b. warszawski poszerzany ( nawet dwurodzinny)

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 20 mar 2017, 18:09

manio:) pisze:Nie zawsze warto przekonywać , bo każdy ma swoje potrzeby i sposoby ich realizacji. Korpusy mogą być małe , przykładem szeroko opisana gospodarka na korpusie 1/2 wielkopolskiego . Nawet dziecko może na nim gospodarować, tyle że i korpusów i ramek dużo. Ale kto nie ma wad ?
Gdybym zaczynał od początku to tylko na korpusie z pojedynczej deski, szkoda że tyle lat straciłem na grzebaniu do warszawiakach :)
manio b. warszawski poszerzany ( nawet dwurodzinny)

[quote="centurion"]Mam wlkp i ocieplane i jednościenne 22mm i poliuretany apikoza i styropiany łysonia.
Pszczoły z jednosciennych najszybciej miały pierwszy oblot. Różnica od 1 dnia do tygodnia zalezy jaki ocieplony.
Wszystkie wyszły z tą samą siłą (porównywalną)
W jednościennych szybciej zaczeły czerwić ale o dziwo w ocieplanych wiecej czerwią na chwilę obecną.
Zapasy w ocieplanych sporo, w jednościennych na oparach mimo takiego samego karmienia nie pamiętam ale coś pomiędzy 15 a 20 litrów syropu 3:2
Faktycznie miodnie dzwigać to juz wysiłek po piątym ulu czuć plecy tym bardziej jak wypadnie jeszcze ze są 2 korpusy na miód i ten górny nie wygodny. Jednościenny lżejszy zresztą styropian i poli też ale dalej to ko 30kg. Więc w skrajnym wypadku po 5 ulach zeby zrobić przegląd jesteś już po siłce i po przerzuconych tam i spowrotem 300 kg, w słońcu. Od zeszłego roku testuję na ramkę 18. Trochę łatwiejszy przegląd, zresztą inaczej on wygląda. Niby to samo do przezucenia ale na mniejsze raty (MINIRATKA) więc troszkę mniej uciążliwe.
A CO POWIESZ NA TEN WPIS .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw

manio:)

Postautor: manio:) » 20 mar 2017, 19:24

Nic nie powiem bo każdy ma wolny wybór. W moich , dość ostrych warunkach klimatycznych najlepiej zimują w jednościennych. Najlepiej pod każdym względem : nie czerwią do późna, w ulu jest sucho , bez pleśni.
Co do noszenia miodni to i w warszawiaku wciągałem całą nadstawkę ( a czasem stawiałem tam w poprzek ramki 1/2D), ale przecież nikt nie zabrania pszczelarzowi zdechlaczkowi wyjmować po jednej ramce z korpusa i przekładanie ich do korpusika postawionego w wózeczku stojacym obok. Tak , jak to się robi przy wybieraniu ramek z leżaka. Takie argumenty mnie nie przekonują , bo ul korpusowy pozwala na realizacje każdego pomysłu. Właśnie ta elastyczność mnie urzeka, a jeśli i moim pszczołom to zdecydowanie odpowiada to warsiawiaki nie doczekają się pszczół. Ale pomaluję je w tym roku bo wypłowiały mocno i szpecą zamiast cieszyć oko.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 21 mar 2017, 02:55

janusz.szalaj pisze:
Apiholik pisze:

Przeglądy można robić nawet siedząc na krześle:-))

Z tym siedzeniem na krześle to trochę nie tak , chyba że pszczelarz ma chory kręgosłup (od dżwigania korpusów -taki żart) , osobiście nie widziałem pszczelarza pracującego w takiej pozycji.Praca przy pszczołach to tak jak zabieg chirurgiczny (tak to widzę ) ,i nigdy nie widziałem chirurga pracującego na siedząco .Praca w pozycji stojącej jest najbardziej efektywna (oprócz niektórych zawodów).

Odszukaj film Polbarta , jak można sobie siedzieć przy pracy z pszczołami na jednym z korpusów i się relaksować.
Tobie też by się krzesło przydało jak piętnaście po piątej przy szpecyjalnym okienku czekasz aż matka się obiawi.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 21 mar 2017, 09:04

Jakie z Was koguty... przecież to jałowa dyskusja. Janusz ma swój ul i będzie go kochał do końca świata, Apicholik trochę jeszcze zakochany, więc we fiołkach po pierwszym sezonie pieje na cześć langa 3/4 a manio:) zastodolny wyjadacz ma swojego pół dadanta i cieszy się pszczelarstwem nie mniej jak dwóch poprzednich.
Używam 18tek wlkp, całych wlkp, miałem chwilę jeden ul pół dadant, mam langa 2/3 no i? Klepkowe, jednościenne, styrodur, zwykła sosna i wejmutka. Każdy ma plusy i minusy, ale zależy co komu leży... Teraz pasuje mi 18tka i lang2/3, sosna lub wejmutka, który bardziej to nie wiem. 1/2 dadanta to ciut za niska ramka jak dla mnie, właśnie tych 2cm brakuje, lang 3/4 za duży. No i tak możemy do wieczora :D Najfajniejsze jest to, że wcale nie zamierzam przestać sprawdzać i jeszcze pewnie pełnego dadanta kiedyś sobie na pasiekę sprowadzę.
Miśkowa Pasieka

Apiholik

Postautor: Apiholik » 21 mar 2017, 11:04

Pewnie że jałowa . Odszczekuje się bo narracja kolegi wypowiadana wprost bądź tak przez płot w ogródku , ma tylko jeden cel . Pamiętam zbyt wiele postów kolegi i wiem że jest tylko jeden jedyny ul najlepszy , najsłuszniejszy ............ który spełnia wysublimowane gusta kolegi. I ja z tym nie dyskutuje, kolegi sprawa . Prubuję tylko dać do zrozumienia naszemu kol Januszowi że usiłując nawrócić mnie na swoją drogę , traci czas i energię. Zły aż jestem czasami że tak zapiekle namawia młodzież i nie tylko na te pszczelarskie manowce. Bo tak z perspektywy doświadczenia oceniam 11-ramkową klitke + maleńka nadstawka.
Aby nie pozostawiać złudzeń co do moich poglądów, każda inna konstrukcja jest lepsza od tej wielbionej.
A każdy ul korpusowy jest lepszy od leżaków. Dopasowanie jaki ? To już oddzielna i indywidualna sprawa każdego z osobna.
Co do mojej nowej miłości langa 3/4 też się bałem że dla mnie będzie za duży . Ale przecież ten ul umożliwia mi ograniczenie matki na jednym korpusie przed ostatnim pożytkiem wiec będę w stanie wycyckać do zera.
Pozdrawiam
Apiholik

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 21 mar 2017, 18:57

Apiholik pisze:Skoro porządna burza potrafi podnieść ciągnik siodłowy wraz z naczepą, to i dała by sobie radę z dwurodzinnym warszawskim zwykłym. Tylko że jak taki ul wywali, to już tak musi zostać ! Bo kto da radę go postawić?

Odpowiadam koledze na zadane pytanie ,i proszę o odpowiedż .https://youtu.be/VZGuHzmsfQ0
Nie jest moim zamiarem nikogo przekonywać o wyższości mojego typu ula nad jakimś innym ,tylko jeśli ktoś pyta to zawsze staram się odpowiedzieć i podpowiedzieć .Nie drwię z nikogo ani nikomu nie ubliżam tak jak to niektórzy koledzy tu robią .Na forum każdy przedstawia swoje racje i pytania bo po to tutaj jesteśmy.Nie robię się mędrcem tylko staram się podzielić swoimi wiadomaściami i doświadczeniem z innymi (czy coś w tym złego ?)

pasieka-magdalena

Postautor: pasieka-magdalena » 21 mar 2017, 19:06

Podziwiam determinację i pomysłowość. :)

Apiholik

Postautor: Apiholik » 21 mar 2017, 19:13

Wózek fajny, ul do dupy.

Ja Cię nie proszę o poradę więc naprawdę nie trać czasu.
Po drugie to ten temat jest o młodych rodzinkach na ramce szeroko niskiej i gospodarce z taką ramką a nie o dwurodznnej rojnicy.
Proszę Cię bo już jak widzisz z nas się śmieją
Pozdrawiam Cię Januszu serdecznie.
Andrzej.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 21 mar 2017, 19:24

Apiholik pisze:Wózek fajny, ul do dupy.

Ja Cię nie proszę o poradę więc naprawdę nie trać czasu.
Po drugie to ten temat jest o młodych rodzinkach na ramce szeroko niskiej i gospodarce z taką ramką a nie o dwurodznnej rojnicy.
Proszę Cię bo już jak widzisz z nas się śmieją
Pozdrawiam Cię Januszu serdecznie.
Andrzej.

Chyba trochę głupio ,bo myślałeś że do podniesienia ula dwurodzinnego potrzebny jest dżwig (a nie trochę oleju w głowie)
Rady nie będę udzielał (bo jesteś mądrzejszy niż ja)
Nikt z nas by się nie śmiał (ja tak tego nie odbieram) skoro na pw wysłałem nr telefonu ,adres ,zaproszenie i hasło na skypa .
na tym kończę i pozdrawiam.
Nie taki w ciemie bity janusz

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 22 mar 2017, 20:37

ObrazekNie tylko z olszyny ,teraz kwitnie jedna z odmian tui taki pyłek czekoladowego koloru noszą .Jeszcze taka ciekawostka że pszczoły radzą sobie zawsze (zimowo wiosenny pożytek).Może trochę nie wyraznie widać ,ale były bardzo zainteresowane tym ,,pożytkiem,,

karol377

Postautor: karol377 » 26 mar 2017, 19:54

Kiedy planujecie zamienic korpusy?

Apiholik

Postautor: Apiholik » 26 mar 2017, 23:31

Oj, jeszcze nie teraz. Teraz to tylko na złość bym im narobił. Muszę jeszcze z tym poczekać aż trochę okrzepną . To jednak były młode rodzinki a nie rodziny produkcyjne . Matkai czerwią w tym momencie w górnym korpusie ale miejsce na czerwienie mają . Zapasy ich nie blokują a i rozwój jak do tej pory jakoś nie żywiołowy.
Musi się trochę pogody zrobić . Pszczoły potrzebują pyłku a do tej pory to niestety .

Apiholik

Postautor: Apiholik » 29 mar 2017, 00:41

Wreszcie wyczekiwana lepsza, lotna pogoda . Pasieka ożyła niesamowicie. Przy okazji, wykorzystana szansa na dokładniejszy przegląd dla analizy i porównania rodzinek (odkładów) w ulach ocieplonych wlkp z rodzinkami w langach 3/4 .
Według mojej subiektywnej oceny rodzinki w LN 3/4 mimo swojej przecież nie imponującej siły rozwijają się jak najbardziej prawidłowo i dobrze rokują na przyszłość.
Jak na tą chwilę, ilość czerwiu we wszystkich stadiach rozwoju , delikatnie na korzyść odkładów wlkp . Ale niestety jedne i drugie nie były jednakowo traktowane.
Odkłady wlkp zimowane na 6 lub 7 ramkach po oblocie dodatkowo ocieplone zatworem i ocieploną powałkom . A za zatworem w ostatnią sobotę dostały już drugą odsklepioną ramkę z pokarmem . Tym czasem rodzinki w LN3/4 tylko zasuniete wkładki i zabrane powałko-podkarmiaczki , żadnej pomocy ,stymulacji (odsklepiania, podkarmiania, scieśniania... nic ).
Ale chciałbym potwierdzić, że warto aby wczesną wiosną ule jednościenne stały na miejscu dobrze nasłonecznionym . Trzy ule które stoją dość blisko budynku a słońce zagląda tam dopiero o 12godz wyraźnie ostrożniej idą w rozwój . Już miały jechać na drugą pasiekę ale dla doświadczenia zostają na miejscu.
Pozdrawiam
Apiholik

Apiholik

Postautor: Apiholik » 29 mar 2017, 01:40

Ul LN 3/4 z wejmutki 25mm
W efekcie finalnym będą jeszcze wyfrezowane rączki na każdej ze ścian a daszek będzie w tej konwencji ale z okapem .
Jak ktoś z Koleżanek i Kolegów zastanawia się nad wypróbowaniem takiej konstrukcji ula u siebie zapraszam na PW.
Możliwość wykonania również LN 2/3 , Dadand 1/2 , wlkp 18
Na życzenie każda w/w konstrukcji może być zasiedlona odkładem 5-cio ramkowym .
Termin odbioru odkładów 15 czerwca.

Zapraszam na PW
tel:697 263 266
Andrzej
Załączniki
252017151916.jpg
252017151916.jpg (118.16 KiB) Przejrzano 4149 razy
252017152150.jpg
252017152150.jpg (84.31 KiB) Przejrzano 4149 razy
228201721417.jpg
228201721417.jpg (101.74 KiB) Przejrzano 4149 razy

fux

Postautor: fux » 30 mar 2017, 22:30

Bardzo ładne :)

Apiholik

Postautor: Apiholik » 30 mar 2017, 22:58

Ale jak na wyobraźnię działają ! :-)
Pozdrawiam
Apiholik

Darek1963

Postautor: Darek1963 » 31 mar 2017, 08:59

Czesc
Dopiero widze jak zalozylem okulary 3D
piekna glebnia,,,Chyba sobie zdjecie zamowie..poz d

Apiholik

Postautor: Apiholik » 20 gru 2017, 16:03

Doświadczenia, opieka i nauka tworzenia młodych rodzinek, najniższym kosztem, w langach 3/4 trwają w najlepsze :)
A to cześć namacalnego efektu tych starań.
Moje kultowe daszki były już szeroko komentowane na forum, natomiast z mojego punktu widzenia o wiele ciekawsze jest to co poniżej.
Pozdrawiam.
Załączniki
10122017155227.jpg
10122017155227.jpg (80.31 KiB) Przejrzano 1604 razy

Wróć do „Prace w pasiece”