Przesiedlanie pszczół (Warszawki na Wielkopolski)

Fistah

Przesiedlanie pszczół (Warszawki na Wielkopolski)

Postautor: Fistah » 20 lut 2017, 10:51

Witam,
wiem że jest dużo wątków o tej samej tematyce, poczytałem i wiem już mniej więcej jak pszczoły przesiedlić,
pytanie mam do bardziej doświadczonych pszczelarzy:

Kiedy najlepiej to zrobić?

W mojej okolicy głównym pożytkiem jest spadź,
po drzewach owocowych już przez większość sezonu pszczoły mają tylko rozwojowy wziątek.

Z góry dziękuje za porady.

mario

Re: Przesiedlanie pszczół (Warszawki na Wielkopolski)

Postautor: mario » 21 lut 2017, 22:41

Jak pogoda będzie pasować ( bezwietrznie , ciepło , słonecznie ) ja robiłem takie coś w maju , ale myślę że kwiecień przy dobrej pogodzie będzie ok.

Tomasz2020

Postautor: Tomasz2020 » 22 lut 2017, 12:03

Możesz i w marcu jak będzie ok 15 stopni ja w takim terminie kiedyś robiłem przesiedlenie bo jeszcze było mało czerwiu który się nie uszkodził...
Z ramki WZ obcinałem te wąsy co się za nie wiesza ramki odmierzałem od górnej beleczki 24 cm i ucinałem piłką (brzeszczotem do drewna) i wkładałem w środek ramki Wlkp owijałem drucikiem i do ula...

nimdyn
Kontaktowanie:

Postautor: nimdyn » 23 lut 2017, 19:01

pszczoły przesiedlaj dopiero jak zaczną produkować wosk, ramki warszawskie trzeba może przyciąć, przywiązać do beleczek , plastry będą pewnie wymagały jakiejś naprawy przez pszczoły a w marcu lub kwietniu mogą tego nie zrobić.

barciu1

Postautor: barciu1 » 25 lut 2017, 21:59

Kolega powyżej ma racje, dopiero jak zaczną pobielać plastry można się za to zabierać ;)
Swoją drogą ja kiedyś lubiłem wielkopolskie, a teraz już wolę wracać do dziadkowej tradycji WZ, nie trzeba dźwigac korpusów, a wyniki miodowe takie same, dla hobbysty idealne rozwiązanie ;)

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”