Wiosna 2018

pleszek

Re: Wiosna 2018

Postautor: pleszek » 02 maja 2018, 20:00

Za malo jeszcze wiemy oj za malo .Trzeby by jeszcze jakies szkolenie zaliczyc.

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 02 maja 2018, 21:48

Pierwsze paki kwiatowe akacji bielą się.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 03 maja 2018, 08:08

dudi pisze:Jakby nie było z czego to by i odpowiednia gospodarka nie pomogła.
Jeszcze się nie spotkałem żeby przyniosły coś z niczego tylko przez odpowiednią gospodarkę :)))

Z przyrodą to tak jak z kobietą (jest naga ,a zawsze ma co dać ) .Tak jest i u mnie .Jednak zawsze jak odpowiednio wszystkim pokierujesz to będziesz miał więcej wszystkiego .Jest takie powiedzenie cyt .,,dobra organizacja pracy to połowa sukcesu ,,Jak żle będziesz robił przy pszczołach to nawet na bogatym terenie nie wiele weżmiesz miodu .Tak nawiasem ,dobrze wiesz jaka jest wydajność z ha ziemi 1-4 klasy ,a jaka z 6 kl i choćbyś na głowie stawał jak masz tylko 20cm ziemi ciemnej (nie czarnej ) a reszta to piach nadający się tylko do budowy to jaka może być wydajność z ha takiej ziemi .Mam rodzine w Żółkiewce i Radecznicy (twoje strony lubelskie ) i tam było im ciężko nakopać piachu do budowy domu więc mam pojęcie jak jest na takim terenie jak tam ,a jak jest u mnie (tym bardziej że też uprawiałem swoje pole .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 03 maja 2018, 11:53

Z rodzinnej miejscowości do Żółkiewki czy Radecznicy nie mam daleko. Fakt ziemie są tam niezłe. Ale mam i pasieki w innym zakątku Lubelszczyzny (ziemie typowo betonowe) gdzie sam piasek. Jak coś pada to i coś jest, jak susza to wielkie G. I tutaj się z Tobą zgodzę, odpowiednia gospodarka coś pomaga. Ale pamiętajmy o jednym " z pustego i Salomon nie na leje". I żeby stawać na głowie i nie wiem jak prowadzić ta gospodarkę i tak G.

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 03 maja 2018, 19:34

janusz.szalaj pisze:
Piotr67 pisze:Witam
I Ty kolego narzekasz na słabe pożytki , jak pszczoły natargały tyle nakropu ? , dobry płaczek jesteś :)

Wiesz gdzie mieszkam ,od ciebie to 10km .Przyjedż to zobaczysz jakie mam pożytki (zresztą znasz moje okolice ) .To że przyniosły to tylko zasługa prowadzenia odpowiedniej gospodarki .

Panie Januszu ja też mam słabe ziemie, może by Pan uchylił rąbka tajemnicy tej odpowiedniej gospodarki?
Pozdrawiam
nobikarina.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 04 maja 2018, 20:38

Odkryje Ci całą tajemnice nie tylko rąbek .Podstawa silna rodzina na wiosne (dużo młodej pszczoły zimowej nie spracowanej póżnym karmieniem ).Karmienie kończymy 30 sierpnia i na ten dzień 7-8 ramek z czerwiem .Ramka pracy to podstawa (wycinamy co 10 dni -walka z warrozą) .Ul ciepły (ocieplony ) najlepiej dwurodzinny .Lepsza termika w zime i wiosną .Nadstawki nie wysokie do 15 cm i wstawiamy dość wcześnie odsłaniając tylko 3 uliczki .Nadstawki ciepłe .Do nadstawek na początek ciemne plastry ,póżniej dopiero dajemy węze do nadstawek tak koniec kwietnia .Nie utrzymujemy silnych rodzin (odbierając czerw kryty w zależności od siły ) .W tym roku do 30 04 odebrałem po 2 ramki czerwiu krytego i dajemy węze nie rozbijając kuli czerwiu .Zawsze muszą mieć w rodni żelazny zapas .Po lipie odbieramy miód i podkarmiamy małymi dawkami (07 co dwa dni )do 20 -23sierpnia na rozczerwienie matki .Po 22 08 zalewamy gniazdo dużymi dawkami tak aby na ostatniej ramce było od zewnętrznej strony poszyty pokarm do pół ramki .Tak robie w ulu wz dwurodzinnym .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Nobikarina

Postautor: Nobikarina » 05 maja 2018, 14:14

Dzięki Panie Januszu!Pan to ma doświadczenie, widać że pszczelarzy Pan kupe lat.
Pozdrawiam
nobikarina.

Wróć do „Prace w pasiece”