ul wielkopolski

Nowości i recenzje sprzętu pszczelarskiego
jedrek

ul wielkopolski

Postautor: jedrek » 25 mar 2015, 21:21

Prosze o opinie na tak czy nie.

Awatar użytkownika
dudi

Re: ul wielkopolski

Postautor: dudi » 25 mar 2015, 21:31

Kolego na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Dzisiaj w większości z ula wielkopolskiego została tylko szerokość ramki :)

Na pewno ul korpusowy, a ramkę musisz dopasować pod swoje pożytki

TadeuszB

Postautor: TadeuszB » 26 mar 2015, 18:05

Proszę rzucić monetą,proszę rzucić monetą.

Awatar użytkownika
górski_pszczelarz
Kontaktowanie:

Postautor: górski_pszczelarz » 27 mar 2015, 08:31

jeśli wielkopolski to albo 12-14 ramkowy, albo ramka 18-20. W standardowy nie ma co iść, bo ma zbyt ciasne gniazdo. Ja niestety o tym nie myślałem zakładając pasiekę i teraz cały czas myślę o wymianie uli na inne.
Matki pszczele Buckfast, Elgon 2017 z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele-2017/

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 27 mar 2015, 08:36

górski_pszczelarz pisze:jeśli wielkopolski to albo 12-14 ramkowy, albo ramka 18-20. W standardowy nie ma co iść, bo ma zbyt ciasne gniazdo. Ja niestety o tym nie myślałem zakładając pasiekę i teraz cały czas myślę o wymianie uli na inne.

W 100% zgadzam się z Tobą. Ul wielkopolski jest ok jeżeli wywozisz pszczoły na pożytki długotrwałe i obfite, ale tam każdy ul się sprawdzi... Na akację, czy lipę musisz już kombinować z połówkami, ograniczaniem matki i brniemy w nadmiar roboty. Czekam za materiałem na ule 1/2 dadanta i z pojedynczej deski sklepię sobie kilka szt. Może wlkp 18 cm też się sprawdzi. Pożyjemy zobaczymy.
Miśkowa Pasieka

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 27 mar 2015, 09:00

Albo ramka podwyzszona do 30 cm oraz wysoka dennica pod rodnią lub w innej kombinacji -pierścień dystansowy .
Ma to ta zalete ze nie potrzeba jest wymiana uli tylko lekki "tuning" powierzchnia do zaczerwienia pozostaje podobna jak w 12-13 ramkowych .

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 27 mar 2015, 09:17

ZDZISŁAW pisze:Albo ramka podwyzszona do 30 cm oraz wysoka dennica pod rodnią lub w innej kombinacji -pierścień dystansowy .
Ma to ta zalete ze nie potrzeba jest wymiana uli tylko lekki "tuning" powierzchnia do zaczerwienia pozostaje podobna jak w 12-13 ramkowych .

Mamy w kole jednego prekursora tej metody, zobaczymy po roku jak ten eksperyment wyjdzie. Tylko jak dobrać do takiej ramki miodarkę? Chyba łatwiej jest przejść na 2x18cm, ramki z suszem podocinać i gotowe. Jak będzie pogoda to w przyszłym tygodniu chciałbym podłożyć pierwsze korpusy z suszem 18cm pod korpusy wlkp.
Miśkowa Pasieka

mirco

Postautor: mirco » 27 mar 2015, 12:56

Witam! Zdzisław to pięknie ujął "tuning". Ja to robie drugi rok. Nowe robie oczywiście wysokie 30 cm. To tylko 4 cm wiecej od wlkp. Do zimowli aż 4 cm wiecej. Wystarczy pierścien 4 cm, i ul po tuningu. pozdro mirco

Awatar użytkownika
Bartkowiak
Kontaktowanie:

Postautor: Bartkowiak » 27 mar 2015, 13:08

Fajnie by było obracać na jesieni ul wielkopolski (przy zabudowie zimnej na tylną ściankę lub na bok przy ciepłej) i wtedy karmić. Mamy ramkę wąsko-wysoką. Tylko układ komórek nie pasuje. Chociaż w ulu obrotowym też dają radę :)
Kupiłem kiedyś kilka uli szafkowych z ramką wielopolską obróconą - układ zapasów, zimowla, rozwój wiosną - rewelacja. Mniej tez trzeba karmić.
http://www.miodybartkowiaka.pl
Jestem zawodowym pszczelarzem. Gospodaruje na 85 rodzinach pszczelich.
Moje zdjęcia przyrodnicze: http://www.facebook.com/dzikastronagminydopiewo/
Cytując dudi-ego :-)
"Jak nie nadążasz za pszczołami to je sprzedaj, a kup sobie żółwia, on wolniej chodzi może dasz radę."

Awatar użytkownika
górski_pszczelarz
Kontaktowanie:

Postautor: górski_pszczelarz » 27 mar 2015, 15:11

Bartkowiak pisze:Fajnie by było obracać na jesieni ul wielkopolski (przy zabudowie zimnej na tylną ściankę lub na bok przy ciepłej) i wtedy karmić. Mamy ramkę wąsko-wysoką. Tylko układ komórek nie pasuje. Chociaż w ulu obrotowym też dają radę :)
Kupiłem kiedyś kilka uli szafkowych z ramką wielopolską obróconą - układ zapasów, zimowla, rozwój wiosną - rewelacja. Mniej tez trzeba karmić.

Miałem kiedyś takie ule z odwróconą ramką wielkopolską. Super sprawa z zimowlą, niestety ramka wysoka do mnie nie przemawia. A w moich ulach źle zaprojektowana była miodnia. Także po kilku sezonach poszły na ognisko, a pszczoły trafiły do wielkopolskich.
W każdym razie dla początkującej osoby ul idealny. Natomiast lepiej wg mnie od razu zaczynać od właściwego ula i na nim uczyć się gospodarki. Ja niestety popełniłem drobny błąd i teraz mam dylemat :)

mirco

Postautor: mirco » 27 mar 2015, 16:39

Witam! Ja takich uli wlkp z odwróconą ramką mam jeszcze ok 50 szt. Zimowla super, ale to jeden plus. Na pasiece stacjonarnej trzeba je wykorzystać. Są jeszcze w dobrym stanie, szkoda w ogień. Który gorszy przerzucam pszczółki do wlkp podwyższonego a drewno rozpałka. Pozdrawiam mirco

jedrek

Postautor: jedrek » 27 mar 2015, 21:21

[quote="TadeuszB"]Proszę rzucić monetą,prosz Moneta wskazała wielkopolski.Fajnie że temat się rozwija ciekawe posty praktyków .Ja mam tylko wlkp. W sytuacji mojej 60 uli kompletnie wyposażonych przejście na inną ramkę jak to zrobić.

Nacek

Postautor: Nacek » 27 mar 2015, 21:42

jedrek pisze:60 uli kompletnie wyposażonych przejście na inną ramkę jak to zrobić.

Sprzedać wszystko i w to miejsce kupić np. odkłady na innej ramce
Naprawę świata najlepiej rozpocząć od siebie.

Awatar użytkownika
górski_pszczelarz
Kontaktowanie:

Postautor: górski_pszczelarz » 27 mar 2015, 22:13

Nacek pisze:
jedrek pisze:60 uli kompletnie wyposażonych przejście na inną ramkę jak to zrobić.

Sprzedać wszystko i w to miejsce kupić np. odkłady na innej ramce

to chyba najgłupsze rozwiązanie. Najlepiej stopniowo przechodzić na inną ramkę, uzupełniając nowe ule za pomocą np. pakietów zrobionych u siebie, a stare sprzedawać z pszczołami na wiosnę.

Jeśli chodzi o kupno odkładów to lepiej robić samemu pakiety, mamy pewność co do matek, zdrowotności pszczół i jakości. A z odkładami różnie bywa, chyba że mamy pewne źródło.

Tomasz2020

Postautor: Tomasz2020 » 28 mar 2015, 20:43

Ja miałem pszczoły na ramce wielkopolskiej standardowej i miodnia 3 nadstawki 13cm... Przeniesione były z WZ. Bardzo fajnie się sprawowały te ule ale niestety pszczoły nie dożyły wiosny... Zaczynam od 1 rodziny w WZ...

pasieka u brzozy

Postautor: pasieka u brzozy » 01 sty 2017, 19:58

Jeśli pszczoły nie przeżyły zimy to trzeba szukać przyczyny. Od 6 sezonów mi tylko osypały się na varroze 3 ule i tyle z moich strat. Ul Wielkopolski. Myślę, że każdy się w to pcha bo jest popularny. Ramka 26 cm i 10 w gnieździe to do dupy (5 sezonów za mną w tych ulach). Ciasno, pszczoły w gniazdo naniosą, 10 ramka to ramka pracy. Dostawiałem moim koleżanką 1/2 korpusik na czerwienie nad gniazdo i nic nawet 1 jajeczka na robotnicę.
Co do ramki 30 cm. Nie mam takiej chodź znajomy pszczelarz zaczyna coś robić na tej ramce. Powiem tak, nie wyobrażam sobie jak w tym ulu wymienić ramki z gniazda co sezon na nową węzę. A korpus taki z miodem to dźwig trzeba, Tej zimy mam 3 ule na 18 cm, 5 uli na 26 i jeden warszawiak korpusowy na tam chyba 14 ramek(na ten ul dwa 1/2 korpusy z poszerzanymi ramkami na 35 mm) zobaczymy jak mi się będzie gospodarować na tym.
Powiem szczerze, że gdyby nie pszczelarz który "wepchnął" mi ul wlp to pewnie nie miał bym ramek o szerokości 36 cm. (Drugi sezon jeszcze nie miałem za dużo doświadczenia i wiedzy XD)
Teraz myślę nad langstroth'em 2/3 czy tam 3/4. I wniosek z tego taki, że musisz sobie wypróbować jaki ul Ci najlepiej pasuje. Pozdrawiam.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 01 sty 2017, 22:19

pasieka u brzozy pisze:... Dostawiałem moim koleżanką 1/2 korpusik na czerwienie nad gniazdo i nic nawet 1 jajeczka na robotnicę.
Co do ramki 30 cm. Nie mam takiej chodź znajomy pszczelarz zaczyna coś robić na tej ramce. Powiem tak, nie wyobrażam sobie jak w tym ulu wymienić ramki z gniazda co sezon na nową węzę. A korpus taki z miodem to dźwig trzeba ...
Teraz myślę nad langstroth'em 2/3 czy tam 3/4. I wniosek z tego taki, że musisz sobie wypróbować jaki ul Ci najlepiej pasuje. Pozdrawiam.

to było podstawić pod spód byś miał kilka koszyków jajek
o ciekawe spostrzeżenia kolega ma ... wymiana ramek ... dźwig ...

jacraf

Postautor: jacraf » 01 sty 2017, 23:51

pasieka u brzozy pisze:Jeśli pszczoły nie przeżyły zimy to trzeba szukać przyczyny. Od 6 sezonów mi tylko osypały się na varroze 3 ule i tyle z moich strat. Ul Wielkopolski. Myślę, że każdy się w to pcha bo jest popularny. Ramka 26 cm i 10 w gnieździe to do dupy (5 sezonów za mną w tych ulach). Ciasno, pszczoły w gniazdo naniosą, 10 ramka to ramka pracy. Dostawiałem moim koleżanką 1/2 korpusik na czerwienie nad gniazdo i nic nawet 1 jajeczka na robotnicę.
Co do ramki 30 cm. Nie mam takiej chodź znajomy pszczelarz zaczyna coś robić na tej ramce. Powiem tak, nie wyobrażam sobie jak w tym ulu wymienić ramki z gniazda co sezon na nową węzę. A korpus taki z miodem to dźwig trzeba, Tej zimy mam 3 ule na 18 cm, 5 uli na 26 i jeden warszawiak korpusowy na tam chyba 14 ramek(na ten ul dwa 1/2 korpusy z poszerzanymi ramkami na 35 mm) zobaczymy jak mi się będzie gospodarować na tym.
Powiem szczerze, że gdyby nie pszczelarz który "wepchnął" mi ul wlp to pewnie nie miał bym ramek o szerokości 36 cm. (Drugi sezon jeszcze nie miałem za dużo doświadczenia i wiedzy XD)

Artona zapytaj specjalistę od uli korpusowych bo z tego co czytałem według jego wiedzy langhstroth to jest za mała ramka i pszczoły idą w mniejszej siłe do zimowli ,a wywożone na różne pozytki z duzym bagażem warrozy liczonej w dziesiątkach tysięcy .dlatego każdy langhstrotowiec łączy ule w sierpniu jak popadnie po 3 sztuki bo taki dobry ten ul. Tym bardziej ramke 18 cm wielkopolską gdzie na wiosne zostaje kilka uliczek pszczoł.

jm

Postautor: jm » 02 sty 2017, 00:16

jacraf pisze:...Artona zapytaj specjalistę od uli korpusowych bo z tego co czytałem według jego wiedzy langhstroth to jest za mała ramka i pszczoły idą w mniejszej siłe do zimowli ...

A kto to jest tym takim specjalistom od uli korpusowych, który by twierdził, że langstroth ma za małą ramkę?
Do czego on niby ma za małą ramkę?
Cała idea uli korpusowych leży między inny w tym, że tam nic nie jest za małe ani za duże.
Jak gdzieś coś zaczyna być za małe, to dostawia się korpus i na odwrót.
Dodatkowo można sobie dobrać odpowiednie dla siebie rozmiary korpusów.
Pozdrawiam, Józef.

Franciszek

Postautor: Franciszek » 02 sty 2017, 04:36

Aleś walnął z tym "specjalistom", on pewnie taki specjalista, jak Ty spec od ortografii.
Czegoś takiego jeszcze nigdzie nie wyczytałem, ani nie słyszałem!!!:)))

Mam ule 1/2 D - masz może jakiego specjalistę od nich?:)
A wiesz coś w ogóle o ulach Langstroth'a? Czy w ogóle wiesz co to za ul?!!!
"Niedoświadczony daje wiarę każdemu słowu”
„Głupio robi ten, kto nie czytuje gazet, ale jeszcze głupiej ten, kto wierzy we wszystko, co w nich wyczyta” (August von Schlözer, niemiecki historyk i publicysta, 1735-1809)

Wpisz do wujka Google: płociczno.com

Wróć do „Wyposażenie pszczelarza”