zimowla słabych rodzin 3-4 ramki

hos44

zimowla słabych rodzin 3-4 ramki

Postautor: hos44 » 02 sty 2018, 16:42

Witam mam takie pytanie bo jeżeli przezimują to po jakim czasie z nich zrobi sie rodzina produkcyjna.

manio:)

Re: zimowla słabych rodzin 3-4 ramki

Postautor: manio:) » 02 sty 2018, 17:02

Jeśli obsiadają cztery ramki ( czyli 4-5 uliczek) w kłębie to nie ma problemu z zimowlą. Jeśli w ulu są 3-4 ramki i garść pszczół to nie ma już czego żałować.
Drugi problem to dlaczego są takie słabe : jeśli to późne odkłady i są w nich pełnowartościowe, młode matki to przy niewielkiej pomocy szybko dogonią inne rodziny . Jeśli są słabe z innych powodów , to miodu nie przyniosą. Pszczelarz buduje swoje rodziny od 1 lipca na rok następny ( rok gospodarczy w rolnictwie tak się zaczyna). Potem już trudno to nadrobić , a często to niemożliwe. Rób więcej odkładów , żeby było z czego wybierać do zimowli. Selekcja to jedyny sposób na sukces.
pozdrawiam
manio

hos44

Postautor: hos44 » 02 sty 2018, 19:13

słabe są dlatego ze u mnie główny pozytek to spadz a była susza w ulach i sie nie rozwijały a ja nie karmiłem

manio:)

Postautor: manio:) » 02 sty 2018, 19:54

Cóż mogę Ci poradzić ? Na spadzi nie dochowasz się mocnych pszczół , trzeba wcześniej zainwestować w nie cukrem , a do spadzi już mieć mega silne rodziny. Najlepiej w sezonie przygotować ramki z pokarmem zimowym i po spadzi je podmienić. Głód jest zabójczy dla pszczół i jest źródłem wszelkich problemów. Trzeba karmić jak jest pusto , taki los spadziowców , a i zimowe spadki bardziej ich dotyczą. Taki los. Zimowałem bez problemu późne odkłady na 3-4 ramkach warszawiaka, ale były zakarmione i zdrowe. Może i u Ciebie dadzą sobie radę. Wiosną możesz je wspomagać ciastem , syropu nie dawaj bo to złudzenie pożytku i wylecą na mróz na swoją zgubę. Mają dość pokarmu ?

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 02 sty 2018, 20:36

manio:) pisze:Cóż mogę Ci poradzić ? Na spadzi nie dochowasz się mocnych pszczół , trzeba wcześniej zainwestować w nie cukrem , a do spadzi już mieć mega silne rodziny. Najlepiej w sezonie przygotować ramki z pokarmem zimowym i po spadzi je podmienić. Głód jest zabójczy dla pszczół i jest źródłem wszelkich problemów. Trzeba karmić jak jest pusto , taki los spadziowców , a i zimowe spadki bardziej ich dotyczą. Taki los. Zimowałem bez problemu późne odkłady na 3-4 ramkach warszawiaka, ale były zakarmione i zdrowe. Może i u Ciebie dadzą sobie radę. Wiosną możesz je wspomagać ciastem , syropu nie dawaj bo to złudzenie pożytku i wylecą na mróz na swoją zgubę. Mają dość pokarmu ?

Pytania na temat candy board
https://www.youtube.com/watch?v=lBsZBGS3S6M

Wróć do „Prace w pasiece”