Nowicjusz

MiodowyNowicjusz

Nowicjusz

Postautor: MiodowyNowicjusz » 12 lis 2016, 10:56

Hej, dopiero zaczynam przygode z pszczelarzeniem ,niby rok leci ale mysle ze to tak na prawde nic względem niektórych. I mam pare ptań a nie chce ciagle męczyć i dzwonić do tych samych osób ( pozdrawiam ich serdecznie). Mianowicie:
1. Mam jeden Ul. warszawski poszerzany no i po wyciagnieciu pustych ramek niezarobionych zostało z 6 ramek (rodzinka srednia) no i wiadomo w miejsce 7 dałem styropian po długośći by odizolować ramki z pszczołami od pustej przestrzeni plus dodatkowo styropian na długosci pod daszek . czy styropian im nie przeszkadza ? I czy mogę dodatkowo obic ul do okoła styropianem?
2. W jednym ulu wydaje mi sie ze mam za mało pokarmu czy moge zalac ramke miodemi wstawic do ula w cieplejszy dzien?
3. Czy deski z palet nadaja sie na produkowanie podstawowych uli bo wiadomo zima idzie mniej pracy a chwilowo egzaminów nie ma to bym spróbował cos sklepać moze coś się urodzi :D
Dziekuję za pomoc i przepraszam za brak swojej wiedzy w pewnych kwestiach.

pleszek

Re: Nowicjusz

Postautor: pleszek » 12 lis 2016, 13:05

Jak 6 ram zostalo to nie jest az tak zle jeszcze na tych zamkach siedzialy na czarno pszczoly to by bylo superasto.
Ocieplenie z gory gniazda zabiez dasz w lutym dopiero niech siedza na golych ramkach.
Nalac do ramek /plastrow/ nie uda sie Tobie nalac tak jak piszesz tylko po plastrze polejesz i to nic nie da trzeba czekac do wiosny.

Deski hmmm moze i cos zrobisz z takich .

MiodowyNowicjusz

Postautor: MiodowyNowicjusz » 12 lis 2016, 16:38

Dziekuje bardzo za informacje. A jest jeszcze jakas mozliwosc podkarmienia ich.? Dodam ze z miesiac temu nie chciały praktycznie pobierac syropu w dwóch ulach. jakby miały dosć. A i jeszcze odnosnie tego ocieplenia to mozna obic ul styropianem do okola czy raczej za cieplo tez im nie moze byc?

manio:)

Postautor: manio:) » 12 lis 2016, 16:49

Teraz ani nie ma możliwości podkarmienia , ani pszczoły praktycznie nie potrzebują pokarmu. Jeśli przeżyją i będą tego potrzebowały to można wiosną dać ciasto , ale jako ratunek przed zejściem , nie na wszelki wypadek bo zaszkodzi. Poczytaj jakiś najprostszy podręcznik , bo mimo najlepszych chęci i szczerej pomocy forum , pszczoły zamęczysz. W tej chwili ich największym wrogiem jest Twoja dyletancka nadgorliwość. Lepiej im pomożesz nic nie robiąc. Nie ocieplaj styropianem bo je udusisz . Tym bardziej niczym nie obijaj i nie niepokój pszczół. Nie potrzebują teraz żadnej izolacji , szczególnie takiej która nie przepuszcza pary wodnej i gazów. To im zwyczajnie utrudnia zimowlę.
U mnie zimują oglądając przez siatkę ziemię pod ulem. Ścianki z pojedynczej deski 25 mm. Daszek bez izolacji . Nie mam obaw o zimowlę . Tak to wyglądało dzisiaj :
Obrazek

pleszek

Postautor: pleszek » 12 lis 2016, 17:45

MiodowyNowicjusz pisze:Dziekuje bardzo za informacje. A jest jeszcze jakas mozliwosc podkarmienia ich.? Dodam ze z miesiac temu nie chciały praktycznie pobierac syropu w dwóch ulach. jakby miały dosć. A i jeszcze odnosnie tego ocieplenia to mozna obic ul styropianem do okola czy raczej za cieplo tez im nie moze byc?

Nic juz teraz nie grzeb w ulach pszczola potrzebny teraz spokoj.

[quote="manio:)"
Obrazek[/quote]

U nas jeszcze sniegu nie ma ale w nocy temp. na malym juz minusie sa.

MiodowyNowicjusz

Postautor: MiodowyNowicjusz » 16 lis 2016, 12:25

To juz sam nie wiem zabrac im ten styropian spod daszku ? Widziałem na yt ze ludzie zamiast styropianu daja gazete albo jakas stara smate..

manio:)

Postautor: manio:) » 16 lis 2016, 12:42

zasada jest prosta : nie zmienia się warunków zimowli w jej trakcie, bo pszczoły już ułożyły sobie zapasy i uwiązały kłąb. Żadne szmaty czy styropiany nie są do niczego potrzebne. Ważne aby pszczoły mogły bez przeszkód odprowadzać parę wodną i gazy wydostające się z żyjącego kłębu. Dlatego zostawia się wolną i pustą przestrzeń za zatworem i swobodny dostęp z tej przestrzeni do wentylacji w daszku. Jeśli koniecznie chcesz to połóż płótno czy inna tkaninę na powałkę czy ramki z beleczkami ( nie wiem co tam stosujesz) , ale to dla Twojego spokoju bo pszczoły tego nie zauważą. Szczelne zamykanie góry styropianem to błąd , który może doprowadzić do osypania się rodziny. Wiosną , po oblocie, połóż styropian zawinięty w płótno ( żyby pszczoły nie zgryzały styropianiu ) na ramkach , gdzie jest gniazdo. To wystarczy.

MiodowyNowicjusz

Postautor: MiodowyNowicjusz » 16 lis 2016, 13:03

Dziękuję :)

mario

Postautor: mario » 16 lis 2016, 17:44

manio:) pisze:Ważne aby pszczoły mogły bez przeszkód odprowadzać parę wodną i gazy wydostające się z żyjącego kłębu.

Dokładnie, najgorsze w zimie to wilgoć i brak wentylacji ! Z całą resztą przy odpowiednim zakarmieniu pszczoły dają sobie radę .

betula

Postautor: betula » 16 lis 2016, 20:49

Rozumiem,że wypełniłeś całą wolną przestrzeń za gniazdem styropianem. Ja w swoich Dantach (leżakach) tę wolną przestrzeń zostawiam pustą tzn za zatworem jest pusto.Nie daję żadnych ociepleń bocznych. Deska zatworowa nie przylega do dennicy, pozostawiam około 3-5 cm przerwy.
Pozdrawiam

MiodowyNowicjusz

Postautor: MiodowyNowicjusz » 17 lis 2016, 22:04

betula pisze:Rozumiem,że wypełniłeś całą wolną przestrzeń za gniazdem styropianem. Ja w swoich Dantach (leżakach) tę wolną przestrzeń zostawiam pustą tzn za zatworem jest pusto.Nie daję żadnych ociepleń bocznych. Deska zatworowa nie przylega do dennicy, pozostawiam około 3-5 cm przerwy.
Pozdrawiam

no za 6 ramke pionowi dalem styropian , Ale tak sobie mysle ze mozna by dac ramkę ze słomą w srodku :P Gdzies chyba nawet widzialem takie ramki.

Awatar użytkownika
vszu82

Postautor: vszu82 » 21 lis 2016, 08:57

Hej, ja mam poliuretany i u mnie wygląda to tak. W ubiegłorocznej zimowli miałem folię na gnieździe - to był błąd, dużo wilgoci, ale pszczoły dały radę, bo dennice miały otwarte pajączki i duży wylotek. W tym roku nad gniazdem jest powałko-podkarmiaczka i dopiero na niej na 95% powierzchni jest folia, by nie było przeciągu. Pszczoły mają wolną przestrzeń nad ramkami, na pewno będzie lepiej.

We wszystkich rodzinach mam zatwory, tzw. ślepej ramki. Testowo jedna jest bez zatworu. Zobaczymy
Gospodarzę w ulach korpusowych Dadanta.

erenhardt

Postautor: erenhardt » 13 gru 2016, 19:26

No to ja robię jak Ty rok temu. Mam między korpusem a daszkiem folię po całości. Dennica otwarta. Ale ja zimuje puste korpusy więc nie powinno być problemu z wilgocią ;) Najwyżej sople w rogach będą wisieć :P

Kilka uli ma powałki z OSB z dwoma pojączkami. Na wiosnę wszystkim tak zrobię. Teraz tylko pilnuję żeby myszy nie właziły (w jednym już była) i żeby daszków nie zwiało. W nocy z czwartku na piątek 01.12.2016 zdmuchło daszek z jednego ula. Zobaczyłem dopiero w sobotę. Sobie pod chmurką pszczoły spały. Szkoda, że padało, to może straty byłyby mniejsze. Jak zamykałem ul było trochę osypu, ale coś na ramkach jeszcze siedziało. Teraz mam pełno głazów na daszkach na wszelki wypadek.

MiodowyNowicjusz

Postautor: MiodowyNowicjusz » 14 gru 2016, 20:00

Otwierasz gniazdo w zime i sprawdzasz czy sa myszy czy masz jakiś sposób?

erenhardt

Postautor: erenhardt » 15 gru 2016, 20:37

na wylotku leży beleczka która go ogranicza. Jak beleczka leży na ziemi, albo jest przesunięta to oznacza że do środka wlazła mysz. Jak widzę na dennicy martwe, poćwiartowane pszczoły, to już wiem co jest grane.

Jak masz wkładkę dennicową wsadzoną do połowy to na niej będzie trawa, boby i częsci pszczół broniacych gniazda.
W zeszłym roku wyciągałem gniazdo mysie z ula to wiem jak to wygląda :P

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”