Łączenie rodzin wiosną wraz z wykorzystaniem matki dla innego ula

Xmen

Łączenie rodzin wiosną wraz z wykorzystaniem matki dla innego ula

Postautor: Xmen » 06 sty 2018, 13:43

Witam serdecznie, mamy pytanie do kolegów starszym stażem pszczelarzenia. Posiadam w swoim dobytku 4 ule w czym 3 są to ule wielkopolskie, a jeden WP (zmodyfikowany) z ramką o wysokości 36cm.
W WP rodzina jest na chwilę obecną silna gdyż w kłębie znajduje się na 5 uliczkach (zimowana na 9 ramkach) lecz w tej rodzinie chciałbym wymienić matkę na wiosnę gdyż są takie cholery że nie da się z nimi pracować.
W ulach WLKP pszczoły obsiadają 5, 4 i w najsłabszej 3 uliczki. Dodam, że w tych ulach są matki z 2017 r. Ule w których pszczoły obsiadają 3 i 4 uliczki chciałbym połączyć w jedną rodzinę a matkę z jednego dać do ula WP, tylko w jaki sposób to uczynić ?

janusz.szalaj

Re: Łączenie rodzin wiosną wraz z wykorzystaniem matki dla innego ula

Postautor: janusz.szalaj » 06 sty 2018, 14:23

Tak jak w trakcie sezonu (najlepiej na ramce gdzie jest czerw odkryty ) i myślę że na sztuczny matecznik bo to najpewniejszy sposób.Matke poddać po 4-6 godz. po odebraniu starej .Starą nie niszcz zostaw z kilkoma pszczołami w klateczce na cieście ,bo jak nie przyjmą (jeśli są takie ostre mogą nie przyjąć -odmienna rasa ) to wtedy masz wyjście zapasowe .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

pleszek

Postautor: pleszek » 06 sty 2018, 14:32

Pszczoly na wiosne sie laczy przekaldajac ramka po ramce do rodziny z ktora chce sie polaczyc bez zadnych opryskow mieta czy czym innym .
Z przyjeciem matek tez jest podobnie pozniej juz jest gorzej .

Xmen

Postautor: Xmen » 06 sty 2018, 16:09

Czyli jeśli będę chciał połączyć dwa wielkopolskie to jeden korpus na drugi (słabe na silniejsze ? przedzielać gazetą) np. wieczorem.

pleszek

Postautor: pleszek » 06 sty 2018, 16:29

mozesz i tak ale po co ?
przekladasz ramki do jednego gniazda wczesniej zabierajac matke.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 06 sty 2018, 16:35

Najlepiej zawsze rodziny łączyć pod wieczór (wtedy pszczoły są łagodniejsze i mniej aktywne ) .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw

Darek1963

Postautor: Darek1963 » 07 sty 2018, 11:58

Czesc
Wykorzystac to polaczenie jako sposob przeciw rojkowy.
Ta ostra niech czerwi do rzepaku jak najwiecej .
Nastepnie polaczyc ,po 9 dniach wyjac te druga tez i dac jajka by same od zera odciagnely matke.
Ten moment gdy nie bedzie zadnej matki pszczoly skoncentruja sie na noszeniu miodu z rzepaku.
pod d

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 07 sty 2018, 13:33

Jak ma chłopak takie słabe rodziny 5,4,3 uliczki i jeszcze na prawie miesiąc każesz zostawić rodzine bez matki ,to co będzie miał na zime w tym roku ?

Xmen

Postautor: Xmen » 10 sty 2018, 17:16

Koledzy to przekładać zaraz po oblocie jeśli temperatura pozwoli (12*C - wystarczy?) ??
Jeszcze pytanie z innej parafii. Pszczółki w jednym z ulu wlkp siedzą u samej góry i na tych obsiadanych ramkach został im pokarm po bokac. Lecz mają jeszcze na kolejnych ramkach pełne plastry, czy mam martwić się że mogą nie przejść ? pod powałką na te kolejne uliczki? (Tak mi powiedział pszczelarz 70 - letni, że już musze karmić bo na pewno nie przejdą i się osypią)

pleszek

Postautor: pleszek » 10 sty 2018, 18:51

Przekladaj . Zimy praktycznie nie moze byc czerw napewno jak bedzie czerw pszczoly z niego nie zejda i sie osypia .

Xmen

Postautor: Xmen » 10 sty 2018, 20:34

Przekladaj . Zimy praktycznie nie moze byc czerw napewno jak bedzie czerw pszczoly z niego nie zejda i sie osypia

Trudno mi zrozumieć to zdanie chyba dziś nie nadajemy na tych samych falach :)

pleszek

Postautor: pleszek » 10 sty 2018, 20:57

Xmen pisze:Koledzy to przekładać zaraz po oblocie jeśli temperatura pozwoli (12*C - wystarczy?) ??

napisalem - przekladaj
Jeszcze pytanie z innej parafii. Pszczółki w jednym z ulu wlkp siedzą u samej góry i na tych obsiadanych ramkach został im pokarm po bokac. Lecz mają jeszcze na kolejnych ramkach pełne plastry, czy mam martwić się że mogą nie przejść ? pod powałką na te kolejne uliczki? (Tak mi powiedział pszczelarz 70 - letni, że już musze karmić bo na pewno nie przejdą i się osypią)

a tu napisalem ze zimy nie ma moze byc czerw i pszczoly nie zejda z czerwiu .
/to chyba proste/a jek nie zejda tzn. ze nie przejda na ramki z pokarmem obok .

Wróć do „Prace w pasiece”