Odkład - poszerzanie/wymiana ramek w gnieździe?

shel82

Odkład - poszerzanie/wymiana ramek w gnieździe?

Postautor: shel82 » 20 lip 2017, 10:06

Witam, na początek chciałem się przywitać, gdyż jestem tutaj nowy, a pszczelnictwem zajmuję od niedawna ;)

Od razu mam pytanie, gdyż wystartowałem 9 lipca br z trzema odkładami, każdy po trzy ramki wielkopolskie problem w tym, że podczas transportu ramki się porozpadały (były złej jakości/źle zapakowane w transportówce).
Pszczoły udało mi się zasiedlić w ulach (poskładałem jak mogłem ramki) dodając z każdej strony po dwie ramki z węzą (w sumie jest ich obecnie w każdym ulu po 7 szt.) i dają sobie radę, ale chciałbym/zastanawiam się jak wymienić wadliwe ramki?
Czytając literaturę/fora spotykam się z rozbieżnościami na temat dzielenia/dodawania ramek z węzą, bo tylko takie posiadam w środek gniazda, dlatego proszę o poradę lub ewentualnie jakieś sugestie jak to jest od strony praktycznej w takich przypadkach, z góry dzięki...

Aha dodam, że po dwie z czterech ramek w każdym ulu zostały już odbudowane i zastanawiam się czy właśnie tych ramek nie umieścić w środku gniazda.

Awatar użytkownika
jawi

Re: Odkład - poszerzanie/wymiana ramek w gnieździe?

Postautor: jawi » 20 lip 2017, 11:29

Cześć. Przy pogodzie jaka jest teraz możesz dać węzę pomiędzy ramki z czerwiem. Jak Ci odbudują i matka zaczerwi, to może uda Ci się wycofać te zniszczone ramki, przez przełożenie najpierw na kraj gniazda i usunięcie po wygryzieniu czerwiu. Najlepiej byłoby je wrzucić ponad kratę do górnego korpusu, ale musisz mieć przynajmniej z 6 nowych odbudowanych ładnie do zazimowania. Może tak być, że dopiero wiosną będziesz mógł je wycofać, bo nie zdążą odbudować tyle. Wszystko zależy od pożytku. Na pewno musisz cały czas dokarmiać syropem lub ciastem. Z syropem uważaj na rabunki. Wylot na szerokość jednej pszczoły i podawanie syropu wieczorem. Powodzenia.:)

TadeuszB

Postautor: TadeuszB » 20 lip 2017, 19:32

Ramki się porozpadały. Nie kupuj więcej od tego szmaciarza.

manio:)

Postautor: manio:) » 20 lip 2017, 21:40

Odbudowane do gniazda , a te do wycofania na brzegu , jak się wygryzie z nich czerw to za zatwór . Zakarm dobrze syropem 1:1 to zdopingujesz je do odbudowywania węzy , przy okazji matka się rozczerwi. Jeszcze jest czas na wszystko.

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”