Pracownia pasieczna

Nowości i recenzje sprzętu pszczelarskiego
ZDZISŁAW

Re: Pracownia pasieczna

Postautor: ZDZISŁAW » 08 gru 2013, 10:30

Z atestami jest sprawa powazniejsza jak myslicie ,wszystko zależy od okolicznosci sprzęt bez atestu dopuszczającego do kontaktu z zywnościa [sprzęt jako całosc a nie jego poszczegulne elementy] jest zgodnie z przepisami wyposażeniem które nie ma racji bytu przy sprzedazy bezposredniej.
Produkt spozywczy który "spotkał" sie w którejkolwiek fazie produkcji z urządzeniem nie atestowanym nie nadaje sie do spozycia przez ludzi i organ kontrolujący moze zarządzić jego wycofanie na koszt wprowadzającego -mogą to być np.słojki .

To czy będziemy mieli taliego pecha to juz inna sprawa ,ale jak juz obecnie coś kupujemy to kupjmy rzecz przydatną pod każdym względem i tym"papierkowym" .

Tomasz

Postautor: Tomasz » 10 gru 2013, 01:06

Sprzęt typu miodarke musi mieć atest wiec jak lekarz powie ze nie zaakceptuje to nie ma odwołania. Prawo wymaga atestu a na samorobke nikt go nie wystawi. Dotyczy to miodarke, dostojników, wiader, stołów do odsklepiania

Pogodny Piątek
Kontaktowanie:

Postautor: Pogodny Piątek » 10 gru 2013, 19:03

Tak i nie. U mnie inspektor nie pytał o atesty. Poinformował mnie wcześniej, że stoł i miodarka ma być z nierdzewki. Inna sprawa, że są atestowane plastikowe wanienki do odsklepiania, to też nie wchodziło w grę. Sprawdził za to atesty na odstojnikach z tworzywa. Podsumowując: trzeba sprawdzić wymogi u siebie, bo rozporządzenie interpretowane jest dość różnorodnie.
Pasieka Pogodny Piątek
Michał Piątek
http://www.pogodnypiatek.pl

asan

Postautor: asan » 10 gru 2013, 19:13

Nie miał prawa odrzucić narzędzi czy wyposażenia które ma atest. Choćby zostało zrobione z pralki frania i osi od trabanta.

Mariuszczs

Postautor: Mariuszczs » 10 gru 2013, 21:19

z pralki frania powinno być ok bo emaliowana :)

Awatar użytkownika
heroink

Postautor: heroink » 10 gru 2013, 22:23

Mariuszczs pisze:z pralki frania powinno być ok bo emaliowana :)

To chyba jakiś nowszy model :D, bo ja pamiętaj jak moja śp. babcia miała franię ocynk z drewnianymi wałkami do wyżymania :P
Ale nie ma co się śmiać nie dalej jak z 2 lata temu widziałem w ART-DOMie franię emaliowaną za 400 zł. mniejsza i bez drewnianych wałków ale zawsze to frania :( :D
be free
bee

"a żądłem chcesz!?"

Tomasz

Postautor: Tomasz » 11 gru 2013, 01:01

Stricte wg prawa ma mieć atest ze jest dopuszczone do kontaktu z żywnością. Jeśli ktos interpretuje ze samorobki sa do zaakceptowania to działa bezprawnie, ale bierze to na siebie. Moje osobiste zdanie jest takie, ze prawo ma pomagać, ułatwiać... Jednak zapisy prawne sa czasem tak skonstruowane, ze zamiast pomagać to utrudniają. To tak jak z przygotowywaniem obiadu: żona robi obiad dla męża i dzieci w domu. Jednak w szkole takie warunki jak w domowej kuchni nie przejdą bo meble kuchenne sa drewniane lub z płyty a nie z kwasowki... Tylko pytanie ktory obiad lepszy? Ten z domu czy ten gdzie normy prawa sa zachowane w myśl przepisów...

QBA

Postautor: QBA » 20 mar 2015, 21:14

Witam czy pomieszczenie koniecznie musi posiadac 2.5 m wysokosci? Dawny garaż posiada wys. 2.2m. Na poczatku miał byc to pokoj. Teraz jednak pojawił się pomysł przekształcenia. Czy ktos miał z tym problem?

Pogodny Piątek
Kontaktowanie:

Postautor: Pogodny Piątek » 21 mar 2015, 16:44

Kolego, w rozporządzeniu nie ma o tym mowy, przynajmniej nie przypominam sobie.
W każdym razie moja pracownia w najniższym miejscu ma 1,8 m, w najwyższym właśnie około 2,3. Nie było problemów.
Pasieka Pogodny Piątek
Michał Piątek
http://www.pogodnypiatek.pl

QBA

Postautor: QBA » 21 mar 2015, 20:19

dziekuje za odpowiedz, gdzies znalazlem wlasnie opis wymagan. Bylo wlasnie o wysokosci, ale jak mowisz ze nie bylo problemu to pięknie.

Nacek

Postautor: Nacek » 21 mar 2015, 20:33

2,5 m dotyczy pomieszczeń mieszkalnych, przy działalności gospodarczej jest 3m ale nie wiem czy dotyczy wszystkich rodzajów, przy pracowni jest tak jak pisze Pogodny Piątek, w rozporządzeniu nic o tym niema.
Naprawę świata najlepiej rozpocząć od siebie.

Filluś

Postautor: Filluś » 11 wrz 2018, 02:33

Czy duży stół do odsklepiania jest wymagany czy wystarcza małe wanienki z nierdzewki takie jak w linku
https://lyson.com.pl/sprzetpszczelarski ... 22502.html

https://lyson.com.pl/sprzetpszczelarski ... 37452.html

MARBERT

Postautor: MARBERT » 11 wrz 2018, 16:51

Takie wystarczą.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 11 wrz 2018, 18:53

Najlepiej idź do PLW i zapytaj o wytyczne. Bywa, że w tym samym województwie każdy powiatowy podchodzi inaczej do tematu

Awatar użytkownika
Krzyżak

Postautor: Krzyżak » 11 wrz 2018, 19:56

Filluś pisze:Czy duży stół do odsklepiania jest wymagany czy wystarcza małe wanienki z nierdzewki takie jak w linku
https://lyson.com.pl/sprzetpszczelarski ... 22502.html

https://lyson.com.pl/sprzetpszczelarski ... 37452.html

Napisz w opisie technologicznym, że sprzedajesz miód w plastrach i nic nie będziesz potrzebował ;)

Wróć do „Wyposażenie pszczelarza”