Kilka pytań przed zazimowaniem rodzin pszczelich.

manio:)

Re: Kilka pytań przed zazimowaniem rodzin pszczelich.

Postautor: manio:) » 03 sie 2018, 22:08

Jak jest w ulu inna matka lub matecznik to od razu ją okłębiają . Przyjęcie matki może nie od razu wyglądać pięknie - jak zacznie czerwić to wtedy jest przyjęta. Jeśli pszczoły ulowe odległe rasowo od podanej matki to gorzej ją przyjmują : ganiają po plastrach, słabo karmią i zakładają mateczniki. Wygryzające się młode pszczoły lepiej zajmują się matką , a podanie ramki z czerwiem do karmienia zwiększa ilość wytwarzanego mleczka - to i matka się załapie. Nie chodzi więc o pojedyncze komórki z czerwiem , tylko mocną ramkę z czerwiem w różnym wieku, otwarty zachęci do karmienia , a z tego na wygryzieniu wygryzie się młoda pszczołą. Poza tym trzeba taką rodzinę zasilić żeby szybciej nabrała siły , bo sama może sobie nie poradzić. Późno już jest na eksperymenty.
Nie zaglądaj też za często i za długo bo to też może skutkować okłębieniem matki uciekającej przed słońcem.

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 03 sie 2018, 22:13

Witam
Jeśli nowa marka śmiga po plastrach powinno wszystko być w porządku, jeśli by im nie pasowała to by ją okłębiły od razu po uwolnieniu . Jeśli nie mają na czym pociągnąć mateczników to same plusy.
Jeśli matka śmiga po plastrach a są jakieś mateczniki dla pewności przyjęcia ja bym je pozrywał
Pozdrawiam

krisoo

Postautor: krisoo » 09 sie 2018, 22:09

Witam,
matkę UN ze sprawdzonym czerwieniem podałem 31 lipca. Dziś zajrzałem do ula i nie znalazłem żadnego jajka ani larw matkę oczywiście odnalazłem.W ulu jest obecnie 10 ramek wielkopolskich gęsto obsiadanych przez pszczoły. Pod ramkami zwisają brody. Karmię je cały czas syropem. Dużo jest młodej pszczoły. Czy matka ta jeszcze może zacząć czerwić czy raczej już nie. Co o tym myślicie. Czy reklamować matkę - przypomnę że matkę zakupiłem od Marii Gębali. Matka została podana do ula w dniu zakupu.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 09 sie 2018, 23:05

U mnie wszystkie ratunkowe lokalne psiary unasiennione i zwarty czerw kryty w każdym ulu.

Unasiennione kupuję czasem aby mi trutniami pojajczyły. Pełna ekstrawagancja co nie?

Apiholik

Postautor: Apiholik » 09 sie 2018, 23:40

Truteń nie ma ojca! Więc to faktycznie ekstrawagancja.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 10 sie 2018, 09:38

krisoo pisze:Witam,
matkę UN ze sprawdzonym czerwieniem podałem 31 lipca. Dziś zajrzałem do ula i nie znalazłem żadnego jajka ani larw matkę oczywiście odnalazłem.W ulu jest obecnie 10 ramek wielkopolskich gęsto obsiadanych przez pszczoły. Pod ramkami zwisają brody. Karmię je cały czas syropem. Dużo jest młodej pszczoły. Czy matka ta jeszcze może zacząć czerwić czy raczej już nie. Co o tym myślicie. Czy reklamować matkę - przypomnę że matkę zakupiłem od Marii Gębali. Matka została podana do ula w dniu zakupu.

Jeżeli masz taką możliwość podłóż do tej rodzinki ramkę z czerwiem otwartym. Po 2 dniach zajrzyj i daj znać.
Miśkowa Pasieka

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 10 sie 2018, 20:17

A matkę ma? Oby miał. W końcu po niej dziedziczy. Ojca nie miał ale sam może nim zostać. I ten deseń jest wart uwagi. Mylę się?

Apiholik

Postautor: Apiholik » 11 sie 2018, 07:55

Tak! Matkę ma - wyłącznie...

tikcop1 pisze:
Unasiennione kupuję czasem aby mi trutniami pojajczyły. Pełna ekstrawagancja co nie?

A więc, to argument z czapy zupełnie albo ekstrawagancja w czystej postaci.

Sprowadzone (rasowe) matki NU czy UN dają identycznej wartości (rasowe) trutnie ...

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 11 sie 2018, 13:55

Ach o ten szczegół chodzi. To już wyjaśniam kupuje detalicznie unasiennione bo a nuż a widelec to będzie w dodatku taka mega super duper matka. A potem się okazuje, że w normie. Na ja naiwny i z nadzieją to robię. To przepraszam. To przynajmniej trutni obcych niech da. I to ten skrót myślowy.

krisoo

Postautor: krisoo » 12 sie 2018, 23:02

Wracając do tematu zareklamowałem matkę i w sobotę podłożyłem kolejną matkę UN. Mam obawy tylko aby trutówki nie pojawiły się w ulu. Ramki z czerwiem otwartym nie podłożyłem bo w sobotę cały dzień byłazła pogoda co parę minut padał deszcz. W górnym korpusie pozostałych uli nie znalazłem takiej ramki a w dolnym nie miałem odwagi grzebać w taką pogodę. Zobaczymy we wtorek-środę czy będą już jakieś jajka. Czy wówczas będzie jeszcze sens podawać ramki z czerwiem otwartym.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 13 sie 2018, 20:52

Moim zdaniem to już jest za pużno na takie manewry.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 14 sie 2018, 06:33

Późno? Czy ja wiem? Robiłem odkład trzyramkowy swego czasu ostatniego sierpnia z matką UN.
Trutówki pojawiają się tylko przy dłuższym braku obecności jakiejkolwiek matki. Tobie raczej to nie groziło Na każdej ramce z czerwiem (nawet zasklepionym) po rogach ramek będzie kilkanaście komórek z jajkami. Trzeba się dobrze przypatrzeć. Rodziny pszczele czasem nie chcą czerwiu wcale. Zupełnie stopują poczym ni stąd ni zowąd matka się rozczerwia błyskawicznie. U mnie raczej to działo się jednak nieco wcześniej niż w sierpniu. A skąd ta nowa UN? Tą wadliwą odesłałeś? Było z niej zrobić niewielki odkład aby na 100% się przekonać. Tak wiem głupoty piszę. Tyle, że telewizor może być dobry a wtyczka nie wpięta do gniazdka...

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 15 sie 2018, 10:25

Odkłady można robić przez cały sezon .Tylko czy to ma sens robić je tak pużno ?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”