Matki słabo czrwiące w silnych rodzinach

mc1100

Matki słabo czrwiące w silnych rodzinach

Postautor: mc1100 » 01 sie 2017, 01:08

Witam. Pszczoły mam 3 sezony. Zaobserwowałem, że po 15 lipca matki, szczególnie w dużych rodzinach słabo czerwią, pszczoły nie latają wcale, albo strasznie słabo. Mam ul na 5 korpusach Tomka Miodka, w tej chwili ul jest bez mała pusty od czerwiu, matka czerwi na 2 i 3 korpusie po 3 ramki jak dla mnie śmiesznie mało. Pszczół w ulu na tą chwilę jest bardzo dużo, siedzą na ramkach i nic z tego nie wynika. Słoik z syropem mają już od połowy czerwca, bo w zeszłym sezonie była ta sama bajka i te pszczoły nie przeżyły zimy, bo pod koniec września było ich drastycznie mało. Co zrobić aby pobudzić matkę do czerwienia?? Dodam, że jak nie jest to wina upałów które teraz przyszły, bo wcześniej było to samo, brak czerwiu i brak lotów. Przez te 3 sezony nigdy nie udało mi się odebrać miodu po 15 lipca mimo że rodziny są naprawdę silne, już szybciej jest coś w mniejszych rodzinach na trzech korpusach. Silne rodziny, całe pola nawłoci, będzie tego w sumie z 10ha i nic. Dodam, że w odkładach wszystko pięknie idzie, matki ładnie czerwią i wchodzą już na trzeci korpus,a w silnych rodzinach problemy z czerwieniem. Wczoraj wstawiłem im nawet wiadro z pokarmem i prawie w ogóle nie pobierają, po dwóch godzinach od włożenia wiadra było może dwie pszczoły w wiadrze, a reszta wisiała obok :)

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Re: Matki słabo czrwiące w silnych rodzinach

Postautor: Michał Nowak » 01 sie 2017, 08:53

Masz ul z 3 ramkami czerwiu a trzymasz 5 korpusów? Zrzuć tę rodzinę na 2 korpusy. W trzeci daj ciasta lub syropu. Otwórz dennicę (o ile masz zamkniętą) i zmniejsz wylotek mocno. Powinny się bujnąć.
Miśkowa Pasieka

mc1100

Postautor: mc1100 » 01 sie 2017, 17:46

Nie dam rady zmniejszyć liczby korpusów jest tyle pszczół że to nie wykonalne, odrazu będzie ciasno i rójka :) resztę zaleceń wykonam zobaczymy.

karol377

Postautor: karol377 » 01 sie 2017, 18:03

rójka? wątpię

piotrus82r

Postautor: piotrus82r » 01 sie 2017, 18:51

A może masz gdzieś poprzekladane stare ramki i weze
Po połowie czerwca matki przynajmniej u mnie nie chcą przechodzić
Za weze jak taką gdzieś wstawiłem. Ot takie moje spostrzeżenia.

janusz.szalaj

Postautor: janusz.szalaj » 01 sie 2017, 21:16

mc1100 pisze: Przez te 3 sezony nigdy nie udało mi się odebrać miodu po 15 lipca mimo że rodziny są naprawdę silne, już szybciej jest coś w mniejszych rodzinach na trzech korpusach. Silne rodziny, całe pola nawłoci, będzie tego w sumie z 10ha i nic. Dodam, że w odkładach wszystko pięknie idzie, matki ładnie czerwią i wchodzą już na trzeci korpus,a w silnych rodzinach problemy z czerwieniem. Wczoraj wstawiłem im nawet wiadro z pokarmem i prawie w ogóle nie pobierają, po dwóch godzinach od włożenia wiadra było może dwie pszczoły w wiadrze, a reszta wisiała obok :)

Zawsze będę powtarzał że silne rodziny to na wędrówkach .Na pasiece stacjonarnej tylko średnia siła .Tak jak w opisie wyżej .Jak pójdą na nawłoć skoro im nie ma dla kogo nosić (brak czerwiu i młodej pszczoły do odbierania nektaru) .Ważna jest stróktura rodziny tak jak w słabszych i w odkładach .Dlatego można się śmiać z odbierania ramek z czerwiem krytym i obsiadającymi pszczołami ( a ja wiem swoje )
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam na mój kanał pszczelarski - https://www.youtube.com/channel/UCmXmgI ... x2bCKkeafw
Zapraszam na blog https://pasiekaretro.wordpress.com/

Paweł12

Postautor: Paweł12 » 02 sie 2017, 10:45

mc1100 pisze:Nie dam rady zmniejszyć liczby korpusów jest tyle pszczół że to nie wykonalne, odrazu będzie ciasno i rójka :) resztę zaleceń wykonam zobaczymy.

Chłopie, weź ty poczytaj trochę, dokształć się bo szkoda tych pszczół.

Awatar użytkownika
Michał Nowak

Postautor: Michał Nowak » 02 sie 2017, 10:52

mc1100 pisze:Nie dam rady zmniejszyć liczby korpusów jest tyle pszczół że to nie wykonalne, odrazu będzie ciasno i rójka :) resztę zaleceń wykonam zobaczymy.

Jakim cudem z 3 ramek czerwiu masz 5 korpusów nabitych pszczołami? Jak masz tyle pszczół to zrób pakiet i sprzedaj...
Zrobisz jak uważasz, ale zacznij od zabrania im chociaż jednego korpusu. Jak nie wykipią na następny dzień to się przekonasz, że miałem rację. Zabierzesz wówczas kolejny/ne.
Miśkowa Pasieka

mc1100

Postautor: mc1100 » 02 sie 2017, 16:21

Paweł12 pisze:

Chłopie, weź ty poczytaj trochę, dokształć się bo szkoda tych pszczół.

Jesteś z Przemyśla, więc przemyśl co piszesz. Po to jest forum, aby na nim dyskutować. Jak jesteś taki sprytny to podpowiedz coś, a nie udajesz "mundrego" w przeciwnym wypadku chyba lepiej nie pisać odpowiedzi.

manio:)

Postautor: manio:) » 02 sie 2017, 21:25

Przecież wcale nie uwzględniasz rad kolegów, więc nie wiadomo po co piszesz , a do krytyki aż się rwiesz :) Rójka to nie w sierpniu , chyba że z głodu.

mc1100

Postautor: mc1100 » 02 sie 2017, 22:10

Post zamknięty :)

manio:)

Postautor: manio:) » 02 sie 2017, 22:37

Forum składa się z wątków , a wątki z postów - czyli wpisów forumowiczów.

Wróć do „Szybkie pytanie-szybka odpowiedź”