Jak zazimować małe rodziny

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Re: Jak zazimować małe rodziny

Postautor: Michał Nowak » 02 sie 2017, 08:58

Już odpowiadam. Ramki są hoffmanowskie o pogrubionej górnej listwie. Sama węza ma zwężenia z każdej strony, żeby weszła w rowki w ramce. Niestety nie jest to łatwe i czasem potrafi się wygiąć, trzeba węzę lekko ścinać. To jednak jednorazowa robota.
Problem zaczyna się po włożeniu ramki do ula. Mianowicie ramkę zbijałem z każdej strony dwoma gwoździami. Jak pisałem węza wchodzi na ścisk, więc pszczoły propolisując ramkę, budując mostki sprawiają, że przy wyciąganiu jej z ula niemal zawsze zostaje odczepiona górna lub dolna listewka. Kleiłem więc. Wyrywało się nawet drewno... Węza jest za sztywna i za duża, więc naprężenia powodują problemy.

Samo odbudowywanie węzy dużo szybciej szło pszczołom na ramkach plastikowych niż na tych z węzą. Ewidentnie zastosowany jest inny gatunek plastiku. Obydwa rodzaje ramek malowałem woskiem tego samego dnia, więc w tym problemu nie upatruję.
Mnie również nie przekonuje ta pogrubiana listwa od góry. Rozumiem, że jest potrzebna do tej węzy, ale pszczoły mają prawie 4cm przerwy licząc przestrzeń między ramkami oraz dolną-górną beleczkę. Zimą stanowi to problem. Ramki plastikowe to przerwa na niecałe 2cm.
Miśkowa Pasieka

marcinbzyk

Postautor: marcinbzyk » 02 sie 2017, 10:08

Ciekaw jestem czy do moich Lang 3/4 tez da się kupić te plastikowe ramki? I powiedz Michał ile cie kosztuje taka 1 ramka plastikowe z dostawą?

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 02 sie 2017, 10:38

Marcinie, napisz do Łukasza Mateli to może znajdzie dla Ciebie ramki na 3/4. Węzę mają: https://www.nastavky.cz/ramki-listwi-we ... h-3-4.html

Odbierałem osobiście, więc jeszcze niższą cenę dostałem. Przesyłka jest w większości w cenę wliczona.
Miśkowa Pasieka

manio:)

Postautor: manio:) » 02 sie 2017, 11:20

Pewnie i tak wszystko robi niezawodny Pan Chińczyk, alibaba oczywiście oferuje każdą ramkę i węzę , w tym 3/4 lang
Wątpliwości mam tylko co do rozmiaru komórki : ichnie 5,4 po przekątnej to 4,8 mm pomiędzy ściankami komórki. Widziałem takie na Litwie ( Wilara) , ale nie przyszło mi do głowy zmierzyć jaki rozmiar komórki.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 02 sie 2017, 11:32

Te są chyba ze Słowacji. Mam gdzieś papier ze składem, to na innym (nielubianym przez Ciebie) forum Borówka stwierdził, że powinny być ok w kwestii składu ;) trochę się na tym zna, więc wierzę mu.
Miśkowa Pasieka

manio:)

Postautor: manio:) » 02 sie 2017, 14:27

Michał Nowak pisze:Te są chyba ze Słowacji. Mam gdzieś papier ze składem, to na innym (nielubianym przez Ciebie) forum Borówka stwierdził, że powinny być ok w kwestii składu ;) trochę się na tym zna, więc wierzę mu.

Ja tam lubię każde forum :) , ale tam to w zasadzie tylko Borówka pisze, a to jakiś ekstremista :) . Macierewicz przy nim to przedszkolak :))))) Mnie by tam nawet nie przyjęli bom dla nich szatan wcielony :/ Franciszek szybko uciekł , a to wyjątkowo wyważony pszczelarz i człowiek.
Te na Litwie były chińskie , pytałem. Z braku innego pomysłu kupiłem sobie u nich podkurzacz-fajkę. Nie palę to sobie przynajmniej pokurzę do pszczół .

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 02 sie 2017, 14:40

Wiele tez wyjściowych jest na tamtym forum kontrowersyjnych, ale większość nie jest taka totalnie do kitu. Można znaleźć coś dla siebie i nie chodzi tylko o to, żeby zaprzestać leczenia bo to hardcore. Po to mi były ramki z plastiku, żeby jechać bez węzy... pokrętne, ale sprawdza się. Wirowałem już pierwsze ramki bezwęzowe lang 2/3 i nic się nie wyłamało.
Co do plastikowych ramek to znalazłem na mailu info, że są produkcji słowackiej, ale faktycznie gdzie się je wytwarza to nie zgadniesz... W każdym razie o ile skład na papierku jest prawdziwy nie mam wątpliwości, że są ok.
PS. Miód też już z nich kręciłem i wyszedł pyszny. Nawet bez posmaku plastiku ;)
Miśkowa Pasieka

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”