Cicha wymiana czy rójka?

Pszczółka93

Cicha wymiana czy rójka?

Postautor: Pszczółka93 » 24 maja 2017, 15:48

Witam, mam problem z jednym ulem. W zeszły piątek podałam nadstawkę (Ul wielkopolski), aby zachęcić pszczoły do przejścia, do nadstawki przełożyłam do niej dwie ramki z czerwiem. W dniu wczorajszym kontrolnie sprawdziłam jak się sprawy maja. Okazało sie, że pszczoły pobudowały mateczniki jak i w nadstawce (6 mateczników) tak i w miodni 2(mateczniki). Zaczęłam je wszystkie wycinać, aby uniemożliwić im rójkę. Jednak na pierwszej ramce w miodni całkiem z przodu ula znalazłam prawdopodobnie matecznik "cichej wymiany". Bardzo ładny, długi, sam na środku ramki poza gniazdem. Zostawiłam go, ponieważ aktualna matka słabo czerwi - czerw rozstrzelony. Tak się teraz zastanawiam czy dobrze zrobiłam. Boję się, że pszczoły mi się wyroją a boję się dać nową kupna matkę, bo nigdy tego nie robiłam.
Proszę o rade co w tym przypadku zrobić? Czy zostawić tak jak jest, czy kupić matkę ew jakiś inny zabieg.
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
jawi

Re: Cicha wymiana czy rójka?

Postautor: jawi » 24 maja 2017, 16:08

Musisz ocenić, czy to nastrój rojowy, czy faktycznie dążą do cichej wymiany. Jak zostawisz z cichej wymiany, to matka powinna się wygryźć, unasiennić, a pszczoły same zajmą się starą. Nie raz już miałem 2 matki w jednym ulu.
Możliwe też, że coś się stało z matką w trakcie przeglądu i te mateczniki, które pozrywałaś, to były ratunkowe.

Pszczółka93

Postautor: Pszczółka93 » 24 maja 2017, 16:56

Na nastrój rojowy to nie wyglądało, chociaż mogłam się pomylić. Tez myślałam że to mateczniki ratunkowe ale były na skraju ramek, stąd moje wątpliwości..? w czerwcu spróbuje wymienić matkę w tym ulu. Wiem ze będzie ciężko bo pszczoły te są bardzo agresywne i mogą nie przyjmować matki. Dziękuję za odpowiedź

manio:)

Postautor: manio:) » 24 maja 2017, 21:16

Postaw w miejscu tego ula ula z ramkami bez czerwiu , a ten złośliwy odstaw ze 20 m. Nalecą pszczoły lotne i przyjmą z radością każda matkę bez problemu .Matkę podaj w zamkniętej klateczce , a następnego dnia wyłam zabezpieczenie. Nie zaglądaj do ula z tydzień , niech się polubią z nową matką i niech zacznie czerwić . W odstawionym ulu nie będzie lotnej pszczoły i łatwo znajdziesz matkę. Możesz też zasilać z niego czerwiem ul z nową matką, ale dopiero jak nowa matka zacznie czerwić. Nie czekaj do czerwca bo słaba matka to słaba rodzina i miodu nie będzie.

Pszczółka93

Postautor: Pszczółka93 » 24 maja 2017, 21:52

A co z tym starym ulem i pszczołami które tam zostaną ? Też podać nową matkę czy czekać aż wygryzie się młoda? Dziękuję za odpowiedź :-)

Postautor: manio:) » 24 maja 2017, 23:06

To już zależy jakie masz plany. Możesz w nim wymienić matkę jeśli złapiesz starą i mieć dwie rodziny , jeśli starej nie ma to możesz poczekać aż się unasienni nowa wygryziona z tego ładnego matecznika , możesz wykorzystywać do zasilania czerwiem nowej rodziny lub je zwyczajnie połączyć, ale w tym złośliwcu musisz być pewna że nie ma matki. Nie znam szczegółów Twojej sytuacji , ale zawsze jest wiele wariantów .
Odstawienie ula i pozbawienie go lotnej pszczoły zlikwiduje skutecznie nastrój rojowy, a matka która się pierwsza wygryzie zetnie pozostałe mateczniki - to dodatkowa zaleta takiego postępowania.

Pszczółka93

Postautor: Pszczółka93 » 01 cze 2017, 12:16

Postautor: manio:) » 01 cze 2017, 15:16

Nigdy nie ma gwarancji , ale życzę sukcesu x2 !

Pszczółka93

Postautor: Pszczółka93 » 02 cze 2017, 12:55

Wróć do „Prace w pasiece”