Miodarka kasetowa elektryczna czy ręczno-elektryczna?

Nowości i recenzje sprzętu pszczelarskiego
Miszczunieczku

Miodarka kasetowa elektryczna czy ręczno-elektryczna?

Postautor: Miszczunieczku » 31 sty 2018, 11:51

Witam pięknie wszystkich użytkowników forum!
Mam na imię Tomek i to mój pierwszy temat na tym forum. Proszę zatem o wybaczenie jeśli moje zapytanie wydaje się zbyt banalne lub temat został umieszczony w niewłaściwym dziale.
W tym roku chcę wymienić swoją miodarkę. Stara umarła, a wybór nowej przez dłuższy czas nie dawał mi spokoju. Znalazłem w końcu producenta solidnych miodarek. Wirówka będzie wykonana na zamówienie. Zdecydowałem się na kasetową 4-ramkową. Mam natomiast problem z wyborem napędu.
W przypadku elektrycznego kasety będą ustawione promieniście do osi wirnika, a siła odśrodkowa ułoży je równolegle do ściany bębna. Zmiana obrotów spowoduje odwirowanie drugiej strony plastra.
Napęd ręczno-elektryczny wymusza, aby kasety były od razu ustawione równolegle do ścian bębna. Po odwirowaniu pierwszej strony plastrów kasety trzeba będzie odwrócić ręcznie i odwirować drugą stronę.
I tutaj pojawia się problem: którą opcję wybrać? Przyznam się bez bicia, że napęd ręczno-elektryczny rozważam tak "na wszelki wypadek" gdyby popsuł się elektryczny. Natomiast wyłącznie elektryczny powoduje, że w trakcie procesu wirowania w ogóle nie będę musiał ingerować wewnątrz bębna.
Do miodarki zostanie zamontowany sterownik półautomatyczny z pokrętłem do regulacji obrotów. Używając innego sloganu: miodarka z grubych i mocnych materiałów, ale bez zbędnych bajerów i dodatków.
Bardzo proszę o pomoc w dokonaniu właściwego wyboru. Za każdą pomoc, sugestię, radę bardzo dziękuję.
Pozdrawiam!

Nacek

Re: Miodarka kasetowa elektryczna czy ręczno-elektryczna?

Postautor: Nacek » 31 sty 2018, 11:58

Ja wybrał bym elektryczną ponieważ należę do ludzi leniwych.
Naprawę świata najlepiej rozpocząć od siebie.

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 31 sty 2018, 12:12

Nacek pisze:Ja wybrał bym elektryczną ponieważ należę do ludzi leniwych.

A cena tej solidnie wykonanej miodarki?
marektomala1979

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 31 sty 2018, 13:30

Ja też elektryczny, szkoda zabawy na ręczny napęd.

Miszczunieczku

Postautor: Miszczunieczku » 31 sty 2018, 14:17

Plan jest taki, aby kupić od poniższego producenta:
https://www.olx.pl/oferta/miodarka-radi ... f82bf3ac02
Cena wstępna to ok. 4000 zł. Nie powinna przekroczyć wskazanej sumy. W pierwszej wersji planowałem zakupić poniższą:
http://www.pszczelarz.epprojekt.pl/gale ... niwersalne
W ostatnim czasie za bardzo nakręciłem się na miodarkę kasetową. Rozważałem też kupno kasetowej od Łysonia, ale ich ceny bardzo poszły w górę. Spotkałem się też z opiniami, że są ładne, estetycznie wykonane, ale mają sporo wad: źle spasowane elementy, niestabilna konstrukcja, itp.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 31 sty 2018, 15:56

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 31 sty 2018, 20:04

Miszczunieczku pisze:Zdecydowałem się na kasetową 4-ramkową

Jeżeli korpusy masz 10-ramkowe to 4 kasetówka trochę do dupy, bo pasowała by 5 ramkowa (żeby korpus szedł na dwa razy). Jeżeli korpusy 12-ramkowe to pasowałoby aby było 6 lub 12. Jaka ramka ?.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 01 lut 2018, 09:27

Podobnie jak Andrzej polecam Ci miodarki z Gostynia. Sam używam i bardzo sobie chwalę.
Miśkowa Pasieka

Miszczunieczku

Postautor: Miszczunieczku » 01 lut 2018, 10:07

Posiadam korpusy na 10 ramek. Od początku używałem zwykłej miodarki diagonalnej mieszczącej 3 ramki. Dlatego miodarka z czterema kasetami będzie dla mnie wystarczającym udogodnieniem. Ofertę producenta z Gostynia też przeglądałem, ale na moje potrzeby miodarka mieszcząca 10 ramek będzie za duża. Mógłbym ewentualnie zakupić diagonalną. Nastawiłem się jednak na kasetową i chciałbym trzymać się tego wyboru.

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 01 lut 2018, 10:43

Miszczunieczku pisze:Posiadam korpusy na 10 ramek.

Ale czy ramka wlkp czy jaka inna. Bo jeżeli wlkp to ja używam takiej 5-kasetowej od Łysonia. Polecam. Nie za wielka, nie za ciężka i idzie ją samemu przenosić. Korpus idzie na "dwa strzały".

Jak się pasieka rozrośnie to nie jest bez znaczenia, bo wtedy jest walka o każdą minutę żeby ze wszystkim zdążyć. Małżonki nie lubią jak się po nocach kundzi:). Trzeba się streszczać.

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 01 lut 2018, 11:19

endriu11111111 pisze:Korpus idzie na "dwa strzały".

A jakie to ma znaczenie?
Jak nie weźmie wszystkich ramek z korpusu, to ma miodarkę inną brać?

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 01 lut 2018, 11:32

PawelKS3 pisze:A jakie to ma znaczenie?
Jak nie weźmie wszystkich ramek z korpusu, to ma miodarkę inną brać?

Jeżeli chłopina jest na emeryturze i ma pomocników to może mu nie zależeć na czasie. Ale jak jest na etacie i jest "jedoosobowy" to w środku sezonu liczy się każda minuta. Korpus na trzy razy a korpus na dwa razy wg mnie robi zasadniczą różnicę.

Dlatego się dziwię chłopakom skąd oni mają czas na te filmiki ...

Miszczunieczku

Postautor: Miszczunieczku » 01 lut 2018, 11:47

Przepraszam, że zapomniałem dodać: ramka wielkopolska. Nie jestem na emeryturze. Pracuję zawodowo, a pasiekę prowadzę hobbystycznie. Mimo wszystko zależy mi na porządnej miodarce. Jak wspomniałem wcześniej mogę za nią zapłacić 4000 zł. Miodarki od Pana Andrzeja Frąckowiaka też wyglądają na solidne. Już wcześniej zapoznałem się z ofertą Pasieki-Barć. Jeśli pojawią się problemy z tą kasetówką to ostatecznie mógłbym kupić od Pana Andrzeja, ale myślę, że zdecydowałbym się na uniwersalną diagonalną. Przyznam się szczerze, że wtedy przydałby się do takiej wirówki także napęd ręczny. Bywa, że u mnie dostawca energii elektrycznej odcina ją w najmniej odpowiednim momencie. Rozważałem też kupno poniższej:
http://konigin.pl/index.php/miodarki-ka ... ska-detail
Wybór jest duży. Muszę w końcu zdecydować, którą wybrać :-)

PawelKS3

Postautor: PawelKS3 » 01 lut 2018, 12:11

Wspieraj polskich producentów, najlepiej ze swojej okolicy.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 01 lut 2018, 13:58

Skoro masz 4tys to mieścisz się w budżecie z 10ramkową z Barci. Niczego lepszego nie trafisz. Zadzwoń do Andrzeja i się dogadaj.
Miśkowa Pasieka

Remik123

Postautor: Remik123 » 01 lut 2018, 14:52

Mam z Barci 12 ramkową i jestem bardzo zadowolony .Porozmawiaj z wlascicielem i wynegocjujesz naprawdę dobrą cenę.

Miszczunieczku

Postautor: Miszczunieczku » 01 lut 2018, 15:53

Rozmawiałem z Panem Andrzejem na temat miodarki diagonalnej uniwersalnej z napędem elektrycznym (230V/12V). Dodatkowo poprosiłem o montaż napędu ręcznego. Koszt takiej wirówki (z przesyłką) 2750 zł brutto. Wydaje mi się, że do pasieki składającej się z 23 pni taka miodarka w zupełności wystarczy.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 02 lut 2018, 08:34

Na ile ramek?
Miśkowa Pasieka

Miszczunieczku

Postautor: Miszczunieczku » 02 lut 2018, 10:16

4 ramki.

Miszczunieczku

Postautor: Miszczunieczku » 22 mar 2018, 14:53

Odświeżam temat, ponieważ miodarki jeszcze nie kupiłem, ale koncepcja już jest. Zdecydowałem się na kupno miodarki na 6 kaset. Byłem dzisiaj w siedzibie firmy Apikoz i oglądałem taką właśnie wirówkę. Wykonana bardzo solidnie, pierścień wzmacniający u góry, prosty sterownik, kasety łączone sprężynami, zawór spustowy poniżej dna, silnik z motoreduktorem zamontowany poniżej bębna, a sam bęben ma grubość 0,8mm.
Drugą miodarką, której kupno rozważam, jest Konigin:
https://konigin.pl/miodarki-kasetowe/2- ... 820mm.html
Tej nie miałem okazji obejrzeć, ale jeśli zaszłaby taka potrzeba, pojadę do Gliwic, gdzie mają siedzibę, chociaż musiałbym w obie strony pokonać prawie 600 km. Wirówka Konigin ma zastosowaną inną technologię montażu kaset. Każda z nich ma u dołu zamontowaną specjalną prowadnicę do której jest zamontowana sprężyna. Konstrukcja też wydaje się być solidna, dłuższa gwarancja (4 lata, Apikoz 2 lata), dno wykonane z grubszej blachy, troszkę inny sterownik, a silnik z przekładnią pasową. Nie wiem czy lepszy jest pasowy czy z motoreduktorem? Cenowo praktycznie wychodzi tak samo (Apikoz 4320 zł, Konigin 4451,37 zł).
Pozostaje tylko jedno pytanie: którą wybrać?
Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Pozdrawiam!

Wróć do „Wyposażenie pszczelarza”