dezynfekcja ramek sodą kaustyczną

nimdyn
Kontaktowanie:

dezynfekcja ramek sodą kaustyczną

Postautor: nimdyn » 06 lis 2014, 18:13

Pierwszy raz zastosowałem moczenie ramek w roztworze sody kaustycznej. (ramki się ładnie wybieliły)
czy wystarczy jak ramki są następnie solidnie wypłukane wodą i poleżą kilka miesięcy czy trzeba je koniecznie jeszcze polac octem?

Awatar użytkownika
ruskiwentylator

Re: dezynfekcja ramek sodą kaustyczną

Postautor: ruskiwentylator » 06 lis 2014, 19:17

nic nie płucz, samo sie zobojętni w kontakcie z CO2 z powietrza. Pamiętaj tylko aby nie gmerać w roztworze gołymi łapami bo poparzenia ługami trudno się goją.

nimdyn
Kontaktowanie:

Postautor: nimdyn » 06 lis 2014, 19:46

Dzięki, a pracowałem zawsze w gumowych rękawicach i okularach.

TedMis

Postautor: TedMis » 07 lis 2014, 09:14

Jak to dokładnie robiłeś? Długo je w tej sodzie trzymales czy ile? I całe naraz wkladales czy po trochu?

luk.malin

Postautor: luk.malin » 11 lis 2014, 10:50

Ja tu sprzedam pomysł który ukradłem od znajomego pszczelarza.

Ramki gotuje w roztworze sody . najlepsza do tego jest 200 litrowa beczka ( można takie zdobyć w skupie złomu) robimy w pokrywie niewielki otwór, spawamy z jakiegoś pręta taki krzyżak na który można złożyć kupkę ramek ( pręt oczywiście dłuższy od wysokości beczki , po to otwór w pokrywce) z jakichś rurek spawamy obciżnik ( by ramki nie wypływały).
W ten sposób można ok 20 ramek ( wielkopolskich) na raz gotować.
Najpierw szlaufem woda pod cisnieniem oplukac ( resztki osadu splucze to) pużniej w pojemniku z roztworem octu z woda szybkie płukanie i rami do suszenia.

owadzik

Postautor: owadzik » 20 lis 2014, 20:41

ruskiwentylator pisze:nic nie płucz, samo sie zobojętni w kontakcie z CO2 z powietrza. Pamiętaj tylko aby nie gmerać w roztworze gołymi łapami bo poparzenia ługami trudno się goją.
uwaga bardzo żrący środek!! poparzyłem sobie nogę za dzieciaka, blizna do dzisiaj!!

Awatar użytkownika
ruskiwentylator

Postautor: ruskiwentylator » 21 lis 2014, 16:17

NaOH to raczej kiepska zabawka dla dziecka . Poza tym wystarczy odrobina ostrożności przy obsłudze, nie nachlapać roztworem na siebie i otoczenie i wszystko będzie ok. NaOH w formie krystalicznej zarówno jak i w roztworze bardzo chętnie reaguje z CO2 z powietrza ,pięknie przechodzi do węglanu sodu i tym samym "nie jest żrące". Zamiast płukać w roztworze octu aby zobojętnić diabelski wodorotlenek proponował bym raczej odprawienie egzorcyzmów, bo po nich przynajmniej gwoździe w ramkach nie zardzewieją.

spenser7

Postautor: spenser7 » 21 lis 2014, 19:00

a jakie stężenie robicie??

owadzik

Postautor: owadzik » 21 lis 2014, 19:43

Poco ta soda kaustyczna? czy nie wystarczy wygotować i tak wszystkie zarazki i bakterie zginą.

owadzik

Postautor: owadzik » 21 lis 2014, 19:50

Ni życzę nikomu poparzenia się tą sodą a jeżeli już takowe nastąpi to należy takowe przepłukać dużą ilością wody, naprawdę ostrożnie!!!!

Awatar użytkownika
Robi_Robson
Kontaktowanie:

Postautor: Robi_Robson » 21 lis 2014, 20:09

owadzik pisze:Poco ta soda kaustyczna? czy nie wystarczy wygotować i tak wszystkie zarazki i bakterie zginą.

Nie wystarczy .
Przez zwykłe gotowanie przetrwalników b.larvae nie usuniesz .
2% roztwór sody kaustycznej zabija endospory w ciągu 4 minut .

owadzik

Postautor: owadzik » 21 lis 2014, 20:38

Opowiem moją historię z dzieciństwa odnośnie sody kaustycznej. Otóż będąc małym chłopcem (9 LAT) bawiłem się z kolegą na wsi "pgr" w pegerach tej substancji używano wówczas do dezynfekcji kan od mleka i ów kolega
dla żartów umoczył w niej rękę i klepną mnie w nogę. Potem bawiliśmy się a gdy nas zaczęło coś szczypać postanowiliśmy umyć piekące miejsca wodą.A ,że wody bieżącej nie było przemyliśmy wodą z kałuży. Widocznie to było nie wystarczające i po przyjściu do domu miejsce poparzenia zaczęło bardzo mocno piec,
a po paru godzinach zrobiły się rany. Rany bardzo się paprały, i dzięki naszej zaprzyjażnionej położnej,która znała się na rzeczy. Pomogła mi i moim rodzicom wyjść z opresji stosując trudne do zdobycia na ówczesne czasy leki i maści. Za co jej bardzo dziękuję. O bólu przy zmianie opatrunków nawet nie wspomnę.Blizny do końca życia.Także radzę obchodzić się z sodą bardzo ostrożnie. Dzieci z daleka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Piotr Pitersen

Postautor: Piotr Pitersen » 04 maja 2018, 17:24

Po wymoczeniu ramek itp. w 2% roztworze NaOH wzrasta pH. Jakiego stężenia octu powinno się użyć, aby obniżyć pH?

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”