dodatkowy zawór w miodarce

Nowości i recenzje sprzętu pszczelarskiego
podkrakus

dodatkowy zawór w miodarce

Postautor: podkrakus » 17 paź 2018, 11:16

Proszę o pomoc. Od jakiej wielkości miodarki opłaca się montować dodatkowy zawór w miodarce, albo od ilu w pasiece? Dzięki.
podkrakus

Awatar użytkownika
Krzyżak

Re: dodatkowy zawór w miodarce

Postautor: Krzyżak » 17 paź 2018, 17:24

Od żadnej.

podkrakus

Postautor: podkrakus » 17 paź 2018, 20:30

Dzięki, czyli to tylko wyciąganie kasy?
podkrakus

Beeman

Postautor: Beeman » 17 paź 2018, 21:09

podkrakus pisze:Proszę o pomoc. Od jakiej wielkości miodarki opłaca się montować dodatkowy zawór w miodarce, albo od ilu w pasiece? Dzięki.

Witam, wybacz ze odpowiem pytaniem. Czy odsklepiales kiedykolwiek ramki i ile to czasu zajmuje? Powodzenia

podkrakus

Postautor: podkrakus » 18 paź 2018, 14:22

Wybaczam :)
Tak, odsklepiałem. Dopiero dwa razy w życiu, i to stosunkowo długo. Ale tak sobie myślę, że może dochodzi się z czasem do większej wprawy, lub kupuje nóż elektryczny. Ale tutaj pojawia się też właśnie pytanie o skalę. Myślę, że w moim przypadku nie będę potrzebował takiego zaworu (amatorska pasieka stacjonarna, max 20 uli). Ale zawsze to byłby jakiś zysk cennego czasu. Po prostu pytam lepszych ode mnie.
podkrakus

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 18 paź 2018, 15:53

Co prawda jeszcze tego nie przetestowałem, ale podobnież najszybciej idzie odsklepianie opalarką elektryczną na ciepłe powietrze. Warunek, plastry jasne, nieprzeczerwione.

Nikt mi nie wmówi, że takie łamią się przy wirowaniu, mi się nie łamały. Oczywiście rotacja plastrów musi iść wg planu tj węza plus ze dwa, trzy odciągnięte do miodni, z miodni do rodni a z rodni do topiarki parowej.

Wirowałem jasne połówki dadantów bez drutowania i się nie łamały, podobnie jak nie połamały mi się zandery z jednym drutem przez środek ramki.

Korzystam z przegonek. Bo przy telepaniu pszczół z jasnych, o tak wtedy bardzo łatwo połamać plaster. A dwa nie ma użerania się z pszczołami i pogoda mniej istotna na czas odbioru.

Awatar użytkownika
Krzyżak

Postautor: Krzyżak » 18 paź 2018, 19:39

Kilka lat odsklepiałem opalarką, nic się nie łamie. Tak jak piszesz muszą być jasne plastry.
Generalnie uważam, że plastry powinny iść w ulu z góry na dół a nie odwrotnie.
Minus opalarki jest taki, że nie idzie nią wyrównać plastra tak jak nożem.
Jeżeli chodzi o prędkość to nóż i opalarka działają z porównywalną prędkością.
Najszybciej idzie grzanym "dłutem" zamontowanym na stałe. Wychodzi jakieś 5sek na ramkę.

podkrakus

Postautor: podkrakus » 18 paź 2018, 22:23

Dzięki za odpowiedzi. Ale co z tym dodatkowym zaworem, opłaca się czy nie?
podkrakus

Beeman

Postautor: Beeman » 19 paź 2018, 03:16

Witam. Ile ramkowa ta miodarka?

podkrakus

Postautor: podkrakus » 19 paź 2018, 08:04

No właśnie jestem przed kupnem. Póki co kręcę na ręcznej4 plastrowej kasetowej. Planuję radialną na 32 ramki 1/2 Dadanta, a być może na 42.
podkrakus

manio:)

Postautor: manio:) » 19 paź 2018, 09:38

Do 20 uli ? Wystarczy to co masz ,żeby tylko było co wirować się martw. Co to jest ten dodatkowy zawór bo jako ciemniak i wstecznik nie jarzę ?

Beeman

Postautor: Beeman » 19 paź 2018, 15:32

manio:) pisze:Do 20 uli ? Wystarczy to co masz ,żeby tylko było co wirować się martw. Co to jest ten dodatkowy zawór bo jako ciemniak i wstecznik nie jarzę ?

Witam i o zawor spustowy.

podkrakus

Postautor: podkrakus » 19 paź 2018, 15:33

Niestety, pożyczona. Chodzi mi o zysk na czasie, zawodowo robię co innego. Tylko czy warto, dlatego pytam bardziej doświadczonych.
podkrakus

Beeman

Postautor: Beeman » 19 paź 2018, 15:40

podkrakus pisze:No właśnie jestem przed kupnem. Póki co kręcę na ręcznej4 plastrowej kasetowej. Planuję radialną na 32 ramki 1/2 Dadanta, a być może na 42.

Witam. No i przy tym pozostan. Chyba ze cale miodobranie chcesz zrobic w 15min. Jedynie zmien na naped elektryczny. Jak masz duzo pieniedzy to powieksz pasieke. powodzenia

podkrakus

Postautor: podkrakus » 19 paź 2018, 15:43

Beeman pisze:Witam i o zawor spustowy.

Zapytać chyba można, przecież miodarkę kupuje się na lata, a nie co sezon. Tak jak napisałem, obecna nie jest moja więc i tak muszę kupić. A pieniędzy wiele nie mam, stąd też i pytanie.
Dzięki za podpowiedzi.
podkrakus

Beeman

Postautor: Beeman » 20 paź 2018, 06:23

podkrakus pisze:
Beeman pisze:Witam i o zawor spustowy.

To sprostowanie pytania o co pytasz bylo do kol. manio.

Zapytać chyba można, przecież miodarkę kupuje się na lata, a nie co sezon. Tak jak napisałem, obecna nie jest moja więc i tak muszę kupić. A pieniędzy wiele nie mam, stąd też i pytanie.
Dzięki za podpowiedzi.

Nie spienjaj sie. Oczywiscie ze pytac mozna, po to jest forum. Jednak jak pytasz o cos to podaj mozliwie jak najwiecej detali aby uzyskac najlepsza odpowiedz. Przy 20stu ulach wystarczy najtansza trzy- cztero ramkowa z napedem elektrycznym (dla wygody). Ja bym wybral kosz na cala ramke koniecznie. Dodatkowy zawor jest zbedny i nie potrzebny. Zyczyl bym sobie aby podczas miodobrania moj proces byl tak wyżyłowany aby to stanowilo problemem. Powodzenia w zakupach.

podkrakus

Postautor: podkrakus » 20 paź 2018, 09:57

Beeman pisze:
Nie spienjaj sie.

Nie spieniam się. Dzięki za radę.

W kasetowej, której używałem (ukraińska) fatalnie się czyści kasety. Nie wiem, czy podobnie jest przy innych kasetowych. Dlatego myślałem o radialnej. Fakt, czasami trzeba zwirować ramki gniazdowe - tak miałem z nawłocią w tym roku. Wtedy rzeczywiście, z radialną jest problem, a kasetowa na całą ramkę daje radę.
podkrakus

Beeman

Postautor: Beeman » 20 paź 2018, 20:51

Witam. Ja nie mam problemu z myciem. Moja technika to mycie zimna woda na poczatku, nastepnie ciepla i goraca. Pamietaj ze sprzet musi byc jak najbardziej uniwersalny. Dlatego ja nie wyobrazam sobie miodarki bez mozliwosci wirowania pelnych plastrow. Powodzenia

podkrakus

Postautor: podkrakus » 20 paź 2018, 21:25

Beeman pisze: Pamietaj ze sprzet musi byc jak najbardziej uniwersalny. Dlatego ja nie wyobrazam sobie miodarki bez mozliwosci wirowania pelnych plastrow. Powodzenia

Owszem, dlatego stosuje się "przekładki" diagonalne do wirówek radialnych. Wtedy wchodzą pełne plastry, co prawda mniej, ale zawsze coś. Dzięki, również życzę powodzenia.
podkrakus

Franciszek

Postautor: Franciszek » 23 paź 2018, 22:20

Mam taką wirówkę z kwasówki - uniwersalna, można wirować całe plastry, jak i połówki, diagonalnie lub promieniście. Wchodzi całą ramka Dadanta - 6 sztuk, jak i połówki - 12 sztuk.
Była mało używana i jest w idealnym stanie. Do odsprzedania i koledze już dawno napisałem na pw, ale przecież może dalej szukać, pytać i dyskutować.:)))
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu”
„Głupio robi ten, kto nie czytuje gazet, ale jeszcze głupiej ten, kto wierzy we wszystko, co w nich wyczyta” (August von Schlözer, niemiecki historyk i publicysta, 1735-1809)

Wpisz do wujka Google: płociczno.com

Wróć do „Wyposażenie pszczelarza”