OSYP ZIMOWY

Boleslav

Re: OSYP ZIMOWY

Postautor: Boleslav » 14 mar 2018, 17:54

janusz.szalaj pisze:Te 6kg zapasu wystarczy może być nawet 4kg i wystarczy .Na wiosne najważniejsza jest pierzga i świeży pyłek (dopiero wtedy idą jak burza ).Teraz nawet jak będziesz miał 15kg zapasu ,a mało pierzgi i pyłku świeżego .to za wiele nie wskurasz ,a jak jeszcze wrócą przymrozki to pszczoły mogą wyrzucać nawet larwy z komórek i zjadać jajka ,i ograniczą matkę w czerwieniu .Te słabsze 6 ramkowe w moich ulach rozwiną się na czas (mam to przepracowane) .Teoria o słabych pożytkach jest taka ....

Panie Januszu. Przepraszam, ale piszesz niešcislošci. Wlašnie teraz potrzebuja energii, žeby niemusialy zjadač czerwiu. Co z tego, že maja bialko, wode, a brakuje energi ???? Od pana przegladu slabszej rodziny minal tydzien, a mrozy znowu uderzaja. Nie maja paliwa i koniec.
Co do pana ziemi 6 kl, to z czego pobieraja nektar? Kiedy zaczyna požytek. Wedlug mnie, a moge sie mylič, i na slaby požytek potrzeba dužo pszczoly!

Apiholik

Postautor: Apiholik » 15 mar 2018, 07:32

Nie mylisz się Boleslavie !
Im pożytki słabsze tym rodziny powinny być silniejsze a ule pojemniejsze.
Niektórzy piszą co wiedzą i tyle. ...
Pozdrawiam

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 15 mar 2018, 14:15

Boleslav pisze:Panie Januszu. Przepraszam, ale piszesz niešcislošci. Wlašnie teraz potrzebuja energii, žeby niemusialy zjadač czerwiu. Co z tego, že maja bialko, wode, a brakuje energi ???? Od pana przegladu slabszej rodziny minal tydzien, a mrozy znowu uderzaja. Nie maja paliwa i koniec.
Co do pana ziemi 6 kl, to z czego pobieraja nektar? Kiedy zaczyna požytek. Wedlug mnie, a moge sie mylič, i na slaby požytek potrzeba dužo pszczoly!

Dużo energi potrzebowały by gdyby miały dużo czerwiu do ogrzania .Widzisz że nie mają go wiela ,więc i energi nie potrzeba tak dużo (nie są głupie i wiedzą co robić ) właśnie dlatego że jak piszesz nadchodzi ochłodzenie .Dziś patrzyłem na tą ramkę co wystawiłem poza zatwór ,i jeszcze z 05 kg zapasu zostawiły ,a siedziały na tym plastrze z 4 dni .Wniosek (paliwa mają tyle ile im potrzeba ) ,gdyby tak nie było to by sobie przeniosły do gniazda .Jest takie powiedzenie pszczelarskie ,,jak jest dobry rok to i miodu ze sztachet (płot drewniany) przyniosą ,, Pożytek u mnie zaczyna się po 20 maja tak że zdążą się rozwinąć .Jak by wystąpił wcześniej to zawsze mogę zrobić z dwóch rodzin jedną lub dać jedną nadstawkę i będą nosić .Na słabe pożytki nie trzeba dużo pszczoły (tylko w sam raz ) Silne rodziny zawsze są zawodne (jeszcze na słabych pożytkach .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 15 mar 2018, 14:18

Apiholik pisze:Nie mylisz się Boleslavie !
Im pożytki słabsze tym rodziny powinny być silniejsze a ule pojemniejsze.
Niektórzy piszą co wiedzą i tyle. ...
Pozdrawiam

Jak zrobisz siłę na słabe pożytki (nalot lub łączenie ) to w krótkim czasie będziesz skakał po drzewach .
Piszą co wiedzą i tyle ... Głupio by było pisać o tym czego się nie wie (jak nie wiem to nie piszę )
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw

pleszek

Postautor: pleszek » 15 mar 2018, 17:07

janusz.szalaj pisze:
Boleslav pisze:Panie Januszu. Przepraszam, ale piszesz niešcislošci. Wlašnie teraz potrzebuja energii, žeby niemusialy zjadač czerwiu. Co z tego, že maja bialko, wode, a brakuje energi ???? Od pana przegladu slabszej rodziny minal tydzien, a mrozy znowu uderzaja. Nie maja paliwa i koniec.

Dużo energi potrzebowały by gdyby miały dużo czerwiu do ogrzania .Widzisz że nie mają go wiela ,więc i energi nie potrzeba tak dużo (nie są głupie i wiedzą co robić ) właśnie dlatego że jak piszesz nadchodzi ochłodzenie .Dziś patrzyłem na tą ramkę co wystawiłem poza zatwór ,i jeszcze z 05 kg zapasu zostawiły ,a siedziały na tym plastrze z 4 dni .Wniosek (paliwa mają tyle ile im potrzeba ) ,gdyby tak nie było to by sobie przeniosły do gniazda

Pamietaj ze czerw tez grzeje .

.Jest takie powiedzenie pszczelarskie ,,jak jest dobry rok to i miodu ze sztachet (płot drewniany) przyniosą ,, Pożytek u mnie zaczyna się po 20 maja tak że zdążą się rozwinąć .Jak by wystąpił wcześniej to zawsze mogę zrobić z dwóch rodzin jedną lub dać jedną nadstawkę i będą nosić .Na słabe pożytki nie trzeba dużo pszczoły (tylko w sam raz ) Silne rodziny zawsze są zawodne (jeszcze na słabych pożytkach .

Z silnej rodziny mozna zrobic wiele a ze slabej ? tylko to co piszesz i straty same .

Borówka

Postautor: Borówka » 15 mar 2018, 18:09

pleszek pisze:Z silnej rodziny mozna zrobic wiele a ze slabej ? tylko to co piszesz i straty same .

Ale Pan Janusz chyba nie ma wiele strat z tego co pisze, a praktykę i doświadczenie w swojej metodzie gospodarki ma już długą.
I to pomimo, że skromnie używa środków chemicznych, bo raptem raz amitrazą na jesieni, a w sezonie sama biotechnika.
Do mnie to przemawia, a rodziny i ule na filmikach i na zdjęciach podobają mi się.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2018, 18:23 przez Borówka, łącznie zmieniany 1 raz.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 15 mar 2018, 18:22

pleszek pisze:Z silnej rodziny mozna zrobic wiele a ze slabej ? tylko to co piszesz i straty same .

Same straty będziesz miał z rodziny 6 ramkowej w ulu z jednej deski jedno rodzinnym .Pokaż mi te silne swoje rodziny .Ja pokazałem 10 ,9 ,7.6 ramkowe po oblocie wz ,przy czym 6 ramek tylko w ulu dwu rodzinnym ,a taka rodzina da sobie spokojnie rade .

pleszek

Postautor: pleszek » 15 mar 2018, 19:24

Borówka pisze:

Ale Pan Janusz chyba nie ma wiele strat z tego co pisze, a praktykę i doświadczenie w swojej metodzie gospodarki ma już długą.
I to pomimo, że skromnie używa środków chemicznych, bo raptem raz amitrazą na jesieni, a w sezonie sama biotechnika.
Do mnie to przemawia, a rodziny i ule na filmikach i na zdjęciach podobają mi się.

WZ to taki ul ze za wiele nie trzeba wiedziec a i tak dadza pszczoly rade . Jak teren nie prze pszczelony to i warozy nie ma .
janusz.szalaj pisze:

Same straty będziesz miał z rodziny 6 ramkowej w ulu z jednej deski jedno rodzinnym .Pokaż mi te silne swoje rodziny .Ja pokazałem 10 ,9 ,7.6 ramkowe po oblocie wz ,przy czym 6 ramek tylko w ulu dwu rodzinnym ,a taka rodzina da sobie spokojnie rade .

Nie wiem jeszcze co bede mial w jednej desce dowiem sie dopiero na przyszly rok bo dopiero kupilem z deski .Janusz jak tak bardzo nalegasz zobaczyc to nie ma sprawy zapraszam do siebie napisz kiedy masz ochote przyjechac i zaraz podaje adres zamieszkania .

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 15 mar 2018, 21:46

Koledzy, pleszka (Leszka) znam od ładnych kilku lat. Pomimo tego że dzieli nas 450 km średnio raz, dwa razy w roku się odwiedzamy. Jaka ma pasieke, jakie rodziny widzę za każdym razem jak jestem u niego. Powiem Wam tylko tyle - co niektórzy, co wiele tutaj piszą, nie są godni nawet nosić za nim podkurzacz po pasiece. Kto chce niech jedzie, zobaczy a później pisze.
Tyle z mojej strony.

Borówka

Postautor: Borówka » 16 mar 2018, 08:40

WZ to taki ul ze za wiele nie trzeba wiedziec a i tak dadza pszczoly rade . Jak teren nie prze pszczelony to i warozy nie ma .

Moje skromne doświadczenie tego nie potwierdza.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 16 mar 2018, 12:59

dudi pisze:Koledzy, pleszka (Leszka) znam od ładnych kilku lat. Pomimo tego że dzieli nas 450 km średnio raz, dwa razy w roku się odwiedzamy. Jaka ma pasieke, jakie rodziny widzę za każdym razem jak jestem u niego. Powiem Wam tylko tyle - co niektórzy, co wiele tutaj piszą, nie są godni nawet nosić za nim podkurzacz po pasiece. Kto chce niech jedzie, zobaczy a później pisze.
Tyle z mojej strony.

Teraz żeby coś zobaczyć (nowoczesne technologie ) nie trzeba nigdzie jeżdzić .Jeśli chcę coś pokazać kręcę filmik lub wrzucam zdjęcie (łatwizna ).
Póżniej można to skasować ,żeby wszyscy nie oglądali (jeśli nie chcę ).

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 16 mar 2018, 13:07

Jeśli kolega pleszek mówi że ul wz to łatwizna w prowadzeniu pszczół (i nawet warrozy nie ma ) to po co się męczyć na innym typie ula (niepewność )

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 16 mar 2018, 13:07

Z tym kręceniem bywa różnie.
Na ogół kręcą i chwała się jedna, dwoma wybranymi rodzinami. Reszty lepiej nie pokazywac.
Veni, vidi... i dopiero komentuję

Pozdrawiam

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 16 mar 2018, 13:14

dudi pisze:Z tym kręceniem bywa różnie.
Na ogół kręcą i chwała się jedna, dwoma wybranymi rodzinami. Reszty lepiej nie pokazywac.
Veni, vidi... i dopiero komentować

Pozdrawiam

Nie każdy chce być tak popularny jak niektórzy co pół filmu pokazują swój wizerunek (twarz) i gadają o dupie marynie .Lepiej powiedzieć to co się ma do powiedzenia w skrócie i pokazać na konkretnym przykładzie ,a nie gadać 30min bez specjalnego sensu .Przekaz powinien być krótki i konkretny (nawet bez pokazywania twarzy ) bo nie ona jest najważniejsza .

Awatar użytkownika
dudi

Postautor: dudi » 16 mar 2018, 13:32

Nic nie zrobisz, niektórzy mają parcie na szkło.
Jakoś trzeba zabłysnąć w tym świecie pszczelarskim to próbują różnych sposobów. A skoro nie ma się wiedzy to może głupotą.
Szkoda tylko że inni to powielają.
Zycie

Apiholik

Postautor: Apiholik » 16 mar 2018, 21:57

Borówka pisze:

Moje skromne doświadczenie tego nie potwierdza.

No jakieś tam ninimum trzeba prezentować :)
WZ lepiej niż dla pszczół, nadaje się do hodowli warrozy.
W standardzie, z tradycyjną, przepastną dennicą, idealny.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 17 mar 2018, 12:10

Apiholik pisze:WZ lepiej niż dla pszczół, nadaje się do hodowli warrozy.
W standardzie, z tradycyjną, przepastną dennicą, idealny.

Jakoś tego nie zauważyłe z tą warrozą .Chyba tylko dlatego iż warroze wyciąga z moich uli przeciąg przy otwieraniu okienek kontrolnych i drzwiczek tak zwanych przez Was pierdelników :))))

Awatar użytkownika
beerciak

Postautor: beerciak » 17 mar 2018, 20:06

Goracy temat widze a ja jeszcze z pszczołami nic nie robilem oprocz przewroconych 9 uli ktore nadawaly sie do łaczenia w te cieplejsze dni,osyp na dennicach sobie leży ,pszczolki przegladniete kazdy ul tylko pod wzgleden sily ,czerwiu zero lub wianuszek na 2 piesci w kilku przegladnietych rodzinach.

Bohtyn

Postautor: Bohtyn » 18 mar 2018, 09:44

Ja też nic nie robiłem, tylko jak było takie ciepło w niedzielę 11-ego dałem po słoiku 0,9 syropu,
który chapnęły z pocałowaniem. Czyli dostały po ok. 0,8 kg cukru na rodzinkę.
Pozdrawiam Wszystkich : Bohtyn
"Lubię ule warszawskie zwykłe"

pleszek

Postautor: pleszek » 18 mar 2018, 10:06

janusz.szalaj pisze:Jeśli kolega pleszek mówi że ul wz to łatwizna w prowadzeniu pszczół (i nawet warrozy nie ma ) to po co się męczyć na innym typie ula (niepewność )

Przeczytaj przyjacielu drogi co napisalem i nie zmyslaj .
W 83 roku jak zaczynalem juz sam to pierwsze jakie kupilem to wlasnie WZ bo predzej ojcu pomagalem ale przy WLKP to nie trzeba mi tlumaczyc jak to jest WZ .

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”