Odstępniki metalowe/plastikowe do ramek wielkopolskich

user2016

Odstępniki metalowe/plastikowe do ramek wielkopolskich

Postautor: user2016 » 05 lis 2016, 14:37

Witam, stosuje ktoś z kolegów odstępniki do ramek? Mam na myśli ramki wielkopolskie gniazdowe. Wiem powinienem mieć hoffmanowskie, ale zwykłe były w komplecie z ulami. Nie wiem jakie wybrać odstępniki plastikowe czy metalowe. No i najważniejsza rzecz to rozmieszczenie tych odstępników i ile sztuk na ramkę. Tak w ogóle ktoś próbował stosować ramki zwykłe bez odstępników?

manio:)

Re: Odstępniki metalowe/plastikowe do ramek wielkopolskich

Postautor: manio:) » 05 lis 2016, 15:09

user2016 pisze: Tak w ogóle ktoś próbował stosować ramki zwykłe bez odstępników?

to najczęściej stosowane ramki i wcale nie są niezbędne odstępniki czy hoffmany .

manio:)

Postautor: manio:) » 05 lis 2016, 18:00

to wszystko ładne , zbędne zabaweczki z których sam po pewnym czasie zrezygnujesz , poza tym mam 8 mm pomiędzy ramkami i u mnie się to nie nadaje. Zawsze warto spróbować ,żeby sprawdzić i nic nie przyjmować na wiarę . Polbart chwali sobie ramki z szerokimi boczkami - Takie hoffmany na całej długości boków ramki, bez frezu. W hoffmanach przeszkadza mi tylko kitowanie ramek, jak coś chcę przełożyć to trzeba się naskrobać. Jak się operuje całymi korpusami to ma to sens, ale zawsze w końcu coś trzeba grzebnąć. "Gołe" ramki nie stwarzają takich problemów. Również wirowanie ramek hoffmanowskich z poziomymi drutami może prowadzić do wyłamywania plastra , ale może ja jestem maruda i innym się podoba ?

pleszek

Postautor: pleszek » 05 lis 2016, 18:21

user2016 pisze:Witam, stosuje ktoś z kolegów odstępniki do ramek? Mam na myśli ramki wielkopolskie gniazdowe. Wiem powinienem mieć hoffmanowskie, ale zwykłe były w komplecie z ulami. Nie wiem jakie wybrać odstępniki plastikowe czy metalowe. No i najważniejsza rzecz to rozmieszczenie tych odstępników i ile sztuk na ramkę. Tak w ogóle ktoś próbował stosować ramki zwykłe bez odstępników?

W ulach z wregiem tylko 10 mm nie potrzeba odstepnikow ponieważ korpus czy powalka przyciska jeszcze ramki i jak pszczoly zakituja to ciezko rozerwac .Mam w tych ulach co sam robilem wregi 20 mm tak ze ramki nie sa przycisniete powalka czy gornym korpusem i podczas transportu przesowaly - nabijam odstepniki.

user2016

Postautor: user2016 » 05 lis 2016, 18:27

To teraz powiedz jak je rozmieszczasz żeby nie zaczepiały o inne odstępniki kolejnych ramek.

mario

Postautor: mario » 05 lis 2016, 18:41

Jakieś 6 lat mam ule wielkopolskie i jeszcze nigdy nie używałem odstepników . Miałem je jak zaczynałem z ulami warszawskimi. Tyle że ja nie wożę pszczół na pożytki więc sensu nie widzę , ale z tego co wiem to nabija się 2 na ramkę , jeden z góry po jednej stronie ramki a drugi na dole po drugiej . Ogólnie polecam poczytać dobrą książkę na temat .

pleszek

Postautor: pleszek » 05 lis 2016, 18:44

user2016 pisze:To teraz powiedz jak je rozmieszczasz żeby nie zaczepiały o inne odstępniki kolejnych ramek.

Nie stety tylko w jedna strone - ból ale coz

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 05 lis 2016, 22:19

na ramkach wlkp raczej nie potrzebne ,chociaż niektórzy koledzy mają ,odstepniki są wskazane na ramkach wysokich wz wp ponieważ drewno na ramkach ma tendencje do ,,kręcenia,, i ramki mogą się stykać w dolnej części ,dlatego w dolnej części ramek około 5cm na przemiennie stosujemy odstępniki ,ja osobiście używam gwożdzi tzw.papowych tylko krótkich jako odstępniki ,ponieważ mają duży łebek
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Apiholik

Postautor: Apiholik » 05 lis 2016, 23:04

Stosować czy nie ? W zależności od potrzeb , do każdego rozwiązania można się dostosować i go nauczyć . Najgorzej jest jak są pomieszane . Ja czasami z braku ramek Hoffmana , byłem zmuszony sięgnąć do starych zapasów .
Klne później aż się świeci , szybko, szybko , już chyba nie muszę dalej tłumaczyć.
Pozdrawiam
Apiholik

Rysiek

Postautor: Rysiek » 06 lis 2016, 10:26

Witam ja osobiście stosuję odstępniki plastikowe dlatego że przybija się je tylko jednym gwoździem i nie rdzewieją po jakimś czasie użytkowania ,. Przybijam tak jak wspomniał kol "janusz.szalaj" , przybijam w ten sam sposób , co pozwala na obracanie ramek w ulu , a jeśli przybijemy po jednej stronie ramki to nie mamy możliwości jej odwrócenia gdyż zahaczają o siebie. Wiem ze jest tyle samo zwolenników co i przeciwników ramek prostych z odstępnikami co i ramek hoffmanowskich .Zapraszam do obejrzenia filmiku na którym wspominam o tym https://www.youtube.com/watch?v=1i9lKC2zums

user2016

Postautor: user2016 » 07 lis 2016, 11:49

Rysiek pisze:Witam ja osobiście stosuję odstępniki plastikowe dlatego że przybija się je tylko jednym gwoździem i nie rdzewieją po jakimś czasie użytkowania ,. Przybijam tak jak wspomniał kol "janusz.szalaj" , przybijam w ten sam sposób , co pozwala na obracanie ramek w ulu , a jeśli przybijemy po jednej stronie ramki to nie mamy możliwości jej odwrócenia gdyż zahaczają o siebie. Wiem ze jest tyle samo zwolenników co i przeciwników ramek prostych z odstępnikami co i ramek hoffmanowskich .Zapraszam do obejrzenia filmiku na którym wspominam o tym https://www.youtube.com/watch?v=1i9lKC2zums

A jak rozwiązujesz problem późniejszej dezynfekcji ramek - opalanie

Rysiek

Postautor: Rysiek » 07 lis 2016, 15:27

Kąpiel w roztworze sody kaustycznej załatwia sprawę , a korpusy faktycznie opalam ( oprócz styropianów oczywiście )

user2016

Postautor: user2016 » 07 lis 2016, 16:49

Najlepiej jakby ktoś wstawił zdjęcie ramki z takimi odstępnikami

Ja znalazłem coś takiego
odstępniki rozmieszczenie.jpg
odstępniki rozmieszczenie.jpg (17.1 KiB) Przejrzano 4539 razy
Załączniki
4Frames-300x262.jpg
4Frames-300x262.jpg (24.22 KiB) Przejrzano 4531 razy

Rysiek

Postautor: Rysiek » 07 lis 2016, 21:32

Jak już to odstępniki tylko na bocznych beleczkach nigdy na górnej i dolnej bo przy wyjmowaniu ramek będziesz mielił pszczoły i robił dziury w plastrach.

Apiholik

Postautor: Apiholik » 08 lis 2016, 12:25

Powinno się pamiętać o tym że takie odstepniki, w zasadzie nie nadają się do systemu prawidłowego układu Y w gnieździe. A przynajmniej w razie chęci zastosowania prawidłowego układu Y , staną się dużą uciążliwością .
Pozdrawiam
Apiholik

user2016

Postautor: user2016 » 08 lis 2016, 12:48

Czyli co spróbować bez tych odstępników? Zakupić ten grzebień do ustawiania ramek i to by wystarczyło. Jak dla mnie przyzwyczajonego bardziej do warszawiaka, to w takim ulu wielkopolskim 10 ramkowym ciasno jest.

Wypowiadać się koledzy pszczelarze, bo nie wierze że wszyscy mają tylko hoffmany.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 08 lis 2016, 12:53

Nabijam takie w 18tkach i wlkp. W 18tkach starcza 1 szt w wlkp 2 szt. Ważne, żeby nabijać z jednej strony. Ja nabijam na lewej listewce. W 18tkach ok 5 dm od góry, w wlkp ok 2 od góry i 2 od dołu. Mogę wówczas obracać ramkę jak chcę w ulu.
Dodatkowo piszę na górnej beleczce cyfrę włożenia ramki do ula. Więcej jak 2 lata i wypad z gniazda. Wystarczy ołówkiem.
Miśkowa Pasieka

Awatar użytkownika
jawi

Postautor: jawi » 08 lis 2016, 13:40

Ja odchodzę od odstępników. Sam nabijałem na ramkach wielkopolskich na przemian, żeby móc je swobodnie obracać. Pomimo tego kupując odkłady i tak miałem konflikt. Teraz mam bez, ramki ustawiam ręcznie na oko, ale za to jak kupię rodzinę na ramkach z odstępnikami to mam większą swobodę w manewrowaniu tymi ramkami.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 08 lis 2016, 17:50

Obrazek Obrazeku mnie tak to wygląda ,ponieważ gospodaruję na ramce wz i zamiast powałki beleczki
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

DAROM

Postautor: DAROM » 09 lis 2016, 20:36

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”