przemyslenia

polbart
Kontaktowanie:

Re: przemyslenia

Postautor: polbart » 01 cze 2017, 05:34

Czy na teraz najsilniejsze rodziny pszczele doszły w WZ do siły 6 - 7 korpusów Langstrotha 3/4 i przyniosły po 60 - 70 kg miodu?

Pozdrawiam,
polbart

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 01 cze 2017, 21:24

polbart pisze:Czy na teraz najsilniejsze rodziny pszczele doszły w WZ do siły 6 - 7 korpusów Langstrotha 3/4 i przyniosły po 60 - 70 kg miodu?

6 - 7 korpusów Lang to ile to korpusow wlkp?

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 01 cze 2017, 22:25

polbart pisze:Czy na teraz najsilniejsze rodziny pszczele doszły w WZ do siły 6 - 7 korpusów Langstrotha 3/4 i przyniosły po 60 - 70 kg miodu?

Pozdrawiam,
polbart

Proszę postawić te rodziny od początku na pasiece stacjonarnej na 5 klasie ziemi ,gdzie wokoło nie ma prawie żadnych upraw rolniczych i dopiero wtedy mozna rozmawiać .To tak jak by rozmawiało dwóch rolników którzy mają taki sam areał np.rzepaku tylko jeden ma pole na lubelszczyżnie gdzie przeważają ziemie kl 1 i 2 ,a drugi ma w okolicach Kłobucka gdzie ziemie 5 -6 kl .Jakie to porównanie mieć pasieke wędrowną lub pasieke postawioną w okolicy gdzie jest dobra ziemia i dobre uprawy . (mam rodzine w Żółkiewce i wiem jaka tam rośnie ,marchew ,cebula ,czosnek itp. a jaka dla porównanie rośnie u mnie okolice Kłobucka ) To tak jak np. posiałem ogórka gruntowego i jeden na tej samej ziemi był nawadniany ,a drugi nie .Jak kolega myśli na którym kawałku były większe plony ? Takie porównania nic nie dają (nie są miarodajne) . Same umiejętności nie wiele dadzą jeśli nie będzie dobrej bazy pożytkowej i dobrej pogody .Ul miodu nie przyniesie choć by nie wiem jaki był .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 01 cze 2017, 23:46

Zgoda, :-)

Pozdrawiam,
polbart

walec77

Postautor: walec77 » 02 cze 2017, 13:24

endriu11111111 pisze:

6 - 7 korpusów Lang to ile to korpusow wlkp?

5 L można przyjąć 3,5 wielkopolski
7 L można przyjąć 5 wielkopolski

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 03 cze 2017, 21:19

Pozdrawiam,
polbart

Gdyby kolega ,,polbart ,, przystał na moją propozycję . Dla mnie nie ma żadnego problemu zrobić ul Langstrotta o wymiarach 44o na 233 .Ponieważ mam ramki 430 na 235 , odwrócić ramke , zbić z deski (mam podłogówki 32mm ) korpusy i zrobić eksperyment (a nóż się uda ) .U mnie w najlepszym roku nie mam więcej jak 25 kg z rodziny .To skoro mógł bym mieć tylko choćby 40 kg z rodziny (w co osobiście nie wierzę ) gospodarując na ulu langstrotta (skoro taki wydajny ) ,to ja w to wchodzę . Proszę zrobić odkład choćby na jednej ramce (reszte sobie dorobie) z matką rasy (jaką kolega uważa za najodpowiedniejszą ) i zrobimy doświadczenie . Oczywiście za odkład zapłacę . Jeżeli ule korpusowe z jednej deski są takie dobre ,i wydajne ,to nie wiem po co ja się jeszcze męczę na ulu wz kombinowanym . Oczekuję konkretnej propozycji na pw .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw

walec77

Postautor: walec77 » 03 cze 2017, 22:29

448 x 232 to potrzeba kawał chłopa do noszenia .:):) ale za to mniej korpusów i ramek .

pastaga

Postautor: pastaga » 03 cze 2017, 22:30

janusz.szalaj pisze:

Pozdrawiam,
polbart

Gdyby kolega ,,polbart ,, przystał na moją propozycję . Dla mnie nie ma żadnego problemu zrobić ul Langstrotta o wymiarach 44o na 233 .Ponieważ mam ramki 430 na 235 , odwrócić ramke , zbić z deski (mam podłogówki 32mm ) korpusy i zrobić eksperyment (a nóż się uda ) .U mnie w najlepszym roku nie mam więcej jak 25 kg z rodziny .To skoro mógł bym mieć tylko choćby 40 kg z rodziny (w co osobiście nie wierzę ) gospodarując na ulu langstrotta (skoro taki wydajny ) ,to ja w to wchodzę . Proszę zrobić odkład choćby na jednej ramce (reszte sobie dorobie) z matką rasy (jaką kolega uważa za najodpowiedniejszą ) i zrobimy doświadczenie . Oczywiście za odkład zapłacę . Jeżeli ule korpusowe z jednej deski są takie dobre ,i wydajne ,to nie wiem po co ja się jeszcze męczę na ulu wz kombinowanym . Oczekuję konkretnej propozycji na pw .

Konkretne wyzwanie, ciekawe byłby wynik porównania pana Janusza na znanym sobie gruncie i ulu WZ z LN 3/4 z matką z kądkolwiek i gospodarką p. Leszka.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 05 cze 2017, 21:41

walec77 pisze:448 x 232 to potrzeba kawał chłopa do noszenia .:):) ale za to mniej korpusów i ramek .

To tylko w ramach doświadczenia (skoro ule z jednej deski i do tego korpusowe są takie dobre to się przekonamy) . Zrobię i tak jeden ul langstrotta .Jeśli kolega polbart nie wejdzie w ten projekt ,to robię matki ,i młodą matke backfasta zrobię na 7 ramkowym odkładzie żeby nie było że jakieś cherlaki lub ,,gnioty,, zrobiłem .Zobaczymy czy przyniosą choć 40 kg przez cały sezon ,a nie tylko z pierwszego zbioru .Na koniec września będzie gotowy (pokażę zdjęcia żeby było wiarygodne) .

polbart
Kontaktowanie:

Postautor: polbart » 05 cze 2017, 22:10

janusz.szalaj pisze:

Pozdrawiam,
polbart

Panie Januszu,

Na świecie są tylko 2 ule godne zainteresowania: Langstroth Standart 448 x 232 i Langstroth 3/4 - 448 x 185, z właściwego drewna z pojedynczej deski 19-25 mm. Ten pierwszy jest najlepszy.

Langstroth popił z Dzierżonem i zabrał ze sobą ramkę WZ. Niestety po powrocie dod domu nie pamietał w jakiej ona ma być pozycji i tak powstał najlepszy ul na świecie. Noi i jeszcze skrzynka z wina podpasowała :-)

Pozdrawiam,
polbart

P.S.
Dwa najgorsze na świecie ule WP i WZ mam na stałe na podwórku aby widzieć jaka przepaść dzieli je od Langstrotha.

Bez urazy :-)

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 05 cze 2017, 22:35

I właśnie dlatego chcę się przekonać czy aby to jest tak jak kolega pisze .Nie twierdzę że ul langstrotta nie jest najlepszy ,ale na pasiece wędrownej ,lub na dobrych pożytkach .Nie czuję się wcale urażony .

walec77

Postautor: walec77 » 05 cze 2017, 22:39

Panie Januszu jak sam widzisz ramka 185 jest za mała na duże wędrowne pożytki .W 232 mozna robić cuda ,lepsza zimowla ,szybszy start na wiosnę ,więcej czerwiu i potężniejsze rodziny niż w 185 .Wielkopolski podobny rozmiarowo ,ale robi się komin wysoki .Ramka jest wyższa i nie można niektórych operacji całym korpusem zrobić w pewnych sytuacjach przy średnich rodzinach ,a Langhstrotha to sie bedziesz uczył jeszcze 20 lat . Na pewno pierwsze kilka zim to bedziesz miał 100% spadów. :) i dasz go do spalenia ,albo jako podstawkę pod ule. Powodzenia.

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 05 cze 2017, 22:50

walec77 pisze: Ramka jest wyższa i nie można niektórych operacji całym korpusem zrobić w pewnych sytuacjach przy średnich rodzinach

Na przykład jakich ?.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 05 cze 2017, 22:51

Jeden ul nie problem .Zazimuje na dwóch korpusach po 7 ramek (żeby nie spadły ) .Myślę że nie będzie tak żle (troche doświadczenia z pszczołami mam)

manio:)

Postautor: manio:) » 05 cze 2017, 23:01

Uważaj , bo jak spróbujesz to nie będziesz chciał swoich ukochanych warszawiaków z okienkiem :) Będą stały ,żeby było gdzie trzymać próchno , ramki czy podkurzacz i inne przydasie. Choć dziś złapałem rójkę i osadziłem w warszawiaku bo brak wolnych lokali. Ale kolega mnie prosił o odkład , to mu dam rójkę z moją matką i będzie szczęśliwy , bo on warszawiak poszerzany i też narzeka na rójki. Nie wiem tylko czy mnie nie przeklnie , bo dam mu córkę Elgona albo Sahariensis od Polbarta i w warszawiaku może być tłok . Nie ma pszczół nierojliwych, zdolny zawsze je doprowadzi do szału.
W korpusowych zawsze można dodać korpus, na dziś mam 3 korpusy 1/2 D gniazda i 2 rodni. Wcale nie za dużo , choć tereny ubożuchne i z jeziora nic nie noszą.

pawelmm

Postautor: pawelmm » 06 cze 2017, 07:38

Ja posiadam 4 dadanty 7 langstrotow 11 wp a reszta Wlkp i ja tam żadnej roznocy nie widzę wszędzie ładnie zimują spadów nie ma a jak noszą to też po równo nieważne jaki typ ula czy jaka rasa jak mają co nosić to wszystkie noszą ale twoje i tak najlepsze jak bym i ja dokarmiał to i z wp bym odwirowal po 40 kg

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 06 cze 2017, 20:21

Bo typ ula ma znaczenie właściwie tylko co do czasu obsługi. Przy pełnym langstrocie to bym sugerował aby pan Janusz nabył sobie pas zapaśniczy to tak na okoliczność chrupania w krzyżu. Panie Januszu ja mam pasiekę na Lubelszczyźnie i po raz pierwszy nie zamykałem dennicy wcale wiosną a ule z deski 2cm 1/2 dadanta no i mi zwiała rójka z najsilniejszej rodziny tej co to ostatnio na jutuba wgrałem. Ale spox mam inne tyle że tam matki jednoroczne. I to chyba różnica albo brak pożytku albo pszczelarz dupa. Akacji ni ma. Lipa chyba też lipa.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 06 cze 2017, 21:26

Osobiście nie wiem co o tym wszystkim mysleć .Ule jakie by nie były to wg. kolegów najlepsze korpusowe , a wz lub wp kombinowany z nadstawką to najgorszy ul , i jeszcze ocieplany (dobrze).No to proszę mi wytłumaczyć jak gospodarują panowie Tkaczukowie na ulu Dadanta 10 ramek gniazdo i nadstawka poszeżone ramki do 42mm ,ul deska ocieplona płytą pilśniową ,poduszki na powałkach i piszą że jeżdżą z tymi ulami ,a mają ich 3000 .Przecież dadant to ramka wp odwrócona (jaka to różnica) .Powieżchnia plastrów to o jeden wiecej niż w dwu rodzinnym p.Radomskiego ,a gdyby wyjął zatwór oszklony to też jest 10 wp (dadant ) .U mnie jest 11wz (można zrobić 12 ) tylko nie widzę takiej potrzeby (wyjmuje zatwór oszklony i jest 12) .Powierzchnia plastrów w gnieżdzie prawie taka sama jak u Tkaczuków ,a więc jaka to różnica .Skoro mają 3000 rodzin i z tego żyją to chyba nie trzeba mieć uli korpusowych (wystarczą z tego co widać leżaki dobrze pomyślane i dobrze prowadzone rodziny).

Awatar użytkownika
Xpand

Postautor: Xpand » 06 cze 2017, 21:29

manio:) też kiedyś podkręcił info o nie zamykaniu dennicy i w przyszłym sezonie chyba tak zrobię. Wkładka dennicowa pozostanie tylko do tymolowania i liczenia osypu warrozy w ulach kontrolnych.

Paweł12

Postautor: Paweł12 » 07 cze 2017, 00:07

janusz.szalaj pisze:Osobiście nie wiem co o tym wszystkim mysleć .Ule jakie by nie były to wg. kolegów najlepsze korpusowe , a wz lub wp kombinowany z nadstawką to najgorszy ul , i jeszcze ocieplany (dobrze).No to proszę mi wytłumaczyć jak gospodarują panowie Tkaczukowie na ulu Dadanta 10 ramek gniazdo i nadstawka poszeżone ramki do 42mm ,ul deska ocieplona płytą pilśniową ,poduszki na powałkach i piszą że jeżdżą z tymi ulami ,a mają ich 3000 .Przecież dadant to ramka wp odwrócona (jaka to różnica) .Powieżchnia plastrów to o jeden wiecej niż w dwu rodzinnym p.Radomskiego ,a gdyby wyjął zatwór oszklony to też jest 10 wp (dadant ) .U mnie jest 11wz (można zrobić 12 ) tylko nie widzę takiej potrzeby (wyjmuje zatwór oszklony i jest 12) .Powierzchnia plastrów w gnieżdzie prawie taka sama jak u Tkaczuków ,a więc jaka to różnica .Skoro mają 3000 rodzin i z tego żyją to chyba nie trzeba mieć uli korpusowych (wystarczą z tego co widać leżaki dobrze pomyślane i dobrze prowadzone rodziny).

Co żeś się Pan tych Tkaczuków uczepił? Gospodarują tak, bo to pewnie takie Janusze (zbieżność imion). Moje najlepsze, tak się robi i tyle, niczego innego nie spróbuję bo po co, albo brak mi odwagi, ubiorę skarpetki do sandałów, a ty Grażyna pomaluj włosy na fioletowo. Rutyna, rutyna i jeszcze raz nuda.

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”