ul wielkopolski

Nowości i recenzje sprzętu pszczelarskiego
pasieka u brzozy

Re: ul wielkopolski

Postautor: pasieka u brzozy » 02 sty 2017, 17:25

to było podstawić pod spód byś miał kilka koszyków jajek
o ciekawe spostrzeżenia kolega ma ... wymiana ramek ... dźwig ...[/quote]

No dźwig. Ja mam 17 lat (no 18 już rocznikiem XD) ale jak podniosę sobie korpus na 26 cm pełen miodu (10 ramek) to robi mi się aż słabo, a plecy bolą mnie przez następne kilka dni, na jeden ul 2 korpusy razy 9 hmm pierdziele dziękuje. Dodam, że nie jestem jakimś chuderlakiem bo 183 cm wzrost u i 95 kg żywej wagi, mięśni itp..
"Wymiana ramek" jak inaczej nazwać wycofanie już przy-czarnawych ramek (po zeszłym sezonie i zimie) i zastąpienie ich węzą czy tam świeżo co odbudowanym węzo-suszem lub suszem ????

jacraf

Postautor: jacraf » 02 sty 2017, 18:45

pasieka u brzozy pisze:to było podstawić pod spód byś miał kilka koszyków jajek
o ciekawe spostrzeżenia kolega ma ... wymiana ramek ... dźwig ...

No dźwig. Ja mam 17 lat (no 18 już rocznikiem XD) ale jak podniosę sobie korpus na 26 cm pełen miodu (10 ramek) to robi mi się aż słabo, a plecy bolą mnie przez następne kilka dni, na jeden ul 2 korpusy razy 9 hmm pierdziele dziękuje. Dodam, że nie jestem jakimś chuderlakiem bo 183 cm wzrost u i 95 kg żywej wagi, mięśni itp..
"Wymiana ramek" jak inaczej nazwać wycofanie już przy-czarnawych ramek (po zeszłym sezonie i zimie) i zastąpienie ich węzą czy tam świeżo co odbudowanym węzo-suszem lub suszem ????

Kolego ul wielkopolski jest dla mężczyzn w wieku produkcyjnym 25-45 lat przynajmniej 80 kg wagi, a nie dla majtków co mają po 17 lat.

pasieka u brzozy

Postautor: pasieka u brzozy » 02 sty 2017, 19:00

Kolego ul wielkopolski jest dla mężczyzn w wieku produkcyjnym 25-45 lat przynajmniej 80 kg wagi, a nie dla majtków co mają po 17 lat.[/quote]

Ul dopasowany do wieku pszczelarza hehe. A jak ktoś a pierdzielisz. Jakby ktoś był chętny mi pomóc to bym się cieszył... a tak to nikogo i radz sb sam.
Na plecy to mogę sb nosić (60 kg to nic na barkach) ale czasem ciężko nawet na brzuch coś podnieść. Z ciekawości postawie korpus 26 cm na wagę (z miodem oczywiście).

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 02 sty 2017, 19:06

jacraf pisze:
pasieka u brzozy pisze:to było podstawić pod spód byś miał kilka koszyków jajek
o ciekawe spostrzeżenia kolega ma ... wymiana ramek ... dźwig ...

Kolego ul wielkopolski jest dla mężczyzn w wieku produkcyjnym 25-45 lat przynajmniej 80 kg wagi, a nie dla majtków co mają po 17 lat.

Te ciężkie korpusy z miodem powinny cieszyć.
marektomala1979

karol377

Postautor: karol377 » 02 sty 2017, 19:37

Taki korpus wazy 25-30 max, zalezy jeszcze z czego masz zrobiony.

pasieka u brzozy

Postautor: pasieka u brzozy » 02 sty 2017, 22:41

W teorii 25-30 kg w praktyce słońce, upał, kombinezon razy zmęczenie. Znajomy pszczelarz zawsze zakłada sobie pas (wiem co to) alby mu się nic nie stało.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 02 sty 2017, 23:27

Bardzo dobry ul?

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 05 sty 2017, 15:20

18tka wielkopolska i po problemie. Korpusy lżejsze bierzesz po 2, cięższe pojedynczo. Ul składający się z 3 korpusów, dennicy, daszka spinasz pasem i przenosisz samemu trzymając właśnie za pasy. Nie musisz się schylać, naprężać ani dźwigać. Na przewózki bardzo dobry a w pasiece stacjonarnej niezmiernie wygodny.
Mam już porównanie z langiem 2/3 i pod kątem noszenia 18tka wygrywa. Nie wiem jak z miodem i rozpędem na wiosnę. Wielkopolskie pełne, które zostały będą mi służyć tylko do odkładów. Nie chcę już rodzin produkcyjnych w tych ulach.
Miśkowa Pasieka

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 06 sty 2017, 11:19

:)

ani myślę zmieniać lepsze na gorsze
mam 1/2 dadanty

Pozdrawiam
ps. oczywiście założenie co do nieśności jaj przyjąłem subiektywnie wg mojej najlepszej oceny do moich skromnych warunków (matka, dopływ wziątku, pogoda inne takie)
nie wątpię, że różne "wunder wafele" mają o wiele lepsze matki niż ja ale od wszelkiej maści mitomanów lepiej trzymać się z daleka
ilość ramek zakładam ciasne ulożenie w tym jedna trutowa oczywiście wyliczenia teoretyczne ale ja takie przyjąłem dla siebie, każdy może zakładać co sobie chce, mamy niby wolność

aha trzeba doliczyć sobie jeszcze powierzchnię na odparowywanie nektaru i składowanie pierzgi ale to w moim przypadku nie mam zamiaru zdradzać jeszcze jak będzie ustawiona ta fabryka miodu
Załączniki
Zrzut ekranu z 2017-01-06 11-18-41.png
Zrzut ekranu z 2017-01-06 11-18-41.png (45.59 KiB) Przejrzano 5465 razy

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 06 sty 2017, 12:02

i ma zupełną rację p Leszek pisząc iż 1 korpus LN3/4 pomieści wszystko (widać z pow. wyliczeń) tylko, ja nie chcę mieć wszystkiego w jednym bo plastry na koniec sezonu mają zwyczajnie trafić do garnka
co do 360 to mi się nie podoba, że to 360 (a dlaczego to widziałem w zimie)
o wadze już pisałem

pozdrawiam

aha! jak to było? jeden korpus za mało a dwa za dużo, ciekawe że dla 18tki nadal ta prawidłowość jest zachowana patrząc na tą tabelkę com przygotował

Apiholik

Postautor: Apiholik » 07 sty 2017, 10:33

A Kol. na gniazdo takie 2×9 1/2 dadanta z powodzeniem wystarcza ???
To bardzo ciekawe ? Bo to mi się kojarzy z kreatywną księgowością .
Pozdrawiam
Apiholik

Tomasz2020

Postautor: Tomasz2020 » 07 sty 2017, 16:03

Ja poszedłem w wielkopolskie 1/2 każda kondygnacja taka sama...Zimowla na 2 korpusach i 3 jako poduszka... W sezonie 6 korpusików... Ktoś pomyśli przecież to 60 ramek, a ja powiem że tylko 60 ramek. Przecież operujemy korpusami a nie ramkami.

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 08 sty 2017, 20:52

Tomasz2020 pisze: Przecież operujemy korpusami a nie ramkami.

I tak i nie ;) Bywa z tym różnie

Apiholik

Postautor: Apiholik » 08 sty 2017, 22:16

Uuu uu uch . To ja dopiero przed chwilą w innym wątku doczytałem że to chodzi o tylko jeden osmioramkowy korpus 1/2 dadanta (na gniazdo) . Jak to ma być całosezonowo ........? no to ręce opadają .
Ktoś jeszcze ogranicza matki przez cały sezon na 4 ramkach Dadanta? , lub na 5,5 ramki wlkp ?

Widocznie Darek odwalił kawał dobrej roboty :-)

Może trzymać pszczoły przez cały sezon ulikach weselnych ? napewno nie byłoby problemu z dźwiganiem .:-)
Lekko i przyjemnie :)
Pozdrawiam

jacraf

Postautor: jacraf » 08 sty 2017, 22:22

tikcop ty sie lepiej za matematyke nie bierz bo ta tabelka to bujdy na resorach .

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 09 sty 2017, 01:06

Coś mi też nie gra na pierwszy rzut oka, chyba że Tomek nas tak odsadził, że nie kumamy klocków.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 09 sty 2017, 12:37

tikcop1 pisze::)

ani myślę zmieniać lepsze na gorsze
mam 1/2 dadanty

Pozdrawiam
ps. oczywiście założenie co do nieśności jaj przyjąłem subiektywnie wg mojej najlepszej oceny do moich skromnych warunków (matka, dopływ wziątku, pogoda inne takie)
nie wątpię, że różne "wunder wafele" mają o wiele lepsze matki niż ja ale od wszelkiej maści mitomanów lepiej trzymać się z daleka
ilość ramek zakładam ciasne ulożenie w tym jedna trutowa oczywiście wyliczenia teoretyczne ale ja takie przyjąłem dla siebie, każdy może zakładać co sobie chce, mamy niby wolność

aha trzeba doliczyć sobie jeszcze powierzchnię na odparowywanie nektaru i składowanie pierzgi ale to w moim przypadku nie mam zamiaru zdradzać jeszcze jak będzie ustawiona ta fabryka miodu

Się po głowie drapię i pojąć nie mogę. Wszędzie równo, ale sobie więcej... no konkretnie to w tym wypadku trochę mniej. Te matki też coś mało jajczą u Ciebie. Bywa.
Mam ramki 1/2 dadanta w domu. Ni chu chu mi w ręce to nie leży. No jakieś takie krótkie. Wiesz jak jest... de gustibus. 2/3 lang już jakaś inna historia. Do tego plastikowe ramkiki i beleczki po 3mm - pewnie wielkość plastra jak u Sinior Leszka w langu 3/4 :D
A 18tki jak to 18tki, są. Pałętają się, użyć tego zawsze warto bo chętnie czekają. W przygotowaniu kolejne ule na tę ramkę... wióry lecą.
Miśkowa Pasieka

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 12 sty 2017, 00:59

Witam

Tak! 1 korpus na rodnię na 8 ramek ½ dadanta w okresie od 1go maja do lipca, a jak? a po co Wam jeszcze mącić? Już i tak namieszałem. To przepraszam. I faktycznie podrasowałem ciut tabelkę tu i tam, no i sobie na tej ½ D dałem inaczej niż powinienem bo … za dużo.

Kula czerwiu … inaczej matka zaczerwi w wąskim poziomym wyłomie skalnym a inaczej pod odwróconą szeroką balią.

Dupa nie pszczelarz ze mnie no przyznaję się bez bicia ale za 15-20 lat może pojmę i może wpadnę na to jak właściwie gospodarzyć na odpowiednim ulu a nie na wynalazku. Uli mam niewiele w porównaniu do Was, właściwie wielkie nic. Ale mi starczy.

Darka nie mieszajcie do tego.

Trzymajta się chłopaki na ciepło bo za oknem zawitało właśnie ocieplenie klimatu.

Pozdrawiam. To widzimy się w maju znowu.

Pewnie trza będzie znowu wiosną podmiatać jak to u gamonia przystało.

ps.

Ile wg Was jest tak naprawdę czerwiu w byle jakim ulu w takim maju/ czerwcu na przykład ??? tylko bez podsypywania i bez podkładania z innych uli! Bo nie robiłem tego ani wiosną ani latem.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 12 sty 2017, 22:14

jakieś 40 000 jednostek niezależnie od matki i typu ula

Wróć do „Wyposażenie pszczelarza”