Kombinezon

Nowości i recenzje sprzętu pszczelarskiego
manio:)

Re: Kombinezon

Postautor: manio:) » 02 sie 2017, 14:31

fux pisze:I tak temat zamienił się na - ,, kto jest bardziej rozebrany przy pszczołach "

jeden mi się chwalił ,że go użądliła w czubeczek :) , nie ma żartów :)

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 02 sie 2017, 17:16

Michał Nowak możesz napisać jakie dawki stosujesz pokrzywy i kobylaka? Aktualnie u mnie daje tylko pokrzywę, ale od przyszłego pokarmiania chcę dodać do pokrzywy kobylaka i może korę dębu. Pokrzywę daje w proporcji 40L syropu 3:2 - 80g suszonych liści pokrzywy. Kobylak też planowałem dawać tak samo, czyli na 1litr - 2 gramy suszonego korzenia. Kobylak mam kupowany, niby u mnie rośnie, ale jakoś tak nie miałem weny do wykopywania :) Może jakąś plantacje zrobię na przyszłość z nasion :)

P.S. Zioła gotuje z 10 min i zostawiam na ~24h, a potem mieszam syrop.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 03 sie 2017, 08:57

Z nasion kobylaka zrobiłem odwar, czyl iok 5 min gotowałem nasiona zerwane na łodygach. Poczekałem aż ostygnie. Nie ważyłem tego, zerwałem tyle, żeby zmieściło się w sporym garnku i zalałem wodą - 3 l. Manewr powtórzyłem 2 razy, więc miałem ok 6l odwaru.
Pokrzywę włożyłem do beczki, w której mieszam syrop. Pocięte na drobno kawałki ok 10 dużych pokrzyw - niestety nie mam aktualnie na działce młodych, które polecał Pan Janusz Szalaj. Zalałem te pokrzywy wodą bezpośrednio z węża ogrodowego i odstawiłem na ok 2h. Woda zrobiła się przez ten czas bardzo ciemna. Pokrzywy wyłowiłem, dodałem odwaru z kobylaka i dałem cukru. Syrop ok 1:1. Wczoraj zerknąłem to pobrały całość, czyli po ok 3l na rodzinę. Zerknąłem do kilku gniazd to w ulu 18tce przybyło po 3 ramki jajek w 24h... dostały też po kolejne 2l i spokój. Następną dawkę dostaną najwcześniej 21.08.
W weekend będę na innej pasiece i chyba manewr powtórzę również tam. Efekt piorunujący. Ustały też rabunki. Widać tylko osy.
Miśkowa Pasieka

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 03 sie 2017, 09:13

Michał Nowak pisze:Pokrzywy wyłowiłem, dodałem odwaru z kobylaka i dałem cukru. Syrop ok 1:1.

Z tego co czytam to ten kobylak stosują na biegunki i anemię (szczaw - podobnie jak szpinak - ma w sobie żelazo).

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 03 sie 2017, 09:42

Więcej żelaza ma pokrzywa. Kobylak z mojej wiedzy podobnie jak kora dębu, czy dziurawiec ma zapobiegać nosemie. Nic mnie to nie kosztowało, więc dlaczego miałbym nie dodawać go do syropu. Na pewno nie zaszkodzi, bo 2 lata temu też stosowałem. Wówczas miałem najniższy % spadków zimowych.
Miśkowa Pasieka

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 03 sie 2017, 14:34

Michał Nowak pisze:Więcej żelaza ma pokrzywa. Kobylak z mojej wiedzy podobnie jak kora dębu, czy dziurawiec ma zapobiegać nosemie. Nic mnie to nie kosztowało, więc dlaczego miałbym nie dodawać go do syropu. Na pewno nie zaszkodzi, bo 2 lata temu też stosowałem. Wówczas miałem najniższy % spadków zimowych.

Myślę od samego rana o tym kobylaku, i zupełnie nie rozumiem jak żelazo i szczawian wapnia miałby działać na nosemę.

W ogóle to zastanawiam się nad rodzajami nosemy, bo gdyby się tak zastanowić to:

1) nosema apis - wiosenna - porównałbym raczej do rozwolnienia (przepraszam za "nieprzyjemne" tematy dotyczące wypróżniania). Na rozwolniene u ludzi z doświadczenia stosuje się węgiel aktywny, czekoladę (magnez), oraz kwas fosforowy (coca-cola).

2) nosema cerana - jesienna - porównałbym raczej do zatwardzenia (pszczoły nie dają rady się wypróżniać) i na to u ludzi stosuje się siemię lniane, maślankę, oraz sok z kiszonej kapusty (odbudowa flory bakteryjnej).

Nie mam pojęcia dlaczego dodawanie żelaza oraz szczawianu wapnia ma być dobre na którąkolwiek z nosem....

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 03 sie 2017, 14:44

Kobylaka stosuje się od wielu lat, zanim jeszcze słyszano o nosema cerane, więc zakładam, że stosowano go przeciwko zwykłej biegunce pszczelej. Pszczelarz, który mnie uczył zalecał dawać razem z kobylakiem korę dębu i dziurawiec. Dodam, że ten człowiek ma już prawie 90 lat a spadki zimowe ma minimalne lub żadne.
Miśkowa Pasieka

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 03 sie 2017, 15:45

endriu11111111

Kobylak znany i stosowany jest od starożytności i w wielu krajach - oczywiście u ludzi (ale nie tylko, bo wielu pszczelarzy go używa z pozytywnym skutkiem - zimowla) , co nie zawsze musi przykładać się na pszczoły, a dobrym tego przykładem jest masa środków z probiotykami stosowanymi u ssaków z przeznaczeniem dla pszczół, co jest, w mojej opinii, błędem i nieporozumieniem, a może bezwzględnym marketingiem? Przypomnę, że my jako zwierzęta nie znamy nawet własnego ciała i mikroorganizmów bytujących w naszych trzewiach. Pszczoły są jeszcze dalej, ale pomału odkrywamy ich wnętrze i mikroorganizmy, które je wspierają.

Tutaj coś więcej na ten temat:
http://journals.plos.org/plosone/articl ... #abstract0

Korzeń kobylaka u ludzi – radix rumicis crispae/radix lapathi zawiera znaczne ilości żelaza (0,63%), witaminy C, oksymetyloantrachinony (ok. 4%), emodynę, kwas chryzofanowy, garbniki (ok. 5%) i szczawiany i inne. Żelazo i garbniki działają wspólnie ściągająco i absorbująco, natomiast antrachinony i szczawiany – przeczyszczająco. Poprawia trawienie i przyswajanie składników pokarmowych. Wzmaga wydzielanie żółci i soku trzustkowego. Hamuje rozwój drożdżaków i bakterii ropnych oraz beztlenowych. Korzystnie działa na organizm gruźlików. Nie jest wskazany przy kamicy moczowej, szczególnie gdy kamienie powstają z soli kwasu szczawiowego.

Jeżeli chodzi o kiszoną kapustę (sól), to nie polecam jej dawać pszczołom, bo skrócisz ich życie w sposób znaczny. To są elementarne kwestie, które zostały naukowo udowodnione. Ta wiedza jest bardzo stara, bo pochodzi z badań przeprowadzonych już w latach 60.

źródło:
"Piskovoi et al. (1964) found that common table salt, sodium chloride, in levels as low as 0.125% in sugar syrup, caused dysentery and mortality in caged bees. Bees in overwintering colonies with honey stores containing 0.35 to 1.16% salt were dying prematurely."

To, że pszczoła coś pobiera, nie oznacza, że to jest dla niej dobre. Przypomnij sobie kolorowy miód i fabrykę M&M'sów we Francji.

Wracając jeszcze do probiotyków/prebiotyków - często takie środki/produkty mają w sobie drożdże browarnicze, wielu ludzi stosuje je jako zastępstwo pyłku, a one również skracają życie pszczół.

źródło:
http://www.apimondia.com/congresses/201 ... rjanic.pdf

TadeuszB

Postautor: TadeuszB » 03 sie 2017, 19:09

Z kombinezonu gładko przeszliśmy w pokrzywy.

fux

Postautor: fux » 03 sie 2017, 20:20

TadeuszB pisze:Z kombinezonu gładko przeszliśmy w pokrzywy.

I to w samych spodenkach :)

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 03 sie 2017, 21:16

No to teraz trzeba by odwirować ten ziołomiód z pokrzywy .Odbieram w bluzie i spodnie texasy (bo po co ryzykować )
Obrazek
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 03 sie 2017, 22:13

Ja polecam dodać rosółek wołowy może być knur albo winiar co kto czym dysponuje a syrop w proporcji 3,7 cukru do 2 koma 1 koniecznie zagęscić wodą po wypłukaniu skarpetek. Efekt jakiś najpewniej będzie...

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 03 sie 2017, 22:56

tikcop1 jak próbujesz kogoś wyśmiać, to warto zrobić to dobrze i na jakimś poziomie. Nie rozumiem, co się tam na Twoim serduszku urodziło, ale nie służy to niczemu dobremu, a próby wylewania swojej frustracji na mnie, mogą spowodować jeszcze większą frustrację u Ciebie, bo ja zwykle nie nadstawiam drugiego policzka. Oczywiście często ignoruje takie infantylne zaczepki, ale do czasu :) Wszyscy jesteśmy tylko ludźmi i popełniamy błędy - ja za konstruktywną krytykę jestem wdzięczny. Czuje się wolnościowcem i szanuje wybór innych - jak chcesz być klaunem forumowym, to droga wolna, ale mnie takie coś nie specjalnie rusza, a już na pewno nie imponuje. Apeluje do Ciebie i reszty prześmiewców o merytoryczne wypowiedzi lub zapraszam na PW, jak macie jakiś problem ze mną.

Jedyne co przychodzi mi do głowy, to kwestie, które wymieniłem wyżej - może używaliście któregoś ze specyfików, a ja teraz piszę i podaje dowody naukowe na ich szkodliwość. To nie jest nic personalnego, przedstawiam tylko swoją perspektywę i nie ma co odbierać tego osobiście. Nie taki był mój cel. To jest forum pszczelarskie, na którym wypowiadamy się na temat pszczół i ja z tego korzystam. Ja też mogę się mylić i wcale się tego nie wstydzę.

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 03 sie 2017, 23:48

Xpand pisze:Jeżeli chodzi o kiszoną kapustę (sól), to nie polecam jej dawać pszczołom, bo skrócisz ich życie w sposób znaczny. To są elementarne kwestie, które zostały naukowo udowodnione. Ta wiedza jest bardzo stara, bo pochodzi z badań przeprowadzonych już w latach 60.

Kolego Xpand każdy szuka optymalnej mieszanki, najlepszej dla swoich podopiecznych. Jeżeli chodzi o mnie taką mam mniej wiecej taktykę, że dawkuje swoim pszczołom to co mnie samemu wpływa na korzyść.

I tu tobi się problem jeżeli chodzi o twoje zioło kobylaka, bo nie cierpię zupy szczawiowej, a szpinak lubię w niewielkiej ilości, najlepiej z jakimś makaronem lub w pierogach.

Jak ostatnio żona na urlopie nad morzem zakupiła mi pierogi z dorsza z sałatką ze szpinaku, to pierogi zeżarłem ze smakiem, a szpinak musiała zjeść małżonka, bo ja tylko podziubałem.

Co do zaś badań odnośnie soli w kiszonkach dla pszczół, to nie obraź się, ale uważam to za brednie. Kolego lekarz ci tego nie powie, ale po np. Antybiotykoterapii najłatwiejszym sposobem odbudowy flory bakteryjnej jelit jest spożywanie kiszonek, oraz maślanki.

Ja ci nie mówię żebyś żarł sól, natomiast spróbuj opierdzielić z rana soku spod kiszonej kapusty, zobaczysz jak w południe bedziesz pierdział.

Papier wszystko przyjmie, nawet najbardziej bzdurną naukową gadaninę, natomiast czytając to wszystko trzeba mieć na uwadze hasło "nie ufaj swojemu lekarzowi".

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 04 sie 2017, 08:47

Nie ma się co sprzeczać co jest dobre a co be. Każdy da pszczołom to co uważa za słuszne, nawet jeżeli to placebo tylko dla pszczelarza. Pozytywne nastawienie, że "będzie dobrze" też działa.
Co do kobylaka kolego Andrzeju, to nie daje się tego pszczołom jak człowiekowi szczawiu. Liście nie są pszczołom potrzebne tylko nasiona. Odwar z nich jest i dla ludzi bardzo cenny.

Wczoraj odebrałem na kolejnej pasiece resztkę miodu i pszczoły dostały syrop. W sobotę będę miał chwilę to zajrzę do nich, ale mogę się założyć, że wszystko będzie pięknie poukładane w plastrach a matki rozczerwią się na dobre.

Co jest zauważalne po podaniu syropu to znaczący wzrost pierzgi w ulach. Pszczoły zachęcone pożytkiem znoszą pyłek z dziewanny i wszystkiego co zostało w polu. Mam jeszcze poławiacze, więc widzę jak wzrosła też ilość pyłku w nich.

Co do stosowania ziół w ogóle. Niegdyś było sporo nieużytków. Na wsi każdy miał czosnek, cebulę, rzodkiew etc. kwitło mnóstwo ziół z których nektar dawał pszczołom więcej niż monokultury rzepaku, czy gryki. Teraz w ogrodach tylko jakieś turki, czy inne goździki. Pszczoły nie mają wyboru i biorą co jest. Wierzę, że dostarczając pszczołom zioła nie szkodzę im a do jałowego cukru dodaję chociaż jakieś mikroelementy, których nie mogą już znaleźć w polu.
Znamienne jest również na czym widzę pszczoły teraz: oregano (dosłownie od rana do wieczora), melisa, przegorzan i śnieguliczka. W przyszłym roku zadbam jeszcze o czosnek, tymianek i rozmaryn.

PS. Może MOD mógłby przenieść posty niezwiązane z tematem do innego wątku?
Miśkowa Pasieka

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 04 sie 2017, 13:04

[quote="Michał Nowak"]
W przyszłym roku zadbam jeszcze o czosnek, quote]
Witam
Chcesz posadzić czosnek żeby dodawać go do podkarmiania ? Czy tylko po to żeby pszczoły go oblatywały ?
PS. Czosnek ozimy ( np. Harnaś ) możesz jeszcze posadzić w tym roku ( początek października ) a zbierasz go koniec czerwca do 10 lipca najlepiej sadzić duże ząbki
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 04 sie 2017, 13:13

Żeby go oblatywały. Za domem mam jakieś 1000m2 działki, na której trzymam część pszczół. Co roku coś im dosadzam, akacje, lipy, maliny... Teraz już trzeci rok nic tam nie było koszone, więc powyrastało pełno kwiatów - zmobilizowałem się właśnie i znalazłem jak się nazywają, to jarzębiec. W tym roku wyrosły przez deszcze rekordowo wysokie bo na prawie 2m. Pszczoły jak jest pogoda przynoszą z nich sporo żółtego pyłku. Do tego trochę wyki, nostrzyk biały, dziewanna...
Będę miał sporo nasion przegorzanu, więc tymianek, rozmaryn i czosnek powinny dobrze się tam wkomponować.
Miśkowa Pasieka

MARBERT

Postautor: MARBERT » 04 sie 2017, 19:32

dodaj lubczyk, przyda się i małżonce w kuchni. Czyli maga ja lubię i gotuję czasami, więc często używam.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 04 sie 2017, 22:22

Dieta musi być urozmaicona sama z siebie. Pchanie na siłę na wszelki wypadek leków i ziół (to też leki) nie jest wg mnie rozsądne. Dotyczy to wszelkich organizmów żywych w tym nas ludzi. Stąd mój pierwszy złośliwy wpis. Ja daje tylko cukier rozpuszczony w zimnej wodzie na zimę plus zimuje na zimno. I jest naprawdę dobrze. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 21 sie 2017, 23:32

tikcop1 emocje trochę opadły, więc popełnię jeszcze jeden wpis w temacie dodatków do syropu. Zadaj sobie jedno pytanie, czy możesz postawić znak równości między miodem i syropem cukrowym? Czy zamiast miodu dajesz pszczołom coś lepszego/gorszego?

Zioła dodawane do syropu cukrowego znacząco poprawiają kondycje pszczół - to jest uproszczona konkluzja z publikacji naukowej. Zostało to empirycznie udowodnione, więc dla mnie nie ma nic więcej do dodania na ten temat. Oczywiście są też zioła, które skracają życie pszczoły. Nie będę linkował konkretnej publikacji, na której się opieram, bo wydaje mi się, że mija się to z celem. Dużo czasu poświęcam na odszukanie wiedzy z danego zagadnienia i tym samym zachęcam innych do poszukiwań. Dzięki temu dyskusja na forum stanie się bardziej merytoryczna.

Jeżeli chodzi o kobylaka, to na jego temat i nosemy wypowiadał się Pan Cezary Kruk - również zachęcam do poszukiwań i wyciągania własnych wniosków.

P.S. Kiszonki ogólnie uważam, za "superfood", szczególnie dla ludzi. Sól pszczołom też jest potrzebna, ale kluczem są odpowiednie dawki.

P.S. 2 Też jestem za przeniesieniem postów, które nie dotyczą kombinezonu, do innego tematu - może "Dodatki do syropu cukrowego"?

Wróć do „Wyposażenie pszczelarza”