rój odleciał, nowa matka

cin_cin90

rój odleciał, nowa matka

Postautor: cin_cin90 » 21 maja 2015, 14:17

W niedzielę to był 10.05.15r wyroiła mi się rodzinka nie mogłem zareagować gdyż byłem w pracy a z opisu przez telefon mojego ojca laika jeśli chodzi o pszczoły nie byłem pewny czy rodzinka się roi czy tylko wietrzy ul albo oblatuje się młoda pszczoła, tak czy siak przy następnym przeglądzie okazało się że połowy pszczół nie ma i matki też nie ma. Znalazłem kilka mateczników z czego zostawiłem jeden najładniejszy, żeby matka się wygryzła po jakimś czasie zobaczyłem pusty matecznik czyli się wygryzła i matki nie znalazłem czyli teoretycznie poleciała się oblecieć z trutniami i teraz pytanie ostatni przegląd robiłem w niedzielę 17.05.15 i matki nie było ani czerwiu młodego resztki tylko starego na wygryzieniu.

Teraz pytanie, jak długo może nie być matki? i kiedy podać im ramke z czerwiem z innego ula żeby zrobiły nowy matecznik, i czy w razie czego są już w sprzedaży unasienione matki?

Łukasz
Kontaktowanie:

Re: rój odleciał, nowa matka

Postautor: Łukasz » 21 maja 2015, 20:11

W poniedziałek albo we wtorek te co będą przejrzyj jeszcze raz rodzinę. Jeśli nie znajdziesz jajeczek to znaczy ze matka się nieunasienniła albo zginęła. Wtedy możesz dać im ramkę z czerwiem otwartym. Jeśli na drugi dzień pociągną meteczniki to znaczy że na 100 % nie ma matki. Wtedy poddaj matkę od hodowcy,jest wielu coś znajdziesz.ale usuń te meteczniki co pociągneły.

Może być tak że matka będzie, ale się nieunasienni. Wtedy nie pociągną meteczniki z otwartego czerwiu. Wówczas musisz ją odnaleźć i zlikwidować bo nie przyjmą nowej matki. W takim przypadku może też ta matka nieunasienniona czerwić trutowo- po kilka jajeczek w komórce.

na przyszłość zostaw ze 3 meteczniki.
https://pasiekastachelka.wordpress.com
Moja strona, ciągle w budowie ale zapraszam do odwiedzin.

michał92

Postautor: michał92 » 22 maja 2015, 09:25

Ale jak zostawi 3 mateczniki to nie wyjdą z ula kolejne roje ?

Awatar użytkownika
Creaz
Kontaktowanie:

Postautor: Creaz » 22 maja 2015, 09:40

Łukasz pisze:W takim przypadku może też ta matka nieunasienniona czerwić trutowo- po kilka jajeczek w komórce.

na przyszłość zostaw ze 3 meteczniki.

Zdarza się, że młoda matka również czerwi na początku po kilka jajeczek w komórce i jest to całkiem normalne, a później się stabilizuje, nie oznacza to, że matka jest trutowa. Co do mateczników to Łukasz ma rację, ja bym mateczników nie zrywał wogóle - pszczoły sobie poradzą - najlepsza matka zrobi porządek. A jak usuwasz mateczniki, to jest ryzyko, że ten który pozostawisz nie był najlepszy (późno odciągnięty, może się nie wygryźć - np. mogłeś robić przegląd w momencie histolizy i uszkodzisz matkę itp.).

cin_cin90

Postautor: cin_cin90 » 23 maja 2015, 22:28

michał92 pisze:Ale jak zostawi 3 mateczniki to nie wyjdą z ula kolejne roje ?

Właśnie z tego powodu zostawiłem jeden matecznik a nie trzy, bo słyszałem ze potrafią się wyroić do reszty.

cin_cin90

Postautor: cin_cin90 » 23 maja 2015, 22:32

Łukasz pisze:W poniedziałek albo we wtorek te co będą przejrzyj jeszcze raz rodzinę. Jeśli nie znajdziesz jajeczek to znaczy ze matka się nieunasienniła albo zginęła. Wtedy możesz dać im ramkę z czerwiem otwartym. Jeśli na drugi dzień pociągną meteczniki to znaczy że na 100 % nie ma matki. Wtedy poddaj matkę od hodowcy,jest wielu coś znajdziesz.ale usuń te meteczniki co pociągneły.

Dzięki za radę zrobię jak mówisz tylko we wtorek o ile też pogoda mi pozwoli, chciałem jutro tj w niedziele zrobić przegląd ale nie zapowiada by pogoda do tego się nadawała ale we wtorek mam wolne więc zobaczymy.

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”