Smierc glodowa (pelne ramki)

Aces Sniffer

Smierc glodowa (pelne ramki)

Postautor: Aces Sniffer » 17 sty 2017, 22:12

Witam.
Osypala mi sie rodzinka Bf Royal z glodu majac dwie i pol ramki zapasow. Odwieczne pytanie: pdkarmiac pszczoly w klebie czy nie? Wg mnie chyba TAK. Kontrolowac klab idelikatnie podkarmiac.

Zobaczcie moja relacje na YT, chetnie wyslucham waszych komentarzy.

https://youtu.be/rNXX8FSytow

Pozdrawiam
Aces Sniffer - amator

marektomala1979

Re: Smierc glodowa (pelne ramki)

Postautor: marektomala1979 » 17 sty 2017, 22:24

Ul ocieplany?
marektomala1979

TadeuszB

Postautor: TadeuszB » 17 sty 2017, 22:31

A na pewno z głodu ?

Aces Sniffer

Postautor: Aces Sniffer » 17 sty 2017, 22:49

Tak. Ocieplany - 3cm styropian. Pelna drewniana dennica. Pozostale rodziny sa OK. Ramki na ktorych byly pszczoly sa puste i suche. Wg mnie klab nie przeszedl na pelne ale zimne ramki po przeciwnej stronie.

jacraf

Postautor: jacraf » 17 sty 2017, 23:41

Tych pszczół już w jesieni mało co w ulu było ,ja bym sie bał taką słabiutką rodzinkę zimować bo tam jest około 3 tysiace pszczół ,a gdyby miały na tych 3 ramkach po 5 cm jeszcze pokarmu to była szaansa ,że przetrwają dłużej ,a czym karmione i ile i czym leczone i jak?

Aces Sniffer

Postautor: Aces Sniffer » 18 sty 2017, 00:08

Karmione syropem cukrowym (2:3). Karmienie zakonczone w polowie wrzesnia. 5 ramek pelnych zalanych. Leczone Clean Hive. A w sezonie wycinka czerwiu trutowego. Rodzinka wychuchana i chyba nie taka slaba.

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 18 sty 2017, 01:15

Zazimowałeś nie rodzinkę a garstkę pszczół.
Taka ilość pszczół można przezimować ale w inny sposób.
Zimuj mniej rodzin ale w miarę silne.

Pozdrawiam,
polbart

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 19 sty 2017, 22:09

one padły ale nie z głodu a raczej z innej przyczyny... jak leczyłeś tylko beevitalem to tak jak
byś nie leczył, też kiedyś się oczytałem o tym środku jaki to on cudowny i jaki prosty w użyciu
i super skuteczny bo jak zastosowałem to spadło mi po 15-20szt warroa i głupi cieszyłem się z tego
aż w sierpniu doszło do tego że gołym okiem podczas przeglądu na pszczołach było widać warroa
nie będę pisał co było na dennicy po zastosowaniu apiwarolu bo to masakra
( pszczoły kupione wiosną od pewnego pszczelarza który twierdził że poprzedniej jesieni 6x dymione ), ja tych
pszczół już nie uratowałem bo jesienią prawdopodobnie albo nosema albo wirusowy paraliż je skończył,
tak to właśnie zacząłem swoją przygodę z pszczołami kosztowna to była
nauka, ale już wiem jak nie należy obchodzić się z pszczołami, bo do pełni wiedzy jak trzeba to robić
ciagle mi daleka droga ;)

pozdrawiam

Aces Sniffer

Postautor: Aces Sniffer » 19 sty 2017, 23:08

Dzieki za interesujacy punkt widzenia, ale chyba pozwole sobie nie zgodzic sie z Kolega. Wszystkie moje rodziny lecze w ten sam sposob i maja sie dobrze, ta rodzina byla u mnie juz drugi rok, przejrzalem dokladnie osyp i pszczoly z plastrow i warozy praktycznie nie znalazlem. Pszczoly nie posiadaly zadnych widocznych objawow porazenia waroza.

Ja jestem zadowolony ze skutecznosci CleanHive. Nalezy go stosowac zgodnie z instrukcja, rocznym cyklem zycia rodziny i pamietac ze nie dziala pod zasklepem. Poloczony wraz z wycinka czerwiu trutowego daje zadawalajace i co najwazniejsze ekologiczne efekty. Stosuje go juz dwa lata i to moja pierwsza stracona rodzina.

Wg mnie klab doszedl ze srodka do skrajnej sciany i po drugiej skrajnej stronie mial zimny pokarm, ale musiably do niego przejsc po pustych i zimnych ramkach. To moglo spowodowac niemoznosc znalezienia pokarmu. Skyszalem o takich przypadkach.

Pozdrawiam
AS

ZDZISŁAW

Postautor: ZDZISŁAW » 20 sty 2017, 10:03

Sprawa jest banalnie prosta [osypanie rodziny] jest to wynik kumulacji błędów poczatkującego pszczelarza ,ale po koleji i ku przestrodze:

- żle ułożone gniazdo na zime, kto daje najciemniejszą ramke z boku gniazda -to prowokuje pszczoły do takiego wiazania kłębu
- kłąb zimowy uwiazal sie przy scianie bocznej pobiezna kontrola w pazdzierniku pozwoliłaby na korekte- odsunięcie gniazda o 1 ramke od ściany a w to miejsce dac ramke z pokarmem [jedna z tych ramek z pokarmem które pozostały].
- za malo pokarmu na zime nawet po prawidłowym ułozeniu pokarmu i gniazda rodzina miała nikłe szanse na przezycie.
- rodzina do najsilniejszych nie nalezała ,ale nie wydaje sie ze to było przyczyną porazki .

Awatar użytkownika
Słowian

Postautor: Słowian » 20 sty 2017, 11:01

Zdzisław AMEN !!!!

wszystko na temat słuchać chłopa :D

jacraf

Postautor: jacraf » 20 sty 2017, 12:28

Taki ulik weselny to można przezimować w stebniku i zimuje się na 3 pełnych ramkach pokarmu.Pokarm przygotowany po lipie z innych silnych rodzin i włożony do tej rodzinki ,żeby nie przerabiały.

jm

Postautor: jm » 20 sty 2017, 20:27

Podzielam całkowicie zdanie ZDZISŁAWA.
Ta rodzina wcale nie była jakoś wybitnie słaba, pod koniec filmu bardzo dobrze widać, że tam była jeszcze duża kupa osypu.
Pszczoły zgromadziły zapasy na zewnętrznych ramkach, bo całe gniazdo było na ramkach przy ścianie, tam też był jeszcze pełno czerwiu i po jego wygryzieniu, tam też, na pustych już ramkach uwiązał się kłąb. Przy takich większych mrozach jakie ostatnio były nie miały szans dostać się do ramek z pokarmem.
O tej porze to one nie padły ani od warrozy, ani od przerabiania pokarmu, bo tego przerabiania nie widać tam znów tak wiele.
Gdyby miały dostępny pokarm nie było by problemu.
Należało pod koniec października sprawdzić sytuację, ująć pewnie ze dwie prawie puste ramki od ściany i w to miejsce przełożyć pełne.
Pozdrawiam, Józef.

jacraf

Postautor: jacraf » 20 sty 2017, 20:57

Poświęć jeden dzien i policz ile jest osypanych tych pszczół ja bym tak zrobił ,a później przeczytaj jakąs książke o pszczołach o zimowaniu.
Mój teść naliczył 4 tysiące w tym ulu na oko co przy zazimowaniu na 6 ramkach w tym 4 pustych musiało tak sie skończyć w taką zimę .

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 20 sty 2017, 21:17

jm pisze:Podzielam całkowicie zdanie ZDZISŁAWA.
Ta rodzina wcale nie była jakoś wybitnie słaba, pod koniec filmu bardzo dobrze widać, że tam była jeszcze duża kupa osypu.
Pszczoły zgromadziły zapasy na zewnętrznych ramkach, bo całe gniazdo było na ramkach przy ścianie, tam też był jeszcze pełno czerwiu i po jego wygryzieniu, tam też, na pustych już ramkach uwiązał się kłąb. Przy takich większych mrozach jakie ostatnio były nie miały szans dostać się do ramek z pokarmem.
O tej porze to one nie padły ani od warrozy, ani od przerabiania pokarmu, bo tego przerabiania nie widać tam znów tak wiele.
Gdyby miały dostępny pokarm nie było by problemu.
Należało pod koniec października sprawdzić sytuację, ująć pewnie ze dwie prawie puste ramki od ściany i w to miejsce przełożyć pełne.

I wystarczy.
marektomala1979

jm

Postautor: jm » 20 sty 2017, 21:53

jacraf pisze:Poświęć jeden dzien i policz ile jest osypanych tych pszczół ja bym tak zrobił ,a później przeczytaj jakąs książke o pszczołach o zimowaniu.
Mój teść naliczył 4 tysiące w tym ulu na oko co przy zazimowaniu na 6 ramkach w tym 4 pustych musiało tak sie skończyć w taką zimę .

To może Ty też wpierw przeczytaj, nie podpieraj się teściem.
Przyjrzałem się jeszcze raz.
Na ramce przy ścianie widzę ca. 4 dcm2, a na drugiej co najmniej ca. 2 dcm2 plastra zapchanego komórka w komórkę pszczołami, i jeszcze na nich też siedzą.
6 dcm2 x 800 = 4800, a co najmniej drugie tyle w osypie, tam z pół wiadra jeszcze będzie, niech więc może teść przyjrzy się jeszcze raz.
A tak z ciekawości policzyć można, wystarczy zmierzyć objętość, policzyć ile się mieści np. w 1/2 szklanki i przemnożyć.
Obstawiam ca. 10 tys. czyli prawie przeciętna norma.
Pozdrawiam, Józef.

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 20 sty 2017, 22:11

jm pisze:Obstawiam ca. 10 tys. czyli prawie przeciętna norma.
czyli co 4 uliczki? poprawka ze 3
mądrego to i warto posłuchać, .... a z rodzicielem prezeski banku to bym nie radził zadzierać :))
on i tak wie lepiej bo ma taaakie ule a jeszcze bardziej taaaakie muchy w ulach

jacraf

Postautor: jacraf » 20 sty 2017, 22:25

2 uliczki zimowały i to takie liche ,3 nie licze uliczki nawet bo tam resztki były ????

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 20 sty 2017, 22:32

a to niech kolega pokaże swoje jak taki uczony w piśmie

każdy ma i mocne i słabe a najwięcej średnich, potem za to kłopot komu miód na siłę wepchać

jacraf

Postautor: jacraf » 20 sty 2017, 22:40

tikcop1 pisze:a to niech kolega pokaże swoje jak taki uczony w piśmie

każdy ma i mocne i słabe a najwięcej średnich, potem za to kłopot komu miód na siłę wepchać

Miód z czego??? Chyba z tych 2 plastórw bocznych bo wiecej ta rodzina nie była w stanie przyniesc w tym sezonie .

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”