przemyslenia

Apiholik

Re: przemyslenia

Postautor: Apiholik » 29 cze 2017, 17:23

Oj Marku , wiosna u mnie pokazała takie oblicze jakiego ja jeszcze nie znałem . Generalnie to wszystkie wczesne pożytki na moim terenie albo wymarzły albo przypadły na okres niepogody . Pszczoły załapały się na drogą połowę mniszka którego wciągły jak gąbka . Najbliższy rzepak w odległości 47km i nie to jest problemem ale na moje oko to stało i czekało za nim z 250 uli i taka bardzo niemiła sytuacja akurat dwóch panów jebutało się na funty. Doszedłem do wniosku że ten cyrk jest nie dla mnie. Suma sumarum wirówki nie opłaciło się brudzić . Pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć, trochę żałuję że machnąłem ręką na rzepak bo pogoda przypasowała rewelacyjna w drugiej fazie kwitnienia ale początek załamał mnie totalnie i odpuściłem sobie . Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma trzeba z pokorą przyjąć na klatę i robić swoje a i wyboru zbytnio nie mam, u mnie obszar niewątpliwie rolniczo zadbany ale nastawiony na produkcję zwierzęcą (zboża. ,zboża , kukurydza) nikt nie zawraca sobie głowy rzepakiem czy gryką -trudno. Póki co musi mi wystarczyć radocha że choć Twoje Ci natargały . A moje dopiero na akacji się spisały , całe szczęście akacja wymarzła tylko na jednej pasiece. Jest całkiem dobrze.
Pozdrawiam

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 29 cze 2017, 21:54

Apiholik pisze:Drogi Januszu , to jaki masz stosunek do wędrówek jest tylko i wyłącznie Twoją sprawą i nikomu nic do tego. Prosił bym Cię jednak , abyś uważnie przeczytał swój własny wpis i się nad nim głęboko zastanowił . Przypomnij też sobie i zwróć uwagę na to jak chętnie i przy każdej nadarzającej się okazji promujesz swój archaiczny ul namawiając tym samym jeszcze nie zdecydowaną (młodzież pszczelarską) . Na co? Może uczciwej wobec nich, byłoby abyś oprócz pozornych zalet Twojego ul za każdym razem jako morał z Twego własnego wpisu umieszczał ostrzeżenie .
Jak zbudujecie sobie takie ule jakie mam ja , to pomimo obecności , pod nosem , pożytków towarowych nie będziecie mogli z nich skorzystać !
Pozdrawiam

Nikogo nie namawiam do budowy takiego typu ula .Taki ul ma zalety ,ale ma też i wady .Nikomu nie wciskam kitu tak jak niektórzy na różnych forach ,że można miec 60-70 kg z ula i tylko taki ul jest najlepszy .Nie pokazuję że można mieć dużo pułku i to jeszcze w kwietniu kiedy pszczoły powinny się rozwijać ,a nie zabierać im w tym czasie pyłek (co jest nawet nie zgodne z tym co opisują znawcy tematu ) .Pyłek powinno się zabierać od maja do lipca .Nie mówię żeby podkarmiali dużymi dawkami i tylko krótko ,ale piszę że trzeba pobudzać matke do czerwienia od połowy lipca do końca sierpnia i koniec .Nie tak jak niektórzy proponują jeszcze we wrześniu ,a i w pażdzierniku .Póżniej płacz że pszczoły słabe ,albo nie przeżyły ,bo przyszło trochę chłodu i wiosna się przedłużyła .I co te ule które tak promujecie takie dobre ? Każdy mądry pszczelaż powie że ramka wysoka jest najlepsza do zimowli i wybaczy błędy popełnione .Ramki pracy takie złe ? Opisuję gospodarke na słabych pożytkach ,ale i na dobrych można na tego typu ulu mieć dobre wyniki (tylko dodać jeszcze jedną nadstawkę ,co jest możliwe ) .Miodu biorę od 15 do 25 kg zależy od roku ,pyłku też odbieram ,kitu pszczelego też ,a więc mam wszystko co można uzyskać .Dla tych którzy nie umieli gospodarować na ulach wz lub wp to zawsze bedą mówili ze tego typu ule są nie dobre ,bo po prostu w ten sposób bedą tłumaczyć swoją nieudolność .Pozdrawiam.
A teraz noszą taki kolorowy pyłek .
Obrazek
Akurat wskoczyło zdjęcie młodej pokrzywy ,przygotowywanej na ziołomiód który będę robił za jakieś 10 dni .
Obrazek
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Apiholik

Postautor: Apiholik » 29 cze 2017, 23:22

Kochany jesteś Januszu . To pszczelarstwo to same paradoksy :-) Ramka wysoka najlepsza, mimo to niektórzy nieudolni na tyle że musieli z niej zrezygnować . Niektórzy zaś znów, mimo ogromnego doświadczenia , cały czas potrzebują tego buforu bezpieczeństwa jakim jest ta wysoka ramka .

Paradoks, paradoks, przez tą nieszczęsną ramkę wszyscy którzy się z nią zetknęli to nieudolniaki, nieudolnięnta czy nieudolniątka :-):-):-)

Paweł12

Postautor: Paweł12 » 29 cze 2017, 23:30

janusz.szalaj pisze:
Apiholik pisze:Drogi Januszu , to jaki masz stosunek do wędrówek jest tylko i wyłącznie Twoją sprawą i nikomu nic do tego. Prosił bym Cię jednak , abyś uważnie przeczytał swój własny wpis i się nad nim głęboko zastanowił . Przypomnij też sobie i zwróć uwagę na to jak chętnie i przy każdej nadarzającej się okazji promujesz swój archaiczny ul namawiając tym samym jeszcze nie zdecydowaną (młodzież pszczelarską) . Na co? Może uczciwej wobec nich, byłoby abyś oprócz pozornych zalet Twojego ul za każdym razem jako morał z Twego własnego wpisu umieszczał ostrzeżenie .
Jak zbudujecie sobie takie ule jakie mam ja , to pomimo obecności , pod nosem , pożytków towarowych nie będziecie mogli z nich skorzystać !
Pozdrawiam

Nikogo nie namawiam do budowy takiego typu ula .Taki ul ma zalety ,ale ma też i wady .Nikomu nie wciskam kitu tak jak niektórzy na różnych forach ,że można miec 60-70 kg z ula i tylko taki ul jest najlepszy .Nie pokazuję że można mieć dużo pułku i to jeszcze w kwietniu kiedy pszczoły powinny się rozwijać ,a nie zabierać im w tym czasie pyłek (co jest nawet nie zgodne z tym co opisują znawcy tematu ) .Pyłek powinno się zabierać od maja do lipca .Nie mówię żeby podkarmiali dużymi dawkami i tylko krótko ,ale piszę że trzeba pobudzać matke do czerwienia od połowy lipca do końca sierpnia i koniec .Nie tak jak niektórzy proponują jeszcze we wrześniu ,a i w pażdzierniku .Póżniej płacz że pszczoły słabe ,albo nie przeżyły ,bo przyszło trochę chłodu i wiosna się przedłużyła .I co te ule które tak promujecie takie dobre ? Każdy mądry pszczelaż powie że ramka wysoka jest najlepsza do zimowli i wybaczy błędy popełnione .Ramki pracy takie złe ? Opisuję gospodarke na słabych pożytkach ,ale i na dobrych można na tego typu ulu mieć dobre wyniki (tylko dodać jeszcze jedną nadstawkę ,co jest możliwe ) .Miodu biorę od 15 do 25 kg zależy od roku ,pyłku też odbieram ,kitu pszczelego też ,a więc mam wszystko co można uzyskać .Dla tych którzy nie umieli gospodarować na ulach wz lub wp to zawsze bedą mówili ze tego typu ule są nie dobre ,bo po prostu w ten sposób bedą tłumaczyć swoją nieudolność .Pozdrawiam.
A teraz noszą taki kolorowy pyłek .
Obrazek
Akurat wskoczyło zdjęcie młodej pokrzywy ,przygotowywanej na ziołomiód który będę robił za jakieś 10 dni .
Obrazek

Panie Januszu,
Jak ktoś patrzy tylko na to "by nie popełniać błędów dzięki zimowaniu na wąsko- wysokiej" to tak na prawdę nie rozwija się, powiem więcej, cofa się w swoim fachu. W pszczelarstwie chodzi o to żeby iść do przodu, często metodą prób i błędów a nie tkwić w swoich przyzwyczajeniach, bo "warszawiak wybacza wiele".

Pozdrawiam

wonsik

Postautor: wonsik » 29 cze 2017, 23:34

Brawo Janusz pokazałeś tym kozakom gdzie rośnie pieprz i dojrzewajom pomarańcze tymi miodobraniami .

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 01 lip 2017, 19:52

Apiholik pisze:Oj Marku , wiosna u mnie pokazała takie oblicze jakiego ja jeszcze nie znałem . Generalnie to wszystkie wczesne pożytki na moim terenie albo wymarzły albo przypadły na okres niepogody . Pszczoły załapały się na drogą połowę mniszka którego wciągły jak gąbka . Najbliższy rzepak w odległości 47km i nie to jest problemem ale na moje oko to stało i czekało za nim z 250 uli i taka bardzo niemiła sytuacja akurat dwóch panów jebutało się na funty. Doszedłem do wniosku że ten cyrk jest nie dla mnie. Suma sumarum wirówki nie opłaciło się brudzić . Pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć, trochę żałuję że machnąłem ręką na rzepak bo pogoda przypasowała rewelacyjna w drugiej fazie kwitnienia ale początek załamał mnie totalnie i odpuściłem sobie . Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma trzeba z pokorą przyjąć na klatę i robić swoje a i wyboru zbytnio nie mam, u mnie obszar niewątpliwie rolniczo zadbany ale nastawiony na produkcję zwierzęcą (zboża. ,zboża , kukurydza) nikt nie zawraca sobie głowy rzepakiem czy gryką -trudno. Póki co musi mi wystarczyć radocha że choć Twoje Ci natargały . A moje dopiero na akacji się spisały , całe szczęście akacja wymarzła tylko na jednej pasiece. Jest całkiem dobrze.
Pozdrawiam

Szanowny kolego ,,odgrazałęś się ,,(bez urazy ) że na koniec sezonu zobaczymy jak nam sie rozwiną pszczoły .U mnie nie jest żle zrobione odkłady , wychowane matki ,dwa razy brałem miód ,i jeszcze będę robił ziołomiód pokrzywowy .A u ciebie z tego co piszesz to za wesoło nie jest . Wywózki to tak jak piszesz ,,dwóch panów jebutało się na funty ,, Teraz wiesz dlaczego nie wywożę pszczół .Po prostu chcę mieć spokojne życie ,a nie dochodzić się z ludżmi .Te nowoczesne ule i cała ta nowoczesność to tak jak piszesz ,,wiosna pokazała takie oblicze jakiego ja jeszcze nie znałem ,, .Gdybyś był taki fachowiec jak piszesz i ule były takie dobre to nic by cie nie zaskoczyło .A ramka nie musi być wcale wąsko wysoka , może być szeroko wysoka np.wp .Wielu pszczelaży gospodaruje jeszcze na wz i wp i sobie chwalą takiego typu ule .Kolega manio też chwalił matki od kolegi polbarta primorskie ,i co jakoś też nażeka na pogode (no bo na coś trzeba zgonić ) .
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 01 lip 2017, 20:07

Paweł12 pisze:Panie Januszu,
Jak ktoś patrzy tylko na to "by nie popełniać błędów dzięki zimowaniu na wąsko- wysokiej" to tak na prawdę nie rozwija się, powiem więcej, cofa się w swoim fachu. W pszczelarstwie chodzi o to żeby iść do przodu, często metodą prób i błędów a nie tkwić w swoich przyzwyczajeniach, bo "warszawiak wybacza wiele".
Pozdrawiam

Powiem tak .Najlepiej uczyć się stopniowo np. naucz się jażdzić najpierw syrenką ,zrób prawo jazdy kat b i stopniowo zdobywając umiejetności przesiadaj się na wieksze samochody .Tak jest ze wszystkim w życiu .Dobrym kierownikiem ,majstrem ,dyrektorem ,bedzie ten kto przeszedł wszystkie stopnie awansu .Wie na czym polega praca ,zna temat ,zrozumie ludzi .W pszczelarstwie jest tak samo .Zacznij od podstaw .Nie rzucaj sie na głęboką wodę nie umiejąc pływać ,bo się utopisz .

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 01 lip 2017, 20:24

janusz.szalaj pisze:
Paweł12 pisze:Panie Januszu,
Pozdrawiam

Ciekawe dlaczego pan Cezary Kruk (o ile wiem zna się człowiek na rzeczy) .Chce kupić cyt.Zależy mi też na kupnie książki Walentego Kąckiego z 1614 roku. Była to pierwsza drukowana książka o pszczołach w języku polskim i języku słowiańskim. Miała 5 wydań. Chcę kupić wszystkie 5 wydań.
takie starocie ,skoro tak jak piszesz cyt. W pszczelarstwie chodzi o to żeby iść do przodu, często metodą prób i błędów a nie tkwić w swoich przyzwyczajeniach, bo "warszawiak wybacza wiele".Chce sobie tylko poczytać ,no bo czego ze starej książki można się dowiedzieć o nowoczesnym pszczelarstwie .Tak jak na ulu wz nie da się prowadzić dobrze rodzin pszczelich i mieć dobre wyniki w gospodarowaniu .Trzeba mieć nowoczesne ule bo one gwarantują dużo miodu i dobrą zimowle (oczywiscie wiedza i doświadczenie to drugorzędna sprawa ) .Liczy się nowoczesność ,a nie starocie i przyzwyczajenia .

tikcop1

Postautor: tikcop1 » 01 lip 2017, 22:59

Panie Januszu nowoczesne ule skracają/ułatwiają czas obsługi. Pszczołom wszystko jedno ile i jakie ramki obsiadają. Im nawet ramki niepotrzebne.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 02 lip 2017, 10:18

I z takim stwiedzeniem się zgadzam .

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 02 lip 2017, 11:59

Nowoczesne ule.Dobre...Może wybitne rodziny,matki.?To klucz do sukcesu.?
marektomala1979

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 02 lip 2017, 12:02

Można wytelepac miód z tysiąca ramek.Można wytelepac z 500- set.Ale gdzie ta nowoczesnosc jak z 500-set weźmiemy tyle samo co z tysiąca.
marektomala1979

Apiholik

Postautor: Apiholik » 02 lip 2017, 14:43

janusz.szalaj pisze:
Apiholik pisze:Oj Marku , wiosna u mnie pokazała takie oblicze jakiego ja jeszcze nie znałem . Generalnie to wszystkie wczesne pożytki na moim terenie albo wymarzły albo przypadły na okres niepogody . Pszczoły załapały się na drogą połowę mniszka którego wciągły jak gąbka . Najbliższy rzepak w odległości 47km i nie to jest problemem ale na moje oko to stało i czekało za nim z 250 uli i taka bardzo niemiła sytuacja akurat dwóch panów jebutało się na funty. Doszedłem do wniosku że ten cyrk jest nie dla mnie. Suma sumarum wirówki nie opłaciło się brudzić . Pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć, trochę żałuję że machnąłem ręką na rzepak bo pogoda przypasowała rewelacyjna w drugiej fazie kwitnienia ale początek załamał mnie totalnie i odpuściłem sobie . Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma trzeba z pokorą przyjąć na klatę i robić swoje a i wyboru zbytnio nie mam, u mnie obszar niewątpliwie rolniczo zadbany ale nastawiony na produkcję zwierzęcą (zboża. ,zboża , kukurydza) nikt nie zawraca sobie głowy rzepakiem czy gryką -trudno. Póki co musi mi wystarczyć radocha że choć Twoje Ci natargały . A moje dopiero na akacji się spisały , całe szczęście akacja wymarzła tylko na jednej pasiece. Jest całkiem dobrze.
Pozdrawiam

Szanowny kolego ,,odgrazałęś się ,,(bez urazy ) że na koniec sezonu zobaczymy jak nam sie rozwiną pszczoły .U mnie nie jest żle zrobione odkłady , wychowane matki ,dwa razy brałem miód ,i jeszcze będę robił ziołomiód pokrzywowy .A u ciebie z tego co piszesz to za wesoło nie jest . Wywózki to tak jak piszesz ,,dwóch panów jebutało się na funty ,, Teraz wiesz dlaczego nie wywożę pszczół .Po prostu chcę mieć spokojne życie ,a nie dochodzić się z ludżmi .Te nowoczesne ule i cała ta nowoczesność to tak jak piszesz ,,wiosna pokazała takie oblicze jakiego ja jeszcze nie znałem ,, .Gdybyś był taki fachowiec jak piszesz i ule były takie dobre to nic by cie nie zaskoczyło .A ramka nie musi być wcale wąsko wysoka , może być szeroko wysoka np.wp .Wielu pszczelaży gospodaruje jeszcze na wz i wp i sobie chwalą takiego typu ule .Kolega manio też chwalił matki od kolegi polbarta primorskie ,i co jakoś też nażeka na pogode (no bo na coś trzeba zgonić ) .

Uufff

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 02 lip 2017, 16:52

Och, Oj,Ach.
marektomala1979

marektomala1979

Postautor: marektomala1979 » 02 lip 2017, 18:06

Takie oblicze pokazała prawie u wszystkich.Umarzła akacja, jagoda,lipa i inne miodzące krzewy.
marektomala1979

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 22 lip 2017, 22:32

Nie wiem co to jest ,ale cukier ,,słodka łyżeczka ,, z Biedronki podczas mieszania w pralce bardzo się pieni .Natomiast cukier ,,Diamant,, nie pieni się tak bardzo .

Apiholik

Postautor: Apiholik » 25 lip 2017, 00:07

marektomala1979 pisze:Api.Daj spokój. A tak spytam.Ile twoje natargały tego miodu.? Bo taki kozak byłeś. U nas, nasze przyniosły co ty miałeś na rozwój. A teraz co?Do interesu trzeba dopłacić?

Nie pomyślałem i nie zrobiłem fotek z miodobrania po akacji to chociaż teraz , przy okazji ostatniego miodobrabia w tym roku , kilka pstrykneliśmy.
Może tym sposobem trochę zaspokoimy ciekawość co niektórych.
Wszystkie rodziny w sile trzech korpusów wlkp.
24 lipca 2017r miodobranie oraz redukowanie wysokości ula o korpus .
Po odebraniu miodu z akacji nikt do tych uli nie zaglądał proszę zwrócić uwagę na wysokość zielska przy ulach .
Załączniki
62420172282.jpg
62420172282.jpg (94.61 KiB) Przejrzano 2488 razy
624201722541.jpg
624201722541.jpg (88.89 KiB) Przejrzano 2488 razy
624201722423.jpg
624201722423.jpg (89.51 KiB) Przejrzano 2488 razy

Apiholik

Postautor: Apiholik » 25 lip 2017, 00:51

Opłaca się , nie robić pszczołom na złość.
A zamiast " przemyślać " jak je wiecznie osłabiać, lepiej pomyśleć i postarać się o porządne pszczoły - miodne łagodne i nierojliwe .

Jak widać poniżej , we wszystkich rodzinach dwa górne korpusy zalane i zasklepione od dechy do dechy włącznie ze skrajną ramką pracy :-)wygląda na to że zaspałem z miodobraniem albo chociaż dodaniem kolejnego korpusu . Zaskoczyły mnie te Leszka wariatki F1:-)
Pozdrawiam.
Ps na akacji było identycznie . Rok uważam za udany pomimo okropnej wiosny.
Załączniki
624201723158.jpg
624201723158.jpg (98.31 KiB) Przejrzano 2481 razy
624201723148.jpg
624201723148.jpg (91.45 KiB) Przejrzano 2481 razy
624201723158.jpg
624201723158.jpg (98.31 KiB) Przejrzano 2481 razy
624201723196.jpg
624201723196.jpg (80.39 KiB) Przejrzano 2481 razy
6242017232014.jpg
6242017232014.jpg (65.96 KiB) Przejrzano 2481 razy

Apiholik

Postautor: Apiholik » 25 lip 2017, 01:00

I jeszcze te
Załączniki
6242017231741.jpg
6242017231741.jpg (105.47 KiB) Przejrzano 2478 razy
6242017231253.jpg
6242017231253.jpg (102.47 KiB) Przejrzano 2478 razy
6242017231151.jpg
6242017231151.jpg (81.41 KiB) Przejrzano 2478 razy
624201723111.jpg
624201723111.jpg (81.68 KiB) Przejrzano 2478 razy

Awatar użytkownika
endriu11111111

Postautor: endriu11111111 » 25 lip 2017, 09:36

Apiholik pisze:24 lipca 2017r miodobranie oraz redukowanie wysokości ula o korpus .

A to drugie miodobranie to co to za pożytek, że tak ładnie naniosły?

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”