Rójka

piotr27x

Rójka

Postautor: piotr27x » 03 cze 2015, 22:34

witam. Półtora tygodnia temu wyszła mi Rójka ,w ulu z którego wyszła było jeszcze kilka mateczników zrobiłem z tego ula odkład 3 ramkowy i zostawiłem 1 matecznik w macierzaku gdyż nie było widać młodej matki. wczoraj sasiadka widziała lecący rój na swojej posesji zajrzałem do tego ula matecznik był wygryziony ale znowu nie było matki ale za to kilka nowych matecznikow ratunkowych. czy to możliwe ze to moje pszczoły widziała u siebie sąsiadka?czy tak osłabiona rodzina mogła się jeszcze raz wyroić?

barciu1

Re: Rójka

Postautor: barciu1 » 20 cze 2015, 19:48

Najwyraźniej kolego nie zauważyłeś miseczek matecznikowych, pszczoły je dokończyły i zasklepiły a młoda matka sie wygryzła i poszła z rójką, więc te mateczniki w ulu nie są ratunkowe .Należy zawsze bardzo dokładnie przeglądać i zostawiać jeden największy matecznik.Na następny raz pamiętaj kolego o jednej zasadzie ,ul po rójce przeglądamy NAJWCZEŚNIEJ PO 3 DNIACH.

michał92

Postautor: michał92 » 20 cze 2015, 20:17

Jak nie przeglądnie od razu to przecież pójdą mu kolejne roje.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 20 cze 2015, 21:12

najlepiej mateczniki rojowe zasklepione (jeżeli chcemy mieć takie matki )to pozamykać w klateczkach ,a nie zasklepione pozrywać i czekać aż się powygryzają (każdemu matecznikowi dać kropelkę miodu na początek jak matka się wygryzie żeby miała co jeść)póżniej zrobić sobie uliki weselne i część matek unasiennić a jedną najładniejszą zostawić w macierzaku (w razie jakiejś nieprzewidzianej sytuacji będziemy mieli matki zapasowe)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

jedrek

Postautor: jedrek » 20 cze 2015, 21:56

barciu1 pisze:Najwyraźniej kolego nie zauważyłeś miseczek matecznikowych, pszczoły je dokończyły i zasklepiły a młoda matka sie wygryzła i poszła z rójką, więc te mateczniki w ulu nie są ratunkowe .Należy zawsze bardzo dokładnie przeglądać i zostawiać jeden największy matecznik.Na następny raz pamiętaj kolego o jednej zasadzie ,ul po rójce przeglądamy NAJWCZEŚNIEJ PO 3 DNIACH.
Udowodnij mi tę zasadę 3 dni .Ja wtedy podpowiem Ci o super metodzie postępowania z rodziną wyrojoną.

barciu1

Postautor: barciu1 » 22 cze 2015, 22:14

W tej zasadzie trzech dni chodzi o to że wg. literatury matka składa jajka do ostatniej chwili, i gdy my wytniemy mateczniki (nawet miseczki) do do 3 dni pszczoły mogą zrobić matecznik z każdego jajeczka natomiast po 3 dniach larwa się wykluwa i jest karmiona pierzgą co uniemożliwia już pszczołą "przerobienie je na matkę.

Ponadto nawiązując do tego że niby w ciągu tych 3 dni pójdą kolejne roje:
"Po wyjściu pierwszego roju w rodzinie macierzystej, czyli macierzaku, brak jest przez pewien czas matki; najstarsza matka wygryza się z matecznika zwykle ósmego dnia po wyjściu pierwszego roju. Usiłuje ona zabić od razu inne matki przebywające w matecznikach; pszczoły dopuszczają do tego jedynie wówczas, gdy rodzina nie będzie się już roić. Najczęściej jednak robotnice bronią matce dostępu do mateczników, a wtedy wydaje ona charakterystyczne, piskliwe dźwięki. Inne matki, pozostając jeszcze w matecznikach, wydają przy tym dźwięki bardziej głuche ,określanie jako kwakanie. Zjawisko to, nazywane śpiewem matek, trwa 1-2 dni po czym wychodzi drugi rój.[...]"

cytat z"Poradnika Pszczelarskiego" wyd. Państwowe wydawnictwo rolnicze i leśne
autorstwa :
Mgr Czesław Bojarczuk
mgr Zofia Chomińska
Jadwiga Guderska
dr Mieczysław Lipiński
mgr Wanda Ostrowska
mgr Mieczysław Wojtacki

CYNIG
Kontaktowanie:

Postautor: CYNIG » 22 cze 2015, 22:26

"...W tej zasadzie trzech dni chodzi o to że wg. literatury matka składa jajka do ostatniej chwili, i gdy my wytniemy mateczniki (nawet miseczki) do do 3 dni pszczoły mogą zrobić matecznik z każdego jajeczka natomiast po 3 dniach larwa się wykluwa i jest karmiona pierzgą co uniemożliwia już pszczołą "przerobienie je na matkę..."

Daj do bezmatka ramkę z czerwiem odkrytym i przekonasz się czy powyższe jest prawdziwe czy nie.

piotr27x

Postautor: piotr27x » 22 cze 2015, 22:31

wiec sam jestem sobie winien, ja przejrzałem od razu. myślałem ze,jak poszła rójka i zrobie odkład będzie ok i nie zagładałem więcej do nich.mój bład ktoś się pewnie ucieszył z nowej rodzinki. jak dla mnie matka może być i z rojowego bo to po dobrej matce, chyba mojej najlepszej.

piotr27x

Postautor: piotr27x » 22 cze 2015, 22:36

raczej na starszych larwach tez cos zrobią jak nie maja innych

Piotr67

Postautor: Piotr67 » 23 cze 2015, 08:07

piotr27x pisze:raczej na starszych larwach tez cos zrobią jak nie maja innych

Witam
Robią i to na pewno ( na pewno nie będą to wartościowe matki ) dwa tygodnie temu robiłem odkłady i w jednym kombinowały ( o ile dobrze pamiętam ) tydzień zanim przestały kombimować i w końcu udało mi śię poddać matke unasiennioną :) Pozdrawiam
Pozdrawiam

barciu1

Postautor: barciu1 » 23 cze 2015, 11:14

Ja wiem że dla pszczół to "z braku laku to i kit może być zastępczy" ale po tych 3 dniach szanse na zbudowanie kolejnych mateczników kolosalnie maleją a mi jeszcze się nie zdarzyło żeby wyszedł kolejny rój.

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”