Jak usunąć nagar w podkurzaczu

Nowości i recenzje sprzętu pszczelarskiego
tikcop1

Re: Jak usunąć nagar w podkurzaczu

Postautor: tikcop1 » 15 paź 2017, 13:49

Tak myślałem. Winny użyszkodnik.

No nic zamiast biegać za próchnem i cudować (z wielkością kawałków, siłą nacisku, twardością, temperaturą i inną wiedzą tajemną - to nie kucie katany dla samuraja) wolę kupić worek króliczej ściółki. Tam żywicy nie ma. Bo liściaste z atestami. I tli się wystarczająco. A pszczoły mam wyraźnie spokojniejsze. Podkurzacz czyszczę gwoździem większym. Spróbuję pozbyć się sitka. Dalej będę stosował wiórki bo są zawsze powtarzalne. Dziękuję za podpowiedź. Pan jest inny niż niejeden zarozumialec (typu wiem ale nie powiem).

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 15 paź 2017, 19:33

janusz.szalaj pisze:W pszczelarstwie wrzesień 2017 jest artykuł pt. minimalizm pszczelarski (dobrze by było przeczytać ) .Albo jesteśmy gadżeciażami ,albo pszczelarzami .Bez urazy .

Rozumiem, że do rozpalania podkurzacza używasz zapalniczki/zapałek? No to za pomocą takiego palnika rozpalisz wygodniej i szybciej, to czysty pragmatyzm i ułatwianie sobie pracy. Jeden taki kartusz kosztuje ~3-4zł, czyli tyle ile zapalniczka. Idąc Twoim tokiem rozumowania, to można ludzi z podkurzaczem nazwać gadżeciarzami, bo przecież dzicy biegają, trzymając w dłoni kupkę tlącej się ściółki i tak z ręki dmuchają na pszczoły. Można? Można! I w dodatku w zgodności z naturą lol.

P.S. Do podkurzacza używam wiórów i listewek, których mam pod dostatkiem z budowy uli i ramek. Liściaste i iglaste - co chcę, każdym materiałem paliłem w podkurzaczu i nie widzę w tym nic nadzwyczajnego, czy zdrożnego. Oczywiście materiał powietrzno-suchy.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 15 paź 2017, 20:02

Xpand pisze:Rozumiem, że do rozpalania podkurzacza używasz zapalniczki/zapałek? No to za pomocą takiego palnika rozpalisz wygodniej i szybciej, to czysty pragmatyzm i ułatwianie sobie pracy. Jeden taki kartusz kosztuje ~3-4zł, czyli tyle ile zapalniczka. Idąc Twoim tokiem rozumowania, to można ludzi z podkurzaczem nazwać gadżeciarzami, bo przecież dzicy biegają, trzymając w dłoni kupkę tlącej się ściółki i tak z ręki dmuchają na pszczoły. Można? Można! I w dodatku w zgodności z naturą lol.
P.S. Do podkurzacza używam wiórów i listewek, których mam pod dostatkiem z budowy uli i ramek. Liściaste i iglaste - co chcę, każdym materiałem paliłem w podkurzaczu i nie widzę w tym nic nadzwyczajnego, czy zdrożnego. Oczywiście materiał powietrzno-suchy.

Do rozpalenia używam zapałek ,i nie kosztują 3-4 zł ,a tak samo dobrze podpalę tylko na igliwie sosnowe .Nikomu nie zabraniam palenia i podpalania czym chce ,tylko podpowiadam czym palić aby nie było dużo nagaru .Kupka tlącej się ściółki to nie to samo co podkurzacz .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Miszczunieczku

Postautor: Miszczunieczku » 22 mar 2018, 15:01

Ostatnio miałem okazję czyścić swój podkurzacz z nagaru. Najmocniej zanieczyszczony był kominek. Wyjąłem z niego sitko, a następnie na kominek od strony wewnętrznej oraz do paleniska wlałem spirytus przemysłowy. Podpaliłem. Powstał spokojny, niebieski płomień. Poczekałem aż całość wygaśnie samoczynnie. Następnie odwróciłem podkurzacz i stuknąłem kilkukrotnie o beton. Oderwały się całe płaty nagaru. Pozostałą część wykruszyłem szerokim płaskim wkrętakiem. I w ten sposób wyczyściłem podkurzacz. Pozdrawiam!

Wróć do „Wyposażenie pszczelarza”